تعمیراتتعمیرات کولر گازی

روش برطرف کردن نشتی در لوله مسی کولر گازی

دلایل بسیاری می تواند باعث نشتی لوله مسی در کولر گازی باشد مانند رسوب لوله ها و یا پوسیدگی لوله ها وغیره. ما در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم برای شما روش برطرف کردن نشتی در لوله مسی کولر گازی را بطور کامل توضیح دهیم و شما را با این مشکل آشنا کنیم تا بتوانید در صورت بروز این مشکل آن را به راحتی برطرف کنید لطفاً با ما همراه باشید.

دلیل اهمیت نشت لوله مسی کولر گازی چیست؟

یکی از مشکلات مهمی که امکان دارد در کولرهای گازی به وجود بیاید کم شدن خنک کنندگی و مقدار برودت آن است که به مرور زمان ایجاد می شود و از علائم آن می توان نشتی گاز و یا کم شدن گاز کولر را نام برد که باعث گرمی باد کولر خواهد شد و همچنین امکان دارد باعث برفک زدن پنل کولر و لوله های آن هم بشود. به دلیل اهمیتی که این موضوع دارد ما باید حتما با روش تشخیص نشتی گاز در کولر گازی آشنا باشیم تا بتوانیم در صورت نیاز این مشکل را عیب یابی و برطرف کنیم.

معمولا بعد از استفاده حدود سه چهار سال از کولر گازی، امکان دارد که گاز آن کم شود و این کاملا طبیعی است اما اگر زودتر از این زمان شما متوجه کم شدن گاز کولر شدید، نشان دهنده نشت گاز در کولر گازی می باشد که باید هرچه زودتر این مشکل را برطرف کنید.

نشانه نشتی در لوله مسی کولر گازی

اگر شما متوجه شدید که دیوارها خیس شده است و یا اینکه ترک خورده اند و یا متوجه شدید کفپوش زمین بر آمده و ورم کرده، می تواند دلیل نشتی لوله مسی کولر گازی باشد البته از بالا رفتن قبض آب هم شما می توانید متوجه نشتی در لوله مسی کولر شوید اگر کولر شما از نوع کولر های قدیمی باشد که بیش از ۱۰ سال عمر کرده، نشتی می‌تواند به دلیل استهلاک و یا پوسیدگی لوله ها باشد. در این حالت شما متوجه بوی بد آب و حتی ذرات رسوب در آن خواهید شد.

حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات جاروبرقی کنوود KENWOOD

نشت لوله مسی کولر گازی باعث چه مشکلاتی می شود؟

البته قابل ذکر است که لوله های مسی بسیار مقاوم و قدرتمند هستند ولی با این حال باز هم احتمال دارد که دچار زنگ زدگی شوند آلودگی هایی که در هوا وجود دارد می تواند باعث پوسیدگی در لوله های مسی کولر گازی شود اگر لوله مسی کولر گازی دچار نشتی شود باعث خواهد شد که در کار کولر اختلال ایجاد شده و کولر توانایی سرد سازی محیط را نداشته باشد بیشتر مواقع نشتی لوله مسی از بیرون مشخص است و خیس شدن دیوارها می تواند نشان دهنده بروز این مشکل باشد ولی گاهی احتمال دارد که این نشتی داخلی باشد و شما از بیرون متوجه آن نشوید در هر صورت چه نشتی داخلی باشد و چه بیرونی باشد، شما باید این مشکل را کاملاً جدی بگیرید و در صورت بروز نشتی در لوله های مسی حتما برای برطرف کردن این مشکل به متخصص مجرب مراجعه کنید تا نشتی لوله مسی کولر گازی شما برطرف شود.

روش برطرف کردن نشتی لوله مسی در کولر گازی

در کولرهای گازی لوله مسی قرار گرفته اند که وظیفه آنها انتقال گاز فریون از کولر گازی می باشد اگر این لوله ها دچار نشتی شوند باعث آزاد شدن گاز خواهد شد و در نتیجه کولر گازی خراب می شود اگر شما متوجه نشتی در لوله مسی شدید باید سریعاً اقدامات لازم را برای برطرف کردن این مشکل انجام دهید اگر این مشکل برطرف نشود به هیچ وجه از کولرگازی خود استفاده نکنید برای اینکه شما بتوانید این نشتی را برطرف کنید باید اقداماتی را انجام بدهید که ما در ادامه برای شما توضیح می دهیم:

 1. در مرحله اول کولر خود را خاموش کنید و آن را از برق بکشید و از نبودن برق در آن اطمینان پیدا کنید.
 2. محل نشتی را پیدا کنید و به وسیله کاتر مخصوص مس، لوله را برش دهید و از هر قسمت سوراخ، حدود دو و نیم سانت ببرید.
 3.  بخش بریده شده را جدا کنید.
 4.  سپس به کمک یک سمباده قسمتی را که بریده اید سنباده بکشید.
 5. اگر در قسمت بیرونی یا حتی در لبه‌ها زنگ زدگی مشاهده کردید می توانید برای پاک کردن زنگ زدگی از برس سیمی کمک بگیرید.
 6.  سطح را کاملاً به کمک برس تمیز کنید.
 7.  برای قسمتی که برش زده اید یک روکش مسی پیدا کرده و آن را به وسیله روکش بپوشانید.
 8. در مرحله بعدی حتماً از عینک ایمنی استفاده کنید عینک را زده و آتش زنه را هم روشن کنید آنگاه شعله را روی لبه روکش مسی بگذارید.
 9.  آنقدر شعله را نگه دارید تا لبه ها ذوب شده و کاملا سطح را بپوشاند.
حتما بخوانید:   نحوه تعمیر کردن هود پیکو

اساسی ترین دلایل نشت لوله مسی کولر گازی چیست؟

کولر گازی

گاهی لوله ها در اثر استهلاک و کارکرد زیاد کهنه و فرسوده می‌شوند و دچار نشتی خواهند شد یا اینکه امکان دارد مشکلات اساسی باعث بروز این مشکل شود ما در ادامه می خواهیم برای شما اساسی‌ترین دلایلی را که باعث نشتی لوله مسی در کولر گازی می شود بیان کنیم:

نصب غلط و ناشیانه

بیشترین چیزی که باعث بروز این مشکل می شود و بسیار هم رایج می باشد نصب ناشیانه کولر گازی است حتی اگر شما یک روز هم از نصب کولرتان گذشته باشد احتمال دارد این مشکل برای شما به وجود بیاید پس حتماً برای نصب کولر گازی به شخص حرفه ای مراجعه کنید تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کرده باشید بعد از اینکه کولر خود را نصب کردید باید مقداری مبرد به وسیله متخصص به آن اضافه شود شخصی که متخصص نباشد از مقدار مبرد مورد نیاز اطلاع ندارد و امکان دارد که مبرد را به مقدار کم یا زیاد اضافه کند و این باعث اختلال در کار کولر گازی شما خواهد شد.

مشکلات کارخانه ای

هر چند که در کارخانه ها اصول و استاندارد کاملاً رعایت می‌شود ولی گاهی ممکن است که خطایی هم به وجود بیاید احتمال دارد درصد کمی از کولر گازی ها بعد از خارج شدن از کارخانه دچار خرابی لوله های مسی و یا شیلنگ‌ باشند که می‌تواند به مرور باعث نشتی در لوله مسی شود خوشبختانه می‌توانیم بگوییم که گارانتی در این مواقع بسیار مورد نیاز است حتما دقت داشته باشید که از سرویس های سالانه کولر گازی خود استفاده کنید تا اگر اجزای کولر و یا لوله های آن با مشکل روبرو شدند شما بتوانید به راحتی آنها را برطرف کنید.

زنگ زدگی و هوا خوردگی

یکی از مهمترین دلایل برای نشت لوله مسی اکسید شدن و زنگ زدن است که اثر مستقیم روی مس دارد دلیل این زنگ زدگی هم واکنش شیمیایی می باشد که بین هوا و مس اتفاق می‌افتد این زنگ زدگی باعث می شود که لوله مسی ضعیف شده و به مرور زمان سوراخ هایی در روی آن به وجود بیاید و باعث خارج شدن مبرد از لوله ها می شود. بروز این مشکل برای کولر هایی که عمر آنها بیشتر از حدوداً ۵ سال است بسیار خطرناک است.

چگونه از نشت لوله مسی جلوگیری کنیم؟

کولر گازی

 

با مطالبی که در بالا برای شما توضیح دادیم حتما متوجه شدید که شما برای پیشگیری از بروز این نشتی کار خاصی نمی توانید انجام دهید فقط اگر گارانتی دارید می توانید از گارانتی کولر گازی خود استفاده کنید و دقت داشته باشید که حتما کولر را توسط شخص با تجربه نصب کنید ولی در مورد اکسید شدن لوله ها کار زیادی از شما ساخته نیست فقط می توان گفت بهترین کار برای جلوگیری از بروز این مشکل سرویس های دوره ای می باشد تا متخصص در صورت حس کردن اشکال در لوله مسی، آن را قبل از زیاد شدن برطرف کند.

حتما بخوانید:   آموزش باز کردن درب زودپز

در ادامه مطالبی را هم در مورد نشتی در کولر گازی برایتان بیان می‌کنیم تا در صورت نیاز به اطلاعاتی در مورد داشته باشید:

تست نشتی در کولر گازی:

برای اینکه نشت کولر گازی را تست کنید باید هم لوله های مسی کولر و هم کندانسور تست شود به طور معمول محل نشتی را به راحتی می توان پیدا کرد زیرا محل نشتی خود را نشان می دهد شما با مشاهده تغییر رنگ و یا دیدن حالت خاص و غیر معمول، می توانید متوجه نشتی شوید فقط دقت داشته باشید باید کندانسور و تمام لوله ها را کاملاً تست کنید و از نداشتن نشتی در همه قسمت ها مطمئن شوید در ادامه برای شما روش تست نشتی یابی کولر گازی را به طور کامل توضیح می دهیم:

لوله های کندانسور از جنس مسی و گاهی هم فولادی می باشند و تحمل زیاد فشار را دارند ولی گاهی ممکن است که در اثر وارد شدن ضربه بر آنها و یا کیفیت بد لوله و یا دلایل دیگر، دچار نشتی شوند در اینصورت گاز کولر خالی شده و کولر باد گرم می زند برای پیدا کردن این نشتی بهترین راه همیشه استفاده از محلول های شستشو و یا کف صابون می باشد ولی گاهی امکان دارد سوراخ آنقدر ریز و کوچک باشد که حتی کف صابون هم نتواند آن را نشان دهد در آن هنگام باید از یک راه تخصصی استفاده کنید برای نشت یابی به صورت دقیق شما نیازمند وسایل زیر می باشید:

 • کپسول گاز ازت
 •  رگلاتور مناسب
 •  ابزارهای کار مثل انبردست و پیچ گوشتی
 •  مانیفولد
 •  لوله مسی به اندازه لازم
 •  دستگاه جوش نقره یا برنج
 •  سیم جوش

جهت استفاده از این روش برای پیدا کردن نشتی، حتماً باید یک جوشکار ماهر این کار را انجام دهد زیرا این کار بسیار تخصصی می باشد. پس اگر با روش کف صابون محل نشتی را پیدا نکردید یا خواستید از این روش استفاده کنید دقت داشته باشید که حتماً باید این کار توسط جوشکار انجام شود.

 

نحوه برطرف کردن نشتی در لوله مسی کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نشت لوله مسی کولر گازی باعث چه مشکلاتی می شود؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا