مجله

عید غدیر خم بزرگترین عید مسلمانان جهان

عید غدیر خم چه روزی است و اهمیت این روز چیست ؟

تا به امروز در مجله ایبک با روزهای زیادی که در تقویم ثبت شده اند آشنا شدید، روزهایی مانند روز جهانی زبان عربی، روز جهانی کودک و… که در هر کدام از این روزها یک اتفاق خاص باعث شکل گیری یک سنت خاص شده است، حال به سراغ روز بزرگی خواهیم رفت که می‌توان آن را بزرگترین عید برای مسلمانان دانست، عید غدیر خم یکی از بزرگترین اعیاد تاریخ اسلام است، هر ساله مسلمانان در سراسر دنیا این روز را جشن می‌گیرند، در ادامه این مقاله در مجله ایبک با ما همراه باشید تا با این روز خاص و با ارزش بسیار بیشتر و بهتر آشنا شوید.

عید غدیر در ایران

تاریخ عید غدیر خم در ایران

عید غدیر خم 2022 (ایران). از شب: یکشنبه، ۲۶ تیر تا شب: دوشنبه، ۲۷ تیر تاریخ تعطیل عمومی: دوشنبه، ۲۷ تیر

عید غدیر یکی از با ارزش ترین عیدهای اسلامی در نزد ایرانیان است . شادی و شعف زیادی در این روز مبارک بین مردم وجود دارد که شاید در هنگام عیدهای دیگر دیده نشود . دلیل این شادی وصف ناپذیر ، عشق و علاقه ای است که ایرانیان به حضرت علی علیه السلام دارند .

مرسوم است که سادات چند روز مانده به عید منازل خود را تمیز کرده و برای پذیرایی از میهمانان آماده می شوند . در این روز عزیز ، مردم به دیدن سادات رفته و ادای احترام می کنند و سادات هم با شربت و شیرینی قدردانی کرده و به میهمانان عیدی می دهند . بیشتر مردم معتقدند که پولی را که سادات به عنوان عیدی به آنها می دهند نباید خرج کنند زیرا به مال آنها برکت می دهد ، برای همین منظور پول عیدی را درون کیف خود گذاشته و خرج نمی کنند .

در این روز بازار عروسی بسیار گرم است و بیشتر زوج های جوان ، در این روز عروسی خود را برگزار می کنند . رسم است که خانواده ها در این روز به نو عروس خود و یا تازه داماد هدیه می دهند . البته در بعضی از مناطق ایران عزیز ما ، این مراسم با شکوه خاصی انجام می شود مخصوصا اگر یکی از زوج های جوان و یا هر دو سید باشند .

حتما بخوانید:   روز جهانی کودک

در روز عید غدیر مردم بهترین لباس های خود را پوشیده و خود را معطر می کنند و با شادی فراوان به دید و بازدید بزرگترها و افراد سید فامیل می روند .

خیلی از افراد معتقد و متدین که توانایی دارند ، در این روز روزه می گیرند و بعضی ها هم روز عید غدیر اطعام می دهند بعضی از مومنین هم شیرینی و شربت می دهند .

در شب و روز عید غدیر مردم در مساجد ، حسینیه ها  و یا منازل خود مراسم جشن و مولودی برگزار می کنند و در این مجالس در وصف مولا امیرالمومنین مولودی خوانی می کنند .

 

غدیر

عید غدیر

همانطور که می دانید غدیر فقط یک واقعه ی تاریخی نیست و نمی توان به آن ، به چشم دیگر وقایع تاریخی نگاه کرد . غدیر فقط نام سرزمین و مکان نیست ، غدیر یک تفکر است  ، غدیر نشانه ی تداوم نبوت است ، غدیر نقطه ی تلاقی رسالت با امامت است .

غدیر چشمه ای است که تا پایان هستی خواهد جوشید ، غدیر کوثری است که هرگز تمام نمی شود .

شرح ماجرای غدیر

در سال دهم هجرت ، پیامبر اکرم (ص) دریافت که عمرش رو به پایان است به همین دلیل می کوشید تا بیشتر بین مسلمانان حضور داشته باشد به همین علت  دقیق ترین و زیباترین مراسم حج را به همراه یارانش انجام داد .

در آن روزها بود که بیماری سختی در مدینه شیوع پیدا کرد و بسیاری از مسلمانان نتوانستند در سفر حج شرکت کنند ولی با این حال باز هم ده ها هزار نفر در این سفر پیامبر را  همراهی کردند . بین مورخان در همراهان پیامبر اختلاف می باشد مورخان همراهان پیامبر را ۱۲۰ هزار نفر تخمین زده اند .

کسانی که در این سفر پیامبر را همراهی می کردند علاوه بر اهالی مدینه ، اهالی مکه و ساکنان حومه ی آن هم بودند همچنین کسانی هم از یمن در رکاب امیرالمومنین در حج همراه پیامبر شرکت کردند .

دلیل انتخاب محل غدیر خم

این حج را   حجه الوداع ، حجه البلاغ ، حجه الاسلام ، حجه التمام و حجه الکمال خواندند . پس از پایان مراسم حج ، پیامبر اکرم (ص) به طرف مدینه حرکت کرد و زمانی که به سرزمین رابغ رسید در مکانی به نام غدیر خم ، جبرئیل بر پیامبر نازل شد و پیامی از جانب پروردگار ، برایش تلاوت کرد . که این پیام به شرح زیر می باشد :

حتما بخوانید:   ۱۸ ژوئن روز جهانی پدر ۲۸ مرداد ۱۴۰۲

« ای رسول ، آنچه را که از جانب پروردگار نازل شده به مردم برسان و اگر اینکار را انجام ندهی رسالت تو به انجام نرسیده  ……»

خداوند با این پیام الهی مسئولیت خطیری بر عهده ی پیامبر گذاشت و او باید چیزی را اعلام می کرد و اگر اینچنین نمی کرد انگار هیچ کاری انجام نداده است .

غدیر خم بهترین جایی بود که پیامبر می توانست این خبر مهم را به گوش مردم برساند

 

مهمترین خطبه ی پیامبر اسلام

عید غدیر

وقتی تمام حجاج جمع شدند ، پیامبر از یارانش درخواست کرد که با روی هم گذاشتن جهاز شتران در زیر چند درخت کهنسال ، منبری درست کنند پس از آن روی منبر رفت و خطبه ی نبوی را بیان فرمود . سپس دست امیرالمومنین را بلند کرده و فرمود :

ای مردم ، چه کسی نسبت به مومن از خودش سزاوارتر می باشد؟

مردم گفتند : خدا و رسول بهتر می دانند

پیامبر فرمود: خدا مولا و سرپرست من است و من مولا و سرپرست مومنانم و من نسبت به مومنین از خود ایشان سزاوارترم ، پس هر کس من مولا و سرپرست اویم ، علی مولا و سرپرست اوست.

 

پیامبر اکرم این جمله را سه بار تکرار کرد . وقتی خطبه ی نبوی تمام شد حضرت جبرئیل برای دومین بار نازل شده و این پیام را از جانب پروردگار رساند :

امروز دین شما را کامل کردم و نعمتم را بر شما تمام کردم و راضی شدم که اسلام دین شما باشد

 

پیامبر (ص) بعد از دریافت وحی با خوشحالی گفت :

الله اکبر ! که دین کامل و نعمت تمام گشت و پروردگارم به رسالت من و ولایت علی بعد از من ، راضی شد

 

پیام غدیر

ماجرای غدیر از ضرورت ولایت خبر می دهد . چرا پیامبر اکرم در گرمای سوزان و زیر آفتاب آن جمعیت را نگه داشته است ؟ چه پیامی برای آنان دارد ؟ چقدر آن پیام مهم است ؟

 • غدیر خنثی کننده ی توطئه : در این روز توطئه های منافقان یکجا خنثی شد
 • غدیر تاج ولایت : پیامبر اکرم در این روز عمامه ی خودشان را به عنوان تاج افتخار بر سر مبارک حضرت علی قرار دادند .
 • غدیر خلاصه مکتب وحی : غدیر فقط یک واقعه ی تاریخی نبود بلکه عقیده ی مقدس و اساس دین ماست و تعیین کننده ی راه ماست تا آخر دنیا .
 • غدیر تداوم خط نبوت :غدیر فقط نام سرزمین نیست بلکه نقطه ی تلاقی رسالت و امامت می باشد
 • غدیر عید آسمانی : امام صادق علیه السلام فرمودند که روز عید غدیر ، در آسمان مشهور تر است تا در زمین
 • غدیر روز شادی ، روز نیکوکاری و بخشش ، روز ناله نومیدی شیطان  می باشد .
حتما بخوانید:   اجزای تشکیل دهنده چرخ خیاطی و اشکالات رایج آن

از این رو شایسته است که برای قدردانی از این نعمت خداوندی و عرض احترام و ادب خدمت امیرالمومنین علی علیه السلام ، این روز را با شکوه فراوان جشن بگیریم و از برکات معنوی این روز بهره مند شویم .

اعمالی برای این روز عزیز ، از طرف بزرگان دین تعلیم داده شده که برایتان بیان می کنیم .

اعمال روز عید غدیر خم:

 • روزه
 • غسل
 • زیارت امیرالمومنین علیه السلام
 • افطاری دادن
 • اطعام
 • آراسته بودن
 • دید و بازدید

1- روزه :

روزه در روز عید غدیر از اعمال مستحبی می باشد که بسیار در انجام آن تاکید شده است شخصی از امام صادق علیه سلام سوال کرد : در روز عید غدیر چه عملی انجام دهیم شایسته تر است . امام فرمودند : روزه و …

پاداش روزه در عید غدیر : امام صادق علیه السلام فرمودند : روزه داشتن در روز عید غدیر ، پاداشی معادل روزه گرفتن در همه عمر را دارد

2- افطاری دادن :

یکی از اعمالی که در این روز بسیار سفارش شده است افطاری دادن به شخص روزه دار است .

3- اطعام :

از سنت های پسندیده و زیبا در این روز اطعام دادن می باشد در مورد این سنت پسندیده امام صادق علیه السلام فرمودند : برادران خود را اطعام بده .

4- آراسته بودن :

از زمان قدیم رسم بود ه که در روزهای عید مردم لباس آراسته و تمیز پوشیده و منازل خود را نیز غبار زدایی و تمیز کنند . پس چه زیبا و نیکو است که در روز عید غدیر سر در اماکن عمومی و منازل را چراغانی کنیم .

نتیجه گیری

در مقاله ی بالا از ایبک امداد چگونگی عید غدیر را برای شما شرح دادیم و همچنین در مورد عید غدیر در ایران و مراسم خاص در این روز مطالبی را بیان کردیم همچنین پیام های این روز مبارک و اعمالی که بزرگان دین تعلیم داده اند را برای شما توضیح دادیم امیدواریم مطالب بالای برای شما مفید بوده باشد .

“راه امیرالمومنین راه شما و دست ایشان همراه شما باد “

 

عید غدیر خم

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

همه چیز درباره عید غدیر خم ، آداب و رسوم این روز بزرگ مسلمانان جهان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا