خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

تشخیص محل دقیق چاه فاضلاب | روش های پیدا کردن چاه

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

گاهی ممکن است نیاز باشد که شما چاه فاضلاب را بررسی کنید و خدماتی مانند اتصال لوله ها به فاضلاب های شهری، تخلیه چاه، لایروبی و کف تراشی انجام دهید. بیشتر ساختمان های قدیمی محل دقیق چاه معلوم نیست و نیاز است که محل چاه فاضلاب را تشخیص دهید. در این مقاله از ایبک امداد توضیحاتی را در رابطه با روش تشخیص محل دقیق چاه فاضلاب و همچنین نکات ایمنی را که باید قبل از انجام آن رعایت کنید برایتان توضیح می دهیم.

نکات ایمنی که در هنگام تشخیص محل چاه فاضلاب باید رعایت شود

در صورتی که به دنبال پیدا کردن چاه فاضلاب در ساختمان هستید باید هشدارهای ایمنی را رعایت کنید که عبارتند از:

 •  مراقب چاه فاضلاب قدیمی و همچنین سیستم های سپتیک تانک باشید. زیرا سقوط در داخل سپتیک تانک و یا چاه های جذبی می تواند مرگ آور باشد.
 •  حتماً به شواهدی مانند ترک خوردگی، زنگ زدگی آهن ها، نشست زمین، نشتی دیوارهای اطراف و کف زمین و همچنین بوی بد فاضلاب باشید.
 • به هیچ وجه به تنهایی جهت تشخیص محل چاه به این کار اقدام نکنید. حتماً از شخص دیگری هم بخواهید که با شما همراه باشد.
 •  راه آب های اصلی را چک کنید ممکن است ساختمان شما چند چاه داشته باشد و شما را گمراه کرده و مجبور شوید مکان های بسیار زیادی را تخریب کنید.
 •  مدت ساخت ساختمان، تاریخچه اضافه کردن آشپزخانه، حمام ها و پیچیدگی طرح آن، در قسمت های مختلف منزل را قبل از اینکه دهانه چاه را پیدا کنید، بررسی کنید. این کار می‌تواند به شما اطمینان دهد که ساختمان یک چاه دارد یا بیشتر.
 • خطوط اصلی در فاضلاب دارای قطر های بزرگتری نسبت به لوله کشی های دیگر می باشد به این مورد توجه کنید تا از تخریب بیشتر جلوگیری کرده باشید و بتوانید راحت تر چاه فاضلاب را پیدا کنید.
 •  در صورتی که با ترک خوردگی موزاییک و نشست زمین رو به رو شدید حتماً با یک متخصص مشورت کنید تا سریع اقدامات لازم را انجام دهند.
 • به هیچ وجه از افراد بی تجربه و کارگر های ساده برای کندن محل چاه استفاده نکنید زیرا این کارگرها مهارتی نداشته و ممکن است در چاه سقوط کرده و کشته شوند.
حتما بخوانید:   معرفی انواع دریچه فاضلاب | کاربردهای اصلی دریچه بازدید فاضلاب

چاه فاضلاب

تشخیص محل چاه فاضلاب چه اهمیتی دارد؟

اگر در لوله فاضلاب ورودی مشکل ایجاد شد و شما خیسی و نم در اطراف چاه دیدید باید سریع محل دقیق ترکیدگی را پیدا کند تا از خطراتی مانند ریزش چاه جلوگیری کرده باشید.

در صورتی که خانه شما قدیمی ساخت می باشد و یا به تازگی آن منزل را خریداری کرده اید باید در اولین فرصت محل دقیق چاه را شناسایی کنید زیرا کنترل چاه فاضلاب و سلامت آن، با پی ساختمان ارتباط مستقیم دارد.

دلیل اصلی ریزش چاه می‌تواند ترکیدگی در لوله های فاضلاب ورودی در قسمت درب چاه باشد که آب های خروجی بعد از مدتی قسمت طوقه چاه و همچنین گلدانی را شسته و آنها را تخریب می کند و این باعث ریزش چاه می شود به همین دلیل برای جلوگیری از خطرات احتمالی باید حتماً محل قرارگیری چاه فاضلاب را بدانید.

مهمترین قسمت چاه های فاضلاب نحوه پوشش درب آن می باشد زیرا سلامت چاه فاضلاب و همچنین ایمنی چاه به این قسمت بستگی دارد. جهت تخلیه چاه ابتدا باید درب آن را بردارند تا بتوانند تخلیه را انجام دهند. بعضی از چاه ها درب های آهنی دارند که این باعث راحت تر شدن کار شده و هزینه را هم کمتر می کند.

بعد از اینکه درب چاه را پیدا کردید باید حتماً به ابعاد پمپ آن دقت کنید تا بتوانید به راحتی عمل تخلیه را هم انجام دهید. باید بدانید که درب چاه فاضلاب تقریباً به اندازه یک کپسول گاز معمولی باز خواهد شد تا بتوانید پمپ را با شلنگ مخصوص به داخل چاه بفرستید.

چگونه می توانیم چاه فاضلاب را پیدا کنیم؟

هنگامی که چاه فاضلاب پر می شود پیدا کردن محل چاه بسیار مهم است اگر در ساختمان محل اصلی چاه مشخص نباشد شما برای پیدا کردن آن با مشکل روبرو می شوید و شاید مجبور به تخریب قسمت هایی از ساختمان هم بشوید تا فاضلاب را پیدا کنید.

ولی برای جلوگیری از تخریب، باید به شرکت های لوله بازکنی مراجعه کنید تا  اشخاص ماهر و با تجربه، محل چاه فاضلاب را بدون خراب کردن ساختمان، پیدا کنند. داشتن مهارت برای این کار بسیار مهم است.

حتما بخوانید:   نحوه فنر زدن لوله فاضلاب | مراحل فنر زدن لوله های فاضلاب

یکی از نکاتی که در هنگام استفاده از چاه فاضلاب باید به آن توجه کنید رسیدگی به چاه می باشد. اگر به چاه رسیدگی نشود باعث ریزش و ایجاد خسارت های مالی زیادی خواهد شد. رسیدگی به چاه یعنی آن را به موقع لایروبی و همچنین کف تراشی کنید. برای این که بتوانید محل چاه فاضلاب ساختمان خود را پیدا کنید روش های زیادی وجود دارد که عبارتند از:

 1. متفاوت بودن موزاییک های موجود
 2. فاصله با چاه های اطراف
 3. تخریب و کندن کف ساختمان
 4. صدای فاضلاب
 5. استفاده از فنر برقی

۱- متفاوت بودن موزاییک های موجود

سازندگان ساختمان برای این که محل چاه فاضلاب مشخص باشد با این روش نشانه گذاری می کنند به این صورت که بعد از حفر چاه و تمام شدن کار، روی آن را با موزاییک هایی که همرنگ نباشد می پوشانند تا بتوانید به راحتی آن را تشخیص دهید. استفاده از این روش برای علامت گذاری مکان چاه، بسیار مناسب است. ولی باید سازندگان ساختمان، قبل از اینکه کار ساختمان تمام شود به این مورد توجه کنند.

البته چاه های فاضلاب بسیاری از خانه ها با این روش مشخص نیستند و شما باید برای پیدا کردن چاه از روش های دیگر استفاده کنید.

۲- فاصله با چاه های اطراف

اگر برای حفر چاه به نکات ایمنی حفر توجه کرده باشید باید حتماً چاه فاضلاب ساختمان با چاه‌های اطراف حداقل ۳ متر فاصله داشته باشد در صورت عمل به این اصل به راحتی می توانید محل تقریبی چاه فاضلاب را پیدا کنید ولی امکان دارد برای حفر چاه به اصول ایمنی توجه نکرده باشند.

۳- تخریب و کندن کف ساختمان

اگر با روش هایی که گفتیم محل دقیق چاه فاضلاب پیدا نشد به اجبار باید کف ساختمان را تخریب کنید تا بتوانید محل چاه را پیدا کنید. ابتدا باید محل هایی را که امکان دارد چاه در آنجا باشد بکنید. مثلاً می توان لوله های کفشور را پیدا کرده و روی آن را بکنید تا به محل چاه برسید. توصیه می کنیم برای این کار حتماً از افراد با تجربه کمک بگیرید.

۴- صدای فاضلاب

وقتی که شما از توالت، حمام، آشپزخانه و یا جاهای دیگر استفاده می کنید فاضلاب تولید شده به وسیله لوله فاضلاب، داخل چاه می ریزد و به دلیل اینکه ارتفاع لوله ها زیاد است فاضلاب تولید شده از بالا به پایین می ریزد و این باعث ایجاد صدا می شود با این روش به راحتی می توانید محل چاه فاضلاب را پیدا کنید.

حتما بخوانید:   انواع گرفتگی لوله فاضلاب و حمام و روش رفع آن

به اینصورت که از شخصی بخواهید در خانه از آب استفاده کند و شما هم گوشتان را روی زمین بگذارید تا بتوانید مسیری را که آب عبور می کند پیدا کنید و مسیر را دنبال کرده تا به چاه فاضلاب برسید.

در این روش باید خیلی دقت کنید اگر چاه فاضلاب کم عمق و یا کم آب باشد صدایی که تولید می شود کمتر است.

همانطور که در ابتدا برایتان توضیح دادیم هنگامی که به دنبال چاه فاضلاب می گردید باید مراقب چاه های قدیمی و همچنین چاه های سپتیک باشید زیرا خطر سقوط در آنها بسیار زیاد است ممکن است در هنگام پیدا کردن چاه فاضلاب موزاییک ها دچار ترک خوردگی شده و یا زمین نشست کند.

۵- دستگاه فنر برقی

وقتی فاضلاب پر می شود استفاده از فنر برقی بسیار ضروری می باشد. اگر مسیر لوله فاضلاب به وسیله فنر زدن باز نشود دلیل پر شدن چاه فاضلاب است فنر زدن می تواند گزینه ای عالی برای پیدا کردن محل چاه فاضلاب باشد. سیاه شدن سر فنر نشانه ی رسیدن فنر به داخل چاه فاضلاب است.

این روش به این شکل است که سرویس کار بعد از اینکه برای رفع گرفتگی لوله، از فنر برقی استفاده کرد سر سیاه فنر می تواند برای او راهنمای خوبی باشد.

چاه فاضلاب

نتیجه گیری

وقتی چاه فاضلاب ساختمان پر می شود حتماً به دنبال راهی برای پیدا کردن محل دقیق چاه هستید. در صورتی که از محل دقیق چاه اطمینان نداشته باشید می‌تواند برای شما مشکلات زیادی ایجاد کند. یکی از این مشکلات نیاز به تخریب، برای پیدا کردن درب چاه است.

برای اینکه با این مشکل روبرو نشوید و نیازی به تخریب نباشد بهتر است پیدا کردن محل دقیق چاه را به اشخاص با تجربه بسپارید. در این موارد به شرکت های تخلیه چاه و لوله بازکنی مراجعه کنید تا در اسرع وقت مشکل را رفع کنند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

تشخیص محل دقیق چاه فاضلاب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه می توانیم چاه فاضلاب را پیدا کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x