خدمات ساختمان

انواع رنگ آمیزی سطوح مختلف | چگونه سطوح مختلف ساختمان را رنگ کنیم؟

راهنمای کامل رنگ آمیزی و نقاشی ساختمان به زبان ساده

رنگ آمیزی سطوح مختلف ساختمان بر اساس یک سری مهارت و رعایت نکات امکان پذیر خواهد بود که سبب افزایش کیفیت نقاشی و رنگ آمیزی می شود. رنگ آمیزی ساختمانی بر اساس اصول و قواعد خاصی امکان پذیر است که با رعایت این اصول سطوح مختلف رنگ آمیزی به بهترین شکل ممکن و در سریع ترین زمان رنگ خواهند شد. با داشتن کمی اطلاعات به راحتی و بدون نیاز به افراد متخصص می توانید ساختمان خود را رنگ آمیز نمایید.

رنگ آمیزی سطوح مختلف ساختمان

به طور کلی یک ساختمان از سطوح مختلفی تشکیل شده که رنگ آمیزی هر کدام از این قسمت ها بر اساس اصول و قواعد خاصی صورت امکان پذیر است. سطوح مختلفی مثل چوبی، آهنی، گچی و … طبق عوامل مختلفی باید نقاشی شوند تا ظرافت و کیفیت کار به صورت چشمگیری افزایش پیدا کند.

سطح هایی که وجود دارند بر اساس اندازه و جنس با یکدیگر بسیار متفاوت اند که بر این اساس باید نوع نقاشی را طبق جنس سطح تغییر دهید. به صورت کلی رنگ کردن دیوارها نسبت به سقف یک سری تفاوت هایی دارد که با در نظر داشتن این تفاوت ها به راحتی می توان سطوح مختلفی را رنگ آمیزی کرد. رنگ کردن سطح های مختلف ساختمان شامل یک سری مراحل است که باید در این خصوص جنس و نوع سطح را در نظر گرفت.

رنگ آمیزی سطوح آهنی و فلزی

برای رنگ آمیزی سطوح فلزی و آهنی باید به یک سری نکات و به نوع و اندازه سطح دقت کنید تا در سریع ترین زمان ممکن بهترین رنگ آمیزی را انجام دهید. رنگ کردن سطوح فلزی همچون درب و پنجره نسبت به رنگ آمیزی دیوارها تفاوت بسیاری دارد. قبل از اینکه اقدام به رنگ آمیزی سطوح آهنی و فلزی نمایید بهتر است اقدامات پیش از رنگ آمیزی را به درستی انجام دهید تا کیفیت کار شما افزایش یابد.

سمباده کشیدن

قبل از اینکه اقدام به رنگ آمیزی کنید، باید ابتدا سطح فلزی را سمباده بکشید تا سطح کار تمیز و صاف گردد. دانه های محکم و سخت موجود بر سمباده تمامی ناصافی های سطوح آهن و فلز را از بین می برد. با استفاده از سمباده بر روی سطوح فلزی رنگ بر روی سطح با بالاترین کیفیت قرار می گیرد.

سمباده تمام سطح فلز را به صورت یکنواخت برای رنگ آمیزی آماده می کند و در نهایت سبب افزایش کیفیت رنگ آمیزی می شود. یکی از مراحل سخت و دشوار رنگ آمیزی به طور کلی، سمباده کشیدن است که برای انجام این کار باید از حوصله و دقت بالایی برخوردار باشید. با استفاده از سمباده به راحتی می توان رنگ های باقی مانده از قبل بر روی سطح فلزی را از بین برد.

بتونه کاری

بعد از سمباده کشیدن باید سطح فلزی را بتونه کاری کرد تا سطح از سوراخ و شکاف پوشیده شود. برخی از سطح های فلزی شامل یک سری شکاف و سوراخ هستند که با استفاده از بتونه تمامی این نقص ها برطرف خواهند شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع موتور آسانسور | بررسی مزایا و معایب انواع موتور آسانسور

بتونه به راحتی تمامی سوراخ و شکاف و جوش کاری ها را از روی سطح فلزی از بین می برد. با استفاده از بتونه سطح فلزی برای نقاشی آماده می شود و تمامی درزها به راحتی پوشانده خواهد شد.

استفاده از ضد زنگ

استفاده از ضد زنگ قبل از رنگ اصلی برای سطوح فلزی از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا ممکن است به مرور زمان سطوح آهنی زنگ بزنند و جلوه زشتی پیدا کنند. زمانی که قصد دارید از ضد زنگ استفاده کنید، حواستان باشد ضد زنگ از کیفیت و غلظت مناسبی برخوردار باشد تا کیفیت کار شما کاهش پیدا نکند. در هنگام استفاده از ضد زنگ حواستان به غلظت آن باشد تا کیفیت نهایی کار افزایش یابد.

همچنین بهتر است ضد زنگ را دوبار بر سطوح فلزی بکشید، برای اینکه دوبار از ضد زنگ استفاده کنید، ابتدا یک لایه را بر روی سطح بزنید و اجازه دهید کامل خشک شود و سپس دوباره رنگ را بر روی کار نقاشی کنید. بعد از خشک شدن کامل ضد زنگ، حالا می توان از رنگ اصلی که پایان کار است را استفاده نمود.

استفاده از رنگ اصلی

بعد از طی کردن مراحل قبل برای سطوح فلزی حالا به راحتی می توانید سطح دلخواه خود را رنگ آمیزی نمایید. بهترین نوع رنگ برای سطوح فلزی رنگ های روغنی هستند که در این صورت رنگ روغنی را تهیه و سپس با نفت و یا تینر آن را رقیق تا به غلظت مناسب برسد. بعد از آماده سازی رنگ حالا توسط قلم مو بر روی سطح رنگ آمیزی را آغاز کنید.

رنگ آمیزی سطوح مختلف ساختمان

رنگ آمیزی سطوح گچی

یکی دیگر از سطوح ساختمان گچی هستند که باید با ترفندهای خاصی رنگ آمیزی آن را انجام داد. برای رنگ آمیزی سطوح گچی ابتدا باید سطح را برای رنگ آمیزی آماده کنید.

تمیزکاری

قبل از شروع به رنگ آمیزی بهتر است یک سری مراحل را به درستی طی کنید تا سطح برای نقاشی آماده گردد. اولین مرحله برای رنگ آمیزی سطوح گچی تمیز کردن سطح موردنظر است که باید توسط دستمال، آلودگی و گردوخاک را به طور کامل از بین ببرید. سطحی که برای رنگ آمیزی آماده می شود، نباید حاوی هیچگونه چربی و آلودگی بر روی سطح باشد.

وجود چربی و هرگونه آلودگی بر روی سطوح سبب کدر شدن رنگ می شود و بر این اساس کیفیت کار کاهش پیدا می کند.

بتونه کاری

بعد از تمیز کردن سطح حالا تمامی سوراخ های موجود را توسط گچ و یا بتونه بپوشانید. در صورتی که به این مورد توجه نکنید، ممکن است رنگ آمیزی سطوح به درستی صورت نگیرد. با بتونه به راحتی می توانید سطحی صاف و صیقلی را برای رنگ آمیزی آماده کنید.

رنگ آمیزی سطح

بعد از طی کردن تمامی مراحل فوق، حالا می توانید از رنگ اصلی استفاده کنید. برای رنگ آمیزی سطح ابتدا رنگ را تهیه و آن را رقیق کنید تا به غلظت مناسبی برسد. رنگ های روغنی، پلاستیکی و آکریلیک بهترین نوع رنگ برای سطوح گچی هستند. با استفاده از قلم مو و غلتک به راحتی می توان سطوح مختلف گچی را رنگ آمیز کرد.

رنگ آمیزی سطوح سیمانی

یکی دیگر از سطح هایی که نیاز به رنگ آمیزی دارد سطح سیمانی است که برای نقاشی این سطح باید به یک سری نکات توجه فرمایید تا به بهترین شکل ممکن رنگ آمیزی صورت گیرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای رنگ آمیزی سقف | ترفندهای کلیدی برای رنگ کردن سقف خانه

تمیز کردن

قبل از رنگ کردن سطح سیمانی بهتر است سطح را به طور کامل تمیز کنید تا آماده پذیرش برای رنگ گردد. با استفاده از فرچه به راحتی می توان تمامی رسوبات و غبارهای نشسته بر روی سیمان را پاک نمود. زمانی که رسوبات و آلودگی بر روی سطح سیمانی وجود داشته باشند، رنگ کردن آن قسمت بسیار سخت و دشوار خواهد شد.

شستن سطح سیمانی

بعد از تمیز کردن حالا باید سطح سیمانی را توسط آب به طور کامل بشویید تا گرد و خاک از بین روند. بعد از شستن، اجازه دهید سطح کاملا خشک شود و سپس اقدام به نقاشی و رنگ آمیزی نمایید.

پوشاندن سوراخ و شکاف

بعد از شستن، باید با استفاده از چسب سنگ تمامی درزها و شیارهای موجود بر سطح را بپوشانید تا به صورت یکنواخت و مسطح درآید. انجام این کار برای زیباتر شدن رنگ آمیزی نقش کلیدی و مهمی دارد که نمایی زیبا و دلنشین به وجود خواهد آورد.

استفاده از رنگی مناسب

برای اینکه رنگ به طور پایدار و مقاوم بر روی سطح سیمانی باقی بماند و در برابر سایش از دوام بالایی برخوردار باشد، باید با کیفیت ترین رنگ را انتخاب نمایید. زمانی که قصد خرید رنگ برای سطوح سیمانی را دارید حواستان به ضد آب بودن آن باشد. بعد از خرید رنگ آن را آماده کنید و سپس به همراه غلتک بر روی سطح آن را بکشید.

رنگ آمیزی سطوح چوبی

وجود چوب امروزه در اکثر ساختمان ها نقشی اساسی و اصلی دارد. و از هزینه نصب بیشتری نسبت به سطح های دیگر برخوردار است. رنگ آمیزی سطح چوبی از حساسیت بالایی برخوردار بوده که در صورت عدم مهارت ممکن است به بافت چوب آسیب وارد شود.

سمباده کاری

اولین مرحله برای رنگ آمیزی سطوح چوبی استفاده از سمباده است که می تواند سطحی یکدست و مرتب را برای رنگ آمیزی آماده گرداند. با انجام سمباده کاری پایان کار رنگ آمیزی بسیار زیبا خواهد شد.

بتونه کاری

بعد از سمباده کشیدن بهتر است با استفاده از بتونه سطح را صاف و یکنواخت کنید. با استفاده از بتونه تمامی درزهای چوبی مسطح و هموار خواهد شد.

سمباده کاری

بعد از بتونه کاری دوباره باید، سطح را سمباده بکشید تا بتونه های مانده شده بر روی سطح به راحتی از بین روند. با وجود بتونه بر روی سطح در هنگام رنگ آمیزی ناهماهنگی زیادی بر روی کار رخ خواهد داد.

استفاده از رنگ

بعد از طی کردن تمامی مراحل حالا باید با استفاده از رنگی مناسب سطح را به درستی رنگ آمیزی کنید. با رعایت نکات لازم برای رنگ آمیزی به راحتی می توان در سریع ترین زمان ممکن سطوح مختلف را نقاشی کرد.

رنگ آمیزی سطوح مختلف ساختمان

نتیجه گیری

رنگ آمیزی سطوح مختلف ساختمان بر اساس یک سری قوانین و اصول پیش می رود که با رعایت این قوانین فرآیند رنگ آمیزی به درستی صورت خواهد گرفت. برای نقاشی قسمت های مختلفی از ساختمان بهتر است طبق جنس و اندازه سطح رنگی مناسب و با کیفیت خریداری کنید تا رنگ به زیبایی بر روی سطح قرار گیرد و جلوه خوبی برای ساختمان ایجاد گردد. در پایان اگر نظر یا پیشنهادی دارید، می توانید در قسمت انتهای همین صفحه با ما در میان بگذارید.

رنگ آمیزی سطوح مختلف ساختمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه رنگ آمیزی سطوح مختلف ساختمان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا