خدمات نظافتی

بهترین راهکار برای تمیز کردن و برق انداختن پنجره دوجداره

یکی از کارهای نظافتی که کمتر کسی از آن لذت می برد تمیز کردن پنجره می باشد زیرا این کار زمان بر و خسته کننده است به همین خاطر گاهی افراد از پنجره دوجداره استفاده می کنند. تمیز کردن و نگهداری پنجره دوجداره نسبت به دیگر پنجره ها راحت تر است علاوه بر آن موجب کاهش آلودگی صوتی و همچنین صرفه‌جویی در انرژی نیز می شود. تمیز کردن هر نوع پنجره روش خاص خود را دارد. پنجره دوجداره نیز همین طور است. برای آنکه بتوانید به صورت اصولی پنجره دوجداره را تمیز کنید لازم است از شرایط آب و هوا هم مطلع شوید. تمیز کردن پنجره دوجداره در هوای بارانی یا خیلی سرد اشتباه می باشد.

چرا تمیز کردن پنجره دوجداره سخت است؟

به طور معمول تمیز کردن پنجره ها کاری طاقت فرسا و سخت می باشد. چنانچه روش اصولی تمیز کردن آنها را بلد نباشید برایتان سخت‌ تر نیز می‌شود. برای نظافت پنجره دوجداره لازم است شرایط آب و هوا هم در نظر گرفته شود و دقت به این موضوع نکته بسیار مهم می باشد. به همین خاطر است که فرایند تمیز کردن پنجره دوجداره کمی دشوار می‌شود زیرا نمی توانید هر زمانی که دوست داشتید اقدام به تمیز کردن آنها کنید. تمیز کردن پنجره از بیرون هم خطرناک است و هم دشوار. چنانچه پنجره بزرگ باشد سختی کار بیشتر نیز می‌شود. اگر پنجره دوجداره درست تمیز نشود، لکه های زرد روی آن ایجاد شده و نمای ساختمان شما را زشت می کند. ویژگی پنجره دوجداره مثل روش باز شدن آن، بزرگ و یا کوچک بودن و کشویی بودن آن می‌تواند بر روی تمیز کردن آنها تاثیر مستقیم بگذارد.

نکات مهم برای تمیز کردن پنجره دوجداره

تمیز کردن پنجره دوجداره در نگهداری و حفظ شیشه و همچنین قاب پنجره تاثیر زیادی دارد. به عنوان مثال بهتر است موارد زیر را رعایت کنید.

  • هرگز از اسکاچ جهت تمیز کردن لکه ها و کثیفی های قاب پنجره دوجداره استفاده نکنید زیرا می تواند به پنجره شما آسیب وارد کند.
حتما بخوانید:   نکات کلیدی جهت تمیز کردن بخاری | روش شستن بخاری گازی

بهترین راهکار برای تمیز کردن و برق انداختن پنجره دوجداره

  • هر گونه دستمال زبر و یا سیم می تواند به شیشه و قاب آن صدماتی وارد نماید.
  • هنگام تمیز کردن پنجره دقت کنید که با دست خود فشار زیادی به قاب و شیشه وارد نکنید زیرا می تواند باعث آسیب به آن شود.
  • برای تمیز کردن پنجره دوجداره از اسفنج زبر و یا مواد شوینده خیلی قوی مثل وایتکس استفاده نکنید.
  • چنانچه در شهری زندگی می کنید که گرد و غبار و آلودگی در آن زیاد است هر دو تا سه ماه یک بار و چنانچه در مناطق روستایی هستید سالی دو بار اقدام به تمیز کردن پنجره ها کنید.
  • آبی که داخل سطل برای تمیز کردن پنجره ریخته‌ اید را چند بار تعویض کنید تا مطمئن شوید که پنجره کاملا تمیز شده است.
  • اگر از سرکه برای تمیز کردن پنجره استفاده می کنید اجازه دهید که ۱۰ دقیقه بر روی پنجره باقی بماند تا بتواند کثیفی ها را خوب تمیز کند. پس از آن از یک پارچه خشک استفاده کرده و مایعات اضافی را کاملا پاک کنید.
  • جهت تمیز کردن گوشه ها و لبه های قاب پنجره می توانید از یک اسفنج یا دستمال ضخیم استفاده کنید.
  • چنانچه کپک بر روی پنجره ایجاد شده بود، می توانید از کمی وایتکس رقیق شده استفاده کنید.
  • یک طرف پنجره را در جهت عمودی و طرف دیگر را در جهت افقی کاملاً تمیز کنید. با این راهکار می توانید لکه ها را از بین ببرید.

از چه محلولی برای تمیز کردن پنجره دوجداره می توان استفاده کرد؟

یکی از بهترین ترکیبات برای تمیز کردن پنجره دوجداره استفاده از صابون و آب گرم می باشد. این ترکیب برای تمیز کردن پنجره ها بسیار مناسب است. چنانچه متوجه شدید که لکه ها با این محلول تمیز نمی شود می توانید کمی سرکه هم به آن اضافه کنید. ترکیب آب و سرکه برای تمیز کردن پنجره بسیار موثر می باشد. چنانچه لکه ای روی پنجره ایجاد شده بود که به هیچ روشی تمیز نمی شد می‌توانید از محلول های تمیز کننده مخصوص استفاده نمایید. همچنین برای تمیز کردن زوایا و گوشه های قاب پنجره نیز می توانید از سری های باریک جاروبرقی استفاده نمایید.

نحوه نظافت کردن پنجره دوجداره چگونه است؟

اگر روش اصولی تمیز کردن پنجره دوجداره را بدانید کار پیچیده و سختی نیست و نیازی به مواد شوینده گران قیمت هم ندارید. بهترین راهکار جهت تمیز کردن پنجره دوجداره استفاده از روش های طبیعی می باشد. لازم نیست که حتما از تمیز کننده مخصوص پنجره دوجداره استفاده نمایید. ترکیب سرکه و آب جهت تمیز کردن و براق کردن پنجره کافی می باشد. همچنین گاهی اوقات ترکیب صابون و آب داغ هم می تواند بسیار کمک کننده باشد. چنانچه پنجره دوجداره شما ترک برداشته بود و یا شکسته بود باید آن را با پنجره جدیدی تعویض کنید.

حتما بخوانید:   رفع بوی بد ماشین لباسشویی چگونه است؟

روش تمیز نمودن قاب و لولای پنجره دوجداره چگونه است؟

گرد و غبار و کثیفی باعث آلوده شدن شیشه و قاب پنجره می شود. در ساخت پنجره دوجداره از مواد لغزنده استفاده شده است به همین خاطر تمیز کردن آن راحت تر انجام می شود. بهترین راهکار برای تمیز کردن و برق انداختن پنجره دوجدارهتمیز نمودن پنجره دوجداره دارای اصول خاصی است. بنابراین برای انجام این کار می‌توانید از قاب آن شروع کنید. در ادامه روش نظافت کردن هر کدام از قسمت های پنجره دوجداره را توضیح می دهیم.

روش نظافت کردن قاب پنجره دوجداره

نظافت نمودن قاب پنجره دوجداره بسیار آسان است. برای انجام این کار لازم است چارچوب پنجره دوجداره را با کمی آب گرم کاملاً تمیز نمایید. یک سطل را از آب گرم پر کرده و از یک پارچه نخی استفاده کنید و تمام سطوح داخلی و خارجی قاب را کاملاً تمیز کنید و پس از آن اقدام به خشک کردن قاب نمایید. گاهی برخی افراد از بخارشوی برای تمیز کردن پنجره استفاده می کنند که آن هم گزینه خوبی می باشد اما ممکن است برس یا تیغه بخارشوی که برای بخش های کوچک طراحی شده است زبر باشد و باعث ایجاد خراش روی چهارچوب پنجره دوجداره شود. به همین خاطر بهترین گزینه پارچه نخی و نرم است. همچنین بهتر است از پارچه سفید رنگ استفاده کنید زیرا ممکن است پارچه رنگی باعث ایجاد لکه بر روی پنجره می شود و پاک کردن آن کار آسانی نمی باشد. استفاده از محلول صابون و آب گرم برای تمیز کردن قاب بسیار مناسب است و موثرترین ترکیب می باشد. به هیچ عنوان از اسکاچ زبر برای شستن پنجره ها استفاده نکنید زیرا باعث ایجاد خراش روی قاب پنجره و تخریب آن می شود. پس از پایان کار پارچه نم دار روی قاب پنجره بکشید تا پرزها را از بین ببرد.

روش تمیز نمودن لولای پنجره دوجداره

به مرور متوجه می‌شوید که گرد و غبار و خاک روی لولای پنجره هم نشسته است بنابراین باید اقدام به تمیز کردن این قسمت هم کنید. برای انجام این کار ابتدا پنجره دوجداره را تا جایی که امکان دارد باز کنید و از یک دستمال میکروفایبر استفاده کرده و گرد و غبار و کثیفی ها را از گوشه و اطراف قاب پنجره کاملا پاک کنید. جهت تمیز کردن لولا می توانید با همان دستمال به تمیز نمودن این قسمتها بپردازید و یا از سری های باریک جاروبرقی استفاده کرده و گرد و غبار را کاملاً جمع کنید.

حتما بخوانید:   ترفندهای تمیز کاری منزل | نکات مهم در تمیز کردن منزل

روش تمیز کردن شیشه پنجره دوجداره

پس از آنکه قاب و لولاها را کاملاً تمیز کرده و خشک نمودید نوبت به تمیز کردن شیشه ها می رسد. جهت تمیز نمودن شیشه پنجره دوجداره می‌توانید از محلول سرکه و آب استفاده کنید. این ترکیب طبیعی است و ضرری به سلامت شما وارد نمی کند. همچنین به پنجره هم آسیبی نمی زند. جهت تهیه این محلول به کمی سرکه و دو فنجان آب نیاز دارید. آنها را با هم ترکیب کرده و داخل بطری بریزید و همه مراحلی که برای تمیز کردن قاب و لولا انجام دادید برای شیشه نیز انجام دهید تا کاملا براق و تمیز شود. مراقب باشید استفاده زیاد از سرکه می تواند باعث بو گرفتن پنجره تا مدتها شود. بنابراین دو قاشق غذاخوری از سرکه برای نظافت کردن کافی می باشد.

زمان تمیز کردن پنجره دوجداره چه هنگامی است؟

بیشتر افراد تصور می کنند روزهای آفتابی برای تمیز نمودن پنجره دوجداره بهترین زمان می باشد. در اینجا ما به شما می گوییم که این تصور اشتباه بوده و بهتر است که این کار در روزهای ابری انجام شود.بهترین راهکار برای تمیز کردن و برق انداختن پنجره دوجداره وقتی که خورشید به صورت مستقیم بتابد موادی که برای تمیز کردن پنجره استفاده می کنید به سرعت خشک می‌شود و باعث ایجاد لکه های بیشتر بر روی شیشه خواهد شد. بنابراین در روز ابری این کار را انجام دهید تا هم لکه ها را ببینید و هم زمان کافی جهت تمیز نمودن داشته باشید. بهترین زمان برای تمیز کردن پنجره دوجداره در پایان فصل زمستان و پیش از عید نوروز می باشد.

نتیجه گیری

یکی از مزایای پنجره دوجداره در مقایسه با پنجره آهنی و آلومینیومی تمیز نمودن و شست و شوی آسان آن می باشد. اگر نکات مهمی که در این مقاله از ایبک مداد به آنها اشاره کردیم را رعایت کنید می توانید به راحتی پنجره دوجداره خانه خود را براق و تمیز کنید و علاوه بر آن آسیبی به آن نیز وارد نخواهید کرد. بهترین زمان برای تمیز کردن پنجره دوجداره روزهای ابری می باشد زیرا در این زمان لکه ها بهتر دیده می شوند و همچنین نور خورشید باعث خشک شدن محلول شستشو و ایجاد لکه های بیشتر نخواهد شد.

31

بهترین راهکار برای تمیز کردن پنجره

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بهترین راهکار برای تمیز کردن و برق انداختن پنجره دوجداره

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x