تعمیرات مایکروفرمجله

مایکروفر و مایکروویو چه تفاوتی باهم دارند

احتمالاً تا حالا برایتان پیش‌آمده باشد که وقت خرید وسایل آشپزخانه این پرسش ذهن شما را درگیر کرده باشد که چه فرقی بین مایکروفر و مایکروویو است؟ بعضی‌ها این دو را با هم اشتباه می‌گیرند؛ اما فرق‌هایی بین این دو است. خیلی از مردم مایکروویو را به خطا مایکروفر می‌گویند. از روی دیدگاه گرامر زبان خارجه به مایکرو، ریز و کوچک و ویو به معنای موج‌هایی با مقیاس بالا و تکرار زیاد و امواج کوتاه است.

چه فرق‌هایی بین این دو است؟

مایکروویو حاوی موج‌هایی است با امواج کم که قسمتی از بازه‌ی فرکانس‌های تابشش مثل نورهایی که می‌توان دید ایجاد می‌کند. در ساختن این موج‌ها با امواج کوچک برای تولید و آماده‌سازی انواع غذاها به کار گرفته می‌شود و این موج‌ها در تماس با یک جسم ممکن است انعکاس پیدا کند. مواد‌هایی که فلزی نیستند مثل شیشه و پلاستیک موج‌ها از آن‌ها عبور می‌کنند. موادی که فلزی باشد این موج‌ها را انعکاس می‌دهد و موادی‌های که حاوی آب باشند (مثل غذاها) این امواج را به‌سوی جود می‌کشانند. موج‌های ذکر شده نوسانات بین ۳۰۰ مگاهرتز تا چند‌برابر از گیگاهرتز است و دسترسی این موج‌ها کوچک هستند؛ اما تعداد شدتشان خیلی بالا است و تاحدی‌که گردوغبار از آن عبور می‌کند.

مایکروفر و مایکروویو

این روزها دستگاه‌هایی که با نام مایکروویو وارد بازار می‌شوند افزون بر موج‌های تکان‌دهنده دارای المنت هستند که برای گریل کردن و به‌عنوان فر به کار گرفته می‌شوند و این ابزارها را به اسم مایکروویو گریل دار شناخته‌اند. مدل این نوع مایکروویوها به شکلی هستند که این موج‌های کوچک را حبس می‌کند و وقتی که در دستگاه بسته باشد و بخواهید دستگاه را روشن کنید ظاهر می‌شود.

مایکروفر به ابزاری گفته می‌شود که جهت پختن غذا در یک مکان بسته و در حرارت یکسان به همه‌ی بخش‌های غذا امکان‌پذیر است. یک نوع مایکروفرهای موجود است که با گاز کار می‌کند و افراد می‌توانند دمای آن را بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ درجه‌ی سانتیگراد قرار دهد تا همه‌ی بخش‌های غذا به شیوه درست پخته شود.

چنانچه از مایکروویو برای پختن غذا کمک می‌گیرید باید نکاتی را این باره بدانید

علی‌رغم بررسی‌های مختلط تاکنون هیچ سند باورکردنی حاکی از ضرر داشتن اشعه‌های مضر آن روی مواد غذایی از راه این دستگاه شنیده نشده است. براین‌اساس احتمال سرطان‌زا بودن پخته‌شدن غذاها با این ابزار غلط است.

با خیال آسوده غذایتان را نوش جان کنید. میزان رطوبت در مواد غذایی بر ماهیت طبخ تأثیرگذار است. چنانچه این نکته‌ها را مدنظر نگیرید امکان طبخ کامل بعضی از بخش‌ها و خام ماندن بخش‌های دیگر دور از انتظار نیست.

عمده‌ترین راه‌حل برای برطرف‌کردن این مسئله ریز کردن، بریدن به قطعات مناسب و شیار ایجاد کردن در مواد غذایی بزرگ است.

کارآمدترین ظرف‌ها برای به‌کارگیری در این دستگاه، ظرف‌های آرکوپال، سرامیکی، پیرکس و بعضی از ظرف‌های پلاستیکی با نشانه‌های مایکروویو هستند.

فویل‌ها و ظرف‌های پلاستیکی موجب به‌وجودآمدن جرقه و امکان آتش‌سوزی می‌شوند، سعی کنید از ظرف‌های پلاستیکی غیرمتناسب یا معمولی استفاده نکنید امکان آب‌شدگی دارند. این را در نظر داشته باشید که دیواره یا لبه‌های ظرف‌ها با رنگ‌های فلزی رنگ‌آمیزی نشده باشند.

از مشکل نداشتن و کامل بسته‌شدن در، نبودن خوردگی در واشر و یا دیواره مابین در و اتاقک، عملکرد درست لولا و قفل دستگاه خاطرجمع شوید.

چنانچه از کار افتادن دیواره‌های پلاستیکی مابین درب و اتاقک دستگاه، لولا یا شیشه موج‌گیر آن اصلاً دستگاه را روشن نکنید و به‌ هیچ‌ عنوان از درست‌کردن شخصی جداً خودداری کنید.

برای درست‌کردن، حتماً به یک متخصص کاربلد بسپرید تا پرتوها به‌سلامتی شما لطمه وارد نکنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آشنایی با پد ضد لرزش دستگاه ماشین لباسشویی و روش استفاده

همیشه داخل دستگاه را پاک کنید، تکه‌های سوخته، پراکنده شده، داخل دستگاه را تمیز کنید، همیشه از سلامت کارکرد شیارها و بخش‌های لولا را چک کنید.

برای تمیز کردن، مخصوصاً پاک‌کردن واشر درزگیر، به‌ هیچ‌ عنوان از سیم ظرف‌شویی و اسکاچ و وسیله‌هایی که باعث خراشیده کردن می‌شوند و یا از موادهای شوینده اسیدی استفاده نکنید.

سعی کنید برای پخش نشدن محتوای ظرف غذا روی آن را با درب متناسب بپوشانید؛ ولی اصلاً درب‌ها را سفت نکنید، این خطرناک‌ترین کار ممکن است و باعث ترکیدگی و انفجار می‌شود.

۱۳ نمونه از موارد کاربردی مایکروویو

همه ما از مایکروویو فقط برای گرم‌کردن یا طبخ غذا از آن بهره می‌بریم. اما می‌دانید که این دستگاه عملکرد بیساری دارد؟ ما در اینجا به چند نمونه از آن می‌پردازیم.

مایکروویو

۱- تمیزکردن و ازبین‌بردن بوی بد اسکاچ ظرفشویی

چنانچه اسکاچ و ابر ظرفشویی‌ شما بعد از شستن ظروف ماهی بوی بد گرفت، دور نیندازید. در یک ظرف آب و آبلیمو یا سرکه بریزید و اسکاچ را در آن قرار دهید و بعد آن را به مدت یک دقیقه در مایکروویو قرار دهید. بعد از اتمام کار اسکاچ را از داخل مایکروویو در بیاورید حتماً این کار را با دستکش مناسب آشپزی انجام بدهید. بوی بد ماهی کاملاً از اسکاچ شما رفع می‌شود و با حرارت دیدن از طریق مایکروویو کاملاً هم ضدعفونی خواهد شد.

۲- فقط در مدت‌ زمان ۱۰ دقیقه شام خود را بپزید

چنانچه قصد دارید برای یک شام خوشمزه یک ماهی قزل‌آلا همراه با سبزیجات و سیب‌زمینی سرخ شده در زمان خیلی کم آماده کنید مایکروویو به شما در پختن، سرخ کردن و بخارپز کردن غذاهایتان کمک می‌کند. فقط باید برای هر گونه پخت غذا زمان مناسب را از روی دستگاه تنظیم کنید.

۳- ضد عفونی‌ کردن تخته گوشت ( یا تخته خرد کردن سبزی) در مایکروویو

تخته موردنظر را به‌خوبی بشویید، یک‌تکه از لیموی تازه را بر روی آن بمالید، بعد از یک دقیقه آن را در مایکروویو قرار دهید تا با حرارت دستگاه به‌خوبی ضدعفونی شود.

۴- درست‌کردن سیب‌زمینی

چنانچه مایکروویو نتواند سیب‌زمینی شما را کبابی یا تُرد کند می‌شود به مدت‌زمان ۴ دقیقه آن را به‌خوبی مغز پخت کند. در این فاصله شما می‌توانید هم‌زمان ما بقیه غذاهایتان را در مایکروویو بپزید. ابتدا روی سیب زمینی‌ها را با یک چنگال سوراخ کنید و به مدت‌زمان دو دقیقه در مایکروویو قرار دهید. بعد از گذشت دو دقیقه سیب‌زمینی‌ها را بیرون بیاورید و بعد دوباره به مدت‌زمان ۲ یا ۳ دقیقه بگذارید درون مایکروویو بماند. برای آماده‌سازی پوره سیب‌زمینی، اول شیر را کمی حرارت داده و بعد از سرد شدن آن را به سیب‌زمینی‌ها اضافه کنید و مواد را با هم ترکیب کنید.

۵- شکر قهوه ای را نرم کنید

در یک ظرف پلاستیکی شکر را بریزد و کمی  به آن شکر اضافه کنید و ۱۰ تا ۲۰ ثانیه با دمای متوسط درون مایکروویو قرار دهید.

۶- صیقلی کردن عسل

وقتی که عسل را زمان زیادی در یخچال قرار می‌دهیم چسبنده و سفت می‌شود و به‌سختی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای سهولت این کار عسل را به مدت‌زمان ۳۰ ثانیه یا یک دقیقه در مایکروویو قرار می‌دهیم تا عسل شل بشود.

۷- گرما دادن به خمیر

چنانچه قصد پختن نان و یا درست‌ کردن شیرینی یا پیتزا را دارید می‌توانید حدود ۱۵ دقیقه خمیرتان را در درون مایکروویو قرار بدهید این کار به‌ سرعت آماده‌سازی غذایتان کمک می‌کند. ابتدا خمیر مورد نظر را در یک ظرف بزرگ (کاسه) بگذارید و بر روی آن یک مشما بگذارید. یک کاسه بردارید و حدود ۲۵۰ گرم آب داخل آن بریزید و بگذارید پشت کاسه‌ی خمیرتان. تا جایی که امکان دارد دمای مایکروویوتان را کم کنید (حدود ۱۰ درصد) و بگذارید خمیر به مدت ۳ دقیقه حرارت ببیند، بعد اجازه بدید به مدت‌زمان ۳ دقیقه دیگر هم داخل مایکروویو باشد. مجدداً ۳ دقیقه دیگر هم بگذارید حرارت ببیند، سپس اجازه دهید ۶ دقیقه بعد هم در مایکروویو بماند. حالا خمیرتان آماده و پف‌کرده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت جرقه زدن مایکروفر چیست | عیب یابی مایکروفر

۸- محصولات آرایشی خود را گرم کنید

خیلی از افراد این عقده را دارند که کرم آرایشی خود را درون یخچال بگذارند. منتظر ماندن برای اینکه کرم شما به حالت اولیه خود برگردد حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه وقت شما را صرف خود می‌کند. با مایکروویو به‌راحتی این زمان را به حداکثر برسانید. (قبل از استفاده از کرم بر روی پوست صورتتان بگذارید کمی خنک شود.) اگر باز هم کرم آرایشی شما سرد بود می‌توانید دوباره آن را درون دستگاه قرار بدهید برای اینکه دستگاه شما کثیف نشود می‌توانید کرم خود را درون یک ظرف مخصوص مایکروویو قرار دهید.

۹- تفت دادن سیر

چنانچه قصد دارید سیر را درون یک ماهیتابه بر روی شعله‌ی گاز سرخ کنید این کار ۴۵ دقیقه از وقت شما را به خود اختصاص می‌دهد، برای انجام این کار با مایکروویو حدود ۸ دقیقه زمان می‌برد. ابتدا اول سر سیر را بزنید سیرها را در یک ظروف کوچک و عمق دار قرار بدهید. به آن دو قاشق روغن زیتون و ترکیب فلفل به آن اضافه کنید. در ظرفی که ترکیب را قرار دادید ۲ قاشق غذاخوری آب بریزید و بر روی آن یک مشما قرار بدهید و درون مایکروویو حدود ۷ دقیقه بگذارید. بعد از زمان گفته شده به پایان رسید و بعد از چند دقیقه مکث ظرف را از مایکروویو خارج کنید و سپس برای برداشتن نایلون از روی ظرف عجله نکنید.

۱۰ – سرخ کردن غذاها

اگر می‌خواهید مدت طبخ سبزیجات رو کمتر کنید. هر یک را بصورت مجزا در مایکروویو می‌توانید بپزید و سپس آنها را بر روی کباب بز بگذارید. به مدت دو دقیقه سیب‌زمینی‌هایتان را بگذارید درون دستگاه تا حرارت ببیند. بعد از آن فلفل‌دلمه‌ای‌هایی را  به مدت ۱ دقیقه درون دستگاه قرار دهید. در ادامه هم‌غذاها و سبزیجات دیگرتان را به طور مجزا درون دستگاه قرار دهید.

۱۱ – گرفتن آب از مرکبات

گرفتن آب از یک لیمو شیرین یا ترش که آن هم تازه از درون یخچال آورده باشید کاملاً دشوار است. برای آسان‌تر شدن کارتان و اینکه بتوانید آب بیشتری از میوه‌ هایتان بگیرید فقط کافی میوه یا مرکبات موردنظر خودتان را حدود ۲۰ ثانیه در مایکروویو قرار دهید.

۱۲ – ترد شدن آجیل، نان و نارگیل

از مایکروویو می‌توانید برای ترد شدن نان‌هایتان و آجیل‌ها هم استفاده کنید؛ برای انجام‌دادن این کار وقت زیاری از شما گرفته نمی‌شود. درحالی‌که قصد انجام این کار را با ماهیتابه انجام دهید باید حدوداً معادل ۳ برابر  وقت خودتان را صرف انجام این کار کنید. در یک بشقاب نان و یا آجیل و یا هر مواد غذایی مورد نظر خود به‌صورت پخش ظرف مورد نظرتان بریزید. به مدت ۲ یا ۳ دقیقه درون مایکروویو قرار دهید اما نگذارید به یکدیگر بچسبند و هر بار ۱ دقیقه ظرف مورد نظر را از خارج کنید و آن را تکان بدهید. یادتان باشد ظرف مورد نظر را از مایکروویو بیرون بیاورید، اجازه بدهید محتویات داخل ظرف به مدت یک دقیقه بماند تا خنک شود و بعد نوش جان کنید.

۱۳- آب پز کردن سبزیجات

شما هم برای آب پز کردن سبزیجاتتان به دنبال یک ظرف بزرگ آب هستید؟ شما می‌توانید با دستگاه مایکروویو خود به‌راحتی بدون ذره‌ای آب سبزیجات خود را آب پز کنید. ابتدا سبزیجات را درون بشقاب مورد نظرتان به‌صورت لایه‌ای قرار بدهید. با یک مشما روی بشقاب را بپوشانید و با گرمای زیاد بگذارید بپزند. مدت‌زمان آب پز شدن سبزیجات با هم فرق دارند؛ اگر سبزیجاتتان نازک هستند مثل نخود فرنگی، اسفناج و قارچ بگذارید به مدت ۳۰ ثانیه بماند و آن‌ها را از دستگاه بیرون آورید؛ برای مابقی سبزیجات مثل هویج به مدت ۴ دقیقه نیاز است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا