تعمیراتتعمیرات اجاق گاز

راهکار حل مشکل روشن نشدن فر برقی چیست؟

برای حل مشکل روشن نشدن فر برقی چه باید کرد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

امروزه اغلب مردم در خانه های خود برای رفع برخی نیازها از فرهای برقی استفاده می کنند. این دستگاه ها در حال حاضر برای گرم کردن و حتی پختن مواد غذایی و انواع کیک و شیرینی ها کاربرد بسیاری دارند. فر برقی به دلیل ماهیت الکتریکی که داشته دائماً در معرض خرابی می باشد. از مهم ترین و شایع ترین انواع خرابی ها می توان به روشن نشدن فر برقی اشاره نمود. توجه داشته باشید که مهم ترین راهکار برای رفع این اختلال کشف علت روشن نشدن فر برقی می باشد. در صورت یافتن علت مشکل شما می توانید به آسانی در راستای حل ایراد تلاش نموده و فر را تعمیر نمایید. در زیر مهم ترین دلایل روشن نشدن فر برقی به صورت کامل توضیح داده شده است.

علت روشن نشدن فر

دلایل روشن نشدن فر برقی

 1. وجود اختلال در المنت ها
 2. خراب شدن حسگر دما
 3. اختلال در مدارهای الکتریکی
 4. اتصال های کوتاه موجود در دستگاه
 5. بروز ایراد در برد الکتریکی
 6. وجود ایراد در ترموستات
 7. وجود اشکال در فیوز ها
 • وجود اختلال در المنت ها : خراب شدن المنت ها می تواند موجب روشن نشدن فر برقی شود. المنت ها وظیفه اساسی در افزایش دمای محیط داخلی فر را بر عهده دارند. خرابی المنت با روشن نشدن فر برقی رابطه مستقیمی دارد. وجود اختلال در المنت می تواند به دلیل شکستگی در میله ها آن و یا قطع اتصال برق و همچنین وجود هرگونه مشکل در این قطعه باشد. برای تعمیر و رفع این مشکل نیاز بوده تا در اولین وهله برق ورودی فر را قطع نموده و سپس با دقت المنت ها را مورد بررسی قرار دهید. وجود هرگونه تغییر در ظاهر این قطعات (شکستگی، ترک و …) می تواند نشان دهنده خرابی کامل آن ها باشد. در صورت کشف هرگونه اختلال بایستی در اسرع وقت نسبت به تعویض و یا تعمیر المنت ها اقدام نمایید. توجه داشته باشید که اگر اتصال المنت ها قطع شده و یا اتصال کوتاه رویت شود ، باید برق را مجدد به صورت صحیح به المنت ها برسانید.
 • خراب شدن حسگر دما : وجود ایراد در حسگر دما می تواند باعث شود که فر برقی به صورت کامل از کار بی افتد. این حسگر نقش بسیار مهمی در تنظیم دمای فر دارد. حسگر مذکور دما محیط داخلی فر را اندازه گیری نموده و سپس اطلاعات آن را به قسمت برد الکتریکی فرستاده و به این طریق از افزایش دمای اضافی جلوگیری می کند. در صورت وجود خرابی در این قطعه ، دما فر به درستی تنظیم نشده و همچنین فرایند انتقال اطلاعات به برد انجام نمی پذیرد. برای حل نمودن این اختلال نیاز بوده که در ابتدا حسگر دما به وسیله مولتی متر مورد بررسی و تست قرار گرفته و در صورت وجود خرابی مورد تعویض (توسط تعمیرکاران ماهر و متخصص) قرار گیرد.
 • اختلال در مدارهای الکتریکی : از جمله مهم ترین دلایل روشن نشدن فر برقی وجود خرابی در مدارهای الکتریکی می باشد. ممکن است که این مدارها در مسیر رسیدن برق به المنت ها یا … دچار اختلال یا سوختگی شوند. برای حل این مشکل باید در نخستین گام سطح ایمنی را افزایش داده و برق ورودی فر را قطع نمایید. برای انجام این کار دوشاخه برق را جدا کرده و مدارهای الکتریکی را بررسی کنید. در صورتی که متوجه وجود اتصال کوتاه شدید باید سریعاً نسبت به تعمیر آن اقدام کرده و برق رسانی را دوباره و به شکل درست انجام دهید. دقت کنید که اگر سیم های مدارهای الکتریکی دچار سوختگی شده باشند باید در اسرع وقت مورد تعویض قرار گیرند.
 • اتصال های کوتاه موجود در دستگاه : این اتفاق نقش به سزایی در روشن نشدن فر برقی دارد. وجود هرگونه اتصال کوتاه در مدار الکتریکی فر می تواند موجب گردد تا دستگاه روشن نشود. توجه کنید که اتصال کوتاه به معنای این است که سیم ها به جای اتصال به قطعات درست ، به بدنه یا اجزاء اشتباه متصل شده که این موضوع باعث وجود برق در بدنه فر می گردد. در صورت وجود این اختلال باید در سریع ترین زمان نسبت به تعمیر و تعویض قطعات معیوب اقدام نمایید.
 • بروز ایراد در برد الکتریکی : خرابی در برد الکتریکی ارتباط مستقیمی با روشن نشدن فر برقی دارد. برد الکتریکی مانند مغز فر عمل می کند. وجود خرابی در این قطعه باعث از کار افتادن تمامی قطعات این دستگاه می گردد. اختلال در برد الکتریکی اغلب به دلیل نوسانات الکتریکی و استفاده غلط ایجاد می شود. در صورت خرابی این قطعه در ابتدا باید آن را آزمایش نموده و در صورت وجود خرابی در آن در اولین فرصت نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام نمایید.
 • وجود ایراد در ترموستات : ترموستات وظیفه قطع و وصل نمودن جریان برق ورودی را بر عهده دارد. در صورت خرابی قطعه ترموستات 2 حالت ایجاد می گردد. 1 یا دمای فر بیش از حد افزایش یافته و 2 اصلاً المنت ها گرم نمی شود. برای حل نمودن اختلال المنت ها باید در ابتدا جریان برق ورودی دستگاه را قطع کنید. در ادامه پیچ مربوط به کالیبره را که در قسمت پشتی فر جا نمایی شده را پیدا کرده و با استفاده از یک دماسنج عملیات کالیبره را انجام دهید. در صورتی که ایراد ترموستات برطرف نشد بهترین راه حل تعویض این قطعه است.
 • وجود اشکال در فیوز ها : فیوز ها یکی از مهم ترین قطعات فرهای برقی هستند. این قطعه در صورت وجود مشکل در برق دستگاه از بروز خرابی در سایر قطعات جلوگیری نموده و جریان برق را قطع می کند. در صورتی که فیوز در فر عمل نمود باید تمامی اجزاء دستگاه بررسی شود. در مواقعی که هیچ یک از قطعات مشکلی نداشت باید نسبت به تعویض فیوز اقدام نمایید. توجه داشته باشید که در برخی از فرهای برقی از چندین فیوز قرار داده شده است. در این فرها در صورت خرابی هر قسمت ، فقط فیوز مربوط به همان منطقه قطع شده و این موضوع باعث آسان شدن فرایند کشف قطعه معیوب می گردد.
حتما بخوانید:   7 دلیل سرد نکردن یخچال پارس و راه های برطرف کردن آن

علت روشن نشدن فر

روش های صحیح نگهداری از فر برقی

نگهداری صحیح و درست از فر برقی می تواند تا حدود زیادی احتمال ایجاد اشکال در آن را کاهش داده و از بروز خسارت های متعدد جلوگیری کند. این دستگاه به دلیل کارکردی که در حوزه گرم کردن و پختن غذا دارند اغلب در معرض کثیفی می باشند. این مواد اضافی ممکن است که به درون قطعات فر از جمله سینی ، یا موتور وارد شده و یا حتی به دیواره ها و المنت ها چسبیده و باعث خرابی و خسارت گردند. شما می توانید به راحتی با استفاده از روش های صحیح نگهداری از فر این مواد را پاک کرده و درجه سلامتی فر خود را تا افزایش دهید. در زیر تعدادی از روش های نگهداری از این دستگاه عنوان شده است.

 • نظافت کامل فر: یک روش بسیار ساده و موثر برای افزایش طول عمر فر نظافت فضای داخلی و بیرونی آن می باشد. توجه داشته باشید که برای پاک کردن فضای درونی فر و از زدودن چربی و کثیفی ها می توانید در مواقعی که دستگاه کاملاً خنک است از محلول جوش شیرین و سرکه سفید استفاده نموده و آن را تمیز نمایید. برای انجام این کار ابتدا تمامی اجزاء داخلی فر مانند سینی و … را خارج نموده و سپس محلول مزبور را به کلیه نقاط درونی بپاشید. بعد از گذشت چند دقیقه با استفاده از یک پارچه نسبتاً خیس کلیه نواحی آغشته به محلول را پاک کنید. شایان ذکر است که شما می توانید برای انجام این فرایند نوشابه را نیز جایگزین محلول سرکه و جوش شیرین نمایید. از انواع دیگر روش های نظافت فضای درونی فر قرار دادن یک فنجان سرکه سفید در فر و روشن نمودن آن است. این عملیات موجب می شود که سرکه در فضای درونی فر تبخیر شده و به تمامی منفذها ورود کرده و در نهایت تمامی چربی ها و مواد زائد را تمیز کند.
 • باز نبودن درب فر: بسته نبودن درب فر سبب خروج گرما و افزایش مصرف انرژی و همچنین بیشتر شدن فشار به المنت ها شده و متعاقب این اتفاقات عمر تمامی قطعات فر کاهش می یابد. با این توضیحات در زمان استفاده از فر از باز نبودن درب آن اطمینان حاصل نمایید.
 • استفاده از محافظ برق: فرهای برقی به دلیل داشتن المنت ، مصرف برق زیادی داشته و در همین راستا نوسانات جریان برق می تواند تاثیر مخربی روی این دستگاه ها بگذارد. استفاده از محافظ برق برای این لوازم بسیار لازم بوده و می تواند از بروز اختلالات تا حدود بسیار چشمگیری پیشگیری کند.
 • توجه به تمیزی لوله های المنت: این قطعات بسیار آسیب پذیر بوده و در زمان گرم بودن بسیار حساس هستند. در مواقع استفاده از فر و گذاشتن یا خارج کردن غذا توجه کنید که ظرف ها به این اجزاء برخورد نکند زیرا هر گونه برخوردی می تواند باعث شکستگی و قطعی این المنت ها شود. لازم به ذکر است که تمیز نمودن غلط و استفاده از ابزار تیز برای پاک کردن المنت هم می تواند باعث ایجاد خرابی در آن ها گردد. در صورتی که المنت فر شما کثیف شد ، از لوازمی همچون سیم ظرف شویی یا چاقو برای تمیز کردن آن استفاده نکنید.
حتما بخوانید:   تعمیر اجاق گاز سینجر در نمایندگی | راهنمای عیب یابی و تعمیر اجاق گاز سینجر

علت روشن نشدن فر

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد به شما بودیم و حل مشکل روشن نشدن فر برقی را برایتان شرح دادیم، لازم است بدانید امروزه اغلب مردم برای پختن یا گرم کردن غذا از فرهای برقی استفاده می کنند. فرهای برقی به دلیل ماهیت الکتریکی که دارند اغلب در معرض خرابی هستند. از مهم ترین مشکلات این دستگاه ها روشن نشدن آن ها می باشد. روشن نشدن فر برقی دلایل متعددی از جمله وجود اختلال در المنت ها ، خراب شدن حسگر دما ، اختلال در مدارهای الکتریکی ، بروز ایراد در برد الکتریکی و … دارد. آشنایی با دلایل روشن نشدن فر برقی می تواند در راستای کشف علت خرابی و شناسایی قطعه معیوب کمک شایانی نماید. در پایان پیشنهاد می شود در زمان مواجهه با مشکل روشن نشدن فر در اسرع وقت با تعمیر کاران ماهر و متخصص تماس گرفته و انجام تعمیرات مربوطه را به آن ها بسپارید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

دلیل روشن نشدن فر برقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آموزش حل مشکل روشن نشدن فر برقی و رفع کامل آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x