تعمیرات اسپرسوساز

تأثیر فشار بر روی عصاره‌گیری قهوه اسپرسو ساز

تأثیر فشار بر روی عصاره‌گیری قهوه اسپرسو ساز | عوامل موثر در طعم و مزه قهوه در اسپرسو ساز

اسپرسو یک نوشیدنی ایتالیایی است که در حال حاضر توسط علاقه‌مندان به قهوه در سراسر جهان پذیرفته شده است و برای خیلی از افراد شاید سوال باشد که عصاره‌گیری قهوه به چه صورت است؟ در این مقاله به نکته‌های بسیار مهمی مثل دستگاه‌های اسپرسو ساز به چه صورت کار می‌کنند؟، فشار بار در اسپرسو ساز به چه معنا است؟ و فشار چه تاثیری بر عصاره‌گیری قهوه اسپرسو ساز دارد؟ اشاره می‌کنیم.

خلاصه تاثیر فشار بر عصاره‌گیری قهوه اسپرسو ساز

برای آن که وقت کمتری از کاربران گرامی بگیریم، در این قسمت خلاصه‌ای از تاثیر فشار بر عصاره‌گیری قهوه اسپرسو ساز را مطرح می‌کنیم.

دستگاه‌های اسپرسو ساز به چه صورت کار می‌کنند؟
  • با فشار زیاد کار می‌کنند.
معنای فشار بار در اسپرسو ساز
  • فشاری است که وارد می‌گردد تا اسپرسو آماده شود که این فشار برابر نه بار است.
تأثیر فشار در عصاره‌گیری قهوه اسپرسو ساز
  • آب باید با فشار مناسبی از قهوه عبور کند و اسپرسو آماده می‌شود.
طریقه عصاره‌گیری قهوه
  • اگر دما پایین‌تر (بین ۱۹۰ تا ۱۹۵ درجه فارنهایت) باشد شات تمیزتری می‌دهد.
  • اگر دما بالاتر(بین ۲۰۰ تا ۲۰۵ درجه فارنهایت) طعم و مزه شکلاتی و اسپرسوی بیشتری خواهد داد. باشد

طریقه‌ی کار کردن دستگاه اسپرسو ساز و عصاره‌گیری آن

هر اسپرسو صرف نظر از دستگاه، با یک منبع آب شروع می‌گردد. از یک مخزن کوچک یا مستقیماً از اتصال لوله‌کشی گرفته می‌شود. مخازن برای مقادیر کم مناسب می‌باشند. اما ماشین‌های حرفه‌ای سنگین به تجهیزات لوله‌کشی قابل اعتماد احتیاج دارند. یک اسپرسوی خوب به آب تمیز بدون مواد معدنی زیاد نیاز دارد. اکثر دستگاه‌ها دارای فیلترهای داخلی می‌باشند اما آبی که با فشار معمولی خانگی به دست می‌آید قدرت کافی برای عبور از یک بسته تفاله قهوه را دارد.

عصاره‌گیری قهوه

بیشتر اسپرسو‌ سازهای جدید از پمپ الکتریکی برای تولید فشار استفاده می‌نمایند. اسپرسو به حدود ۹ بار یعنی ۹ برابر فشار اتمسفر در سطح دریا یا PSI 130 نیاز دارد. پمپ‌های اسپرسو ساز دو نوع رایج دارند. اسپرسو ساز‌های تجاری معمولاً یک پمپ چرخشی پیچیده دارند که فشار ثابت را تامین می‌کند. این نوع پمپ از یک درایو مکانیکی برای چرخش با نیروی الکتریکی استفاده می‌نماید. لوازم خانگی‌ها بیشتر دارای یک پمپ ارتعاشی هستند که از یک سیم پیچ الکترومغناطیسی برای حرکت و بلند کردن پیستون استفاده می‌کنند. پمپ‌های ویبره تنها وقتی که شات را می‌کشید فشار ایجاد می‌کنند.

حتما بخوانید:   تعمیر اسپرسوساز هاردستون HardStone | نمایندگی تعمیر هاردستون

فشار بار در عصاره‌گیری قهوه اسپرسو ساز به چه معنا می‌باشد؟

وزن به طور معمول بر حسب بار اندازه‌گیری می‌شود که در برخی اوقات با اتمسفر بیان می‌شود. فشار میزان نیرویی می‌باشد که اتمسفر هوا به سطح دریا وارد می‌کند. برای تهیه اسپرسو معمولاً نه فشار لازم می‌باشد. یعنی فشار نه برابر بیشتر از فشار در سطح دریا است.

همانطور که گفته شد میزان فشار با زمان تهیه اسپرسو رابطه برعکسی دارد. فشار در تهیه اسپرسو بسیار مهم است. به همین دلیل نام اسپرسو را انتخاب کردند که به این معنی می‌باشد که تحت فشار تهیه می‌گردد. در اثر فشار حاله کرمی رنگ بر روی قهوه دیده می‌شود. کرمی از چربی روغن‌های موجود در قهوه به وجود می‌آید و نشانه با کیفیت بودن قهوه می‌باشد. لوازم خانگی‌ها معمولا نمی‌توانند نه برابر فشار واقعی به قهوه وارد نمایند. اما شرکت‌های سازنده این لوازم سعی می‌کنند تجهیزات خود را به سیستم اعمال فشار مجهز نمایند تا بتواند نه برابر فشار واقعی به قهوه وارد کند.

تأثیر فشار بر عصاره‌گیری قهوه اسپرسو ساز

درست کردن اسپرسو کار راحتی می‌باشد فقط باید کمی بیشتر روی آن کار شود تا عطر و طعم را از درون دانه قهوه استخراج کنیم. اگر تنها آب جوش را از پودر قهوه عبور دهیم عصاره‌گیری انجام نمی‌گردد و نوشیدنی طعم آب خواهد داد و طعمی که اسپرسو باید داشته باشد را ندارد. پس این جادوی فشار است که بین طعم آب کافه با طعم اسپرسویی که در آن کافه تهیه می‌گردد تفاوت ایجاد می‌کند. بسته به واحد نیرو و واحد مساحت واحدهای اندازه‌گیری فشار فرق می‌کند که شامل پاسکال، اتمسفر، بار تور، PSI و میلی‌متر جیوه می‌باشد. در زیر به صورت خلاصه از واحدهای فشار و روابط تبدیل آنها توضیحاتی ارائه شده است.

عصاره‌گیری قهوه

بار یکی از واحدهای اندازه گیری فشار می‌باشد و این واحد توسط ویلیام نایپرشاو در سال ۱۹۰۹ معرفی شد. یک بار با فشار اتمسفر زمین یک درصد تفاوت دارد. به همین سبب اختلاف ناچیز با فشار اتمسفر زمین در کشورهای اروپایی رایج گردیده است یک بار برابر ۱۰۰ کیلو پاسکال است.

نحوه‌ی عصاره گیری قهوه

در عصاره‌گیری قهوه با دستگاه اسپرسو ساز استخراج مستقیماً بر طعم و مزه قهوه شما تاثیر می‌گذارد. اگر زود دستگاه را خاموش نمایید و مقدار کمی اسپرسو داخل فنجان بریزید طعم ترش، شور یا ترش و غلیظ می‌شود. اما اگر زیاد بریزید و فنجان را پر کنید طعم قهوه تلخ‌تر خواهد شد.

حتما بخوانید:   خدمات نمایندگی تعمیرات اسپرسوساز عرشیا ARSHIA | تعمیر اسپرسوساز عرشیا

در استخراج قهوه تعادل بین اندازه دانه‌های آسیاب شده قهوه و زمان بسیار حائز اهمیت و مهم است. اندازه ذرات ثابت هنگام آسیاب کردن دانه‌های قهوه مهم می‌باشد. اگر اندازه دانه‌های قهوه در پودر یکسان نباشد، باعث استخراج ناهموار دانه‌ها می‌گردد. برخی بیشتر و برخی کمتر خارج می‌شوند. بنابراین دانه‌ها باید به همین ترتیب آسیاب شوند.

بسیاری از موارد دیگر نیز بر فرایند استخراج قهوه تاثیر خواهد گذاشت. از جمله نوع دانه‌های قهوه‌ای که استفاده می‌کنید، اندازه آسیاب، مقدار پرتافیلتر و فشار. دمای پایین‌تر( بین ۱۹۰ تا ۱۹۵ درجه فارنهایت) شات تمیز‌تری به شما می‌دهد اگرچه امکان دارد کمی تلخ باشد. دمای بالاتر(بین ۲۰۰ تا ۲۰۵ درجه فارنهایت)طعم و مزه شکلاتی و اسپرسویی بیشتری به شما خواهد داد.

فشار و زمان عصاره‌گیری

فشار به وسیله دستگاه یا یک وسیله بخاری ایجاد می‌گردد. زمان عصاره‌گیری در مرحله اول به درجه آسیاب بستگی دارد یعنی عصاره‌گیری تا حد بالایی به واسطه ریز بودن درجه آسیاب کنترل می‌گردد. بنابراین باید شما یک آسیاب داشته باشید که دارای قابلیت تولید ذرات از قهوه را داشته باشد که به مانند ذرات شن خیلی ریز و با اندازه یک دست به شما بدهد. دانه‌بندی یک‌دست به هنگام آسیاب کردن قهوه موجب ایجاد فشار بیشتر بر اثر انسداد قوی‌تر روی بستر قهوه می‌شود. همچنین کیفیت پایین‌تری نیز ممکن است اتفاق بیفتد. مثلاً در حالت ایجاد دانه‌های ریز و درشت و ایجاد انسداد زیاد با انتخاب درجه بسیار ریز برای سایز سابه قهوه نیز این نتیجه احتمال دارد به دست آید. در همه شرایطی که ذکر کردیم امکان عصاره‌گیری بالاتر رفته و قهوه تلخ‌تر تهیه می‌گردد.

در مقابل با ایجاد فشار کمتر به روی قهوه و یا انتخاب درجه درشت برای سایز سابه قهوه میزان انسداد در بستر قهوه داخل پورتافیلتر سست و نفوذ پذیر می‌شود و موجب عبور سریع آب از روی بستر قهوه می‌گردد. به عبارت دیگر عبور آب با فشار کمتر انجام می‌شود در نتیجه موجب عصاره‌گیری کم قهوه و تهیه قهوه با غلظت کم‌ترو کیفیت ضعیف می‌شود.

در بعضی از دستگاه‌های اسپرسو می‌توانید پروفایل فشار را ایجاد کنید. یعنی امکان کنترل به صورت دستی بر میزان مقاومت پمپ در مقابل انسداد بستر وجود دارد. که موجب تغییر در کیفیت عصاره‌گیری و تفاوت‌های زیادی در طعم و ساختار عصاره خواهد شد. با تغییر فشار شما می‌توانید پروفایل عصاره‌گیری خود را به دلخواه تنظیم نمایید. فشار کمتر از حد معمول نه بار، مثل فشار بین ۵ تا ۶ بار باعث می‌شود تا آب با شدت کمتری بر بستر قهوه بریزد و عصاره‌گیری به شکل یک‌دست‌تری انجام می‌شود. به یاد داشته باشید که هر متغیری بر متغیر دیگر تاثیر می‌گذارد. فشار کمتر به درصد عصاره‌گیری در مدت زمان مشخص تاثیر می‌گذارد. بنابراین شاید لازم باشد که زمان عصاره‌گیری یا حجم نوشیدنی خود را بیشتر کنید تا تعادل عصاره‌گیری شما حفظ شود. یکی از معمول‌ترین شیوه‌های به کار بستن فشار توسط باریستاها استفاده از پیش عصاره‌گیری می‌باشد. خیساندن سطح بستر قهوه با فشار کم قبل از رساندن فشار به حداکثر تا حدودی از شیاردار شدن قهوه جلوگیری می‌نماید. شیاردار شدن نشانه‌ی این است که آب تنها از بعضی از قسمت‌ها به قهوه نفوذ کرده است. و این نتیجه‌ای جز عصاره‌گیری غیریکدست نخواهد داشت. بین ۲ تا ۵ ثانیه پیش عصاره‌گیری با فشار پایین، احتمال شیاردار شدن قهوه را به حد زیادی کاهش می‌دهد.

حتما بخوانید:   روش تعمیر اسپرسوساز بیم Beem در تهران

اگر عصاره‌گیری قهوه در مدت زمان کوتاهی انجام شود قهوه طعم ترشی خواهد داشت و اگر بیش از حد طول بکشد قهوه غلیظ می‌شود و بسیار تلخ می‌گردد. شاید بتوان در ۱۰ ثانیه هم اسپرسویی با درصد عصاره‌گیری نرمال هجده تا بیست‌ و دو گرفت ولی بعید است نتیجه کار را بتوانید بنوشید. یادتان باشد که ترکیبات موجود در قهوه مرحله به مرحله آزاد می‌شوند. مدت زمان تماس آب و قهوه است که تناسب و پیچیدگی اسپرسو را رقم می‌زند. چنانچه دنبال اسیدیته بیشتری هستید. مدت زمان عصاره‌گیری را کمتر نمایید و چنانچه به دنبال شیرینی بیشتر می‌باشید مدت زمان عصاره‌گیری را بیشتر کنید. دقت داشته باشید که زمان عصاره‌گیری نیز به سایر متغیرها وابسته می‌باشد. در مدت زمان بین ۱۵ تا ۴۵ ثانیه عصاره‌گیری‌های قابل قبولی می‌‌توانید داشته باشید.

سخن تکمیلی

با به کار بستن دستورالعمل‌های نادرست امکان دارد در آخر عصاره‌گیری، قهوه تلخ یا آبکی داشته باشید. در مقابل انتخاب یک دستورالعمل درست و صحیح، به آشکار شدن ویژگی‌هایی مثل شیرینی و اسیدی کمک می‌کند. پس به تمامی متغیرها توجه داشته باشید به این فکر کنید که قرار است چه نوع قهوه‌ای سرو کنید و یک شیوه منطقی در تهیه و تنظیم پروفایل عصاره‌گیری خود پیش بگیرید.

تأثیر فشار بر عصاره‌گیری قهوه اسپرسو ساز

مجموع امتیازات

عوامل موثر در عصاره‌گیری قهوه اسپرسو ساز، طعم و مزه بهتر قهوه

امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا