مجله

مضرات سیگار و تاثیر آن بر جوش صورت چگونه است؟

آیا سیگار کشیدن می تواند روی صورت ایجاد جوش و آکنه کند؟

سیگار یکی از موادهای مخدر مضر و خطر ساز برای بدن می‌باشد. مضرات سیگار عوامل متعددی است که یکی از شایع‌ترین آن‌ها جوش صورت می‌باشد. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا با شما در رابطه با مضرات سیگار و تاثیر آن بر جوش صورت بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

مضرات سیگار

مضرات سیگار به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

سیگار کشیدن تقریباً به هر اندام بدن آسیب می رساند. همچنین سیگار عامل اصلی قابل پیشگیری مرگ زودرس در جهان است. اگرچه میزان مصرف دخانیات کاهش یافته است، اما تخمین زده می‌شود که سالانه منجر به مرگ 480000 نفر می شود. سیگاری‌های 60 ساله و بالاتر در مقایسه با کسانی که هرگز سیگار نکشیده‌اند دو برابر افزایش مرگ و میر دارند.

تخمین زده می‌شود که 6 سال زودتر می میرند. ترک سیگار منجر به فواید سلامتی فوری می‌شود و برخی یا تمام کاهش امید به زندگی بسته به سنی که فرد ترک می‌کند قابل بازیابی است. مضرات سیگار شامل عوامل زیر است:

سرطان ریه

تعداد افرادی که در اثر سرطان ریه جان خود را از دست می‌دهند بیشتر از هر نوع سرطان دیگری است. سیگار اولین عامل خطر سرطان ریه است. این عامل نزدیک به 90 درصد موارد سرطان ریه می‌باشد.

بیماری انسدادی مزمن ریه

COPD یک بیماری انسدادی ریه است که تنفس را سخت می‌کند. باعث ناتوانی شدید طولانی مدت و مرگ زودرس می‌شود. COPD با سخت کردن فعال بودن، مانند بازی با نوه شروع می‌شود، سپس معمولاً بدتر می‌شود. تا زمانی که بالا رفتن از یک مجموعه کوتاه از پله‌ها یا حتی راه رفتن برای دریافت نامه خسته کننده یا غیرممکن می‌باشد.

مضرات سیگار

بیماری قلبی یکی از مضرات سیگار

سیگار تقریباً به تمام اندام‌های بدن از جمله قلب آسیب می‌رساند. سیگار کشیدن می‌تواند باعث انسداد و باریک شدن رگ‌ها شود که به معنای جریان خون و اکسیژن کمتر به قلب است.

مضرات سیگار در سکته مغزی

از آنجایی که سیگار بر عروق شما تأثیر می‌گذارد، می‌تواند باعث سکته شود. سکته مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به مغز شما به طور موقت مسدود شود. سلول‌های مغز از اکسیژن محروم می‌شوند و شروع به مردن می‌کنند. سکته مغزی می‌تواند باعث فلج، تکلم، تغییر عملکرد مغز و مرگ شود. سکته مغزی پنجمین علت مرگ و میر در جهان و علت اصلی ناتوانی بزرگسالان است.

حتما بخوانید:   نکات مهم برای مراقبت از پوست | آرا نیک

آسم یکی مضرات سیگار

آسم یک بیماری مزمن ریوی است که حرکت هوا را به داخل و خارج از ریه‌ها سخت‌تر می‌کند. در غیر این صورت به عنوان تنفس شناخته می‌شود. از آنجا که دود سیگار مجرای هوا را تحریک می‌کند، می‌تواند باعث حملات ناگهانی و شدید آسم شود. آسم یک بیماری جدی است که نزدیک به 25 میلیون از افراد را تحت تاثیر قرار داده است. سیگار فقط این بیماری را بدتر می‌کند آن را بدتر می‌کند.

اثرات باروری در زنان یکی از دلایل مضرات سیگار

سیگار کشیدن می‌تواند باعث حاملگی خارج رحمی در زنان شود، یعنی زمانی که تخمک بارور شده در جایی غیر از رحم کاشته می‌شود. تخمک نمی‌تواند زنده بماند و اگر درمان نشود، می‌تواند برای مادر خطرناک باشد. سیگار همچنین باعث کاهش باروری می‌شود، به این معنی که باردار شدن را دشوارتر می‌کند.

مضرات سیگار

نوزادان نارس و کم وزن

اثرات سیگار نه تنها بر سلامت مادر، بلکه بر سلامت جنین نیز تأثیر می‌گذارد. سیگار کشیدن در دوران بارداری می‌تواند باعث تولد نوزادان نارس یا با کم وزن شود. نوزادانی که خیلی زود یا خیلی کوچک به دنیا می‌آیند، خطر عوارض سلامتی و حتی مرگ را افزایش می‌دهند.

دیابت یکی از مضرات سیگار

اگر سیگار می‌کشید، احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را در خود افزایش می‌دهید. احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در افرادی که سیگار می‌کشند 30 تا 40 درصد بیشتر از افرادی است که سیگار نمی‌کشند. علاوه بر این، سیگار کشیدن خطر عوارض ناشی از دیابت را افزایش می‌دهد. مانند بیماری قلبی و کلیوی، جریان خون ضعیف در پاها (که منجر به عفونت و قطع عضو می‌شود)، کوری و آسیب عصبی.

مضرات سیگار در نابینایی و آب مروارید 

سیگار می‌تواند شما را کور کند. به چشم شما آسیب می‌رساند و می‌تواند منجر به از دست دادن بینایی شود. آب مروارید وابسته به سن در اثر سیگار کشیدن ایجاد می‌شود. این عامل اصلی نابینایی در بزرگسالان 65 سال و بالاتر است.

بیش از 10 نوع سرطان دیگر

اساساً همه سرطان‌ها. هم برای بیماران سرطانی و هم برای بازماندگان و کسانی که سیگار می‌کشند احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان اولیه دوم دارند. همچنین اکنون می‌دانیم که سیگار باعث ایجاد حداقل ده‌ها سرطان از جمله کبد و قلب می‌شود. همچنین میزان بقای بیماران سرطان پروستات را کاهش می‌دهد.

مضرات سیگار در بیماری‌های پوستی

این عامل یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عامل سیگار کشیدن به حساب می‌آید. سیگار کشیدن می‌تواند طوری در پوست شما اثر گذار باشد که جرعت نکنید به جلوی آینه بروید!.

تاثیر سیگار بر روی جوش صورت

جوش های APAA به عنوان جوش‌های قرمز و ملتهب که اغلب با آکنه مرتبط هستند ظاهر نمی‌شوند. بلکه آکنه غیر التهابی با انسداد منافذ مرتبط است و اغلب به صورت برجستگی‌های همرنگ پوست ظاهر می شود. محققان دریافته‌اند که سیگار کشیدن دو واکنش را ایجاد می‌کند:

  • افزایش پراکسیداسیون سبوم
  • کاهش تولید ویتامین E که با هم به شروع جوش زدن کمک می‌کنند.

سبو ماده روغنی موجود در منافذ است که می‌تواند باعث ایجاد جوش‌های سرسیاه و کومدون‌های غیر ملتهب در صورت مسدود شدن منافذ شود. سیگار کشیدن باعث می‌شود پراکسیداسیون ایجاد شود. پراکسیداسیون زمانی ایجاد می‌شود که منافذ پوستی بسته شوند. پراکسیداسیون ساختار منافذ صورت را تغییر داده و به باکتری‌ها اجازه رشد می‌دهد.

حتما بخوانید:   تاریخچه برند لوازم خانگی شرکت فیلیپس Philips

ویتامین E  به جلوگیری از اکسیداسیون رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. کاهش ویتامین E باعث اکسیداسیون و به نوبه خود ارتقاء APAA می شود. سیگار کشیدن می‌تواند ویتامین E را کاهش بدهد. این یافته‌ها توسط یک مطالعه در سال 2015 از کالج پزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو تأیید شد که در آن اجزای هیدروکربنی موجود در دود سیگار به عنوان مقصر توسعه APAA شناخته می‌شدند.

مضرات سیگار

رابطه مضرات سیگار با پوست شما

در بخش بالا در رابطه با مضرات سیگار بر نمایان شدن جوش صورت بحث کردیم. اما در واقع مضرات سیگار بر پوست به همین گزینه محدود نمی‌شود. سیگار کشیدن علاوه بر تاثیر بر اندام‌های داخلی شما، مانند قلب و ریه‌ها ، تاثیر زیادی بر ظاهر بیرونی شما دارد و ارتباط بین سیگار کشیدن و آسیب پوست می‌تواند با تغییر ظاهر شما مشخص شود.

سیگار نقش مهمی در پیر شدن شما قبل از زمانتان دارد. از آنجایی که سیگار بر گردش خون شما تأثیر می‌گذارد، رگ‌های خونی شما را باریک تر می‌کند. همچنین اکسیژن و مواد مغذی پوست را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، تولید کلاژن و الاستین در بدن، دو پروتئینی که پوست شما را هم سفت و هم کشسان نگه می‌دارند، با کشیدن سیگار به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

همه این‌ها می‌تواند منجر به علائم کلاسیک سیگار کشیدن در صورت افراد شود. مانند چین و چروک‌های برجسته اطراف دهان و لکه‌های اطراف چشم، به علاوه افتادگی پوست اطراف گردن. ترکیبی از کاهش اکسیژن و هزاران ماده شیمیایی موجود در سیگار نیز می‌تواند منجر به لکه‌های پیری و تغییر رنگ پوست شود و شما را رنگ پریده نشان دهد.

سیگار کشیدن علاوه بر ایجاد چین و چروک و پیری زودرس، حتی می‌تواند پوست شما (مخصوصا اطراف انگشتانتان) را لکه‌دار کند و شرایط از قبل موجود مانند پسوریازیس و آکنه را بسیار بدتر کند.

فواید پوست پس از ترک سیگار

علیرغم تأثیری که سیگار بر روی پوست شما می‌گذارد، ترک آن می‌تواند به بهبودی پوست و بهبود ظاهر کلی شما کمک کند. در اینجا تنها به چند مورد از فواید ترک سیگار برای پوست اشاره می‌کنیم:

کند کردن روند پیری

در حالی که چین و چروک‌های ایجاد شده ممکن است به طور کامل ناپدید نشوند، پس از ترک سیگار پس از مدت کوتاهی شاهد بهبودی در پوست بد پوست خواهید بود. در واقع، پوست شما پس از چند روز با تجدید کلاژن و الاستین شروع به بهبود می‌کند. این باید انگیزه شما را در هنگام مبارزه با هوس در سفر ترک خود تقویت کند.

مضرات سیگار

افزایش گردش سلولی پوست

همان‌طور که پوست شما شروع به ترمیم خود می‌کند، گردش سلولی پوست افزایش می‌یابد. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که پس از ترک سیگار، جریان خون بسیار بیشتری به پوست شما می‌رسد. افزایش گردش سلولی پوست به کاهش ظاهر چین و چروک و بهبود توانایی پوست شما برای التیام زخم‌هایی مانند جوش زدن کمک می‌کند.

کاهش تغییر رنگ و لک

افزایش جریان خون همچنین باعث می‌شود که رنگ چهره شما کمتر خاکستری و رنگ پریده به نظر برسد که یکی از قابل توجه‌ترین تفاوت‌های پوست شما قبل و بعد از ترک سیگار است. از آن‌جایی که پوست شما مواد مغذی و اکسیژن بیشتری دریافت می‌کند، ممکن است بعد از ترک سیگار، صورت شما با درخشندگی سالم تر ظاهر شود.

حتما بخوانید:   راهنمای شستشوی لباس های نوزاد | بهترین روش شستن لباس نوزاد

جلوگیری از آسیب بیشتر

آخرین راهی که سیگار کشیدن پوست شما را بهبود می‌بخشد، کاهش شانس ابتلا به بیماری‌های جدی پوستی و جلوگیری از آسیب بیشتر است. ترک سیگار می‌تواند خطر ابتلا به پوست شما را کاهش دهد.

نکات مهم برای ترک سیگار

مانند تمام روش‌های ذکر شده در اینجا، ادغام ابزارهای دیگر برای کمک به ترک سیگار بسیار مهم است. طبیعتا داشتن دلیل و انگیزه قوی برای انجام این کار بسیار مهم است. همچنین با ترکیب این نکات با نکات زیر، شانس بسیار بیشتری برای ترک سیگار خواهید داشت. این نکات را در مورد اینکه چگونه به راحتی سیگار را ترک کنید، بخوانید و امتحان کنید.

مثبت فکر کن

مثبت اندیشی باید پایه و اساس شما باشد. شما می‌توانید آن را ترک کنید. همچنین باید تا حد امکان به خودتان بگویید. احساس شکست نکنید و تسلیم نشوید!

ایجاد یک طرح

تنظیم یک برنامه با دلایل خود برای ترک سیگار اولین نکته عالی برای ترک سیگار است. جدول زمانی ترک سیگار را بخوانید و یاد بگیرید که هر روز چه انتظاراتی دارید. برای زمانی که به نقطه عطف خاصی رسیدید، جوایز را برنامه ریزی کنید و از قبل برای موقعیت‌های دشوار مانند مهمانی‌ها و رویدادهای دیگر که هوس‌های شما ممکن است قوی‌تر از حد معمول باشد، برنامه ریزی کنید.

به رژیم غذایی خود فکر کنید

رژیم غذایی شما تأثیر قابل توجهی بر سلامتی شما دارد و این در هنگام تلاش برای ترک سیگار نیز صادق است. قهوه، چای، نوشابه‌ها و الکل همگی ممکن است منجر به افزایش اشتیاق شوند. در حالی که غذاهای سنگین یا چرب نیز ممکن است باعث رضایت‌بخش‌تر به نظر رسیدن سیگار شوند. از طرف دیگر، سالادها، میوه‌ها و سبزیجات تازه ممکن است به شما احساس شادابی بیشتری بدهند. حسی که نمی‌خواهید با کشیدن سیگار از بین ببرید!

 

کمی کمک بگیرید

دستیابی به پشتیبانی یک نکته عالی برای ترک سیگار و نگه داشتن شما در مسیر درست است. همچنین چه یک حرفه‌ای باشد یا خانواده و دوستانتان، این فشار اضافی واقعاً می‌تواند تفاوت ایجاد کند. در مورد احساستان، اهدافتان، و آینده چگونه خواهد بود که در نهایت از سیگار رها شوید، صحبت کنید.

فعال شدن

ورزش می‌تواند به تسکین هوس و تقویت تعهد جدید شما به یک سبک زندگی سالم کمک کند.

دستان خود را مشغول نگه دارید

اگر متوجه شدید که بی قرار شده‌اید، سعی کنید دست‌های خود را با یک پازل یا فعالیت‌های دیگری مانند نقاشی یا نوشتن مشغول کنید.

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید. متاسفانه سیگار یکی از عوامل نابود کنندگی بدن است. ما در این مقاله در رابطه با مضرات سیگار و تاثیر آن بر روی صورت بحث کردیم. ممنون که تا پایان مقاله همراه ما بودید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا