تعمیرات یخچال

چگونه به ایجاد نظم در یخچال و فریزر کمک کنیم؟

چه مدت زمانی از کارهای روزانه خود را به نظم دادن یخچال فریزر اختصاص می‌ دهید؟ آیا از نظر شما تمیز کردن یخچال حائز اهمیت می‌ باشد؟ حداقل در طول روز سه بار به یخچال فریزر خانه خود مراجعه می‌ کنید به همین خاطر نظم دادن به یخچال از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا وقتی پس از یک روز کاری گرسنه و خسته به خانه می‌ آیید و می‌ خواهید مواد غذایی و خوراکی را در یخچال پیدا کنید باید بتوانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید به همین خاطر نظم و ترتیب در یخچال فریزر دارای اهمیت بسیار زیادی می‌ باشد.

دلایل ایجاد نظم در یخچال فریزر

ممکن است بارها مشاهده کرده باشید که میوه‌ ها، غذاها و خوراکی‌ های مختلف در یخچال فریزر شما کپک زده باشد. یخچال منظمی که تمامی مواد غذایی در آن به راحتی در دسترس باشد، معمولاً فاسد شدن خوراکی‌ ها کمتر در آن اتفاق می‌ افتد علاوه بر آن نظم و ترتیب خوراکی‌ هایی که در یخچال قرار دارد علاوه بر آنکه می‌ تواند مصرف انرژی را کاهش دهد موجب افزایش کارایی دستگاه نیز خواهد شد. در ادامه مطلب چند توصیه اصولی جهت نگهداری و ایجاد نظم در یخچال فریزر بیان می‌ کنیم.

افزایش کارایی یخچال

افزایش کارایی یخچال و بالا بردن طول عمر آن بسیار اهمیت دارد زیرا هیچ فردی دوست ندارد که شاهد خراب شدن و از کار افتادن یخچال فریزر خانه خود باشد. با رعایت نکات مهمی که در ادامه بیان می‌ کنیم می‌ توانید کارایی یخچال فریزر خود را افزایش داده و همچنین به ایجاد نظم در آن کمک کنید.چگونه به ایجاد نظم در یخچال و فریزر کمک کنیم؟

 • یخچال نباید نزدیک کانون گرما مانند اجاق گاز و پنجره باشد. نزدیک بودن دستگاه به منابع گرمازا می‌ تواند باعث آسیب وارد شدن به موتور یخچال شده و همچنین مصرف انرژی را بسیار افزایش می‌ دهد. این کار نهایتاً موجب افزایش هزینه‌ های برق و همچنین کاهش عمر مفید یخچال فریزر شما خواهد شد.
 • نوار لاستیکی دور درب یخچال فریزر باید هر از گاهی بررسی شود. برای این کار باید درب یخچال فریزر را بسته و یک تکه کاغذ نزدیک درب نگه دارید. حرکت کاغذ را بررسی کنید چنانچه به راحتی حرکت کرد باید بدانید که زمان تعویض نوار لاستیکی رسیده است.
 • غذای داغ را داخل یخچال فریزر قرار ندهید زیرا در این صورت دستگاه باید انرژی بسیار زیادی برای خنک نمودن مواد غذایی صرف کند.
 • اگر فضای خالی در یخچال فریزر شما وجود دارد آن را با پارچ آب پر کنید زیرا پر کردن فضاهای خالی موجب می‌ شود که هوای یخچال خنک باقی بماند در نتیجه انرژی کمتری نیز مصرف می‌ شود.
 • بهتر است در فصل‌ های سرد سال یخ ساز را نیز خاموش کنید تا به این وسیله از مصرف انرژی جلوگیری کرده و همچنین کارایی یخچال خود را افزایش دهید.

چگونه از فاسد شدن مواد غذایی در یخچال فریزر جلوگیری کنیم؟

ایجاد نظم در یخچال فریزر یکی از مهمترین دغدغه‌ هایی است که معمولاً خانم‌ های خانه دار با آن روبرو می‌ شوند و این کار می‌ تواند به کاهش پسماند مواد غذایی نیز کمک کند. علاوه بر آن برای حفظ محیط زیست و کاهش مصرف گرایی نیز بسیار مفید می‌ باشد. در ادامه راهکارهای ساده ای در این باره به شما پیشنهاد می‌ کنیم.

 • قبل از آنکه مواد غذایی تمام شوند اقدام به خرید جدید نکنید زیرا این کار باعث می‌ شود یخچال فریزر شما بیش از حد شلوغ شده به همین خاطر دمای یخچال افزایش پیدا می‌ کند و مواد غذایی فاسد می‌ شود.
 • به اندازه مصرف یک هفته خود خرید کنید.
 • هنگام خرید مواد غذایی به تاریخ انقضای آنها دقت نمایید.
 • غذاهایی که باقی می‌ ماند را داخل ظروف پلاستیکی یا شیشه‌ ای دربسته نگهداری کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نقش ترموفیوز یخچال چیست | اهمیت ترموفیوز در یخچال چیست

چگونه به ایجاد نظم در یخچال و فریزر کمک کنیم؟

 • دقت کنید که نباید آنها را بیشتر از ۴ یا ۵ روز داخل یخچال نگهداری کنید.
 • دمای مناسب یخچال فریزر خود را مشخص کرده و بر روی آن تنظیم نمایید.
 • کاهش دما و یا افزایش آن می‌ تواند باعث فاسد شدن مواد خوراکی شود.

تمیز کردن و ایجاد نظم در یخچال و فریزر

آیا می‌ دانستید علاوه بر تمیز کردن، یخچال فریزر شما به ضدعفونی هم نیاز دارد؟ یخچال فریزر نیز مانند هر محیط دیگری که در خانه وجود دارد به تمیز کردن و ضدعفونی کردن نیاز خواهد داشت. از آنجایی که معمولاً یخچال محیطی خشک، سرد و تاریک می‌ باشد به همین خاطر باکتری‌ و میکروب هایی که روی سبزیجات و یا دیگر مواد غذایی وجود دارند می‌ توانند رشد کنند به همین خاطر ضدعفونی کردن و تمیز کردن یخچال فریزر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 • ابتدا یخچال فریزر را تخلیه کنید

قبل از هر کاری باید همه مواد غذایی و وسایلی که داخل یخچال فریزر وجود دارد را از آن تخلیه کرده و کاملاً یخچال را خالی کنید. چنانچه نگران این هستید که مواد غذایی خراب شوند می‌ توانید این کار را به صورت بخش به بخش انجام دهید.

 • لکه‌ گیری و گردگیری کنید

پس از آنکه همه مواد غذایی را از یخچال فریزر بیرون آوردید باید اقدام به گردگیری دستگاه کنید. لکه‌ های قدیمی که مقاوم شده و از قبل به جا مانده است را با دستمال مرطوب کاملاً تمیز کنید و آنها را از بین ببرید. در صورت امکان می‌ توانید باکس‌ ها و کشوها را هم بیرون آورده و جداگانه با مایع ظرفشویی و آب کاملاً شست و شو دهید.

 • یخچال فریزر را ضدعفونی نمایید

ضدعفونی کردن یخچال فریزر نه تنها آلودگی‌ ها را از بین می‌ برد بلکه بوی بدی که ناشی از مواد غذایی فاسد شده می‌ باشد را نیز رفع خواهد کرد. برای انجام این کار می‌ توانید از جوش شیرین کمک بگیرید. دستمالی را داخل ترکیبی از آب و جوش شیرین فرو برده و یخچال را به وسیله آن کاملاً تمیز کنید. با این کار بوی بد یخچال فریزر نیز از بین خواهد رفت.

 • مواد غذایی را دوباره داخل یخچال قرار دهید

در این قسمت می‌ توانید همه مواد خوراکی که از یخچال بیرون آورده بودید را دوباره سر جای خود برگردانید. بهتر است از نظم دهنده‌ های مخصوص یخچال جهت سامان دادن به فضای درونی دستگاه کمک بگیرید. در این قسمت حتماً به تاریخ انقضای مواد غذایی نیز توجه کنید.

نظم دهنده یخچال چیست؟

می‌ توانید از انواع مختلف نظم‌ دهنده‌ ها که در بازار وجود دارند استفاده کرده و مواد غذایی را با نظم و ترتیب زیادی داخل یخچال بچینید. با انجام این کار سرعت پخت و پز و همچنین دسترسی یافتن به مواد غذایی افزایش پیدا می‌ کند و بدون آنکه وقت خود را هدر دهید می‌ توانید به راحتی به مواد غذایی دسترسی داشته باشید. بعضی از نظم دهنده‌ ها را در ادامه معرفی می‌ کنیم.

 • سینی گردان
پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی کیفیت یخچال های ویرپول | راهنمای نصب و راه اندازی

برای آنکه بخش انتهایی یخچال فریزر شما به انباری از شیشه‌ های مربا، خیارشور، رب و … تبدیل نشود می‌ توانید از سینی گردان جهت نظم دادن و دسترسی داشتن به آنها کمک بگیرید. چرخش سینی باعث می‌ شود که خیلی راحت به همه مواد غذایی دسترسی پیدا کنید.

 • سبد نظم دهنده

سبدهای نظم دهنده در ابعاد و سایزهای مختلفی در بازار وجود دارند که می‌ توانید مواد غذایی را از همدیگر تفکیک کنید. مواد خوراکی را می‌ توانید داخل کشوها و یا قفسه‌ های مختلف قرار داده و هر دسته‌ ای از آنها را داخل سبدهای مخصوصی بگذارید. به این ترتیب نه فقط جهت پخت غذا وقتی را برای پیدا کردن مواد غذایی هدر نمی‌ دهید بلکه به آسانی می‌ توانید با در نظر گرفتن مواد خوراکی که دارید تصمیم بگیرید که چه غذایی می‌خواهید درست کنید.

 • گیره حلقه‌ ای

از این گیره‌ ها برای آویزان کردن در قفسه‌ های میانی استفاده می‌ شود و می توان روی آنها کیسه‌ های کوچکی از مواد غذایی که داخل یخچال قرار دارد را آویزان کرد. چگونه به ایجاد نظم در یخچال و فریزر کمک کنیم؟با این کار دیگر کیسه‌ های کوچک مواد خوراکی در یخچال فریزر شما فراموش نخواهند شد.

ایده‌ هایی برای ایجاد نظم در یخچال

با ایجاد نظم در یخچال فریزر خود این امکان را به وجود خواهید آورد که به راحتی به همه موادی که داخل دستگاه قرار دارد دسترسی داشته باشید. همچنین از فاسد شدن آنها نیز جلوگیری خواهید کرد.

 • قفسه بالایی برای نظم دهی در یخچال فریزر بسیار تأثیر گذار می‌ باشد زیرا بهترین دسترسی در این قسمت وجود دارد. به همین خاطر مواد غذایی که خیلی زود فاسد می‌ شوند مانند شیر و ماست را در قفسه بالایی قرار دهید.
 • برای ساماندهی کردن و نظم به قفسه‌ های پایینی می‌ توانید مواد خوراکی مانند سبزیجات و میوه‌ ها را دسته‌ بندی کرده و در این قفسه‌ ها قرار دهید.
 • معمولا قفسه‌ هایی که داخل درب یخچال فریزر هستند گرم‌ ترین بخش یخچال می‌ باشند به همین خاطر می‌ توانید در این قسمت چاشنی‌ ها و سس‌ ها را قرار دهید.

سخن پایانی

در این مقاله از مجله آی بک قصد داشتیم شما عزیزان را با راهکارهایی برای ایجاد نظم در یخچال فریزر آشنا کنیم. یخچالی که نظم و ترتیب داشته باشد، سرعت آشپزی را افزایش داده و همچنین طول عمر دستگاه نیز زیاد می‌ شود. علاوه بر آن از فاسد شدن و ایجاد پسماند مواد غذایی نیز جلوگیری کرده و به حفظ محیط زیست کمک خواهد کرد. چنانچه شما نیز روش هایی جهت برقراری نظم در یخچال و فریزر می شناسید آن را با ما در میان بگذارید.

چگونه به ایجاد نظم در یخچال و فریزر کمک کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه به ایجاد نظم در یخچال و فریزر کمک کنیم؟ ایده هایی برای ایجاد نظم در یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا