تعمیراتتعمیرات یخچال

عیب یابی و تعمیر موتور یخچال های صنعتی

آموزش تعمیر و نگهداری از موتور یخچال مغازه و صنعتی

در این دوره افراد زیادی در محل کار خود با مواد غذایی سر و کار زیادی دارند و آنها از یخچال های صنعتی در کار خود نیز استفاده می کنند ، این یخچال ها به افرادی که در شغل خود با مواد غذایی سر و کار دارند کمک می کند تا مواد غذایی خود را سالم و در بهترین حالت نگهداری کنند . پس اگر یخچال ها به مشکل برخورد کنند یا دچار خرابی شوند چالش زیادی برای فرد به وجود خواهد آمد ، برای همین زود تر باید اقدامات لازم را در نظر بگیریم . روش بر طرف کردن مشکل های یخچال های صنعتی فرق زیادی با یخچال های خانگی ندارد و در اولین مرحله باید منبع ایجاد مشکل را پیدا کنیم ، لازم است بدانید یخچال های صنعتی مانند یخچال های خانگی از قطعه هایی مثل کندانسور ، ترموستات ، کمپرسور یا موتور تشکیل شده است و اختلال در هر کدام از این قطعات باعث از کار افتادن یخچال خواهد شد ، پس عیب یابی هر مرحله، اهمیت زیادی در روند تعمیر موتور یخچال صنعتی دارد . در این مقاله از ایبک امداد به بررسی و تعمیر  موتور یخچال مغازه خواهیم پرداخت  . تا انتهای مطلب با ما همراه باشید .

موتور یخچال های صنعتی

تعمیر موتور یخچال

برای آشنایی شما با روند یخچال های صنعتی باید با اجزای یخچال ها بیشتر آشنا شوید ، امروزه این یخچال ها را در مدل و شکل های مختلفی ساختند که هر فرد بر اساس نیاز خود بتواند یخچال را تهیه کند ، این یخچال ها در شکل های مختلفی مثل ایستاده ، کابینتی  و… تولید می شوند و اجزای تشکیل دهنده آن ها تفاوتی با هم ندارند ، پس می توان گفت که فرقی در روند تعمیر یخچال های صنعتی وجود ندارد و اکثرا یکسان است .

حتما بخوانید:   علامت های خراب شدن بک لایت تلویزیون سونی چیست ؟

یکی از این قطعات نیز کمپرسور است که به آن موتور هم می گویند ، این قسمت یعنی موتور در تمام انواع یخچال خانگی و صنعتی وجود دارد و در کارکرد سالم یخچال نقش خیلی مهمی دارد ، برای اینکه یخچال قابلیت کم کردن دما را در داخل خود داشته باشد در ساخت آن از گاز مبرد یا به اصطلاح گاز یخچال استفاده کردند. این نوع گاز باعث افت دمای محفظه ی داخل یخچال می شود . موتور یخچال یا کمپرسور انرژی در اختیار گاز مبرد قرار می دهد تا این گاز به حرکت در بیاید و عملکرد آن نیز مانند پمپ می باشد .  پس اگر این قطعه خراب شود یا به مشکل برخورد کند باعث می شود که این گاز دیگر حرکت نکرده و عملیات کاهش دما انجام نخواهد شد . پس اگر این اتفاق افتاد باید عملیات تعمیر موتور یخچال را آغاز کنیم . احتمال دارد که این سوال برایتان پیش بیاید که چه چیز هایی باعث می شود که موتور یا کمپرسور یخچال صنعتی ما خراب شود ؟ ما در ادامه دلایل خراب شدن یخچال های صنعتی و روش تعمیر آن را برایتان بیان می کنیم ، در ادامه مطالب با ما همراه باشید .

چه دلایلی باعث خراب شدن موتور یخچال مغازه یا صنعتی خواهد شد ؟

تعمیر موتور یخچال

عوامل زیادی می تواند باعث خرابی کمپرسور یا موتور یخچال صنعتی شود که می تواند بلند مدت و یا کوتاه مدت باشد در بین این عوامل می توانیم 4 مورد را به عنوان رایج ترین خرابی های موتور یخچال صنعتی بدانیم که آنها را برایتان نیز توضیح خواهیم داد .

  • کهنه شدن و فرسوده شدن کمپرسور
  • کثیف شدن کویل های اپراتور و کندانسور ها
  • کم بودن گاز مبرد یا شارژ اشتباه آن
  • مشکلات و اختلالات برقی

علائم خراب شدن موتور یخچال صنعتی چیست ؟

وقتی که عملکرد یخچال به مشکل می خورد ، این مشکل باعث بروز بعضی از علائم خواهد شد و این علائم در تشخیص و پیدا کردن مشکل اصلی بسیار کمک خواهد کرد  ، در موتور هم همین طور است وقتی که مشکل از موتور باشد دستگاه علائم خاصی را از خود نشان می دهد ، البته این علائم را نمی شود فقط به موتور و کمپرسور ربط داد ، این علائم موارد زیر می باشد:

1 – روشن نشدن یخچال

اگر که دیدید یخچال شما روشن نشد این احتمال وجود دارد که مشکل از کمپرسور باشد و کمپرسور خراب شده است ، در این صورت باید مطمئن شویم که برق رسانی مشکلی ندارد ، اگر مشکل از این قسمت نبود باید قسمت هایی مثل کمپرسور و ترموستات را بررسی کنیم .

حتما بخوانید:   روش استفاده از کولر گازی در زمستان
2 – خاموش شدن ناگهانی یخچال مغازه

اگر که یخچال روشن شده است و در حال کار است پس از چند ثانیه خاموش می شود باید سلامت کمپرسور و ترموستات را بررسی کنیم ، چون ممکن است هر کدام از این موارد باعث خاموش شدن ناگهانی یخچال شما شود .

3 – دلایل سرد نشدن محفظه داخلی یخچال

در یخچال وظیفه ی کمپرسور این است که گاز مبرد را در محیط یخچال پخش کند و باعث کاهش دمای محیط یخچال می شود ، اگر موتور به درستی کار نکند سرمایش یخچال به درستی انجام نخواهد شد و باعث می شود گرم تر شود .

4 – گرمای زیاد در بدنه ی کمپرسور

معمولا دمای بدنه موتور به طور معمول از 60 درجه سانتی گراد نیز بالا تر نمی رود و این قطعه دمای کمتری از 60 درجه سانتی گراد دارد ، اگر که حرارت بدنه موتور زیاد تر از این میزان بود نشان دهنده ی وجود اختلال و مشکل در این قسمت بوده است و ما باید سریعا آن را تعمیر کنیم .

5 – ایجاد صدای غیر عادی و بلند از یخچال مغازه

موتور یخچال به طور عادی صدای کمی دارد که به گوش ما می رسد ، هر صدایی که غیر عادی و یا بلند باشد نشان دهنده ی یک مشکل در یخچال است و باید آن را بررسی و حل کنیم و در اکثر اوقات صدای زیادی که از یخچال مغازه بلند می شود از کمپرسور بوده است .

6- بلند شدن بوی سوختگی از کمپرسور یخچال صنعتی

اگر در داخل کمپرسور اتصالی یا اتفاقی رخ دهد امکان دارد که باعث ایجاد بوی سوختگی در این بخش از یخچال شود . در این شرایط سریعا دستگاه را از برق بکشید و سعی کنید منبع این مشکل را پیدا کرده و آن را حل کنید .

اگر هر کدام از این عوامل را در یخچال خود دیدید سراغ کمپرسور بروید و از سلامت آن مطمئن شوید ، البته گفتیم که تمام خرابی ها فقط از موتور یخچال نیست امکان دارد از قسمت های دیگر یخچال نیز باشد پس از اتمام عیب یابی باید ریشه ی مشکل یخچال را به صورت دقیق بررسی و پیدا کنیم .

نتیجه گیری درباره ی عیب یابی و تعمیر موتور یخچال های صنعتی

کمپرسور در یخچال به طور میانگین جزء گرانترین بخش های یخچال حساب می شود و برای عوض کردن آن باید مبلغ زیادی را پرداخت کنیم ، به همین دلیل وقتی این قطعه به مشکل می خورد اکثرا افراد به فکر تعویض آن هستند ، کمپرسور یکی از پیچیده ترین قطعات یخچال می باشد که تعمیر آن تخصص زیادی نیاز دارد و کار فرد معمولی نیست ، پس اگر که با آن آشنا نیستید و قبلا تعمیری انجام ندادیم موتور یخچال خود را به تعمیرکار حرفه ای بسپارید .

حتما بخوانید:   انواع برنامه های شستشوی ماشین ظرفشویی سامسونگ

مراحل تعمیر موتور یخچال مغازه ، وابسته به علت خرابی آن است و نسب به این دلیل ، متغیر می باشد . به عنوان مثال بعضی از مشکلات ناشی از نوسان برق در این قطعه قابلیت تعمیر دارد .ولی اگر کمپرسور آسیب جدی دیده باشد شما این قطعه را نمی توانید تعمیر کنید حتما باید آن را تعویض کنید برای تعمیر موتور یخچال مهارت شخص متخصص بسیار با اهمیت می باشد و شما باید برای انتخاب تعمیرکار خود بسیار دقت کنید و شخص ماهری را برای اینکار در نظر بگیرید اگر تعمیرکار تشخیص بدهد که موتور تعمیر می شود ، پس نگران نباشید زیرا یخچال شما درست خواهد شد بطوری که به زودی بتوانید از آن استفاده کنید ولی اگر تعمیرکار تشخیص داد که موتور یخچال تعمیر نمی شود و یا هزینه ی تعمیر آن زیاد است بهتر می باشد که یخچال خود را تعویض کرده و یخچال نو تهیه کنید .

توجه کنید که هنگام بروز مشکل در یخچال صنعتی قبل از تعمیر یا تعویض کمپرسور باید سلامت تمام قسمت های یخچال صنعتی خود را بررسی کنیم و سپس اقدام لازم را برای رفع آن مشکل انجام دهیم ، همچنین باید در هنگام تعمیر موتور یخچال یا خود یخچال به نکات ایمنی بسیار توجه کنیم و هیچ وقت نباید بدون رعایت نکات ایمنی شروع به تعمیر کنیم . توجه داشته باشید برای تعمیر دستگاه خود قبل از هر کاری باید برق آن را قطع کرده و از قطع برق مطمئن باشید  بعد از آن کار خود را شروع کنید  ، اگر که مهارت کافی در تعمیر یخچال مغازه  ندارید ، حتما این کار را  به کارشناسان و تعمیرکاران حرفه ای بسپارید .

 

عیب یابی و تعمیر موتور یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آموزش عیب یابی و تعمیر موتور یخچال های صنعتی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا