تعمیرات ساختمان

تعمیر و تعویض مخزن دوجداره آب گرم | دلایل خراب شدن مخزن دوجداره

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یکی از مهم ترین و اساسی‌ ترین قسمت‌ ها در سیستم گرمایشی ساختمان مخزن دوجداره می‌ باشد که به صورت غیر مستقیم از آن به نام آبگرمکن هم یاد می‌ شود. در حقیقت مخزن دوجداره در ساختمان‌ هایی که روند گرمایشی آنها با موتورخانه است یک جز جدا نشدنی از موتورخانه محسوب می‌ گردد بنابراین می‌ توانیم بگوییم چنانچه مخزن دچار مشکلی شود ساکنین ساختمان برای تامین کردن آب گرم مصرفی با مشکلاتی مواجه خواهند شد که در این صورت باید به تعمیر و تعویض مخزن دوجداره آب گرم پرداخت. یکی از مشکلاتی که ممکن است در مخزن دوجداره رخ دهد سوراخ شدن آن می‌ باشد.

دلایل خراب شدن مخزن دوجداره آب گرم

 • معمولاً مخزن دوجداره از قسمتی که جوشکاری شده است ضعیف می‌ شود و نهایتاً با گذشت زمان سوراخ شده و موجب نشتی آب از آن خواهد شد.
 • آب تصفیه نشده و نامناسب که حاوی کاتیون رسوب‌ زا و سنگین می‌ باشد یکی از دلایل خراب شدن مخزن دوجداره آب گرم خواهد بود.
 • چنانچه جوشکاری در مخزن آب گرم غیر اصولی انجام شود موجب می‌ شود مخزن با تنش‌ های زیادی روبرو شده و هنگام چرخه رفت و برگشت دمایی باعث تضعیف شدن جوش‌ ها خواهد شد.
 • گاهی اوقات که ورق‌ ها به شکل چند تکه روی هم و بدون هیچ فاصله‌ ای جوش داده می‌ شوند نقطه های جوشکاری که بر روی ورق‌ ها وجود دارد چند تکه می‌ شود و در نهایت موجب تشدید احتمال سوراخ شدن مخزن دوجداره خواهد شد.
 • در مخزن دوجداره سطح تماس مخزن با محیط بسیار زیاد است و هر چقدر عایق کاری آن بهتر انجام شود احتمال افزایش تبادل حرارتی نیز وجود دارد. در نتیجه اتلاف حرارتی هم بسیار زیاد می‌ شود و بازدهی حرارت سیستم کاهش پیدا می‌ کند.

تعمیر و تعویض مخزن دوجداره آب گرم | دلایل خراب شدن مخزن دوجداره

 • در ظرفیت‌ های بیشتر ضخامت ورق دیواره داخلی و خارجی و همچنین قطر دو استوانه از حد معمول بیشتر می‌ شود و آبی که در آن ذخیره شده به خوبی گرم نخواهد شد و مجدداً به علت تبادل حرارتی زیاد هدر رفتن انرژی نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
 • راکد ماندن آب گرم داخل مخزن دوجداره می‌ تواند باعث تشکیل رسوبات در دیواره فلزی آن شود و در زمان کوتاهی جرم و رسوبات در آن افزایش پیدا خواهد کرد.
حتما بخوانید:   لوله کشی ساختمان ویلایی و باغ ویلا | لوله کشی اصولی ساختمان

بررسی نکات مهم در مورد مخزن دوجداره آب گرم

آب گرمی که داخل مخزن دوجداره وجود دارد حدوداً با دمای ۶۰ درجه سانتیگراد می‌ باشد. این آب زمانی که مورد مصرف قرار می‌ گیرد باید با آب سرد ترکیب شود و دمای آن به ۴۰ درجه برسد در نتیجه:

 • انرژی حرارتی بسیار زیادی جهت گرم کردن آب تا دمای ۶۰ درجه مصرف خواهد شد و آب مجدداً سرد می‌ شود.
 • هر چقدر دمای آب بالاتر برود از آنجایی که رسوب کربنات کلسیم رابطه‌ ای مستقیم با دما دارد، جرم و رسوبات بیشتری در سیستم نیز تولید خواهد شد.
 • به علت مخلوط شدن آب سرد و گرم مصرف آب نیز افزایش پیدا می‌ کند.
 • عدم اختلاف درجه زیاد بین آب گرمی که به مخزن وارد می‌ شود و آب خروجی یکی از نکات مهم است که باید مد نظر قرار گیرد.
 • چنانچه اختلاف درجه دما خیلی زیاد باشد باید سریعاً آن را مورد بررسی قرار داد.
 • یکی از عوامل اصلی که موجب این موضوع می‌ شود ایجاد رسوب در جداره مخزن دو جداره می‌ باشد که در نهایت می‌ تواند باعث سوراخ شدن آن شود.

علت سوراخ شدن مخزن دوجداره آب گرم چیست؟

سوراخ شدن مخزن دوجداره از متداول‌ ترین ایراداتی می باشد که ممکن است در این مخازن مشاهده شود. پس از آنکه از جریان یافتن آب در مخزن دوجداره مدتی گذشت فلز داخل آن با آب واکنش می‌ دهد و می‌ تواند دچار خوردگی و در نهایت سوراخ شدن آن شود. یکی از نقاطی که احتمال سوراخ شدن در آنجا بسیار بیشتر است قسمت عدسی‌ ها می‌ باشد. چنانچه مخزن دوجداره در این ناحیه سوراخ شود با عملیات جوشکاری می‌ توان برای مدتی حدود ۱ تا ۳ ماه آن را تعمیر کرد اما در هر صورت سوراخ شدن مخزن نشان دهنده پایان یافتن عمر آن می‌ باشد و باید به فکر جایگزینی منبع جدیدی باشید. گاهی اوقات هم سوراخ شدگی طوری اتفاق میفتد که از داخل مخزن است و تعمیر و بازسازی کردن آن امکان‌ پذیر نمی‌ باشد و به طور معمول باید مخزن دوجداره تعویض گردد. اگر جداره داخلی مخزن سوراخ شود به علت آنکه آب شهری به سیستم چیلرها و دیگ‌ ها وارد می‌ شود ممکن است آب از منبع که در پشت بام وجود دارد سرریز کند. بیشترین پوسیدگی مخزن دوجداره در بخش عدسی‌ ها و در قسمت بالایی آن تشکیل می‌ شود و با افزایش ضخامت عدسی می توان عمر مخزن را بیشتر کرد. یکی دیگر از متداول‌ ترین روش‌ ها برای تمیز کردن مخزن دوجداره شست و شوی آن با اسید می‌ باشد. برای سرویس و تعمیر کردن مخزن دوجداره و زدودن رسوبات آن می‌ توان اسید شویی را در آن به کار برد. یکی دیگر از روش‌ هایی که با آن می‌ توان کارایی مخزن دوجداره را ارتقا داد نصب سختی گیر مغناطیسی و یا رسوب‌ گیر الکتریکی می‌ باشد. این کار در واقع بسیار آسان است و هیچ تخریبی به دنبال نخواهد داشت و نیاز به لوله کشی هم ندارد.

حتما بخوانید:   نقاشی روی پنجره برای بازسازی خانه | آموزش رنگ آمیزی حرفه ای درب و پنجره

تعمیر مخزن دوجداره آب گرم و عمر مفید آن

همانطور که در بخش پیشین هم اشاره کردیم یکی از اقدامات مهم برای جلوگیری از خراب شدن مخزن دوجداره آب گرم سرویس به موقع آن می‌ باشد.تعمیر و تعویض مخزن دوجداره آب گرم | دلایل خراب شدن مخزن دوجداره در ادامه توضیحاتی در مورد سرویس مخزن دوجداره می‌ دهیم و همچنین عمر مفید آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. یکی از مراحل سرویس کردن مخزن دوجداره آب گرم عایق‌ بندی آن می‌ باشد. عایق کاری کردن مخزن دوجداره آب گرم چه کوئلی و کلکتور مشابه همدیگر می‌ باشد. در گذشته برای عایق‌ کاری کردن معمولاً از پشم شیشه استفاده می‌ شد اما امروزه برای عایق مخزن دوجداره از الاستومری استفاده می‌ شود که در این شرایط سطح خارجی منبع به صورت صد در صدی عایق خواهد شد و در نتیجه تبادل حرارتی و اتلاف حرارت با محیط بیرون اتفاق نخواهد افتاد.

مخزن دوجداره آب گرم یا کوئل دار و یا صفحه ای؟

یکی از پرسش‌ های مهمی که هنگام خراب شدن مخزن و یا تعویض آن ذهن افراد را درگیر می‌ کند این است که کدام یک از مخزن ها بهتر است؟ مخزن دوجداره یا مخزن کوئل‌ دار و یا مخزن صفحه‌ ای؟ چنانچه شما نیز به دنبال پاسخ این سوال می‌ باشید ادامه مطلب را از دست ندهید.

مبدل صفحه‌ ای یکی از انواع مختلف مبدل‌ های حرارتی می‌ باشد و برای تامین نمودن آب گرم مصرفی و همچنین مدار گرمایش از کف مورد استفاده قرار می‌ گیرد. البته بیشترین مصرف مبدل صفحه‌ ای مربوط به تامین آب گرم می‌ باشد. در موتورخانه‌ هایی که لازم است مخزن دوجداره در آن تعویض گردد و امکان ورود و خروج مخزن به آن وجود ندارد، مجبور خواهیم بود که از مبدل صفحه‌ ای استفاده کنیم. به عبارتی ساده‌ تر مبدل صفحه‌ ای مانند آبگرمکن دیواری می‌ باشد و مخزن دوجداره آب گرم مانند آبگرمکن‌ های زمینی کوئل‌دار است. یعنی همانطور که امروزه به جای آبگرمکن‌ های قدیمی مخزن‌ دار از آبگرمکن دیواری و پکیج استفاده می‌ شود، در نسل جدید موتورخانه چنانچه امکان نگهداری درست وجود داشته باشد می‌ توان از مبدل صفحه‌ ای به جای منبع دوجداره آب گرم استفاده نمود اما به علت آنکه معمولاً در آپارتمان‌ ها تعداد واحدهایی که می‌ خواهند از آب گرم مصرفی استفاده کنند زیاد می‌ باشد در حال حاضر ترجیح افراد این است که از مخزن دوجداره آب گرم و یا مخزن کوئل‌ دار استفاده نمایند.

حتما بخوانید:   خراب شدن شناور منبع آب و نکاتی جهت نصب آن

مرور کلی نکات مربوط به مخزن دوجداره آب گرم

 • چنانچه اختلاف زیادی بین آب گرم ورودی و خروجی در مخزن دوجداره وجود داشت باید به رسوب گرفتن دیواره مخزن و یا سوراخ شدن مخزن شک کرد.
 • چنانچه مخزن دوجداره سوراخ شده باشد به این معنا است که عمر مخزن به پایان رسیده و باید هر چه سریعتر نسبت به جایگزین کردن آن اقدام نمایید.
 • یکی از روش‌ های متداول در زدودن رسوبات از مخزن دوجداره و سرویس آن اسید شویی می‌ باشد. اگر سوراخ شدن مخزن از دیواره داخلی باشد، تعمیر و بازسازی کردن آن امکان‌ پذیر نیست و حتماً مخزن باید تعویض شود.

تعمیر و تعویض مخزن دوجداره آب گرم | دلایل خراب شدن مخزن دوجداره

 • بیشترین پوسیدگی در مورد مخزن دوجداره در بخش عدسی‌ های آن رخ می‌ دهد که این مشکل را می‌ توان با افزایش ضخامت عدسی برطرف کرد و عمر مخزن را افزایش داد.
 • اگر فشار زیادی روی مخزن دوجداره باشد و شیر اطمینان آن به خوبی کار نکند، معمولاً از قسمت نقطه جوش‌ ها و یا عدسی‌ ها نشتی رخ خواهد داد اما اگر فشار زیاد نباشد نشتی می‌ تواند به علت جمع شدن رطوبت در زیر عایق‌ های دیواره مخزن رخ داده باشد که در این صورت بدنه منبع سوراخ می‌ شود.

سخن پایانی

بر طبق توضیحاتی که در این مقاله از آی بک امداد به آنها پرداختیم مخزن دوجداره آبگرم پس از آنکه مدتی مورد استفاده قرار گیرد دچار مشکلاتی می‌ شود و راهکاری جز تعمیر و یا تعویض کردن آن وجود نخواهد داشت اما نکته مهم این است که تعمیر کردن و تعویض نمودن مخزن دوجداره کاری تخصصی می‌ باشد و هر کسی از عهده آن بر نخواهد آمد و نیاز به توانایی و دانش خاصی دارد. کارشناسان ما در آی بک امداد آماده‌ اند تا تخصص خود را در اختیار شما کاربران عزیز قرار دهند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

تعمیر و تعویض مخزن دوجداره آب گرم

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تعمیر و تعویض مخزن دوجداره آب گرم، دلایل خراب شدن مخزن دوجداره

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x