تعمیراتتعمیرات یخچال

برد الکترونیکی یخچال

برد الکترونیکی یخچال چیست و تعمیر برد الکترونیکی چگونه است؟

برد الکترونیکی یکی دیگر از اجزای مهم و با ارزش در یخچال فریزر به شمار می رود که میزان خرابی آن زیاد خواهد بود و باید با این قطعه مهم و نحوه کارکرد و خرابی هایی که ممکن است برای شما پیش آورد آشنا باشید ، در این مقاله از آیبک امداد با ما باشید تا بتوانید با این قطعه نیز بصورت کامل آشنا شوید.

حال به سراغ این خواهیم رفت که این برد الکترونیکی یخچال چیست ؟ همانطور که میدانید علم روز به روز در حال پیشرفت است و این پیشرفت برای همه وسایل فراگیر است و از این دایره یخچال هم بیرون نمانده و در این پیشرفت شراکت داشته ، در یخچال های جدید دیگر از قطعاتی مثل ترموستات و کنترل کننده های قدیمی مکانیکی نیست و به جای این موارد برد های الکترونیکی پای به عرصه نهاده اند.

همانطور که عرض کردم در یخچال های جدید قطعات قدیمی اکثرا حذف شده اند و همانطور که گفتم برد جایگزین تایمر دیفراست شده ، این مورد کاملا مناسب است و باعث کاهش چشم گیر مصرف انرژی می شود . وسیله ای به نام ترمیستور وجود دارد که مانند یک سیستم خبررسانی عمل میکند و گزارش ها را به برد الکترونیک یخچال ارسال می کند.

در مطالب قبلی در رابطه با شباهت بخش های مختلف یخچال با بدن انسان صحبت کردیم و این بار نوبت به مغز رسیده که وظیفه فرمان دادن به کل بدن یک انسان را دارد و تمام امور را این بخش کنترل می کند ، برد اصلی یخچال یا در عامیانه مادربورد یخچال نیز همین وظیفه را دارد و به تک تک بخش های یخچال دستور انجام امور مختلف را ارسال می کند و اگر این دستور ارسال نشود یخچال هم از خنک کردن باز می ماند و هم امور دیگر را نمیتواند انجام دهد.

حالا زمانی هم مشاهده میکنید و فن یخچال شما ، چراغ یخچال شما و برخی از قسمت های دیگر نمیتوانند کار کنند یا حداقل به درستی کار نمیکنند شما میتوانید تشخص در عیب بورد یخچال را بدهید.

وظیفه برد در یخچال کنترل برخی از بخش ها مانند سنسور ها ، یخساز یخچال ، درب یخچال ، المنت ، فن یخچال و کمپرسور میباشد البته باید عرض کنم که بخش های دیگری هم هستند که در کنترل این برد میباشند.

حتما بخوانید:   کم شدن فشار آب در شیر آب اهرمی و 5 دلیل اصلی آن

پیشنهاد میکنم اگر این موارد را مشاهده کردید حتما به یک تعمیرکار ماهر مشاهده کنید و یا اگر آشنایی کامل دارید با برد های یخچال اقدام به تعمیر و تعویض و یا حتی کانفیگ مجدد آن نمایید، چرا که این قطعه نیاز به تخصص خاص و تنظیمات پیشرفته ای دارد.

برد الکترونیکی یخچال

آموزش تعمیر برد الکترونیکی و تعویض آن

خوب برای شروع باز هم مثل همیشه که تاکید کردم ابتدا و قبل از هر چیز برق یخچال را کامل قطع کنید تا ناگهان دچار مشکل برق و… نشوید ، حال به آرامی یخچال را به سمت جلو بکشید و اینکار را آنقدر ادامه دهید تا به برد یخچال دسترسی کامل پیدا کرده باشید، حال درپوشی که روی برد یخچال قرار دارد را به آرامی جدا کنید و بردارید ، لازم به ذکر است که برد ها هم میتوانند در پشت یخچال قرار گیرند و هم در کناره های یخچال فریزر ، در این قسمت یک پیچ را که درپوش را نگه داشته مشاهده خواهید کرد ابتدا آن را باز کنید ، حال هم سیم ها را جدا کنید ، دقت کنید این بار هم قبل از جدا کردن سیم ها از آن ها عکس بگیرید تا بتوانید به سادگی مجدد آن ها را به هم متصل کنید در انتهای کارتان .

حال با هر حالت جداسازی اقدام به جدا کردن سیم ها از برد که اتصال به یخچال پیدا کرده است نمایید و برد الکترونیکی یخچال خود را بصورت کامل جدا نمایید ، حالا باید با چاقو یا وسیله ای مثل پیچ گوشتی دو سو اقدام به جدا کردن قفل پلاستیکی اطراف برد نمایید تا بتوانید آن را جدا کنید ، حالا در این قسمت برد را کامل جدا کردید و برد جدید را بردارید و طبق تصاویری که با گوشی همراه خود گرفتید سیم ها را به برد جدید متصل نمایید .

حتما بخوانید:   تعویض و تعمیر فن یخچال جنرال الکتریک | نمایندگی تعمیرات یخچال جنرال الکتریک

آموزش کامل تعمیر برد الکترونیکی یخچال

خوب حال زمانی هم داریم که برد امکان تعمیر را دارد و حتما برای بازگشت به چرخه آن نیاز به تعویض نخواهید داشت ، حال در این زمان هم راهکارهایی را باید بدانید که برای شما شرح خواهم داد.

ابتدا برد را طبق توضیحات بالا از یخچال جدا کنید ، باز هم در این بخش نیز تاکید میکنم قبل از جداسازی برد عکس از برد تهیه نمایید تا براتون مشکلی پیش نیاید هنگام جا زدن برد جدید، هنگام جا زدن دقت کنید که پایه ها کاملا محکم قرار گرفته باشند و لقی نداشته باشد ، برد را کاملا چک کنید اگر برچسب و لیبل روی آن بود اقدام به جدا سازی آن نمایید ، تا کاملا تمیز به یخچال نصب کنید ، دقت کنید برد قبلی اگر سوخته باشد رنگ آن تغییر میکند یا حتی آب خواهد شد و در این زمان متوجه سوختگی آن خواهید شد  ، تمیز کردن پایه های سوکت در همه جا مهم و کارآمد است و در این مورد نیز از صحبت خارج نیست و این کار را حتما انجام دهید.

نشانه های خرابی برد یخچال فریزر چیست ؟

خوب با این موضوع که برد الکترونیکی مغز یخچال شماست آشنا شدید ، پس باید به این موضوع واقف باشید که هر خرابی در یخچال می تواند نشانه ای از مشکلات برد شما باشد ، برای این مورد چند مثال خواهم زد ، اگر زمانی دیدید یخچال شما برفک میزند هنگام عیب یابی باید برد یخچالتون رو نیز چک کنید ، اگر یخچال شما بصورت یکسره شد و متوالی کار کرد باز هم ابتدا برد را چک کنید ، اگر یخچال شما مشکل دیفراست یا یخ زدایی دارد باید بگم باز هم به سراغ برد بروید اول ، اگر یخچال روشن نشد ، اگر کمپرسور روشن نشد و یا دمای یخچال مناسب نبود باز هم در این موارد به سراغ بررسی برد یخچال بروید.

حتما بخوانید:   ارور یخچال فریزر ال جی LG | لیست کامل خطاها

برد الکترونیکی یخچال

تفاوت برد در یخچال های مختلف

اینکه مارک و برند یخچال شما چیست اصلا مهم نیست ، ال جی ، سامسونگ ، دوو ، اسنوا ، جنرال و… هر کدام از این برند ها را که داشته باشید باز هم باید مطمئن و بدون تردید بدانید که وظیفه برد در تمام این برندها یکسان خواهد بود و مغز یخچال فریزر شما در تمام برندها همان برد یخچال خواهد بود.

گاها این مورد رو میشنوم که میگن تعمیر برد به صرفه تر از تعویض اون هست ، اما این مورد باید فراهم باشه برای مثال برد نسوخته باشه و امکان تعمیر در کل وجود داشته باشه، پس این مورد را حتما با دقت بررسی کنید و سپس اقدام به چکاپ یا تعویض نمایید .

نتیجه گیری برد الکترونیکی از آی بک امداد

خوب به سراغ بخش نتیجه گیری می رسیم ، چکیده ای از این مقاله را برای شما آماده کردیم تا از تجربیات متخصصین آیبک امداد در ذهن خود چکیده ای داشته باشید.

  1. تقریبا میتوان نود درصد مشکلات را از برد دستگاه دانست.
  2. برد یخچال مانند مغز انسان عمل میکند و وظیفه مدیریت یخچال را دارد.
  3. همیشه دقت کنید هنگام شتشوی یخچال به برد یخچال آب برخورد نکند.
  4. همیشه از محافظ برق استفاده کنید چرا که برد در مقابل نوسانات حساس است.
  5. زمانی که به سراغ برد می روید از بخش هایی برای تعویض شروع کنید که تغییر رنگ دادن.

سخن آخر آیبک امداد

همیشه در تعمیرات لوازم های خانگی دقت کنید که مشکلی ایجاد نشود چرا که شما مستقیما در حال کار با جریان برق هستید و این کار میتواند بسیار خطر آفرین باشد ، سلامت شما عزیزان از هر چیزی برای ما مهمتر است ، اگر اطلاعاتتان در این رابطه تکمیل نبود پیشنهاد میکنم به سراغ یک متخصص دوره دیده بروید ، همچنین سوالات و مشکلات خود را در انتهای این صفحه مطرح کنید تا توسط متخصصین آیبک امداد رسیدگی و پاسخ داده شود.

برد الکترونیکی یخچال

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله ای در رابطه با آموزش کامل برد الکترونیکی یخچال و تعمیر و تعویض آن

امتیاز کاربر: 4.65 ( 3 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا