خدمات ساختمان

علت اتصالی برق ساختمان چیست و راهکارهای رفع آن چیست؟

تشخیص اتصالی در برق ساختمان | فرسودگی سیم های ساختمان علت اتصالی برق

ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که به محض اتصال وسیله برقی به پریز یا روشن کردن کلید برق، ساختمان دچار نوسان برقی شود و در نهایت اتصالی در سیستم برقی ساختمان رخ دهد. علت اتصالی برق ساختمان بسیار متفاوت است اما رایج ترین این دلایل خرابی فیوز، مشکل در سیستم سیم کشی ساختمان، خرابی در سیستم روشنایی، فرسودگی و کهنه شدن سیستم سیم کشی ساختمان است. بنابراین برای رفع مشکلات نوسان برقی، ابتدا باید علت اتصالی برق ساختمان را تشخیص دهید. برای این کار بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.

علت اتصالی برق ساختمان چیست؟

اتصالی برق ساختمان یک مشکل جدی است که ممکن است باعث آتش سوزی، سوختگی، خسارت به وسایل برقی و حتی جان باختن افراد شود. بنابراین، باید به سرعت علت و راه حل این مشکل را پیدا کنید. از جمله علت اتصالی برق ساختمان شامل موارد زیر می باشند:

جرقه الکتریکی

جرقه الکتریکی زمانی رخ می دهد که دو سیم با پلاریته مخالف به هم برخورد کنند و باعث تولید گرما و شعله شوند. جرقه الکتریکی ممکن است به دلایل مختلف از جمله خوردگی، ترک خوردگی، گذاشتن وسایل روی سیم ها، نصب نادرست سوئیچ ها و پریزها و … ایجاد شود.

بار الکتریکی مضاعف

بار الکتریکی مضاعف زمانی رخ می دهد که تعداد زیادی وسایل برقی را به چندین پریز چند شاخه وصل کنید و باعث افزایش جریان برق شوید. بار الکتریکی مضاعف ممکن است باعث گرم شدن سیم ها، آب شدن فیوزها، آسیب دیدن پريزها و تابلوی برق و … شود.

متوقف شدن جريان برق در مدار

متوقف شدن جريان برق در مدار زماني رخ می دهد كه يكی از قطعات يا اجزاء سيستم برق كشي خاموش يا قطع شود و باعث قطع يكپارچگی مدار شود. متوقف شدن جريان برق در مدار ممكن است به دلايل مختلف از جمله خاموش يا خراب شدن فيوز، كليدها، لامپ ها، پلاگ ها، پريز ها و … ايجاد شود.

حتما بخوانید:   استفاده از ضد یخ بتن در هوای سرد چگونه است؟ ضد یخ چه کاربردی دارد؟

استفاده از خروجی های با ظرفيت پایین

استفاده از خروجی های با ظرفيت پایین زمانی رخ مي دهد كه شما از پلاگ ها، فيش ها، فيوز ها يا سيم هایی با آمپر يا وات كم استفاده كنيد و باعث تولید حرارت زائد در سيستم شوید. استفاده از خروجی های با ظرفيت پایین ممكن است باعث آب شدن فيوز ها، آسيب ديدن سيم ها، پلاگ ها، فيش ها و … شود.

برق گرفتگی

ایجاد شوک الکتریکی یا برق گرفتگی زمانی رخ می دهد که شما یا یکی از افراد خانواده شما به طور اتفاقی با یک قطعه برقی مثل سیم، پریز، لامپ و … تماس بگیرید و باعث انتقال جریان برق به بدن شوید. ایجاد شوک الکتریکی ممکن است به دلایل مختلف از جمله نصب نادرست قطعات برقی، استفاده از وسایل برقی خراب یا مرطوب، عدم استفاده از کفش یا دستکش عایق و …ایجاد شود.

عدم استفاده از کلید RCCB

کلید RCCB یا Residual Current Circuit Breaker یک قطعه الکترونیکی است که در تابلو برق نصب می شود و به منظور جلوگیری از بروز شوک الکتریکی یا آتش سوزی به دلیل اتصال کوتاه یا نشت جريان عمل می كند.

کلید RCCB با تشخيص تفاوت جريان ورودی و خروجی در مدار، سريعاً برق را قطع می كند. عدم استفاده از کلید RCCB ممكن است باعث بروز خطرات جديدی برای سيستم برق كشی و افراد باشد.

خطرات اتصالی برق ساختمان

فرسودگی سیم های ساختمان

از دیگر علت اتصالی برق ساختمان فرسودگی سیم هاست. زمانی که سیم های برق به دلیل عوامل مختلف مانند گرما، رطوبت، ضربه، خوردگی و … دچار تغییر شکل، ترک خوردگی، پارگی یا ذوب شدگی شوند، ممکن است باعث تولید جرقه، جریان زائد، شوک الکتریکی و حتی آتش سوزی گردند.

برای جلوگیری از فرسودگی سیم و اتصالی برق در ساختمان لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

  • بررسی دوره ای سیم کشی و اتصالات
  • استفاده از سیم های استاندارد و با کیفیت
  • حفاظت از سيم ها در مقابل عوامل خارجی

استفاده از سيم كشی های با جنس آلومینیوم

استفاده از سيم كشی های با جنس آلومینیوم زماني رخ می دهد كه شما به جای استفاده از سيم های با جنس مس، از سيم های با جنس آلومینیوم استفاده كنید. سيم های با جنس آلومینیوم دارای مقاومت الکتریکی بالاتر، حساس به حرارت و خوردگی هستند و باعث تولید حرارت زائد در سيستم می شوند. استفاده از سيم كشي های با جنس آلومینیوم ممكن است باعث آب شدن فيوزها، آسيب ديدن سيم ها، پلاگ ها، فيش ها و … شود.

حتما بخوانید:   کفپوش مناسب برای روف گاردن کدام است؟ | مزایا و معایب آن

خرابی فیوز

فیوز برق یک قطعه کوچک و مهم است که در تابلو برق ساختمان نصب می شود و به منظور حفاظت از سیم کشی و وسایل برقی در برابر اضافه جریان، اتصال کوتاه و شوک الکتریکی عمل می کند. فیوز برق با داشتن یک سیم یا فلز ضعیف در داخل خود، زمانی که جریان برق بیش از حد مجاز از آن عبور کند، باعث ذوب شدن یا آب شدن آن می شود و برق را قطع می کند.

نشانه های وجود اتصالی برق در سیستم برق کشی

اتصالی برق ساختمان یک مشکل جدی است که ممکن است باعث ایجاد خطرات زیادی خواهد شد. بنابراین، باید به سرعت علت اتصالی برق ساختمان و راه حل این مشکل را پیدا کنید. از جمله نشانه های وجود اتصالی برق در سیستم ساختمان عبارتند از:

پریدن فیوز و قطع برق

پریدن فیوز و قطع برق یکی از اصلی ترین نشانه های اتصالی برق است. فیوز یک قطعه کوچک است که در تابلو برق نصب می شود و به منظور حفاظت از سیم کشی و وسایل برقی در برابر اضافه جریان، اتصال کوتاه و شوک الکتریکی عمل می کند. زمانی که جریان برق بیش از حد مجاز از فیوز عبور کند، فیوز آب می شود و برق را قطع می کند.

کم سو شدن چراغ

کم سو شدن چراغ یک نشانه دیگر از اتصالی برق است. زمانی که در سیستم برق کشی چندین سیرکت با هم تداخل داشته باشند، ممکن است باعث کاهش فشار و ولتاژ برق شوند. در نتیجه، چراغ ها کم نور می شوند، مخصوصا زمانی که لوازم برقی یا چراغ های دیگر را نیز روشن می کنید.

سوختن لامپ های روشن

سوختن لامپ های روشن یک نشانه دیگر از اتصالی برق است. زماني كه جريان زائد يا نامطابق به لامپ های روشن منتقل شود، ممكن است باعث گذار به حالت تغيير يافته يا سوختگی لامپ ها شود. علت اين مساله ممكن است خوردگی، تغيير شكل يا تغيير رنگ پلاگ ها، فيش ها يا سيم های لامپ ها باشد.

افزایش هزینه های قبض برق

افزایش هزینه های قبض برق گاهی یک علت اتصالی برق ساختمان است. زمانی كه در سيستم برق كشی خطا يا اتصالی وجود داشته باشد، ممكن است باعث افزايش مصرف برق شود. در نتيجه، هزينه های فاتور برق شما بالاتر از حد معمول خواهد بود.

حتما بخوانید:   نصب لوستر سقفی و قیمت نصب آن | قیمت نصب لوستر

عمل نکردن کلیدهای برق

عمل نکردن کلیدهای برق یک نشانه دیگر از اتصالی برق است. زمانی که در سیستم برق کشی اتصالی رخ دهد، ممکن است باعث شود که کلیدهای برق عمل نکنند یا به صورت تصادفی روشن و خاموش شوند. علت این مساله ممکن است خوردگی، تغییر شکل یا تغییر رنگ سیم ها، پلاگ ها یا فیش های کلیدها باشد.

دلیل اتصالی برق ساختمان

روش های برطرف کردن اتصالی برق ساختمان

علت اتصالی برق ساختمان یک مشکل جدی است که باید به سرعت علت و راه حل این مشکل را پیدا کنید. از جمله راه های برطرف کردن اتصالی برق ساختمان عبارتند از:

  • زمانی که جریان برق بیش از حد مجاز از فیوز عبور کند، فیوز آب میشود و برق را قطع می کند. در صورت خراب شدن فیوز، باید آن را با همان نوع و سایز قبلی جایگزین کنید. توجه داشته باشید که استفاده از فیوز با آمپر یا وات بالاتر یا پایینتر از حد مجاز ممکن است باعث خطرات جدید شود.
  • پريزهای برق نقش مهمی در انتقال جريان به وسايل برقی دارند. در صورت فرسودگی، تغيير شكل يا تغيير رنگ پلاگ ها، فيش ها يا سيم های پريز، ممكن است باعث افت ولتاژ، جرقه زدن يا اتصال كوتاه شوند. در صورت تشخيص خرابی پريز، باید آن را تعمير يا تعويض كنید.
  • سيستم روشنایی شامل لامپ ها، كلید ها و سيم های مربوط به آن هستند. در صورت خوردگي، تغيير شكل يا تغيير رنگ پلاگ ها، فيش ها يا سيم های لامپ يا كلید، ممكن است باعث كم نور شدن يا سوختگي لامپ ها، جرقه زدن يا اتصال كوتاه شوند. اگر خرابی سيستم روشنایی را تشخیص دادید، باید آن را تعمير يا تعويض كنید.
  • در صورت فرسودگی، پارگی، ذوب شدن يا خوردگی سيم ها يا اتصالات، ممكن است باعث افت ولتاژ، جرقه زدن يا اتصال كوتاه شوند. در صورت تشخيص خرابی سيم كشی، باید آن را تعمير يا تعويض كنید. توجه داشته باشید که برای انجام این کار باید از یک برقکار ماهر و مجرب استفاده کنید.

جمع بندی

در این مقاله بره بررسی علت اتصالی برق ساختمان پرداختیم. و گفتیم که برای جلوگیری از ایجاد چنین مشکلی چه باید کرد؟ چنانچه قصد برقکاری ساختمان خود را با کیفیتی بالا و به صورت کاملا تخصصی دارید، می توانید با شماره های مندرج در صفحه تماس بگیرید و از کارشناسان ایبک امداد کمک بخواهید.

31

علت اتصالی برق ساختمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت اتصالی برق ساختمان و راهکارهای رفع آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x