دیجیتال

روش های مختلف جهت جلوگیری از هک شدن روتر | چگونه از هک شدن مودم جلوگیری کنیم؟

روش جلوگیری از هک وای فای (Wi-Fi) | چگونه طعمه هکرها نشویم

روتر ابزاری است که به واسطه آن می توان به اینترنت وایفای وصل شد. در صورتی که این ابزار به بدافزار و ویروس آلوده شود، به راحتی امکان نفوذ هکرها را جهت دسترسی به شبکه فراهم می کند. بنابراین باید راه های جلوگیری از هک شدن روتر را بلد باشید تا بتوانید در مواقع لزوم از آن استفاده کنید. البته شاید برای شما این سوال مطرح شود که اصلا به چه دلیل هکرها روتر شما را هک می کنند؟ این سوالی است که در این مقاله به آن پاسخ داده ایم. سپس روش هایی برای جلوگیری از هکرها را به روتر بیان کرده ایم.

به چه دلیل هکرها روتر را هک می کنند؟

روزهایی که هک کردن یک مشکل کامپیوتری بود، گذشته و دیگر هرگز نخواهد آمد. امروزه حتی روترها نیز مستعد چنین اتفاقاتی هستند. با پیشرفت تکنولوژی، هک در بسیاری از نقاط در سراسر جهان بسیار برجسته شده است. در اینجا دلایلی وجود دارد که ممکن است کسی بخواهد روتر شما را هک کند.

کسی می خواهد شما را استراق سمع کند

از آنجایی که روترها به مدیریت تمام ترافیک اینترنت در شبکه شما علاقه دارند، یک هکر می تواند ببیند شما چه کار می کنید. از برنامه هایی که از راه دور کنترل می کنید تا وب سایت هایی که بازدید می کنید، چیزهای زیادی وجود دارد که یک هکر از طرف دیگر می داند. همچنین، او می داند چه اتفاقی برای هر یک از دستگاه هایی که به شبکه Wi-Fi متصل شده اند می افتد.

هکر می خواهد بر اتصالات HTTP شما نظارت کند

برخی از وب سایت ها دارای رمزگذاری HTTP نیستند و در نتیجه چنین وب سایت هایی برای همه باز است. اگر از چنین سایت هایی بازدید می کنید، مطمئن باشید که هکر می تواند ببیند شما در چنین سایت هایی چه می کنید. این شامل تمام داده های شخصی است که دریافت و ارسال می کنید.

حتما بخوانید:   ساعت هوشمند چه امکاناتی دارد | مزایا و معایب ساعت هوشمند چیست ؟

هکر می خواهد در اتصالات HTTP دخالت کند

علاوه بر نظارت بر اتصالات HTTP شما، هکر ممکن است بخواهد کد مخرب را به اتصال HTTP تزریق کند. از این گذشته، اتصالات HTTP ناامن مستعد چنین اتفاقاتی هستند. هنگامی که به چنین سایت‌هایی دسترسی پیدا می‌کنید، ممکن است دستگاه‌ های شما به بدافزار آلوده شوند که ممکن است عملکرد آنها را کاهش دهد.

به عنوان مثال، ممکن است مجبور شوید تلفن یا رایانه لوحی خود را فرمت کنید تا بتواند به طور مطلوب شروع به کار کند.

بدافزار را در روتر شما نصب کند

هنگامی که هکر به روتر شما دسترسی پیدا می کند، اکنون می تواند بدافزار را روی آن نصب کند و در نتیجه شما را در معرض خطر قرار دهد. اگر دستگاه های خود را به همان روتر متصل کنید، احتمال دارد داده های موجود در دستگاه های شما خراب شود.

ترافیک اینترنت شما را تغییر می دهد

به طور معمول، تنظیمات DNS روتر شما معمولاً ترافیک اینترنت را به مکان های مناسب هدایت می کند. با این حال، هنگامی که هکر به روتر شما دسترسی پیدا می کند، می تواند تنظیمات DNS را تغییر دهد. در نتیجه، او می ‌تواند ترافیک شما را به مکان‌ هایی که می‌خواهد هدایت کند.

در بیشتر موارد، ترافیک شما ممکن است به سمت وب‌ سایت ‌های مخرب هدایت شود، جایی که ممکن است مورد کلاهبرداری قرار بگیرید.

از داده های اینترنتی شما استفاده کند

از آنجایی که روتر شما منبع اتصال به اینترنت است، هکر داخل شبکه شما ممکن است بخواهد از داده های شما به صورت رایگان استفاده کند. هکر همچنین ممکن است از Wi-Fi شما برای اشتراک گذاری یا حتی دسترسی به محتوای غیرقانونی تحت نام شما استفاده کند.

دلایلی که نشان می دهد روتر شما هک شده است

در مطلب بالا برخی از دلایلی که ممکن است کسی بخواهد روتر شما را هک کند را مشخص کرده ‌ایم، حال زمان آن رسیده است که برخی از علائم حاکی از هک شدن روتر را بدانید. این علائم عبارتند از:

رمز عبور مدیریت شما کار نمی کند

یکی از راه های ایمن سازی روتر، تعیین رمز عبور برای آن است. با این حال، اگر یک هکر به آن دسترسی داشته باشد، رمز عبور مدیریت ممکن است دیگر مفید نباشد. این به این دلیل است که ممکن است هکر رمز عبور را تغییر داده و رمز جدیدی تنظیم کرده باشد.

در این حالت، ممکن است مجبور شوید روتر خود را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید و یک رمز عبور جدید تنظیم کنید.

راه های جلوگیری از هک شدن روتر

اینترنت کند

علاوه بر مشکلات رمز عبور مدیریت، سرعت اینترنت ممکن است به شدت کاهش یابد. از این گذشته، هکر ممکن است از داده های شما مخفیانه استفاده کند. با فرض اینکه هکر دستگاه های زیادی دارد، ممکن است پهنای باند اینترنت شما پاره شود و در نتیجه سرعت اینترنت کاهش یابد.

حتما بخوانید:   چگونه عکس های گوشی را چاپ کنیم | پرینت گرفتن از عکس گوشی

تغییر تنظیمات DNS

قبلاً اشاره کردیم که هکرها معمولاً گزش های DNS را تغییر می دهند تا بتوانند ترافیک شما را به جایی که می خواهند هدایت کنند. اگر متوجه شدید که تنظیمات DNS شما تغییر کرده است، به احتمال زیاد روتر شما هک شده است.

وجود دستگاه های ناشناخته در شبکه شما

گاهی اوقات، ممکن است دستگاه های ناآشنا را در شبکه Wi-Fi خود مشاهده کنید. اگر به شخصی اجازه نداده بودید که دستگاه خود را به شبکه شما متصل کند، احتمالاً کسی روتر شما را هک کرده است.

بنابراین، همیشه باید مراقب تعداد دستگاه هایی باشید که به شبکه وای فای شما متصل هستند.

وجود نرم افزار یا بدافزار عجیب و غریب در هر یک از دستگاه های شما

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، هکرها می توانند بدافزار را روی تلفن، تبلت یا لپ تاپ شما دانلود کنند. این به این دلیل است که ممکن است ترافیک شما به سایت‌ های ناامنی هدایت شود که ممکن است ایمنی داده ‌های دستگاه شما را به خطر بیندازند.

در نتیجه، ممکن است دستگاه شما بدافزار یا نرم ‌افزار عجیبی دریافت کنید که حذف آنها دشوار است.

راه های جلوگیری از هک شدن روتر

اگرچه روتر شما ممکن است در گذشته هک شده باشد، خبر خوب این است که اکنون می توانید از آن محافظت کنید و در نتیجه از آسیب احتمالی دستگاه بی سیم و سایر اجزای حیاتی خود جلوگیری کنید:

نام کاربری و رمز عبور مدیریت جدید ایجاد کنید

هنگامی که روتر خود را خریداری کردید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک نام کاربری و رمز عبور مدیریت جدید تنظیم کنید. از آنجایی که هکرها با رمزهای عبور پیش فرض آشنا هستند، باید رمز عبور پیچیده تری را تعیین کنید. در حالت ایده آل، حدس زدن آن برای هکر باید دشوار باشد.

در صورت امکان، تعداد افرادی را که نام کاربری و رمز عبور فعلی روتر شما را می دانند، محدود کنید.

با ابزار امنیت سایبری مراقب شبکه Wi-Fi خود باشید

علاوه بر تنظیم یک نام کاربری و رمز عبور منحصر به فرد برای روتر خود، باید همیشه شبکه Wi-Fi خود را کنترل کنید. برخی از ابزارهای امنیت سایبری وجود دارند که می توانند به شما در شروع کار کمک کنند.

به عنوان مثال، ابزارهای امنیت سایبری مانند AVG AntiVirus Free یک نمونه کلاسیک از ابزارهای حیاتی است که می تواند شبکه شما را برای یک دستگاه ناشناس اسکن کند. علاوه بر این، می تواند به شما کمک کند آسیب پذیری های مختلف در شبکه خود را بشناسید و اینکه آیا DNS شما هک شده است یا خیر.

حتما بخوانید:   چگونه لپ تاپ را به تلویزیون متصل کنیم | روش اتصال لپتاپ به تلویزیون

سیستم عامل روتر خود را به روز کنید

روتر شما، درست مانند هر دستگاه دیگری، دارای نرم افزاری است که بر عملکرد آن نظارت دارد. این نرم افزار معمولا با نام فریمور شناخته می شود. مانند هر برنامه یا سیستم عامل دیگری، هر از چند گاهی باید به روز شود.

با به روز رسانی سیستم عامل روتر خود، مطمئن شوید که می توانید از آن در برابر هر گونه آسیب پذیری احتمالی که ممکن است آن را در معرض خطر قرار دهد محافظت کنید. روترها متفاوت هستند و برخی معمولاً سیستم عامل خود را به طور خودکار به روز می کنند.

با این حال، اگر سیستم عامل شما به‌ طور خودکار به ‌روزرسانی نمی‌ شود، همیشه می‌ توانید به تنظیمات مدیریت روتر خود وارد شوید و به ‌روزرسانی‌ های میان ‌افزار را به صورت دستی بررسی کنید. برای نتایج مطلوب، همیشه باید اطمینان حاصل کنید که سیستم عامل روتر شما پس از هر 3 ماه به روز می شود.

مدیریت از راه دور یا بی سیم را غیرفعال کنید

مدیریت از راه دور راحتی بسیار مورد نیاز را برای دارندگان روتر فراهم می کند، زیرا به آنها اجازه می دهد از راه دور وارد تنظیمات مدیریت روتر خود شوند. با این حال، این تمرین تنها زمانی ایده آل است که شما یک توسعه دهنده باشید. در غیر این صورت، نیازی به انجام این کار نیست. زیرا این امر می تواند روتر شما را در معرض آسیب پذیری های بیشتری قرار دهد.

راه های جلوگیری از هک شدن روتر

یک فایروال روتر راه اندازی کنید

به عبارت ساده، فایروال به عنوان یک محاصره اینترنتی عمل می کند که فقط به دستگاه های مجاز اجازه دسترسی به شبکه شما را می دهد. این به جلوگیری از ترافیک ناخواسته کمک زیادی می کند. اگر فایروال روتر راه‌اندازی کنید، فقط اتصالاتی که توسط دستگاه‌ های شما درخواست شده ‌اند اجازه عبور از روتر را خواهند داشت. از آنجایی که اکثر روترها دارای فایروال داخلی هستند، شما فقط باید آن را فعال کنید.

سخنان پایانی

روترها از اجزای آسیب پذیری هستند که هکرها هر زمان که بخواهند به شبکه خانه شما دسترسی پیدا کنند، از آنها استفاده می کنند. با این حال، اگر ایده هایی را که در بالا ذکر کردیم را در نظر بگیرید، امنیت آن را بهینه خواهید کرد.

این مسئله نه تنها روتر شما را ایمن می ‌کند، بلکه به شما کمک می ‌کند در داده ‌های بیشتری صرفه‌ جویی کنید، زیرا فقط دستگاه‌ های مجاز به اینترنت خانه دسترسی خواهند داشت. در صورتی که سوالی در این خصوص دارید با ما در میان بگذارید.

31

راه های جلوگیری از هک شدن روتر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راه های مختلف جلوگیری از هک شدن روتر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x