تعمیرات سرمایش گرمایش

راهنمای تعمیر چیلر ابارا Ebara | خدمات تعمیر چیلر

آموزش کامل تعمیر چیلر ابارا Ebara | خدمات نمایندگی تعمیرات چیلر در تهران

به طور کلی چیلرها و ماشین‌های تولید سرما نیاز به نگهداری های مختلفی دارند، که در کاتالوگ های معتبر ارائه می‌شود. مواردی را که در راه اندازی چیلر ابارا و نگهداری این دستگاه بایستی به آنها دقت کنید، می‌توان به چند دسته مختلف تقسیم کرد، که در ادامه به بررسی هر کدام خواهیم پرداخت. به طور معمول دستگاه چیلر ارزشمند ترین و گرانترین دستگاه موجود در موتورخانه ساختمان می‌باشد. بنابراین باید به آن توجه ویژه شود، تا نیاز به تعمیر نداشته باشد.

چیلر چیست؟

چیلر به دستگاهی گفته می‌شود، که وظیفه آن جذب گرما از آب به وسیله ماده مبرد و سپس دفع آن به یک محیط دیگر می‌باشد. اگر بخواهیم به صورت ساده توضیح دهیم، این ماشین باعث خنک شدن آب شده و گرمای آن را به محیط دیگر پس می‌دهد. چیلرهای جذبی دو اثره قادر هستند، که آب را به راحتی گرم کنند و مانند یک آبگرمکن عمل کنند. نوع دیگری از چیلرها هم موجود هستند، که به آن‌ها چیلرهای تراکمی گفته می‌شود. این چیلرهای تراکمی می‌توانند با معکوس شدن عملکردشان، آب گرم مصرفی را به راحتی تولید کنند.

کاربرد چیلر ابارا چیست؟

چیلر ابارا دستگاهی است، که موجب خنک شدن محیط می‌شود و گرما را از آب می‌گیرد. این چیلرها در ساختمان‌ها و محیط‌های صنعتی بیشترین کاربرد را دارند. هوای سردی که توسط چیلر ابارا تولید می‌شود، توسط فن کویل‌ها یا هوا سازها به سرعت محیط اطراف را با قدرت زیاد خنک می‌کند. به همین سبب است که در محیط های صنعتی نیز کاربرد زیادی دارد. به عبارت دیگر کاربرد چیلر در ساختمان‌ها برای تهویه مناسب و در محیط های صنعتی برای خنک کردن تجهیزات محیط کارگاه و ماشین آلات می‌باشد.

چیلر ابارا

سرویس کردن چیلر ابارا

چیلر ابارا از محبوب ترین و بهترین سیستم‌های تهویه مطبوع در ساختمان‌ها می‌باشند، که با راندمان و قدرت بالا عمل تهویه مطبوع را انجام می‌دهند. چیلر از قطعه‌های مختلفی تشکیل می‌شود، که با مرور زمان و استفاده مداوم، نیاز به تعمیر و یا سرویس پیدا خواهد کرد. با انجام منظم تعمیر و سرویس چیلر ابارا، شما می‌توانید، از دستگاه خود برای مدت بیشتری استفاده کنید. همچنین چیلر ابارا شما عملکرد بسیار بهتری خواهد داشت. باید توجه داشته باشید که سرویس چیلرها را به مراکز معتبر بسپارید تا این دستگاه به درستی و به صورت اصولی سرویس و تعمیر شوند. مهم‌ترین نکات در مورد نگهداری و سرویس چیلر ابارا عبارتند از:

 •  در تمام مدت استفاده از چیلر ابارا، بازرسی و آزمایش‌ها باید طبق قوانین و استانداردهای مربوطه انجام شود.
 •   به طور پیوسته چیلر ابارا، را از لحاظ نشتی چک و بررسی کنید.
 •   روغن کمپرسور را بررسی نموده و در صورتی که کثیف بود اقدام به تعویض روغن و سرویس فیلتر روغن کنید.
 •   لرزش چیلر ابارا، را کنترل کنید. لرزش باید همانند زمان راه اندازی باشد.
 • اگر وقفه ای در کار تعمیر پیش آمد، قبل از شروع به کار مجدد از بدون برق بودن مدارها مطمئن شوید.
 •    شستشوی کرکره ها با آب، تمیز کردن تشت آب چیلر و همچنین گریس کاری یاتاقان‌های بادزن.
 •   حداقل سالانه یک بار تجهیزات ایمنی را کنترل کنید و از عملکرد صحیح آنها اطمینان حاصل کنید.
 •   کویل کندانسور به طور دوره‌ای باید بررسی شده و مقدار گرفتگی آن بازدید شود.
 •   هرگز از آب با فشار بالا برای تمیز کردن  کویل استفاده نفرمایید و در هنگام تمیز کردن کویل، کل دستگاه باید خاموش باشد.
حتما بخوانید:   رادیاتور شیشه‌ای چیست | ویژگی های رادیاتور شیشه‌ای

سرویس و نگهداری چیلر نسبت به هزینه تعمیر چیلر ابارا، هزینه ناچیزی دارد و شما را از صرف هزینه برای تعمیرات در آینده بی‌نیاز می‌کند. عملیات سرویس موجب خواهد شد که هر گونه مشکل و خرابی در چیلر به سرعت شناسایی شود و پیش از خرابی و کامل دستگاه می توان نسبت به تعمیر هر یک از قطعه‌ها اقدام کرد.

هزینه تعمیر چیلر ابارا

هزینه تعمیرات چیلر ابارا بر اساس نوع خرابی، نوع چیلر و محیط موتورخانه و شرایط آن متفاوت خواهد بود. تعیین هزینه تعمیرات تنها با حضور کارشناس فنی و پس از بازدید خرابی تعیین می‌گردد. بنابراین قبل از عیب‌یابی دستگاه تعیین هزینه دقیق تعمیر امکان پذیر نیست.

اسیدشویی چیلر ابارا

چیلرها همانند دیگر سیستم‌های تهویه مطبوع، نیاز به سرویس دوره‌ای دارند. چون پس از مدتی استفاده بسیاری از قسمت‌های چیلرها به تمیز کاری و روغن کاری نیاز خواهند داشت. همچنین برخی از فیلترهای این دستگاه‌ها هم باید پس از مدتی عوض شوند. قطعه‌های مصرفی چیلر ابارا باید به صورت دوره‌ای عوض شود، تا چیلر بتواند به خوبی گرمایش و سرمایش محیط را انجام دهد. تا جایی که امکان دارد در رسوب زدایی چیلر و سرویس چیلر خود به صورت دوره‌ای کوتاهی نکنید، این امر موجب افزایش میزان بازدهی در چیلر ابارا می‌شود.

طریقه عیب‌یابی و تعمیر چیلر ابارا

در این زمینه باید دقت داشته باشید، که فرایند عیب‌یابی چیلر ابارا، یک پروسه کاملاً تخصصی و مهارتی می‌باشد. تشخیص اولیه ایرادهای دستگاه‌های چیلر، از صدمه دیدن و آسیب سایر اعضا و قطعه‌های اصلی سیستم جلوگیری خواهد کرد. به طور کلی هرگونه ایراد و عیب در ساختار سیستم‌های تهویه مطبوع از نوع چیلر، با علائم و نشانه‌هایی بروز پیدا می‌کند، با بررسی این علائم، می‌توانید نسبت به انجام فرایند عیب‌یابی چیلر ابارا و تعمیر آن اقدام نمایید.

حتما بخوانید:   بررسی انواع متنوع سیستم‌ های گرمایشی در خانه

چیلر ابارا

تعمیر کندانسور چیلر ابارا

چیلرها بسته به مدلشان، کندانسور هوا خنک و یا آب خنک دارند. هر یک از این سیستم‌ها برای خنک سازی آب، روش خاص خود را دارند. کندانسور آب خنک، گاز مبرد موجود در سیکل را از طریق جریان یافتن آب گرم در برج‌های خنک کننده خنک می‌کند. به همین دلیل به آن کندانسور آب خنک گفته می‌شود. در واقع گاز مبرد پس از افزایش دما، حرارت خود را به آب موجود در اطراف لوله‌های مبرد منتقل می‌کند و این آب نیز آن را خنک می‌کند. کندانسور هوا خنک، از هوای محیط برای خنک کردن گاز مبرد گرم استفاده می‌نماید. این کندانسور هم می‌تواند درون چیلر نصب گردد و هم می‌تواند در بیرون آن نصب شود، اما در نهایت حرارت را از چیلر به هوا منتقل می‌کند. در کندانسورها اسیدشویی نادرست، موجب خوردگی لوله مسی و کاهش ضخامت لوله می‌گردد، که موجب سوراخ شدن و نشتی در لوله‌ها می‌گردد. اما در اواپراتورها نشتی ها به خاطر کاهش دبی عبوری از اوابراتور، موجب یخ زدگی آب می‌شود، که این موجب آسیب شدید به لوله‌ اواپراتور و نشتی می‌شود، که در این حالت باید لوله‌ها عوض شوند.

چیلر ابارا سرما ایجاد نمی‌کند

اگر فرایند سرمایش دستگاه به درستی انجام نشد، می‌توانید از موارد زیر برای تعمیر چیلرها کمک بگیرید:

 • مشکل رسوب گرفتگی در لوله‌های چیلر و نفوذ هرگونه ناخالصی در مایع مبرد منجر به بروز این مشکل خواهد شد.
 •   در صورتی که در مخزن چیلر نشتی ایجاد شده باشد، دستگاه قادر به ایجاد سرما نخواهد بود.
 • از دیگر مواردی که می‌تواند موجب این مشکل شود، ناکافی بودن مقدار محلول جاذب، کریستاله شدن و خرابی شیر کنترل بخار است.

سیستم تخلیه چیلر ابارا به درستی کار نمی‌کند

 •  امکان دارد مقدار مواد غیر قابل تقطیر زیاد شده و تجمع آن در سیستم، موجب کارکرد نامناسب سیستم تخلیه شده باشد.
 • در این شرایط بهتر است میزان مواد غیر قابل تقطیر را مشخص کنید و نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید.
 • در صورتی که شیرهای سیستم تخلیه به درستی قرار نگرفته‌اند، این بخش به درستی کار نخواهد کرد، که باید شیرها را بررسی کنید.
 •   در صورت بروز مشکل کریستال کردن سیستم تخلیه، باید اقدام لازم را برای کریستال زدایی انجام دهید.
حتما بخوانید:   موتورخانه چیست؟ و انواع مختلف تجهیزات آن

فشار ژنراتور چیلر ابارا بیش از اندازه بالا است

 •  امکان دارد در مکش مشکلی وجود داشته باشد که باید سیستم تخلیه و نشتی را بررسی کنید.
 • چنانچه دبی کافی نباشد، موجب به وجود آمدن این مشکل می‌شود که باید پمپ جاذب را کنترل نمایید و دمپرهای محلول را تنظیم کنید.
 •   همچنین در صورتی که در سیستم آب خنک کن مشکلی وجود داشته باشد، دستگاه با این مشکل مواجه می‌شود. برای رفع مشکل دستگاه خود می‌توانید از متخصصین کمک بگیرید.

کریستاله شدن چیلر ابارا در زمان روشن یا خاموش بودن

کریستاله شدن چیلر ابارا در هنگام انجام کار یا در مواقعی که خاموش است، از دیگر ایرادات رایج این دستگاه محسوب می‌گردد. کریستاله شدن دستگاه چیلر ابارا در هنگام روشن بودن به دلیل افزایش غلظت محلول جاذب یا عملکرد نادرست تجهیزات کنترلی است. بررسی میزان مایع مبرد و کارکرد درست شیر انتقالی، برای برطرف کردن این مشکل توصیه می‌گردد. مهمترین دلیل کریستاله شدن در زمان خاموش بودن، به کیفیت نامطلوب رقیق سازی سیستم مربوط می‌شود. بررسی و کنترل کلید مربوط به شناور رقیق سازی، در برطرف کردن این ایراد تاثیرگذار خواهد بود.

معیوب شدن پمپ مبرد چیلر ابارا

حرکت نکردن پمپ به دلیل وجود اشیای خارجی، ناخالصی و نفوذ آلودگی در ساختار پمپ و خراب شدن رله حرارتی از مهمترین علت‌های خرابی و معیوب شدن پمپ مبرد چیلر ابارا محسوب می‌شود. در صورت اطمینان از خراب بودن رله حرارتی، باید آن را عوض کنید. همچنین پیدا کردن منشا اصلی آلودگی، در صورت آلوده شدن ماده مبرد، از راهکارهای خوب برای عیب‌یابی چیلر ابارا می‌باشد. تمیز کردن و نظافت پمپ نیز موجب کارکرد بهینه و حرکت آن خواهد شد.

کاهش شدید محلول جاذب چیلر ابارا

کاهش میزان این محلول موجب افزایش فشار و همچنین ایجاد مشکلاتی در روند سیکل تبرید و ایجاد سرمایش چیلر می‌گردد. بررسی و ارزیابی کافی بودن میزان ماده جذب کننده و انجام تست نشتی از جمله راهکارهایی است که برای رفع این مشکل باید انجام دهید.

111111111111111111

31

راهنمای تعمیر چیلر ابارا Ebara

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

عیب‌یابی و تعمیر چیلر ابارا

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا