تعمیراتتعمیرات ساختمان

خراب شدن شناور منبع آب و نکاتی جهت نصب آن

اگر می خواهید روی پشت بام ساختمان یا در باغ خود مخزن آب نصب کنید، باید بدانید که نصب شناور مخزن آب بسیار مهم است. فلوتر یا شناور مخزن آب وسیله ای است که با اندازه گیری سطح آب جریان ورودی را قطع و وصل می کند و با این کار از سرریز شدن آب منبع جلوگیری می کند. در روش نصب شناور مخزن آب، راه صحیح نصب فیتینگ و شناور در کنار هم بسیار مهم است. ایبک امداد در این مطلب به روش نصب فیتینگ و شناور مخزن آب و همچنین علت خراب شدن شناور منبع آب و نکاتی جهت نصب آن می پردازد.

شکل ظاهری فلوتر

قبل از آن که با نحوه نصب شناور مخزن آب آشنا شوید، بهتر است شکل ظاهری آن را بشناسید. شناور مخزن آب دو نوع برقی و مکانیکی دارد. نوع مکانیکی فلوتر یک شیر و یک میله و یک سری توپی مانند دارد. شیر فلوتر به وسیله استم که یک میله است و جنس آن استیل یا برنج می باشد، با یک زانویی به توپی متصل شده است. سایزهای مختلفی از شناور موجود می باشد و سایز آن به فشار آب و اندازه محل نصب بستگی دارد. توپی شناور شکل گردی دارد و از هوا پر شده است. هوای حبس شده در توپی موجب می‌شود که فلوتر نیروی شناوری داشته باشد و بتواند روی سطح آب شناور بماند.

 شناور منبع آب چیست کاربرد آن در کجاست؟

فلوتر یا شناور منبع آب دارای ساختار پیچیده ای نیست و همچنین عملکرد ساده ای دارد. این وسیله در حقیقت کلیدی می باشد که وظیفه آن بررسی و اندازه گرفتن سطح آب داخل مخزن می باشد. به این معنی که هر وقت آب به سطح مشخصی برسد شناور به پمپ آب فرمان می دهد که آب را قطع کرده و از سرریز شدن آن جلوگیری می کند. سیستم تصفیه آب که دائماً در حال پر و خالی شدن هستند مجهز به شناور می باشند تا سطح آب را اندازه گیری کنند. همچنین سیفون های توالت ها هم دارای فلوتر یا شناور می باشند.

روش عملکرد شناور یا فلوتر

فلوتر که نام دیگر آن کنترل کننده سطح آب می باشد به مانند سنسوری عمل می‌کند که به محض اینکه منبع آب پر شد، جریان ورودی را قطع کرده و هر زمان که آب منبع از سطح خاصی کمتر شود، جریان ورودی را دوباره وصل می کند. به بیانی دیگر، توپی فلوتر که روی آب شناور می باشد، با کم شدن اندازه آب داخل مخزن پایین رفته و به دنبال آن باعث پایین آمدن میله خود می شود. در نتیجه آن، شیر آب باز خواهد شد و آب به داخل مخزن واردمی‌شود . هنگام پر شدن مخزن توپی دوباره بالا می آید و مسیر آب را مسدود می‌کند. این کاربرد مهم، دلیل اصلی اهمیت نصب شناور مخزن آب است.

حتما بخوانید:   ورق نسوز میکا مایکروفر چیست ؟

خراب شدن شناور منبع آب و نکاتی جهت نصب آن

انواع فلوتر

چنانچه می دانید مخزن آب چند نوع دارد که همه آنها به شناور یا فلوتر نیاز دارند. فلوتر دارای دو نوع مکانیکی و برقی می باشد و همچنین برندهای متفاوتی در انواع سایزهای مختلف فلوتر را تولید می کنند و هرکدام مزیت هایی خاص به خود دارند. با این حال فلوتر مکانیکی به دلایلی که در زیر به آن پرداخته شده بیشتر در نصب شناور برای مخزن آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 1. نصب آسان
 2. هزینه کمتر
 3. عدم نیاز به برق

نحوه انتخاب سایز فلوتر

با نظر به اینکه فلوتر اولین جزء مخزن آب است و آب از شیر فلوتر عبور کرده و به مخزن وارد می شود انتخاب فلوتر مناسب بسیار حائز اهمیت است. زیرا اگر در نصب شناور مخزن آب دقت لازم را به عمل نیاورید و شناور مخزن شما به درستی کار نکند، احتمالا دچار مشکل می شود. پس در انتخاب سایز فلوتر باید به نکات زیر توجه کنید.

 1. سایز شیر فلوتر برای نصب شناور مخزن آب؛ باید به این نکته توجه کنید که هر چقدر سایز شیر فلوتر بزرگتر باشد آب بیشتری را از خود عبور می دهد و مخزن نیز زودتر پر خواهد شد.
 2. فشار آب و حجم منبع فلوتر با توجه به سایزی که دارد، مدت زمانی را که لازم است منبع پر شود را تعیین خواهد کرد. پس اگر می خواهید مخزن خود را در مدت زمان خاصی از آب پر کنید باید به این نکته توجه کنید که با توجه به حجم مخزن سایز فلوتر را انتخاب کنید.
 3. میزان تحمل فشار توسط فلوتر؛ در نصب شناور مخزن آب به این نکته توجه کنید که فلوتر یا شناوری که خریداری می کنید تا چند برابر می تواند فشار را تحمل کند. فشاری که فلوتر تحمل می کند از فشار آب شیر ورودی نباید کمتر باشد. در غیر این صورت فلوتر نمی تواند فشار اضافی را تحمل کند و شیر را در زمانی نامناسب باز می کند.

نصب فیتینگ مخزن

قبل از آنکه به نصب شناور مخزن آب بپردازیم باید فیتینگ های آن را وصل کنیم. به طور کلی به هر نوع از اتصالات در مسیر لوله کشی فیتینگ یا اتصال گفته می شود. یکی از موارد مصرف فیتینگ ها در قسمت ورودی و خروجی مخازن آب است. به همین علت نصب فیتینگ مخزن، از اصلی ترین و اساسی ترین مراحل جهت مانع شدن از نشتی آب است. جهت مخزن آب، برای قسمت ورودی و خروجی آب دو مجموعه فیتینگ لازم داریم. فیتینگ مخزن آب انواع مختلفی دارد. نوع پلی اتیلن برنجی و یو پی وی سی جهت مخازن پلاستیکی که جز پرمصرف ترین منابع آب می باشد و همچنین بهترین مخزن آب خانگی است به کار می رود.

در ادامه روش نصب فیتینگ مخزن را کاملا شرح می دهیم.

 1. در وهله اول نصب فیتینگ مخزن محل و جای اتصال ورودی و خروجی مخزن را با یک مداد مشخص کنید. محل اتصال ورودی باید حداقل ۵ سانتی متر از درب مخزن پایین تر باشد و محل اتصال خروجی باید حداقل ۵ سانتی متر بالاتر از کف مخزن باشد.
 2. به وسیله دستگاه گردبر جایی را که مشخص کرده اید سوراخ کنید. سوراخی که درست می کنید باید از اندازه فیتینگ ۵ میلی متر بزرگتر باشد .به دلیل اینکه فیتینگ بتواند داخل آن جا بگیرد. توجه داشته باشید که تراشه هایی که به دلیل سوراخ کردن به وجود آمده را از داخل مخزن جمع کنید تا این ذرات به جریان آب وارد نشود.
 3. در مرحله پایانی نصب فیتینگ مخزن، واشر لاستیکی فیتینگ را دور آن بگذارید و بعد از آن فیتینگ را داخل سوراخ گذاشته و از سمت دیگر مهره را به آرامی و با دقت در جای خود محکم کنید تا به خوبی و کاملا آب بندی شود.
حتما بخوانید:   دلایل خنک نکردن یخچال فریزر قدیمی امرسان، پارس و الکترواستیل

نصب فلوتر یا شناور در مخزن آب مدل مکانیکی

اگر فلوتر درست و صحیح نصب نشود موجب نشتی آب مخزن خواهد شد. پس هنگام نصب شناور مخزن آب نکات زیر را رعایت کنید.

 1. هنگام نصب فلوتر در مخزن آب توجه کنید که آن را کاملاً در راستای عمود و صاف بر کف مخزن ببندید. اگر فلوتر به صورت کج بسته شود فشار توپی به طور درست به میله آن انتقال نمی یابد و جریان آب به طور کامل بسته نخواهد شد.
 2. فلوتر باید کاملاً رگلاژ باشد. بعضی فلوتر ها میله ای دارند که قابلیت تغییر به آن ها می دهد. به این ترتیب با افزایش دادن و زیاد کردن طول میله شناور قدرت توپی برای غلبه بر فشار جریان آب ورودی بیشتر می شود.
 3. هنگام نصب فلوتر در مخزن آب اطمینان حاصل کنید که توپی شناور سوراخ نمی باشد. اگر توپی شناور به هر علتی سوراخ باشد یا پس از مدتی سوراخ شود، آب داخل توپی جمع می شود، توپی سنگین شده و دیگر روی سطح آب شناور نمی ماند.
 4. دقت کنید هنگام نصب کردن شناور مخزن آب به اندازه درست و لازم اطراف رزوه های فلوتر را نوار تفلون بپیچید تا با کمی پیچاندن راحت آب بندی شود.
 5. قبل از متصل کردن فلوتر به فیتینگ به این نکته توجه کنید که توپی آن به سمت پایین باشد سپس با رعایت همه نکات بالا و دقت فراوان شناور را به فیتینگ ورودی وصل کنید.

خراب شدن شناور منبع آب و نکاتی جهت نصب آن

علل خراب شدن شناور منبع آب

 1. اشتباه بسته شدن فلوتر: باید طبق قانونی که برای فلوتر تعریف شده در خط صاف و عمودی  بر کف مخزن بسته شود. در صورتی که شناور به صورت کج بسته شود، فشار به درستی به آن وارد نشده و اجازه نمی دهد که شیر آب  به طور درست بسته شود. در نتیجه آب راحت سرریز می شود.
 2. رگلاژ نبودن: طول شناور باید با نوع کارایی که دارد هماهنگ باشد و در صورتی که فلوتر را رگلاژ نکنید نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد .اگر فلو تری خریداری کردید که اندازه آن با مخزن مناسب نبود باید بدانید که قادر خواهید بود آن را ریگلاژ کنید تا خراب نشود و کارایی بهتری پیدا کند. با انجام رگلاژ شناور منبع آب،طول آن بیشتر شده و همچنین توانایی توپی شناور هم زیاد می شود. بدین ترتیب تسلط این قطعه به آب بیشتر می‌شود و بهتر می‌تواند جلوی سرریز شدن آب را بگیرد.
 3. انسداد مسیر شیر شناور: اگر در منطقه ای زندگی می کنید که آب سختی زیادی دارد این احتمال وجود دارد که مسیر شیر شناور دارای رسوب شود. برطرف کردن این مشکل کار زیاد سختی نیست و فقط کافی است که مسیر مسدود شده را باز کنید.
 4. خرابی توپی شناور: توپی به شکلهای مختلفی ممکن است خراب شود.امکان دارد این قطعه سوراخ شده باشد و به همین دلیل روی آب شناور نماند. تنها روش حل این مشکل تعویض توپی است.
 5. خرابی واشر فلوتر: هر وقت واشر شناور منبع آب یا اجزای لاستیکی دیگر آن آسیب دید و خراب شد، فقط باید آن قطعه و یا کلش شناور را تعویض کنید
حتما بخوانید:   چگونه خانه ویلایی را بازسازی کنیم | مراحل بازسازی خانه ویلایی

نکات پایانی در نصب شناور مخزن آب

 • گاهی اوقات ذرات جامد که در داخل آب وجود دارند، ورودی شناور را مسدود می کند. بنابراین توجه داشته باشید که هر چند مدت یک بار شناور را باز و بسته کرده و تمیز کنید.
 • اگر بعد از پایان نسل شناور مخزن آب و پر شدن مخزن متوجه متوجه شدید که نشتی وجود دارد حتماً باید آب مخزن را خالی کنید و بعد از آن  اتصالات را محکم کنید. زیرا اگر مخزن پر باشد و اقدام به محکم کردن اتصالات کنید ممکن است باعث ترکیدگی مخزن شود.
 •  به هیچ وجه هنگام نصب شناور مخزن آب یا فیتینگ و جهت سوراخ کردن یک منبع پلاستیکی از فشار دادن یک وسیله داغ استفاده نکنید. زیرا با این کار باعث ضعیف شدن استحکام سطوح اطراف سوراخ می شوید.

سخن آخر

در بحران کم آبی، امروزه استفاده از منبع آب برای تمامی ساختمان های اداری، مسکونی و غیره از واجبات و ضروری است. برای آنکه یک منبع آب کاربردی و بدون مشکل داشته باشیم بهتر است با مفهوم اولیه آن مثل نحوه روش نصب شناور مخزن آب آشنایی بیشتری داشته باشیم. ایبک امداد در این مطلب با زبانی ساده و روان اتصالات مخزن آب را که در قسمت ورودی و خروجی قرار دارد توضیح داده است تا بتوانید هر نوع مشکلی جهت نصب شناور منبع آب و نصب فیتینگ منبع آب ساختمان تان پیش بیاید به راحتی و به سرعت آن را تشخیص داده و جهت رفع مشکل اقدام کنید.

 

 

111111111111111111

31

خراب شدن شناور منبع آب و نکاتی جهت نصب آن

امتیازسردبیر

شناور منبع آب کاربرد شناور آب روش عملکرد فلوتر یا شناور آب انواع سایز فلوتر نصب فیتینگ مخزن آب نصب فلوتر یا شناور در مخزن آب علل خراب شدن شناور یا فلوتر مخزن آب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا