تعمیرات ظرفشویی

شلنگ خروجی یا تخلیه ماشین ظرف شویی | علل و نحوه تعمیر شلنگ خروجی

شلنگ خروجی یا تخلیه ماشین ظرف شویی | علل و نحوه تعمیر شلنگ خروجی

ماشین ظرف شویی امروزه به یکی از نیاز های اساسی هر خانه تبدیل شده است که آن  را به یکی از پر مصرف ترین وسایل آشپزخانه تبدیل کرده است .این نیاز تازه ظهور کرده امروزه در اکثر خانه ها یافت می شود و شما با توجه به شرایط زندگی تان روزانه در مقاطع زمانی مختلف ممکن است از آن استفاده کنید . حال این وسیله نیز مانند هر وسیله ی دیگری گاهی نیاز به تعمیر یا تعویض قطعه دارد . در این مقاله ما به سراغ یکی از مهم ترین قطعات در ماشین ظرف شویی رفتیم . در هر ماشین ظرف شویی یک شلنگ خروجی یا تخلیه وجود دارد که وظیفه آن خارج کردن آب کثیفی است که در زمان شستن ظرف ها توسط ماشین ظرف شویی از آن ها خارج شده است . حال با توجه به تعداد دفعاتی که از ماشین ظرف شویی خود استفاده کردید بعد از مدتی استفاده از ماشین ظرف شویی نیاز به تعویض آن دارید این تعویض ممکن است به علت فرسودگی یا خرابی شیر تخلیه در ماشین ظرف شویی صورت گرفته باشد .

شلنگ خروجی یا تخلیه ماشین ظرف شویی چیست؟

شلنگ تخلیه یا خروجی ماشین ظرف شویی از قطعات مهم آن می باشد که همانطور که در قبل گفته شده است وظیفه آن انتقال آب کثیف ناشی از شستن ظروف کثیف به بیرون و عدم برگشت آب آلوده به مجموعه می باشد. جنس این شلنگ از پلاستیک نرم است و قابلیت انعطاف بالایی دارد . و به دلیل نرم بودن پلاستیک استفاده شده در آن و فشار جریان آب خروجی از آن احتمال آسیب به آن و در نتیجه احتیاج به تعویض وجود دارد.

روند کار در ماشین های ظرف شویی به این صورت است که آب کثیف ناشی از شستن ظرف ها از طریق همین لوله تخلیه به یک پمپ تخلیه که در کنار موتور ماشین ظرف شویی قرار دارد منتقل می شود . این لوله خروجی توسط یک بست فلزی به پمپ تخلیه متصل است و در جای خود سفت و محکم نگه داشته می شود.

حتما بخوانید:   راهنمای روش استفاده از ظرفشویی سپهر الکتریک

نکته قابل اهمیت این است که همیشه اشکال کار ماشین ظرف شویی خرابی یا فرسودگی شلنگ تخلیه آن نمی باشد بلکه گاهی اوقات مسدود شدن مسیر این شلنگ باعث برگشت آب به داخل مخزن و عدم کارکرد مناسب این لوله و در نتیجه ماشین ظرف شویی شما می شود .6815coeaz

علل خرابی شلنگ خروجی ماشین ظرف شویی:

علل خرابی  لوله خروجی ماشین ظرف شویی در برند های مختلف مانند ال جی ، سامسونگ ، بوش و … یکسان است  و این اشکال در کلیه برند های مطرح ماشین ظرف شویی گزارش شده است و در موارد ذیل می توان آن ها را به طور خلاصه بیان کرد :

 • شدت زیاد فشار آب خروجی از ماشین ظرف شویی و پلاستیک نرم استفاده شده در ساختار  لوله خروجی ماشین ظرفشویی می تواند باعث آسیب به شلنگ و خرابی ماشین ظرف شویی شما شود .
 • پوسیدگی لوله خروجی ماشین ظرف شویی بعلت قدیمی بودن آن یا قرار گرفتن در مجاورت شرایط محیطی نامناسب نیز دلیل دیگری است که مانع از کارکرد مناسب ماشین ظرف شویی می شود.
 • استفاده بیش از حد از ماشین ظرف شویی به صورت روزانه نیز باعث بروز مشکل می شود.
 • اصطکاک لوله استفاده شده در ماشین ظرف شویی نیز از دلایل مطرح شده و گزارش شده در این زمینه است.

تعویض شلنگ خروجی ماشین ظرف شویی کاری بسیار ساده است و شما به راحتی با کمی جست و جو در اینترنت به راحتی می توانید آن را تعویض کنید .

دلایل دیگر تخلیه نشدن آب از شلنگ خروجی یا تخلیه ماشین ظرف شویی :

1-خرابی پمپ تخلیه :

پمپ تخلیه همانطور که در قبل هم به آن اشاره شد در انتهای شلنگ خروجی شما قرار دارد و وظیفه خروج آب کثیف وارد شده به این شلنگ را برعهده دارد حال خرابی این قسمت یا حتی مسدود بودن آن می تواند باعث عدم خروج آب و یا حتی برگشت آب آلوده شود.

2-خرابی شلنگ خروجی یا تخلیه ماشین ظرف شویی :

گاهی اوقات خرابی شلنگ خروجی نیز می تواند مانع از تخلیه آب کثیف شود . این خرابی می تواند دلایلی مانند پیچ خوردگی و پاره شدن لوله ، ته نشین شدن رسوب و آشغال در شلنگ و گرفتگی شلنگ آب باشد.

3- کثیف بودن فیلتر ماشین ظرف شویی:

لوله خروجی ماشین ظرف شویی از فیلتر تمیزکننده ای تشکیل شده است که کثیف بودن آن و عدم چک آن به صورت مداوم باعث بروز مشکلات در استفاده از ماشین ظرفشویی می شود . بنابراین توصیه می شود که به صورت مداوم و دوره ای اقدام به تمیز کردن این فیلتر موجود در شلنگ خروجی یا تخلیه ماشین ظرف شویی خود بکنید.

حتما بخوانید:   به چه علت آب از زیر ظرفشویی نشتی دارد | نحوه رفع نشتی آب از ظرفشویی

روش های تخلیه و تعمیر شلنگ خروجی ماشین ظرف شویی :

عدم خروج آب از طریق شلنگ خروجی در ماشین ظرف شویی بعنوان نشانه ای است که به شما هشدار می دهد که شلنگ خروجی ماشین ظرف شویی تان را چک کنید . تمیز کردن دوره ای این شلنگ باعث می شود تا رسوبات و سایر مواد از داخل آن تمیز شود و شما به صورت بهینه از ماشین ظرف شویی تان استفاده کنید.

اما همیشه مشکل ماشین ظرف شویی شما کثیفی داخل این شلنگ نمی باشد گاهی اوقات شما در هنگام بررسی شلنگ خروجی متوجه تاخوردگی ، پارگی  و یا حتی ترک های ریز و درشت بر روی شلنگ خروجی ماشینتان می شوید در هنگام مواجه شدن با این وضعیت تنها راه شما تعویض شلنگ می باشد که خودتان با داشتن چندین ابزار به راحتی در خانه قادر به تعویض آن می باشید.

برای تعویض شلنگ ماشین ظرف شویی تان کافی است مراحل زیر را دنبال کنید :

 • در ابتدا امر شما باید وسایلی از قبیل پیج گوشتی ، آچار ، انبر ، بست فلزی برای اتصال به پمپ تخلیه و شلنگ جدید را برای تعویض آماده کنید.
 • برای آن که به راحتی بتوانید عملیات تعویض شیر را انجام دهید ماشین ظرف شویی تان را به جلو بکشید تا چهار طرف آن آزاد باشد حتما توجه کنید که در این جابه جایی ها مواظب شیر برق ماشین ظرف شویی تان باشید و به آن آسیبی وارد نکنید.
 • ماشین ظرف شویی را که جلو آوردید به آرامی آن را به پهلو خم کنید و بر روی زمین قرار دهید تا بتوانید به راحتی به بخش زیرین آن دسترسی داشته باشید و عملیات تعویض شیر را انجام دهید.
 • حال که ماشین ظرف شویی را به پهلو خواباندید پنل زیر آن را مشاهده می کنید با پیچ گوشتی مناسب پیچ های این پنل را باز کنید و آن را کناری بگذارید در هنگام باز کردن این پنل قطعه فلوتر را مشاهده می کنید که با سیمی به ماشین ظرف شویی شما متصل است مواظب باشید که در هنگام تعویض این سیم را قطع نکنید.
 • حال در زیر ماشین ظرف شویی در پنل کف شما می توانید سر شلنگ تخلیه ماشین ظرف شویی تان را مشاهده کنید برای جدا کردن آن از یک انبر استفاده کنید . به این صورت که انبر را بر روی بست فلزی که شلنگ را به پمپ تخلیه متصل کرده بگذارید و با کمی فشار شلنگ را از پمپ تخلیه جدا کنید حواستان باشد که در این عملیات آسیبی به پمپ تخلیه شما وارد نشود.
 • حال شلنگ کمی آزاد شده در این مرحله شما باید پنل پشتی که دارای بست هایی است را هم جدا کنید . برای این کار با پیچ گوشتی مناسب پیچ های پنل را جدا کنید تا بست های شلنگ تخلیه نیز آزاد شود و به طور کامل شلنگ از مجموعه خارج شود .
 • حال نوبت به اتصال شلنگ خروجی جدید می رسد برای این کار تمامی کار های قبلی را به صورت برعکس انجام می دهیم یعنی شلنگ را از پنل پشتی وارد مجموعه می کنیم و آن را به پمپ تخلیه آب که نقش اساسی در سیستم ماشین ظرف شویی دارد وصل می کنیم و در آخر شلنگ را در جای خود از طریق بست فلزی محکم نگه می داریم .
 • حالا بست هایی که در پنل پشتی باز کردیم دوباره با استفاده از یک پیچ گوشتی مناسب در جای خود سفت می کنیم و شلنگ محکم در سر جای خود قرار می گیرد.
 • در نهایت هم پنل زیرین ماشین ظرف شویی را با احتیاط با پیچ گوشتی مناسب  به ماشین ظرف شویی وصل می کنیم و ماشین ظرف شویی را صاف کرده و به جای اول خود بر می گردانیم.111
حتما بخوانید:   راهنمای نصب و راه اندازی ماشین ظرفشویی ال جی LG

با طی کردن این مراحل به راحتی می توانید شلنگ تخلیه ماشین ظرف شویی خانه تان را به راحتی تعویض کنید . فقط کافی است که وسایلی که در مورد یک از مراحل تعویض شلنگ خروجی مطرح شد را تهیه کنید و در هنگام انجام کار دقت کافی را داشته باشید تا به قطعات دیگر آسیبی وارد نکنید.

نکته آخر اینکه شما می توانید به راحتی این کار را در منزل انجام دهید ولی در صورت نیاز می توانید این کار را به متخصصین در این زمینه بسپارید که هزینه تعمیرات آن به طور معمول 100هزار تومان می باشد ک بسته به کاری که برای شما انجام می دهند این مقدار می تواند تغییر پیدا کند و همچنین در هر کدام از ین مراحل که دچار مشکل شدید می توانید با کارشناسان ما در ایبک امداد در تماس باشید.

31

شلنگ خروجی یا تخلیه ماشین ظرف شویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

شلنگ خروجی یا تخلیه ماشین ظرف شویی | علل و نحوه تعمیر شلنگ خروجی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x