تعمیرات یخچالتعمیرات

دلایل بوق زدن یخچال دوو چیست؟

یخچال یک وسیله ضروری در آشپزخانه می باشد که در صورت بروز خرابی در این وسیله برای شما مشکلات زیادی به وجود می آید اگر شما در منزل خود از یخچال دوو استفاده می کنید احتمال دارد مشکلات زیادی برای یخچال دوو شما به وجود بیاید از جمله صدای بلند در هنگام کار کردن یخچال، انواع خطاهای یخچال، سرد نشدن یخچال، بوق ممتد و …

شاید شما هم این سوال را داشته باشید که دلایل بوق زدن یخچال دوو چیست؟ در این مقاله از ایبک امداد می‌خواهیم جواب این سوال را بدهیم با ما همراه باشید.

دلایل بوق زدن یخچال دوو

بوق زدن یخچال دوو

 

بوق زدن ممتد در یخچال دوو یکی از علائم هشدار می‌باشد این صدا به دلایل مختلفی می تواند به وجود بیاید احتمال دارد دمای یخچال زیاد بالا رفته باشد یا اینکه درب یخچال به طور کامل بسته نشده باشد و یا اینکه برای مدت طولانی درب باز مانده باشد و این باعث بوق ممتد در یخچال دوو می شود.

در صورت شنیدن بوق از یخچال باید به این مورد توجه داشته باشید که در این حالت معمولاً قسمت های داخلی مشکل ندارند شما می توانید درب یخچال را ببندید تا صدای بوق قطع شود و اگر دمای یخچال زیاد شده است دما را تغییر دهید تا مشکل برطرف شود و می توانید دکمه قطع صدا را در یخچال فشار داده تا صدای بوق را قطع کنید البته باید این مطلب را هم بدانید که دلیل بوق زدن در یخچال دوو احتمال دارد به دلایل مشکلات فنی و یا حتی مشکلات ساده محیطی باشد.

در واقع می‌توان گفت در یخچال دوو هم مانند یخچال های دیگر امکان دارد خرابی در قطعاتی مانند سنسور، کمپرسور، گاز یخچال و …. به وجود بیاید و باعث بوق زدن یخچال دوو شود اگر با این مشکل روبرو شدید حتماً باید با تعمیرکار تماس بگیرید.

ارورها و کد خطا نشان دهنده دلیل بوق یخچال دوو

همانطور که گفتیم کدهای خطا و ارور هایی در یخچال دوو وجود دارد مثل f1 , f2 , rt , r1 که بعضی از آنها با نمایش کد خطا و بوق زدن همراه است که به دلیل خرابی سنسور یا باز ماندن درب یخچال یا حتی مشکل در سیستم برفک زدایی و یا فعال شدن دیفراست یخچال، این کدها در نمایشگر نشان داده می شوند.

حتما بخوانید:   ترموستات در ماشین ظرف شویی

ارور ها در یخچال دوو

ارور های مختلفی در یخچال دوو وجود دارد که به شما هشدارهای لازم را برای خرابی یخچال می دهد گاهی این ارور ها با بوق زدن همراه می باشد و در این صورت احتمال دارد مشکل از مواردی مانند: خرابی سنسور، باز ماندن درب یخچال یا فریزر، کمپرسور، فعال شدن دیفراست و یا مشکل در دیسپنسر آب باشد ما می خواهیم در ادامه برای شما چند نمونه کد خطاهای یخچال فریزر دوو را که باعث بوق زدن یخچال می شود توضیح می دهیم:

  • ارور F۱ و F۲: این ارور ها نشان می دهد که مشکلی در سنسور F به وجود آمده است برای برطرف کردن آن حتما از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید
  • خطای r۱ : وقتی خطای r۱ را روی نمایشگر دیدید باید بدانید نقصی در سنسور r به وجود آمده که این مشکل را هم باید به کمک متخصص یخچال دوو برطرف کنید.

بوق زدن یخچال دوو به علت خرابی موتور

اگر کندانسور و کمپرسور موتور یخچال مشکل پیدا کند شما شاهد ارور ها و کد خطا، همراه با بوق زدن یخچال خواهید بود. اگر شما صدای بوق از یخچال دوو شنیدید باید حتماً این مشکل را برطرف کنید خرابی کندانسور و کمپرسور یخچال دوو شامل این موارد می باشد:

  • کم شدن توان کمپرسور
  •  نشت گاز یخچال
  •  کثیف شدن کندانسور
  • قطعی برق یخچال
  •  تراز نبودن یخچال
  • زیاد شدن حجم مواد غذایی درون یخچال
  • باز بودن درب یخچال فریزر دوو

در ادامه مطالب می‌خواهیم این موارد را به طور کامل برای شما توضیح داده و روش برطرف کردن آن را هم بگوییم با ما همراه باشید.

1- کم شدن توان کمپرسور

برای اینکه داخل یخچال خنک شود از گاز مبرد استفاده می کنند که به وسیله کمپرسور، لوله های کندانسور و اواپراتور فرایند سرد کردن و بیرون کردن هوای گرم را از داخل یخچال انجام می دهند به همین دلیل خراب شدن موتور یخچال یا خازن می‌تواند باعث بوق زدن یخچال و سرد نکردن آن شود که حتماً باید آن را برطرف کنید دقت داشته باشید تعمیر این قطعه به تخصص نیاز دارد برای این کار حتما از تعمیرکار یخچال کمک بگیرید.

2- نشت گاز یخچال

اگر گاز یخچال خالی شود باعث خواهد شد به کمپرسور فشار زیادی وارد شده و یخچال به طور یکسره کار کند و اتومات هم نکند اگر این کار ادامه پیدا کند باعث سوختن کمپرسور خواهد شد پس دقت داشته باشید که گاز یخچال بسیار مهم است و نشت این گاز باعث بوق زدن یخچال دوو می شود تا به شما هشداری بدهد که سریعتر این مشکل را برطرف کنید حل این مشکل هم از عهده شما خارج است و باید توسط یک تکنسین برطرف شود.

حتما بخوانید:   دلایل روشن نماندن اجاق گاز و حل مشکل روشن نشدن
3-کثیف شدن کندانسور

به لوله های کندانسور کویل می گویند کویل ها وظیفه دارند که گرمای داخل یخچال را جذب کرده و از یخچال بیرون کنند کویل در پشت یخچال قرار گرفته و اگر گرد و غبار زیاد روی آن را بگیرد باعث می شود که گرما به راحتی از آن بیرون نرود اگر کویل کثیف شود یخچال دوو شما بوق میزند تا شما از بروز این مشکل مطلع شوید و حتی کدهای خطا را روی نمایشگر به شما نشان می دهد تا به شما هشدار دهد که باید سریعاً مشکل را برطرف کنید و کندانسور را تمیز کنید.

4- قطعی برق دلیل بوق زدن یخچال دوو

اگر برق منزل شما قطع شود باعث خاموش شدن یخچال خواهد شد اگر این قطعی برق برای مدتی ادامه پیدا کند در این هنگام است که یخچال سرمای خود را از دست داده و شروع به بوق زدن خواهد کرد تا شما مطلع شوید که یخچال سرما ندارد اگر این قطعی برق همچنان ادامه پیدا کند باعث می شود که مواد غذایی داخل یخچال خراب شود.

5- تراز نبودن یخچال

یکی از مواردی که شما باید حتماً در مورد یخچال دوو خود را رعایت کنید تراز بودن یخچال دوو می باشد اگر یخچال دوو تراز نباشد روی عملکرد کمپرسور اثر منفی گذاشته و باعث سر و صدای زیادی از یخچال دوو می شود.

6-زیاد شدن حجم مواد غذایی داخل یخچال

اگر شما داخل یخچال را بیش از حد گنجایش آن، پر کنید باعث می شود که به کمپرسور فشار بیاید و یخچال دوو به وسیله بوق زدن به شما هشدار می دهد تا سریع مشکل را برطرف کنید.

7- باز بودن درب یخچال فریزر دوو

همان گونه که گفتیم بوق زدن یخچال فریزر هشداری است که به شما گوشزد می‌کند تا از خرابی های بیشتر جلوگیری کنید یکی از دلایلی که باعث بوق زدن یخچال می شود باز بودن درب یخچال فریزر است اگر کودکان درب یخچال فریزر را برای مدتی طولانی باز نگه دارند یا اینکه شما فراموش کنید درب یخچال فریزر را ببندید، زیاد باز بودن درب یخچال باعث می شود که دمای داخل یخچال نامتعادل شده و موتور هم مدت بیشتری روشن بماند تا داخل یخچال را خنک کند در نتیجه باعث کم شدن عمر یخچال شما می شود اگر صدای آلارم را از یخچال شنیدید در مرحله اول درب دستگاه را بررسی کنید اگر درب باز بود آن را سریع ببندید تا از خراب شدن قطعات داخلی دستگاه جلوگیری کرده باشید.

حتما بخوانید:   ارور یخچال فریزر هیتاچی و برطرف کردن کدهای خطا

روش تست سالم بودن موتور یخچال دوو چگونه است؟

بوق زدن یخچال دوو

اگر یخچال دوو شما شروع کرد به بوق زدن، باید از صفحه نمایش دستگاه خود و هشداری که روی نمایشگر می آید عکس بگیرید بعد از آن یخچال فریزر دوو را خاموش کنید و کد را هم یادداشت کنید یا اینکه می توانید این کد خطا را به یک تعمیرکار نشان بدهید اگر این بوق زدن همچنان ادامه داشت و شما ارور C۱ را در روی نمایشگر مشاهده کردید احتمال دارد که کمپرسور خراب شده باشد برای سالم بودن کمپرسور می توانید از روش های زیر آن را تست کنید:

1-تست سلامت موتور به کمک اهم متر:

برای اینکه سلامت موتور را به کمک اهم متر اندازه بگیرید ابتدا باید یخچال را از برق بکشید سپس دو سر سیم های کمپرسور را چک کنید و مقاومت کمپرسور را به کمک اهم متر اندازه بگیرید در حالت معمولی باید این مقدار ۸ تا ۶ اهم باشد اگر مقاومت بیشتر یا کمتر نشان داده می شود این می تواند نشانه خراب شدن موتور یخچال دوو شما باشد برای تعمیر موتور حتما باید از تکنسین های متخصص یخچال فریزر دوو کمک بگیرید.

2- تست سلامت موتور یخچال به روش مستقیم:

اگر بوق زدن یخچال دوو شما را کلافه و خسته کرده است و می خواهید از سلامت موتور اطمینان پیدا کنید می توانید موتور را به طور مستقیم به برق وصل کنید این کار باید در کوتاه ترین زمان و به سرعت انجام شود تا به موتور یخچال شما آسیب نرسد اگر موتور سالم باشد با وصل شدن به جریان برق شروع به کار می کند.

نتیجه‌گیری:

در یخچال دوو هم مانند یخچال های دیگر احتمال دارد مشکلاتی به وجود بیاید که یخچال به کمک ارور و کد خطا، مشکل را به شما معرفی می کند و با این هشدار شما را مطلع می‌کند تا هرچه سریعتر مشکل را برطرف کنید یکی از این مشکلات مهم، بوق زدن یخچال دوو می باشد همانطور که گفتیم دلایل بروز این مشکل می تواند باز ماندن درب یخچال به مدت طولانی، یا زیاد بودن حجم مواد غذایی، تراز نبودن، کم شدن گاز یخچال و … باشد.

00000000000999999

31

 

دلایل بوق زدن یخچال دوو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بوق زدن یخچال دوو به علت خرابی موتور

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا