خدمات نظافتی

روش از بین بردن بوی نفتالین از لباسها و دست ها

چنانچه از اشخاصی هستید که هنوز هم از نفتالین استفاده می کنید، برطرف کردن بوی آن می تواند دغدغه ای برای شما باشد. نفتالین یک ماده شیمیایی سفید رنگ غیر خوراکی است که جهت جلوگیری از نفوذ انواع حشرات و بید زدن بین لباس ها و همچنین رختخواب مورد استفاده قرار می گیرد. نفتالین دارای بوی خاص و عجیبی است که ممکن است برای خیلی از افراد زننده و ناخوشایند باشد. چنانچه در کمد خود از نفتالین استفاده می کنید علاوه بر آن که داخل کمد بوی نفتالین می گیرد دست زدن به آنها هم می‌تواند باعث ایجاد بو روی بدن و دست شما شود. چند راهکار ساده وجود دارد که می‌توان با انجام آنها بوی نفتالین را از بین برد. برطرف کردن بوی نفتالین از داخل کمد لباسها یکی از مهمترین خواسته های افراد در این زمینه این است. بوی نفتالین روی دست با چندین بار شستشو از بین خواهد رفت اما ممکن است برطرف کردن آن از لباس ها و کمد خیلی ساده نباشد. در ادامه مطلب راهکارهایی برنامه آن بیان می کنیم که با انجام آنها خیلی سریع و آسان می توانید بوی نفتالین را از کمد لباس هایتان از بین ببرید.

نفتالین چیست و چه کاربردی دارد؟

نفتالین یک ماده سفید رنگ است که از قدیم برای جلوگیری از بید زدن و یا دفع حشرات در لباسها و یا فرش ها و یا کمد رختخواب ها استفاده می شد. از دیگر موارد استفاده از نفتالین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.روش از بین بردن بوی نفتالین از لباسها و دست ها

  • سوخت ها
  • ساینده ها
  • مواد شیمیایی کشاورزی
  • مواد افزودنی
  • رنگ
  • چسب ها

معمولاً از نفتالین برای جلوگیری از بید زدگی لباس‌های پشمی و فرش ها و همچنین گندزدایی استفاده می شود. این ماده بوی بدی دارد، سمی است و به رنگ سفید می باشد. یکی دیگر از عمده ترین کاربردهای نفتالین، تولیدات صنعتی می باشد و در برخی از مواد شیمیایی زراعتی نیز موجود است. گاهی نیز از بخور آن جهت دفع آفات کشاورزی استفاده می شود اما بیشترین کاربرد نفتالین در ضدعفونی کننده ها و تولید مواد بهداشتی می باشد.

پهن کردن لباس ها و رختخواب در آفتاب

موثر ترین، ساده ترین و منطقی ترین راهکار این است که رختخواب و لباس های خود را زیر نور خورشید در فضای آزاد و در مسیری که هوا جریان دارد پهن کنید. قرار گرفتن لباس ها در معرض آفتاب می تواند شدیدترین بوها را هم برطرف کند و بوی نفتالین به راحتی از روی لباسها و رختخواب شما رفع خواهد شد.

استفاده از قرص زغال اکتیو

یکی از راهکارها برای از بین بردن بوی نفتالین استفاده از زغال فعال می باشد. برای استفاده کردن از قرص زغال چند عدد قرص را به صورت پودر در آورید و در کاسه ای بریزید. کاسه حاوی زغال را در گوشه ای از کمد لباستان قرار دهید تا بوی نفتالین را جذب کند. زغال فعال قادر است هر بوی نامطبوعی را جذب و خنثی نماید. برطرف کردن بوی نفتالین به کمک قرص زغال بهترین روشی است که می‌توان آن را به کار برد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ترفند های مهم مرتب کردن کمد لباس به روش ساده و اصولی

استفاده کردن از جوش شیرین

این روش به صورتی است که می توانید قسمت هایی که پیش از آن نفتالین را در آنجا قرار داده‌اید کمی جوش شیرین بریزید. جوش شیرین خنثی کننده و پاک کننده قوی می باشد که ظرف مدت کوتاهی می تواند بوی نفتالین را کاملا از بین ببرد. هر زمانی که متوجه شدید بوی نفتالین رفع شده است، جوش شیرینی که باقی مانده را به کمک جاروبرقی جمع کنید.

استفاده از چوب دارچین یا چوب سدر

چوب دارچین و گیاه سدر هر دو از گیاهان معطر هستند و می توانند بو را جذب کنند. برای انجام این راهکار کافیست کمی چوب دارچین یا چوب سدر تهیه کنید و آنها را بین رختخواب ها و یا لباس های درون کمد قرار دهید. این گیاهان می توانند در جذب بوی نفتالین بسیار موثر باشند. افرادی هستند که نمی‌توان بوی سدر یا دارچین را بر روی لباس تحمل کنند بنابراین استفاده کردن از این روش به آنها توصیه نمی شود.

استفاده از بوگیر اسانس دار

خوشبو کننده های متفاوتی در بازار وجود دارد که برای استفاده در اتومبیل، خانه، سرویس بهداشتی و یا … مورد استفاده قرار می گیرد. این اسانس ها به صورت مایع هستند و معمولاً داخل ظرف شیشه ای وجود دارند.روش از بین بردن بوی نفتالین از لباسها و دست ها این شیشه ها درب چوبی دارند و می توانند بخار اسانس داخل شیشه را جذب کنند و به خارج انتشار دهند. تهیه این بو گیرها و قراردادن آنها در کمد لباس می تواند در رفع بوی نفتالین بسیار موثر باشد.

استفاده کردن از قهوه آسیاب شده

قهوه آسیاب شده یکی از جاذب های بسیار قوی بوی نفتالین می باشد. می‌توانید یک پاکت و یا ظرف در باز را انتخاب کنید و مقداری قهوه آسیاب شده داخل آن بریزید و آن را در کمد لباس هایتان قرار دهید. بوی قوی قهوه می‌تواند هر بوبی را از بین ببرد و در مورد نفتالین نیز بسیار موثر عمل می‌کند. اگر کمد لباس های شما و یا رختخوابتان بوی نفتالین می دهد می توانید از قهوه برای برطرف کردن آن استفاده کنید.

روش برطرف کردن بوی نفتالین از دست

تماس دست با اقلامی که آغشته به بوی نفتالین می باشد، می تواند باعث بو گرفتن دست های شما شود. برای آنکه بتوانید بوی نفتالین را از دست خود برطرف کنید چند راه اثربخش و سریع وجود دارد که در ادامه به توضیح درباره آنها می‌پردازیم.

شستشوی دست با اسید خوراکی

یک راهکار موثر برای برطرف کردن بوی نفتالین از دست، شستن دست ها با اسید خوراکی مانند آبلیمو و یا سرکه سفید می باشد. ترکیبات اسیدی موجود در سرکه و آبلیمو می تواند ذرات ریز نفتالین را در خود حل کند و آن را کاملا از بین ببرد. اگر آبلیمو و یا سرکه در دسترستان نبود، از پرتقال هم می‌توانید کمک بگیرید. پس از شستن دست هایتان با هر کدام از موارد بالا بهتر است کمی تونر به پوست خود بمالید تا ph آن به حالت عادی برگردد.

شستشوی دست ها با خمیر دندان

فرمولاسیون خمیر دندان طوری است که می تواند بوی نامطبوع دهان و همچنین میکروارگانیسم های درون دهان را کاملا از بین ببرد. فرمولاسیون خمیر دندان طوری است که برای برطرف کردن بوی نفتالین نیز بسیار موثر عمل می‌کند. برای انجام این راهکار می توانید مقداری خمیر دندان را به کف دست خود بمالید و چند دقیقه آن را ماساژ دهید و سپس با آب آبکشی کنید. پس از آن متوجه می‌شود که بوی نفتالین کاملا برطرف شده است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش های تمیز کردن جاکفشی توکار

استفاده از پوست نارنگی و پرتقال

نارنگی و پرتقال دارای حالت صابونی می باشند و کمی چرب هستند. چربی پوست این میوه ها می تواند باعث شود که بوی ماندگار و شدیدی داشته باشند و همین بو به رفع بوی نفتالین کمک زیادی می کند. برای انجام آن می توانید کمی پوست پرتقال و نارنگی را به کف دستتان بکشید و پس از چند دقیقه دست هایتان را با آب شستشو دهید.

استفاده از جوش شیرین

می توانید کمی جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و خمیری غلیظ درست کنید. خمیر درست شده را بر روی دست خود بمالید و چند دقیقه صبر کنید تا کاملاً بر روی پوست شما اثر بگذارد و بوی نفتالین را برطرف کند. پس از چند دقیقه می توانید دستتان را با آب ولرم بشویید و در نهایت از کرم مرطوب کننده برای نرم کردن دست های خود استفاده کنید تا رطوبت به پوست شما برگردد.

استفاده از گوجه فرنگی

گوجه فرنگی دارای مقادیر زیادی از ویتامین C می باشد. بنابراین گوجه فرنگی هم اسید خوراکی محسوب می شود. بهتر است مقداری آب گوجه فرنگی در دسترس خود قرار دهید و دست هایتان را چند دقیقه داخل آن بگذارید. اسیدی که داخل گوجه موجود است می تواند به رفع بوی نفتالین کمک کند. البته ممکن است دست های شما بوی گوجه فرنگی بگیرد که آنهم با چندین بار آبکشی و شستشوی دست به کمک تونر برطرف می شود. در آخر از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

استفاده از لیمو ترش

لیمو ترش بوی دلپذیر و خوبی دارد و می‌تواند به راحتی روی بدن بوی نفتالین را از بین ببرد. برای انجام این راهکار می توانید مقداری لیمو ترش را روی دست خود بمالید و چند دقیقه صبر کنید و پس از آن مجدداً دست‌های خود را بشویید.روش از بین بردن بوی نفتالین از لباسها و دست ها یا حتی می‌توانید از مایع ظرفشویی هایی که دارای اسانس لیمو می باشند استفاده کنید و دست های خود را با آن بشویید تا بوی نفتالین برطرف شود.

استفاده از پودر بچه

یکی دیگر از راهکارها برای از بین بردن بوی بد نفتالین از دست این است که از پودر بچه استفاده کنید. می توانید مقداری پودر بچه بر روی دست های خود بریزید و دست هایتان را به هم بمالید تا به رفع بوی نفتالین کمک کند.

سخن آخر

برطرف کردن بوی نفتالین از رختخواب ها و کمد لباس دغدغه بیشتر افراد است. معمولاً برای دفع حشرات از نفتالین در کمد لباس ها استفاده می شود. بوی نفتالین می تواند وسایل داخل کمد را تحت تاثیر قرار دهد و علاوه بر آن دست ها را هم آلوده می کند. در این مقاله از مجله ایبک امداد روش های موثری جهت رفع بوی نفتالین از رختخواب ها و کمد لباس ها و همچنین دست های شما بیان کردیم. امیدواریم با نکاتی که در بالا ذکر شد توانسته باشیم در برطرف کردن این مشکل به شما عزیزان کمک کرده باشیم.

روش از بین بردن بوی نفتالین

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش از بین بردن بوی نفتالین از لباسها و دست ها

امتیاز کاربر: ۳.۰۸ ( ۲ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا