خدماتخدمات پرستاری و مراقبتی

پرستار بیمار سالمند چه کسی است / بیمار سالمند چگونه نگهداری می شود

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

موضوعی که می خواهیم در این مقاله به آن بپردازیم این است: پرستار بیمار سالمند چه کسی است / چگونه نگهداری می شود؟

سالمندان نور چراغ خانه ها هستند باید نگهداری از آنها با اصول و دقت خاصی انجام شود ما در این مقاله از مجله ایبک برای شما توضیحاتی را در مورد مراقبت از سالمندان  بیان می کنیم لطفاً با ما همراه باشید.

پرستار بیمار سالمند به چه کسی گفته می شود؟

پاسخ به این سوال بسیار آسان است شما به هر کسی که به طور موقت یا دائم از سالمند شما نگهداری می کند پرستار سالمند می گویید پرستار سالمند نیازهای شخصی و کارهای روزمره و درمانی یک سالمند را انجام می دهد در اصل کار پرستاری از سالمند یک کاری بسیار تخصصی است زیرا سالمندان گاهی با بیماری هایی مواجه هستند که نیاز به آگاهی و دانش برای پرستاری از آنها، دارد پرستار سالمند امکان دارد به طور دائم یا موقت در منزل سالمند زندگی کند و طبق قرارداد رسمی وظایفی را برای خدمت رسانی به سالمندان بر عهده دارد.

وظیفه پرستار بیمار سالمند فقط نگهداری از سالمند نیست بلکه وظیفه دارد به همه امور زندگی از جمله امور منزل هم رسیدگی کند استفاده از خدمات پرستار سالمند بسیار بهتر از استفاده از خانه سالمندان است زیرا سالمند در منزل خود احساس امنیت و آرامش می کند حتی اگر سالمند دچار آلزایمر و فراموشی باشد باز هم محیط منزل به او حس امنیت می دهد.

امکان دارد نگهداری از سالمند را خودتان به عهده بگیرید و یا یکی دیگر از افراد خانواده و یا نزدیکان این کار را انجام دهند که البته این بهترین کار است اگر سلامت سالمند به گونه‌ای است که نیاز خاص پزشکی به پرستار ندارد بهتر است که این کار را خودتان انجام دهید ولی اگر سالمند شما نیاز به رسیدگی های پزشکی دارد بهتر است از پرستار بیمار سالمند استفاده کنید که در این زمینه مهارت داشته و دوره دیده است و یا ممکن است سالمند شما نیاز به جابجایی و نگهداری های خاص داشته باشد در این صورت هم  اگر شما به دلایلی از عهده این کار بر نمی آیید بهتر است که از پرستار بیمار سالمند کمک بگیرید.

حتما بخوانید:   از بین بردن خط و خش های روی اجاق گاز

خانه سالمندان چه مزایا و چه معایبی دارد؟

یکی دیگر از روش های نگهداری از سالمندان انتقال سالمند به آسایشگاه است آسایشگاه سالمندان مکانی است که در آنجا به صورت جمعی و تخصصی از سالمندان عزیز نگهداری می کنند در این مراکز پرستاران حرفه ای مشغول به کار هستند و به طور شبانه روز به امور سالمندان رسیدگی می کنند در آسایشگاه سالمندان به طور منظم و مرتب سالمندان مورد معاینات پزشکی قرار می گیرند و در صورت بیماری درمان های لازم روی آنها انجام می شود کسانی که به دلایل مختلف توان نگهداری از سالمندان خود را ندارند آنها را به آسایشگاه منتقل می کنند در این آسایشگاه ها به خوبی به سالمندان رسیدگی می شود و از آن ها مراقبت می کنند چیزی که موجب ناراحتی شخص سالمند می شود این است که کمتر موفق به دیدار عزیزان و خانواده خود می شوند شاید مشغله افراد آنقدر زیاد است که کمتر به دیدار سالمند می آیند و این باعث ناراحتی و مشکلات روحی و بدتر شدن اوضاع جسمی و سلامت آنها خواهد شد.

استخدام پرستار بیمار سالمند چه مزایا و چه معایبی دارد؟

پرستار بیمار سالمند

مراقبت از سالمندان در منزل جزو خدماتی است که باید حتماً موسسه دارای مجوز باشد شما می توانید با این مراکز تماس بگیرید و پرستار مورد نظر خودتان را انتخاب کنید.

در ابتدا مزایای استفاده از پرستار بیمار سالمند را برای تان بیان می کنیم:

 • پرستار و مراقب سالمند آموزشهای لازم را برای نگهداری از بیمار سالمند دیده و می تواند به خوبی از او مراقبت کند.
 •  اگر سالمند در خانه خود نگهداری شود می تواند با خاطراتی که در گذشته داشته روحیه خود را حفظ کند
 •  بطور معمول سالمندان به خانواده وابستگی زیادی دارند و حضور خانواده می تواند عزت نفس سالمند را تقویت کند.
 • در صورت بیماری های واگیردار و جمعی در محیط بیمارستان و آسایشگاه های مخصوص سالمندان بهتر است که در سالمند در منزل نگهداری شود این امر به سلامت سالمند کمک می کند.
 • بودن در کنار وسایل شخصی و فضایی که سالمند در آنجا زندگی می کرده به او آرامش خواهد داد.
 • اگر سالمند در منزل خود زندگی کند حس استقلال خواهد داشت.

با توجه به مطالب گفته شده نتیجه می گیریم که بهتر است از سالمندان خود در منزل نگهداری کنید زیرا رفتن به خانه سالمندان برای روحیه و سلامتی آنها مناسب نیست اگر خودتان توانایی مراقبت از سالمند را ندارید می توانید جهت مراقبت از سالمندان، پرستار بیمار سالمند را استخدام کنید تا پرستار بخوبی از سالمند شما مراقبت کند آنها دوره های مخصوص دیده اند و در این کار مهارت خاصی دارند.

حتما بخوانید:   مراقبت های پرستاری در سندروم متابولیک | مدیریت سندروم متابولیک

پرستار سالمند چه خدماتی را ارائه می دهد؟

وقتی شما برای سالمند خود پرستار استخدام می کنید باید با وظایف او آشنایی داشته باشید اگر پرستاری را برای شبانه روز استخدام کرده اید باید بدانید که بعضی از امور شخصی سالمند هم بر عهده پرستار می باشد این وظایف را برایتان بیان می کنیم:

 • انجام دادن امور نظافت منزل
 •  کمک به دوش گرفتن و شستشوی سالمند
 •  شستن ملافه ها و روتختی سالمند
 •  مراقبت های ویژه در مورد اجابت مزاج و بی اختیاری ادراری و نظافت شخصی سالمند
 • اصلاح صورت و مو و شانه کردن موهای سالمند
 • کمک به بهداشت دهان و دندان در سالمند

وقتی که سالمند شرایط ویژه خاص پزشکی داشته باشد برای انجام دادن امور زندگی خود به کمک دیگران نیاز دارد مراقبین سالمندان در اینگونه موارد باید بعضی از کارهای منزل را انجام دهند مانند:

 • آشپزی کردن
 • انجام امور سبک منزل
 • کمک به قدم زدن سالمند
 •  پوشاندن لباس
 •  جابجایی از تخت به ویلچر یا صندلی
 •  کمک بهداشت فردی سالمند
 •  شستن لباسهای سالمند
 • بردن زباله ها
 • خدمات تخصصی
 •  کمک به خوابیدن در رختخواب
 •  جابجایی روی ویلچر
 • غذا دادن به سالمند
 •  نگهداری سالمند در هنگام کرونا

پرستار بیمار سالمند دارای چه تخصص های می باشد؟

بیشتر مواقع پرستاری کردن از فرد سالمند امری تخصصی می باشد فقط افرادی می‌توانند این کار را انجام دهند که تجربه و آموزش کافی در این زمینه داشته باشند بعضی از اموری که سالمندان عزیز با آن مواجه هستند جنبه جسمی و فیزیکی دارد، که پرستار باید آمادگی روبرو شدن با ناهنجاری های روحی و روانی سالمند را داشته باشد. باید توانایی این را داشته باشد که با سالمند ارتباطی دوستانه برقرار کند تا از طرف وی پذیرفته شود بعضی از سالمندان به دلیل شرایط روحی نمی خواهند قبول کنند که عاجز شده اند و برای پذیرش پرستار لجبازی می کنند در این موقعیت سالمند تلاش می کند که بدون استفاده از کمک های پرستار کار خود را انجام دهد و این کار سالمند به دلیل بیماری و یا شخصیت خاص و یا کلافگی می باشد.

سالمندانی که برای مدت های طولانی تنها زندگی کردند حضور پرستار را قبول نمی کنند در این شرایط است که پرستار باید از دانش روانشناسی خود استفاده کرده و این مشکل را برطرف کند.

حتما بخوانید:   آموزش رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام

مورد دیگری که باید پرستار در آن تخصص داشته باشد کمک های اولیه می باشد بد شدن حال سالمند و یا آسیب هایی که احتمالا ممکن است برای او به وجود بیاید باید توسط پرستار سریعاً رسیدگی شود.

مورد دیگری که پرستار سالمند باید عمل کند رعایت کردن نظم می باشد باید وظایفی که بر عهده او گذاشته شده مانند تهیه غذا و شستشو و رسیدگی به کارهای منزل را به طور دقیق و با نظم انجام دهد پرستار باید روند درمانی سالمند را کاملا بررسی کند و وضعیت سلامت او را به پزشک معالج گزارش دهد.

نگهداری از سالمند معلول

پرستار بیمار سالمند

یکی از مشکلاتی که احتمال دارد برای سالمندان اتفاق بیفتد معلولیت حرکتی و جسمی می باشد این سالمندان نمی توانند حرکت کرده و جابجا شوند همانطور که می دانید جابجایی اینگونه افراد اصول خاصی دارد که اگر شما با آن آشنا نباشید برای سالمند خطرآفرین است در این گونه موارد بهتر است که از پرستار شبانه روزی استفاده کنید پرستار سالمند معلول می تواند به طور حرفه ای به سالمند کمک کند زیرا در این زمینه دانش و مهارت کافی دارد.

چه زمانی بفهمیم که به پرستار سالمند نیاز داریم؟

سالمندان با توجه به سبک زندگی خودشان از سلامتی مختلفی بهره مند هستند. امکان دارد سالمند در حالتی باشد که به هیچ وجه نباید او را تنها بگذارند در این هنگام باید یا افراد خانواده از او نگهداری کنند یا اینکه شخص را به آسایشگاه سالمندان منتقل کنند ولی اگر نمی خواهید که سالمند خود را در آسایشگاه بگذارید بهتر است که از پرستار سالمند استفاده کنید.

پرستار سالمند به تمام امور منزل رسیدگی می کند مانند شستشو، پختن غذا، رسیدگی به نظافت سالمند، رسیدگی به امور درمانی سالمند، و می تواند با خدمات خود آسایش نسبتاً مناسبی برای سالمند در منزل خود به وجود بیاورد احتمال دارد سالمند به قدری بدحال باشد که خانواده به هیچ وجه قادر به نگهداری او نباشند و حتی ممکن است که تنها ماندن او در منزل هم برایش خطراتی به دنبال داشته باشد پس حتماً باید شخصی تمام وقت در کنار سالمند باشد در این گونه موارد ایمن ترین و بهترین روش استفاده از پرستار سالمند است.

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

پرستار بیمار سالمند چه کسی است ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

پرستار بیمار سالمند دارای چه تخصص های می باشد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x