تعمیرات آسانسورتعمیرات

دیکتاتور آسانسور و 2 مشخصه اصلی خراب شدن آن چیست؟

دیکتاتور آسانسور چیست و چگونه تنظیم می شود؟

یک ابزار کاربردی که در درب های لولایی تعبیه می شود، دیکتاتور آسانسور است, این ابزار از شدید بسته شدن درب آسانسور جلوگیری می کند. شاید شما هم این اتفاق را تجربه کرده باشید که وقتی از آسانسور خارج می شوید و درب آن بسته می شود، یک صدای بلند و آزار دهنده ایجاد می شود.

این صدای شدید حاصل برخورد درب با چهار چوب است. در چنین مواقعی دیکتاتور ها وارد صحنه می شوند و مانع از بسته شدن شدید درب آسانسور می شوند. بسته شدن محکم درب آسانسور، باعث آسیب دیدن پلاتین قفل می شود. دیکتاتور ها قطعات مکانیکی هیدرولیکی هستند که با مرور زمان کارایی و عملکرد خود را از دست می دهند و دیگر نمی توانید آنها را تعمیر کنید زیرا قابل تعمیر نیستند. ما در این مقاله از سایت ایبک به اهمیت این قطعه و نحوه عملکرد آن پرداخته ایم.

در چنین مواقعی باید حتما آن را تعویض کنید ویک دیکتاتور دیگر جایگزین آن کنید. برای اینکه سرعت قطعه دیکتاتور را تنظیم کنید باید از پیچی که در قسمت بالایی آن قرار گرفته است، استفاده کنید.

دیکتاتور آسانسور چیست؟

آرام بند یا دیکتاتور آسانسور، قطعه ای هیدرولیکی است که بر روی انواع آسانسور ها نصب می شود. قطعه ی دیکتاتور از اهمیت زیادی برخوردار است. با توجه به وزن زیاد درب های آسانسور، قطعه دیکتاتور به آهسته بسته شدن درب آن ها کمک می کند. در ادامه مطلب به اجزای دیکتاتور آسانسور و نحوه عملکرد آن می پردازیم.

این مطلب به شما اطلاعات کافی در مورد آرام بند آسانسور و یا تعمیر آن می دهد. آسانسور هایی که دارای درب لولایی هستند، نیازمند دیکتاتور یا آرام بند هستند. این قطعه کوچک مانع از برخورد درب لولایی و چهار چوب با سرعت و شتاب زیاد می شود. پیچی که در بالای قطعه دیکتاتور تعبیه شده باعث آسودگی در تنظیم سرعت این قطعه می شود که در ادامه آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

نحوه تنظیم دیکتاتور درب آسانسور

تنظیم دیکتاتور درب آسانسور، بسیار آسان است و حتی خودتان می توانید بدون کمک گرفتن از کسی آن را تنظیم کنید. همانطور که قبلا ذکر کردیم پیچی در قسمت بالایی دیکتاتور آسانسور تعبیه شده است که سرعت آن را تنظیم می کند.

حتما بخوانید:   انواع کیسه جاروبرقی | بهترین پاکت جاروبرقی

این پیچ به شما این امکان را می دهد که سرعت باز و بسته شدن قرقره آرام بند را تنظیم کنید. به طور معمول پیچ تنظیم روی دیکتاتور، پیچ آلن خور و یا پیچ دو سو است. برای تنظیم این قطعه نیازمند ابزار پیچ گوشتی یا دو سو و یا آلن هستید. برای آرام بسته شدن درب آسانسور، پیچ دیکتاتور را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و برای سریع بسته شدن درب آسانسور آن را نیز در جهت پاد ساعت‌گرد بچرخانید.

نحوه تنظیم دیکتاتور آسانسور

همانطور که در این مقاله ذکر کردیم تنظیم دیکتاتور درب آسانسور تخصص خاصی نیاز ندارد و حتی خودتان به راحتی می توانید آن را تنظیم کنید و همچنین تنظیم آن باعث حفاظت از درب می شود. سازنده های آسانسور در هنگام ساختن درب های لولایی آسانسور، در قسمت بالایی درب فضای مناسبی  را برای نصب آرام بند در نظر می گیرند که با بست فلزی و دو پیچ می توانید آن را در قسمت مورد نظر نصب کنید.

شما می توانید برای تنظیم آرام بند آسانسور از پیچ تنظیم سرعت استفاده کنید و سرعت باز و بسته شدن چرخ غلتان (قرقره) آرام بند آسانسور را تنظیم کنید؛ بنابراین شما با استفاده از آچار آلن یا یک پیچ گوشتی دو سو می توانید آن را تنظیم کنید.

علائم خرابی دیکتاتور آسانسور چیست؟

بسته نشدن درب آسانسوری که مدل لولایی داشته باشد می تواند دلایل زیادی داشته باشد و ممکن است که یکی از این علائم، خرابی دیکتاتور آسانسور باشد؛ از جمله مواردی که باید در چک لیست سرویس آسانسور نوشته شود، چک کردن سالم بودن یا خراب بودن دیکتاتور آسانسور است.

  • روغن آرام بند دیکتاتور آسانسور

ممکن است در تابستان، درب آسانسور بسیار شل شود به طوری که حتی بدون لمس آن، درب باز یا بسته شود و یا در زمستان درب آنقدر سفت شود که به راحتی باز نشود و برای باز کردن آن مجبور شوید فشار زیادی را وارد کنید؛ این اتفاق به دلیل روغن موجود در سیلندر آرام بند آسانسور است که با ایجاد تغیرات دما و حرارت، آرام بند آسانسور هم تغیر حالت می دهد.

اگر سرویس آسانسور را به موقع انجام دهید این مشکل پیش نخواهد آمد. برای سرویس آسانسور و تعویض روغن موجود در سیلندر آرام بند ها، بهترین زمان هر شش ماه و دوبار در سال است.

حتما بخوانید:   دلایل بوق زدن یخچال جنرال چیست؟

علائم خرابی دیکتاتور آسانسور

  •    شل شدن پیچ دیکتاتور آسانسور

به طور معمول پیچ آسانسور بعد از مدتی دچار کم کاری یا به عبارتی شل می شود؛ هنگامی که دیکتاتور آسانسور مثل قبل توانایی حفظ درب با شتاب بالا را ندارد این اتفاق رخ می دهد. شما می توانید با استفاده از پیچ تنظیم سرعت آرام بند آسانسور که در این مقاله آن را توضیح داده ایم، مشکلتان را حل کنید و یا با متخصصان این حوزه تماس بگیرید.

مشکلاتی مانند خراب بودن تنظیم دیکتاتور آسانسور، بهم خوردن تنظیم دیکتاتور درب آسانسور و مشکلات لته درب آسانسور باعث می شوند درب بسته نشود؛ دلایل دیگری هم هستند مانند وجود مانع در مسیر، شکسته شدن فنر درب لولایی آسانسور و یا از بین رفتن خاصیت فنری، اما اینها مهم تر هستند.

انواع دیکتاتور درب آسانسور

در گذشته دیکتاتور ها از خارج وارد کشور می شدند. امروزه به دلیل تحریم ها  و تولید برند های ایرانی بسیار با کیفیت، دیکتاتور خارجی در کشور وجود ندارد. برند های جان لیفت، آسانسور اونسا و دیکتاتور آسانسور فوپا، چند نمونه معروف آرام بند های خارجی درب آسانسور است. دیکتاتور اونسای ایرانی، دیکتاتور آلیفت و دیکتاتور سپاهان از نمونه برند های قوی و داخلی کشور هستند.

استفاده از آسانسور می تواند روی کیفیت و مدت عمر مفید آنها تاثیرات خوبی بگذارد. درب های آسانسور طبقات اول و همکف بیشترین میزان باز و بسته شدن را دارند؛ همانطور که گفتیم این استفاده زیاد می تواند برای آسانسور مفید باشد.

عمر مفید دیکتاتور آسانسور چقدر است؟

در بعضی موارد آسانسور هایی مانند آسانسور بیمارستان که عرض درب آنها بیشتر از 120 سانتی متر است؛ باید آرام بند درب آسانسور را روی دو درب نصب کرد. هر یک از اجزای آسانسور طول عمر مشخصی دارند و دیکتاتور ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

عمر مفید دیکتاتور آسانسور

عمر مفید دیکتاتور ها بسته نوع استفاده ای که از آن می شود بین 5تا7 سال متغیر است. اگر دیکتاتور شما خراب شد به فکر تعمیر آن نباشید زیرا حتما باید آن را عوض کنید. در ساختار آرام بند آسانسور تقریبا 40 قطعه به کار رفته و استفاده از آن باعث می شود که حین استفاده یک عملکرد عالی داشته باشد.

در فصول سرد و گرم سال، روغن دیکتاتور حالت شل یا سفت بودن را پیدا می کند که باعث ایجاد تغییراتی در دیکتاتور می شود؛ بنابراین این مسئله باید در سرویس دوره ای و ماهیانه آسانسور واقع شود و تنظیمات این قطعه به درستی انجام شود.

از موارد مهمی که باید در استفاده از دیکتاتور آسانسور رعایت کنید

دیکتاتور یا آرام بند آسانسور یک ابزار کاربردی و مصرفی در آسانسور است و روی درب لولایی آسانسور کار گذاشته می شود. دیکتاتور قابل تعمیر نیست و پس از کار افتادن باید آن را تعویض کنید، دیکتاتور بین 5 تا 7 سال عمر مفید دارد و پس از آن باید اقدام به تعویض آن کنید. اگر همچنان که دیکتاتور خراب است از آن استفاده کنید، باعث می شود در سرعت بازو بسته شدن درب، اختلال ایجاد شود.

حتما بخوانید:   روشن شدن چراغ قرمز پمپ آب چه دلیلی دارد؟

نحوه نصب، تنظیم و سرویس دیکتاتور درب آسانسور

برای ساخت و طراحی آرام بند آسانسور باید از استاندارد های خاصی رعایت شود تا کیفیت این محصول بالا باشد و قابلیت عرضه کردن به بازار را داشته باشد. برای نصب آسانسور باید استاندارد ها رعایت شود تا هیچ مشکلی برای آسانسور به وجود نیاورد.

حین نصب دیکتاتور درب های لولایی آسانسور استاندارد های مهمی هستند که باید به آن ها توجه شود؛ یکی از آن ها چرخاندن پیچ دیکتاتور در جهت عقربه های ساعت برای بسته شدن آرام درب و چرخاندن پیچ در جهت پادگرد عقربه های ساعت برای بسته شدن سریع درب است . روی قطعه دیکتاتور پیچی قرار دارد که وظیفه تنظیم سرعت باز و بسته شدن قرقره یا چرخ غلتان آرام بند را بر عهده دارد.

محل نصب دیکتاتور آسانسور

محل نصب آرام بند درب آسانسور

موقع نصب درب آسانسور، نصب آرام بند انجام می شود. دیکتاتور توسط بست فلزی و دو پیچ در بخش مخصوص به خودش نصب می کنند.

اجزای تشکیل دهنده درب آسانسور

ممکن است از نظر شما، دیکتاتور یک قطعه ساده به نظر برسد اما چنین نیست. در واقع  دیکتاتور آسانسور دارای قطعاتی در حدود 40 عدد است.

اصلی ترین اجزای قطعه دیکتاتور شامل:

  • سیلندر
  • مخزن روغن
  • پیچ تنظیم سرعت
  • تعداد بالای بست فلزی
  • قرقره
  • پیستون کوچک

نتیجه گیری

برای جلوگیری از برخورد شدید درب آسانسور از دیکتاتور آسانسور استفاده می شود. قطعه های دیکتاتور روی قسمت فوقانی درب لولایی آسانسور نصب می شود.

دیکتاتور باعث باز و بسته شدن درب آسانسور به آرامی انجام شود. با گذشت زمان آرام بند ها کارایی خود را از دست می دهند و ضعیف می شوند. دیکتاتور ها قطعات مکانیکی هیدرولیکی هستند. در صورتی که دیکتاتور ها دچار اختلال شوند نمی توان آن ها را تعمیر کرد و باید تعویض شوند.

دیکتاتور آسانسور و 2 مشخصه اصلی خراب شدن آن چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آشنایی و بررسی دیکتاتور آسانسور و 2 مشخصه اصلی خراب شدن آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا