تعمیراتتعمیرات ظرفشویی

شناخت کامل موتور ماشین ظرفشویی

موتور ماشین ظرفشویی چیست ، عیب یابی موتور ماشین ظرفشویی

در جهان امروز ماشین ظرفشویی توانسته یکی از مهم ترین دغدغه های بشریت یعنی شست و شوی ظروف کثیف را حل نماید. طراحی این دستگاه در طول سالیان متمادی دچار دستخوش های فراوانی شده تا بتواند به نسخه های جدید و پیشرفته امروزی برسد. آمیختگی ماشین ظرفشویی با تکنولوژی روز ، رنگ و بوی مضاعفی به این وسیله بخشیده و جذابیت های آن را دو چندان کرده است، در این مقاله به سراغ موتور ماشین ظرفشویی رفتیم و به تشریح کامل آن پرداختیم در ایبک امداد با ما باشید تا با این قطعه بصورت کامل آشنا شوید.

ماشین ظرفشویی نیز همانند سایر لوازم الکترونیکی خانگی مثل تلویزیون ، یخچال و… همواره در معرض خرابی و آسیب می باشد. این دستگاه از قطعات متعدد و متفاوتی تشکیل شده که اختلال در هریک از آن ها می تواند مشکلات جدی را به وجود آورد. از جمله مهم ترین اجزاء ماشین ظرفشویی می توان به موتور، هیدروستات، هیتر، پمپ تخلیه، حسگرها و … اشاره نمود. در میان قطعاتی که عنوان شد، موتور ماشین ظرفشویی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. این قطعه به مثابه قلب تپنده این دستگاه بوده و هرگونه ایراد و اختلال در آن می تواند نتیجه ای بسیار ناخوشایند را به همراه داشته باشد. خرابی موتور ماشین ظرفشویی دلایل گوناگونی داشته لکن این موارد در اغلب مدل ها و برندهای این دستگاه (سامسونگ، ال جی، دوو، بوش و …) یکسان هستند.

موتور ظرفشویی

موتور ماشین ظرفشویی چیست و چه نقشی را در عملکرد این دستگاه بر عهده دارد : تقریباً می توان موتور ماشین ظرفشویی را به عنوان مهم ترین قسمت این دستگاه معرفی نمود. موتور در مسیر آب ورودی و آب پاش ماشین ظرفشویی قرار داشته و با انجام عملیات پاشش آب و تلفیق آب با مواد شوینده ، اقدامات لازم برای تمیز نمودن ظروف را فراهم می سازد. بروز اختلال در موتور ماشین ظرفشویی می تواند موجب توقف فرایند شست و شو و در نتیجه از کار افتادن این دستگاه گردد. خرابی این موتور دلایل متعددی داشته و آشنایی با آن ها در شناخت علل بروز مشکل و در نتیجه تعمیرات سریع و آسان و همچنین جلوگیری از خسارت های اضافی بسیار مؤثر می باشد. با این توضیح در زیر تعدادی از مهم ترین دلایل ایجاد خرابی در موتور ماشین ظرفشویی به منظور افزایش آگاهی و شناخت به این دستگاه عنوان می شود. توجه داشته باشید که این قطعه از تکنولوژی بالایی برخوردار بوده و فرایند تعمیر و تعویض آن پیچیدگی خاصی داشته و نیاز به دانش و مهارت لازم دارد ، پس بهتر است که در زمان بروز این مشکل ، پیش از انجام هرگونه اقدامی با تعمیرکاران متخصص تماس حاصل نموده و از آن ها کمک گرفته شود.

دلایل خرابی موتور ماشین ظرفشویی :

 1. استفاده مستمر و بسیار زیاد از ماشین ظرفشویی .
 2. ورود آشغال و گرد و غبار به محفظه حاوی قطعات داخلی این دستگاه .
 3. عدم سرویس نوبه ای موتور ماشین ظرفشویی .
 4. استفاده نکردن از محافظ برق و نوسانات جریان برق ورودی .
حتما بخوانید:   مشکلات مربوط به دریچه هدایت باد پنل کولر گازی

وظیفه موتور ماشین ظرفشویی تأمین آب برای شست و شوی ظروف می باشد. بنابراین اگر در زمان فعالیت ماشین ظرفشویی آبی وارد آن نشود و یا اینکه پیش از شست و شو و یا در هنگام آن دستگاه متوقف شده و اقدام به آلارم زدن نماید، به احتمال بسیار قوی موتور ماشین ظرفشویی با مشکل جدی مواجه شده است. البته ذکر این نکته لازم بوده که این اتفاق دلایل دیگری همچون انسداد مسیر آب ورودی و خرابی در قطعه آکوا استاپ را هم می تواند داشته باشد. از علائم دیگر وجود ایراد در موتور این دستگاه ضعیف بودن فشار آب و در نتیجه گردش ضعیف آب درون دستگاه بوده که در صورت مشاهده آن ها ، باید در اسرع وقت نسبت به کشف علل مشکل و حل آن ها اقدام گردد. در اغلب موارد وجود اختلال در موتور ماشین ظرفشویی با یکسری علائم همراه بوده که مهم ترین آن ها در زیر توضیح داده شده اند:

 1. شنیده شدن صداهای غیر عادی از ماشین ظرفشویی: شنیده شدن صداهایی همچون وز وز ، صوت زدن، ناله، جیغ و … از ماشین ظرفشویی که غیر عادی بوده و قبلاً وجود نداشته ، از مهم ترین نشانه های وجود خرابی در موتور این دستگاه می باشد. این اختلال معمولاً بر اثر اتمام تاریخ انقضای موتور و پایان عمر آن به وجود می آید.
 2. عدم پاشش آب توسط  بازوهای داخلی ماشین ظرفشویی: اگر موتور ماشین ظرفشویی معیوب باشد ، فرایند شست و شو با مشکل جدی مواجه شده و هیچ آبی از بازوهای این دستگاه به داخل منتقل و پاشش نمی گردد. گفتنی است که در این مورد وجود انسداد و مشکل در مسیر آب ورودی نیز می تواند موجب بروز این مشکل شود.
 3. پخش شدن بوی سوختگی : از علائم بسیار مهم دیگری که نشان دهنده وجود خرابی در موتور ماشین ظرفشویی می باشد، پخش شدن بوی سوختگی از این دستگاه است. در صورت وجود این مشکل بایستی سریعاً موضوع را پیگیری نموده زیرا این اتفاق در بدترین حالت می تواند موجب آتش سوزی گردد. به خاطر داشته باشید که، بهترین اقدام در زمان مواجه با این مشکل قطع نمودن جریان برق ورودی ماشین ظرفشویی است.
 4. خاموش شدن ماشین ظرفشویی به صورت خودکار : در صورتی وجود خرابی در قسمت موتور ماشین ظرفشویی، پیامی مبنی بر وجود آب به کامپیوتر دستگاه منتقل نشده و در نتیجه برد الکترونیکی فرمانی برای آغاز فرایند شست و شو صادر نکرده و ماشین ظرفشویی از کار می افتد. با این توضیح بروز این مشکل می تواند ناشی از خرابی موتور، انسداد مسیر آب ورودی و … می باشد.
 5. روشن بودن اما کار نکردن ماشین ظرفشویی و نشان دادن کد خطا در قسمت نمایشگر : اگر آب به میزان مشخص وارد ماشین ظرفشویی نشود، برد الکترونیکی دستگاه فرمان شست و شو را صادر نکرده و متعاقب آن ماشین ظرفشویی اقدام به فعالیت نمی کند. از مهم ترین دلایل ایجاد این اتفاق می توان به خرابی در قسمت موتور این دستگاه اشاره نمود.
 6. کاهش عملکرد و کارایی ماشین ظرفشویی : میزان عملکرد و بهره وری ماشین ظرفشویی مبتنی بر فشار جریان آب ورودی است. حال اگر آب ورودی ضعیف باشد ، این دستگاه نیز نمی تواند حداکثر بازده ایی خود را انجام داده و در نتیجه عملیات شست و شو با شکست مواجه می گردد.
 7. افزایش صدای بیش از حد دستگاه در هنگام روشن بودن : خرابی در قسمت موتور و یا نیم سوز شدن آن معمولاً با صدا های گوناگونی همراه می باشد. گفتنی است که خرابی در این قطعه علائمی همچون افزایش صدای دستگاه را نیز سبب می شود.
حتما بخوانید:   شناخت آبسردکن ایستکول و نحوه استفاده از آن

موتور ماشین ظرفشویی

چگونگی کشف علت خرابی موتور ماشین ظرفشویی

در صورت وجود اختلال در موتور ماشین ظرفشویی باید در اسرع وقت نسبت به تعمیر یا تعویض موتور اقدام نماییم. تعمیر این قطعه تنها در صورت کشف علت خرابی آن صورت می پذیرد. برای تشخیص علت خرابی موتور ماشین ظرفشویی در اولین گام بایستی این قطعه را باز نموده و از سایر قطعات جدا کنید. به منظور انجام این کار لازم بوده تا موارد زیر به ترتیب انجام شود:

 1. باز کردن قسمت جلویی و سایر پنل های دستگاه .
 2. بررسی و باز نمودن فیلتر و تخلیه کردن آب آن .
 3. باز نمودن قسمت پایینی ماشین ظرفشویی .
 4. جدا کردن حسگر آنتی فلور .
 5. باز نمودن سایر قطعات (مانند شلنگ ها، پمپ ها و …) برای ایجاد دسترسی به موتور .
 6. جدا کردن موتور ماشین ظرف شویی و بررسی آن .

تعویض موتور ماشین ظرفشویی

در اغلب موارد خرابی موتور ماشین ظرف شویی به گونه ای بوده که امکان تعمیر آن وجود ندارد. در آن زمان تنها راه حل این مشکل تعویض موتور می باشد. برای تعویض نمودن این قطعه در ابتدا بایستی یک موتور جدید (اصل و با کیفیت) تهیه کنید. سپس قسمت های بیرونی دستگاه (سقف و دیواره) را جدا نموده و قطعات را از هم باز کرده تا جایی که بتوانید به موتور ماشین ظرف شویی دسترسی پیدا نمایید. برای شروع عملیات تعویض در ابتدا باید پارچه ای کلفت را بر روی زمین قرار داده تا بتوانید قطعات را پس از خارج نمودن بر روی آن  قرار دهید. در مرحله بعد باید برد الکترونیکی و منبع دستگاه جدا شود. تمامی اجزا از جمله فنر، قرقره و … را از محل خود خارج کنید. در این مرحله کلیه اتصالات از جمله پیچ و خار که به واسطه آن ها موتور به ماشین ظرف شویی متصل شده را باز نمایید. در پایان نیز موتور معیوب را خارج نموده و موتور جدید و سالم را جایگزین آن کرده و تمامی مراحل طی شده را به صورت بالعکس انجام داده و قطعات باز شده را مجدد در جای خود بگذارید. در پایان برق ورودی ماشین ظرف شویی را وصل نموده تا دستگاه شروع به کار کند. توجه داشته باشید که انجام این کار نیازمند تخصص بالایی بوده و تعویض موتور مذکور توسط افراد عادی و فاقد تجربه به هیچ عنوان امکان پذیر نمی باشد.

حتما بخوانید:   چگونه ماشین لباسشویی دوو را ریست کنیم

 

موتور ماشین ظرفشویی

 

 

نتیجه گیری:

ماشین ظرفشویی در زندگی امروز کاربرد بسیار زیادی داشته و توانسته یکی از مهم ترین دغدغه های بشریت در حوزه شست و شوی ظروف کثیف را تا حدود زیادی مرتفع نماید. این دستگاه به دلیل کارایی منحصر به فردی که داشته اغلب در حال فعالیت بوده و به همین دلیل نیز همواره در معرض خرابی است. ماشین ظرفشویی از قطعات متعددی ساخته شده که بدون شک مهم ترین آن ها موتور می باشد. بروز ایراد در موتور ماشین ظرفشویی موجب می گردد که عملیات شست و شو به صورت کامل مختل گردد. خرابی موتور ماشین ظرفشویی دلایل و علائم گوناگونی همچون صداهای غیر عادی، بوی سوختگی، کاهش بازده ای دستگاه، روشن نشدن، عدم فعالیت دستگاه در هنگام روشن بودن و … را در پی داشته که آشنایی با آن ها می تواند فرایند عیب یابی ، تعمیر و تعویض موتور را سرعت و بهبود بخشد. در پایان گفتنی است که تعمیر و یا تعویض موتور ماشین ظرفشویی یک امر کاملاً تخصصی بوده و در این راستا توصیه می شود که ، انجام آن به تعمیرکاران متخصص و ماهر سپرده شود.

 

 

موتور ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با موتور ماشین ظرفشویی و شناخت کامل آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا