تعمیرات اجاق گاز

آشنا شدن با معنی رنگ های مختلف شعله اجاق گاز

با پیشرفت علم، ابزارها و وسایل گوناگون بسیاری پا به زندگی انسان ها نهادند که هدف استفاده از آن ها داشتن زندگی راحت و آسوده بود. استفاده از ابزارها و وسایل گوناگون در زندگی نیازمند داشتن اطلاعات کافی در مورد آن هاست تا در صورت بروز هرگونه خطر، خرابی یا مشکل بتوان آن را تعمیر نمود و از به بار آمدن مشکلی بزرگ جلوگیری نمود. شایان ذکر است که با داشتن اطلاعات کافی در مورد وسیله یا ابزارها می توان از آن ها استفاده بهینه نمود. یکی از وسایلی که در تمامی منزل ها وجود دارد اجاق گاز است. اجاق گاز یا دیگدان گاز وسیله ای بسیار مهم ضروری برای آشپزی کردن است که برای روشن شدن و کار کردن از گاز طبیعی به عنوان سوخت استفاده می کند و به دلیل ارتباط این دستگاه با گاز و آتش باید در مورد صحت و سلامت آن اطلاعات کافی داشت تا در صورت بروز هرگونه مشکل سریعاً آن را حل و رفع نمود چرا که هر ساله اتفاقات ناخوشایند بسیاری به دلیل استفاده غلط از وسایل گاز سوز به ویژه اجاق گاز، رخ می افتد در حالی که حتی رعایت یک نکته بسیار کوچک می تواند مانع بروز حوادث بزرگ گردد. اغلب مردم بر این باورند که بروز مشکلات و حوادث بزرگ تنها در فصل سرد سال یا همان زمستان به دلیل استفاده از بخاری و وسایل های گرمایشی است، اما اینگونه نیست چرا که استفاده از اجاق گاز در طول روز و حتی در فصول گرم سال نیز می تواند همواره خرابی و مشکلاتی بزرگ به بار بیاورد. یکی از اصلی ترین بحث هایی که در مورد اجاق گاز بسیار حائز اهمیت است رنگ شعله می باشد چرا که رنگ های شعله می توانند میزان صحت و یا خراب بودن اجاق گاز را نمایان سازند. شایان ذکر است که رنگ شعله گاز نشان دهنده درجه حرارت می باشد. به طور طبیعی رنگ سوختن شعله گاز به چهار دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

۱: رنگ آبی

۲: رنگ قرمز

۳: رنگ زرد یا نارنجی

۴: رنگ سبز

معنی رنگ آبی شعله اجاق گاز

به طور طبیعی رنگ شعله گاز شهری آبی است. هنگامی که شعله گاز به رنگ آبی می سوزد یعنی اینکه دمای شعله در بالاترین سطح ممکن قرار دارد. شایان ذکر است که نرمال ترین رنگ شعله گاز آبی است و شعله باید همواره به این رنگ بسوزد چرا که این رنگ نمایان گر رسیدن اکسیژن کافی به شعله می باشد. بهتر است بدانید شعله گاز همواره برای درست سوختن به اکسیژن نیاز دارد به طوری که برای سوختن هر یک متر مکعب گاز ده متر مکعب اکسیژن نیاز است. مادامی که شعله گاز به رنگ آبی بسوزد نمی تواند از خود گازهای سمی نظیر مونوکسید کربن تولید کند و این بیان کننده سالم بودن اجاق گاز است. اگر شعله گاز غیر از رنگ آبی به هر رنگ دیگری بسوزد نشان دهنده بروز مشکل است و باید سریعا علت آن پیدا و رفع گردد چرا که در غیر این صورت بسیار خطرناک و مشکل ساز خواهد بود.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از اجاق گاز لتو | معرفی قطعات و اجزای اجاق گاز لتو LETO

معنی رنگ زرد یا نارنجی شعله اجاق گاز

به طور کلی علت زرد یا نارنجی شدن شعله اجاق گاز به چهار دسته تقسیم می شود که یکی از اصلی ترین این علت ها ناقص سوختن گاز شهری یا کمبود اکسیژن در اطراف شعله می باشد و بسیار خطرناک است چرا که ناقص سوختن گاز یا همان احتراق ناقص ( ترکیب نشدن گاز یا سوخت با اکسیژن ) سبب تولید مونوکسید کربن که گازی سمی است، می شود و سلامت را به خطر می اندازد. بهتر است بدانید که گاز مونوکسید کربن بیش از اکسیژن میل به ترکیب شدن با گلبول های قرمز را دارد و سریعا با آن ها ترکیب می شود، ترکیب این گاز با گلبول های قرمز در ابتدا سبب بروز سردرد و گیجی گشته و در نهایت موجب مرگ و خفگی می شود. سه علت دیگر زرد یا نارنجی سوختن شعله گاز به ترتیب عبارتند از:

  • مسدود شدن دریچه هوا:

هنگامی که دریچه هوای ورودی اجاق گاز بنا به هر دلیلی کیپ و مسدود شود شعله گاز به رنگ زرد و گاهی نارنجی می سوزد.

  • انسداد منفذهای ورودی:

یکی دیگر از علت های زرد یا نارنجی سوختن شعله اجاق گاز مسدود شدن منافذ ورود هواست که در بسیاری از اوقات این منفذها توسط ذرات ریز گرد و خاک یا چربی مسدود می شوند.

  • عدم وجود تهویه:

در صورتی که آشپزخانه محلی برای تهویه هوا نداشته باشد و فضای آن همواره کیپ و خفه باشد شعله گاز به رنگ زرد متمایل به نارنجی می سوزد که اصلی ترین علل بروز آن نبود اکسیژن در فضاست.

حتما بخوانید:   آشنایی کامل با المنت اجاق گاز

شعله گازراهکارهای رفع رنگ زرد یا نارنجی شعله اجاق گاز

برای جلوگیری از زرد یا نارنجی رنگ سوختن شعله اجاق گاز همواره باید یک سری اقدامات را انجام داد که این اقدامات عبارتند از:

۱: سر تمامی شعله ها یا منافذ ورودی را با استفاده از مواد شوینده و آب تمیز کنید

۲: داخل تمامی لوله های اجاق گاز را جرم زدایی نمایید تا هرگونه گرد و خاک، الیاف و یا پرز موجود در آن ها رفع شود

۳: در صورتی که مشکل گرفتگی مسیر هوا و زرد سوختن شعله اجاق گاز با دو روش گفته شده رفع نگشت، صفحه تنظیم کننده را باز کنید و گرفتگی را رفع نمایید

۴: فاصله بین ژیگلور ( نازل ) و رابط را چک کنید و در صورت تغییر فاصله، مجددا آن را تنظیم نمایید

۵: اگر از اجاق گاز قدیمی استفاده می کنید، حتما صفحه تنظیم مخلوط کن گاز و هوا را چک نمایید

۶: در هنگام روشن بودن اجاق گاز تهویه را روشن کنید و پنجره‌ را باز کنید

۷: هنگام خروج از منزل حتما شعله اجاق گاز را خاموش کنید چرا که در این حین به دلیل بسته بودن تهویه، در و پنجره ها اکسیژن در منزل وجود ندارد و شعله به رنگ زرد می سوزد به علاوه ممکن است غذا سر برود و آتش سوزی رخ دهد

۸: در صورت خراب بودن توری بالایی اجاق گاز، آن را تعویض نمایید

۹: در صورت روشن بودن دستگاه بخور سرد، آن را خاموش نمایید

۱۰: در صورتی که با سایر روش های گفته شده مشکل رفع نگشت، درب هواکش گاز را باز کنید، برای این کار باید اجاق گاز را باز کنید و یا بالا بیاورید تا تمامی مشعل ها نمایان شوند سپس پیچ ست را از قسمت متحرک باز کنید و شعله را روشن نمایید سپس درب هواکش را باز کنید و مجددا پیچ تنظیم را سفت کنید، پس از سفت کردن پیچ، شعله را خاموش نمایید

معنی رنگ قرمز شعله اجاق گاز

یکی از اصلی ترین علل های قرمز سوختن شعله گاز وجود ناخالصی ( جرم، مواد غذایی، پرز یا ذرات گرد و خاک ) در مسیر شعله یا مشعل است. بهتر است بدانید که هنگام ساخت اجاق های گاز در مشعل یا همان لوله احتراق روغن قرار داده می شود که این روغن در طول مدت زمانی طولانی با گرد و خاک موجود در هوا سر و کار پیدا می کند و همین امر سبب کیپ یا مسدود شدن مشعل می شود. هنگامی که مشعل کیپ شود امکان گردش هوا در آن وجود ندارد در نتیجه شعله تغییر رنگ می دهد، علاوه بر کیپ شدن مشعل، روشن بودن دستگاه بخور سرد خانگی نیز می تواند سبب تغییر رنگ شعله و قرمز رنگ شدن آن گردد.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر اجاق گاز نف NEFF | نمایندگی تعمیرات اجاق گاز NEFF

راهکارهای رفع رنگ قرمز شعله اجاق گاز

۱: پس از هر بار پخت و پز سریعا با تکه ای پارچه تمیز و مواد شوینده مشعل را تمیز نمایید و تا حد امکان از ریختن غذا بر روی مشعل جلوگیری کنید تا منافذ مسدود نگردند

۲: مسیر احتراق و لوله های گاز را با استفاده از اسپری و مواد شوینده تمیز کنید

۳: در صورت روشن بودن دستگاه بخور سرد، آن را خاموش نمایید

۴: منافذ بسته با استفاده از سوزن و میله ای باریک باز کنید

۵: نازل را چک کنید و در صورت خراب بودن آن را تعویض نمایید

معنی رنگ سبز شعله اجاق گاز

یکی از اصلی ترین علل های سبز سوختن شعله گاز وجود ترکیبات مس دار است. هنگامی که یک جسم فلزی یا ماده ای غذایی به همراه ترکیبات مس دار در مسیر اشتعال گاز قرار بگیرد رنگ شعله از آبی به سبز تغییر می کند. بهتر است بدانید که نمک نیز حاوی ترکیبات مس دار است و هنگام پخش شدن و یا ریختن بر روی صفحه اجاق گاز سبب سبز سوختن شعله می گردد. علاوه بر نمک، روشن بودن دستگاه بخور سرد خانگی نیز سبب بروز این اتفاق می شود.

شعله گازراهکارهای رفع رنگ سبز شعله اجاق گاز

۱: ورودی گاز را چک کنید و گرفتگی های موجود در آن را رفع نمایید

۲: دستگاه بخور سرد را خاموش کنید

۳: با استفاده از سوزن منفذها را باز کنید

۴: شعله های اجاق گاز را به خوبی با شوینده تمیز نمایید.

سخن پایانی

همان طور که گفته شد تغییر رنگ شعله اجاق گاز به دلایل مختلفی بروز می دهد که باید ابتدا دلیل را یافت و سپس آن را حل و رفع نمود اما در صورتی که تغییر رنگ شعله های اجاق گاز با سایر راهکارهای گفته شده رفع نگشت و همواره ایراد داشت باید سریعا با تعمیرکار متخصص جهت تعمیر آن تماس حاصل نمود چرا که پشت گوش انداختن این مشکل سبب بروز مشکلات خطرناک تری همچون آتش سوزی می گردد.

31

رنگ های مختلف شعله اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آشنا شدن با معنی رنگ های مختلف شعله اجاق گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x