تعمیرات کولر گازی

روش های تشخیص کم بودن گاز کولر گازی چیست

روش های تشخیص کمبود گاز کولر گازی چیست باید آن را چگونه بر طرف کرد؟ در انواع کولرها و اسپلیت های گازی برای کارکرد بهتر و خنک کردن فضا، محفظه گاز دارای قدرت بیشتری در نظر گرفته می شود که اگر این گاز از محفظه خارج شود و یا حجم گاز کولر کاهش یابد، قدرت کولر نیز کاهش می یابد. در چنین مواقعی است که افراد در فضای خانه  احساس گرما دارند  و پیداست که کولر گازی قدرت خنک کنندگی بالایی ندارد.

نشانه های کمبود گاز کولر گازی آشکار است و به راحتی تشخیص داده می شود، در ادامه می آموزیم که چگونه به راحتی متوجه این نشانه ها شده و با کمک یک تکنسین حرفه ای گاز کولر گازی را شارژ کنیم.

چگونه متوجه کم بودن گاز کولر گازی شویم

بیشتر دستگاه های اسپلیت از سه مدل گاز فریون R407A، R22 و R410A که متداول ترین گاز R22 است، برای خنک کردن اتاق ها و ساختمان استفاده می کنند. این گازها در بخش های مخصوص کولر گازی ذخیره و نگهداری می شوند. بنابراین در مواقع مواجه شدن با گرمای کولر گازی به آسانی می توانید کولر گازی را شارژ کرده و مثل روز اول از آن استفاده نمایید.

در زیر برخی از علائمی که با مشاهده آنها باید اقدام به  بررسی کولر گازی کنید آمده است:

  • محیط را خنک نمی کند

یکی از متداول ترین علامت های کاهش گاز کولر گازی این می باشد که وقتی دستگاه کولر گازی روشن است، ولی همچنان هوای خانه گرم است.

  • انجماد لوله ورودی

یکی دیگر از علائم رایج کاهش گاز اسپلیت، یخ زدگی لوله های ورودی است که به راحتی با شارژ کولر گازی برطرف می شود، اما اگر لوله های یخ زده را برای مدت طولانی جدی نگیرید، لوله ها کاملا مسدود می شوند.

  • سنسور استاپ
حتما بخوانید:   تعمیر کولر گازی بلومبرگ Bloomberg

سنسورهای چیلر برای افراد قابل مشاهده است. در صورت خرابی یا خاموش شدن سنسورها بهتر است کولر گازی را بررسی کنید.

  • خرابی قطعات دستگاه

اگر متوجه درست کار نکردن قطعه های کولر گازی شدید و یا ضعیف کار می کنند، یا اگر برخی از عملکردهای کولر برای شما کار نمی کنند، کولر گازی را در اسرع وقت بررسی کنید.

  • مصرف بیشتر برق در طول ماه

در صورت کاهش گاز کولر گازی دمای اتاق تغییر محسوسی نمی کند و برای خنک شدن محیط باید دمای کولر را افزایش دهید و برق بیشتری مصرف نمایید. دفعه بعد که نیاز به افزایش درجه کولر داشتید، خودداری کنید و این مورد را دلیلی برای کمبود گاز کولر گازی بدانید و برای رفع آن اقدام کنید.

  • صداهای عجیبی از دستگاه می شنوید

اگر از کولر گازی صدای غیرعادی به خصوص صدای حرکت آب و حباب شنیدید، احتمالاً باید گاز کولر گازی را پر کنید.

  • کولر صدای زیادی ایجاد می کند

اگر دستگاه شما از زمان راه اندازی صدای زیادی تولید می کند، حتماً اتاقک گاز را بررسی کنید، زیرا صدای زیاد یکی از مهم ترین نشانه های کمبود گاز در دستگاه است.

کمبود گاز کولر گازی

مرحله های رفع کاهش گاز کولر گازی چیست

شارژ گاز انواع کولر های گازی به وسیله متخصصین این کار به راحتی انجام می شود اما باید تمام توصیه های او را رعایت کنید تا مشکلی برای کولر شما پیش نیاید. در ادامه به بررسی نکات مهم می پردازیم:

برای کولر خود از گاز مخصوص استفاده کنید

نکته بسیار مهمی که برای شارژ کولر گازی وجود دارد این است که از گاز مخصوص برای کولر گازی استفاده کنید . هر کولری باید تنها با یک نوع گاز مخصوصی شارژ شود و در صورت عدم رعایت این موارد، کولر شما قطعا نیاز به تعمیر دارد.

محفظه اسپلیت را با گاز پر نکنید

مراقب باشید وقتی با نشانه های کاهش گاز کولر گازی مواجه شدید، برای بر طرف کردن این مشکل نباید محفظه گاز را بلافاصله پر نمایید . زیرا باید همیشه 15% را برای جریان گاز و بدون فشار به محفظه خالی بگذارید.

کولر خود را به درستی نگهداری کنید

پس از شارژ گاز کولر گازی، میزان مراقبت از کولر گازی خود مشخص می کند که چه موقعی دوباره نشانه های کاهش گاز کولر گازی را تجربه می کنید. با استفاده زیاد از کولر به قطعات دستگاه فشار وارد می شود و باید گاز کولر را زودتر پر کنید.

سلامت مخزن گاز را بررسی کنید

گاهی اوقات بلافاصله پس از شارژ گاز کولر گازی، دوباره با گرمای کولر گازی مواجه می شوید. در این گونه مواقع باید مخزن گاز را بررسی کنید، از سوراخ نشدن مخزن گاز و عدم نشت گاز مطمئن شوید.

چگونه نشت گاز کولر گازی را تشخیص دهیم

در بخش های بالا گفتیم که اگر در مدت زمان کمی با کاهش میزان گاز کولر مواجه شدید، امکان دارد مخزن گاز کولر گازی دچار مشکل و نشتی شود. در سه روش زیر می آموزیم که چگونه از نشتی محفظه گاز مطلع شویم:

حتما بخوانید:   چرا کولر گازی آبریزی دارد | آبریزی کولر گازی

روش اول: محفظه را از کولر جدا کنید

در مورد باید اقدام به جدا کردن مخزن اسپیلت نمایید. اگر نشتی مخزن زیاد باشد با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است و به سرعت متوجه سوراخ محفظه گاز خواهید شد.

روش دوم: با استفاده از دستگاه نشت یاب

برخی از تکنسین های حرفه ای کولر گازی دستگاه های مخصوص نشت یابی دارند که می توانند نشتی ها را به سرعت پیدا کنند. با مراجعه به کارگاه های حرفه ای تعمیرات می توانید از وجود نشتی در محفظه کولر گازی پی ببرید و نسبت به رفع آن اقدام کنید.

روش سوم: استفاده از آب و صابون برای پیدا کردن نشتی مخزن

آب و صابون یکی از قدیمی ترین روش های تشخیص نشتی است. با زدن آب و صابون به مخزن اگر حباب ایجاد شد یعنی مخزن نشت گاز دارد.

اگر نشانه های کاهش گاز کولر گازی را مورد بررسی قرار ندهیم چه اتفاقی می افتد

پس از آموزش زمان بررسی محفظه گاز دستگاه ، می خواهیم درباره ی عقب انداختن شارژ گاز کولر گازی در زمانی که نیاز به شارژ مجدد دارد و مشکلاتی که ایجاد می کند توضیحاتی را شرح دهیم.

در حال حاضر در بازار کولر گازی های مختلف دارای قیمت های متفاوتی می باشد اما حتی ارزان ترین کولر های گازی نیز قیمت به نسبت بالایی را دارند و گاهی اوقات قطعات کولرگازی به راحتی پیدا نمی شود. اگر محفظه گاز کولر گازی برای بیشتر از هفت روز خالی بماند مشکلات بسیار جدی و همچنین پرهزینه ای را برای کولر گازی به همراه دارد.

کمبود گاز کولر گازی

شارژ گاز کولر های گازی چند روش دارد

شارژ کردن گاز اسپیلت با ترازو یا شارژ با وزن: می توانید با یک ترازو دیجیتال به صورت دقیق شارژ کولر گازی را انجام دهید، این روش یکی از بهترین روش ها می باشد.
شارژ گاز با آمپر: در این روش اندازه حجم شارژ کولر گازی بر اساس آمپرمتر کولر گازی مشخص می شود.
شارژ گاز با استفاده از گیج مانوفیلد: در این روش با اندازه گیری دمای اطراف پانل و کندانسور فشار گاز استاندارد مشخص می شود. این روش چندان قابل اعتماد نیست و به طور کلی استفاده نمی شود.

چگونه گاز کولر گازی تازه نصب شده را شارژ کنیم

هنگام خرید کولر گازی نو، حدود 5 متر لوله گاز داخل سیستم کندانسور وجود دارد، بنابراین پس از اتمام نصب کولر گازی، باید سیستم را به طور کامل وکیوم کنید و از آنجایی که سیستم را وکیوم می کنید و هوا وجود ندارد. اگر مطمئن هستید رطوبت مدار کولر گازی وجود ندارد می توانید شیر سرویس را باز نمایید و گاز را به سیستم انتقال دهید. البته لازم به ذکر است که میزان گاز شرکت در سیستم تنها برای 5 متر لوله کافی است و اگر  لوله کشی اضافی دارید باید میزان گاز مخزن اضافه شود. که معمولاً برای هر متر شلنگ اضافی 20 گرم گاز نیاز دارد.
اگر فقط از همان 5 متر لوله اصلی برای نصب کولر گازی استفاده شده باشد، نیازی به شارژ گاز اضافی به سیستم نیست، اما اگر بیش از 5 متر از لوله برای نصب کولر گازی شما از ابتدا استفاده شده باشد. می توانید از سه روش بالا برای شارژ گاز اضافی استفاده کنید.

حتما بخوانید:   روش ریست کردن کولر گازی چگونه است؟

چگونه گاز کولر گازی که کاملا خالی از گاز است را باید شارژ کنیم

وقتی با یک کولر کاملا بدون گاز مواجه می شوید.

با فشار دادن والف شیر سرویس می توانید تشخیص دهید که کولر گازی گاز دارد یا خیر، اگه گاز بیرون آمد یعنی سیستم گاز دارد ولی اگر گازی خارج نشد باید آن را شارژ کنید.

قبل از انجام هر نوع شارژ گاز در این گونه مواقع، ابتدا باید محل نشتی را بیابید و پس از رفع نشتی، سیستم را به طور کامل وکیوم نمایید و از نبود رطوبت و هوا در سیستم اطمینان حاصل کنید، در غیر این صورت گاز مخزن را هدر خواهید داد، و حتما به کمپرسور اسپیلت خود آسیب خواهید رساند. خوب حالا اگر طول لوله کشی کولرگازی را دقیق بدانید می توانید با خواندن صفحه روی پنل بیرونی کولر گازی و در مورد لوله کشی 5 متری از میزان گاز نصب شده با 5 متر لوله کشی مطلع شوید. ، از ترازو برای بارگیری همان مقدار ثبت شده در صفحه استفاده کنید. و اگر طول لوله کشی دستگاه بیشتر بود باید برای هر 1 متر به میزان 20 گرم گاز شارژ کنید.

اما اگر اطلاعی از طول لوله نداشتید می توانید از دو روش دیگر برای پر کردن مخزن کولر گازی استفاده نمایید.

نتیجه گیری

در این مقاله تلاش کردیم تا به صورت کلی علائم و نشانه های کاهش گاز در کولر های گازی را برای شما شرح دهیم. تا در مواقعی که احساس کردید گاز کولر شما کاهش یافته است بتوانید با تکنسین های حرفه ای برای شارژ مجدد گاز کولر گازی تماس بگیرید. اگر دستگاه شما نیاز به شارژ گاز دارد سعی کنید سریعا این کار را انجام دهید و اگر محفظه دستگاه دچار نشتی شد فورا آن را تعمیر و یا تعویض کنید.

31

علائم کم بودن گاز کولر گازی

امتیاز سردبیر - 9.8

9.8

مجموع امتیاز

روش های تشخیص کم بودن گاز کولر گازی چیست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x