تعمیرات ساختمانتعمیرات

تعمیر بوستر پمپ موتورخانه و 8 روش عیب یابی آن

تعمیر بوستر پمپ موتورخانه و آموزش کامل عیب یابی بوستر پمپ

دستگاه پمپ موتورخانه که در آپارتمان شما نصب شده از چندین قطعات کنار هم ساخته شده است. بوستر پمپ یکی از قطعه های آن است که از یک یا چند الکتروپمپ تشکیل شده که به صورت موازی بهم وصل هستند. ما در این مقاله از سایت ایبک به بررسی چگونگی عیب یابی و تعمیر بوستر پمپ آب می پردازیم.

از سیستم بوستر پمپ موتورخانه در مواردی از جمله مصرف آب کشاورزی، اماکن تفریحی، مجتمع های مسکونی و تجاری، سیستم های گشت صنعتی و اطفای حریق به کار می رود.

هنگامی که فشار آب ورودی ساختمان دچار نوسان شده یا کم می شود از بوستر پمپ موتورخانه استفاده می شود. موضوع مقاله ما درباره ی بوستر پمپ موتورخانه، دلایل خرابی و همچنین نحوه ی تعمیر آن است. اگر در این باره اطلاعاتی ندارید خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

تعمیر انواع بوستر پمپ خانگی

 1. بوستر پمپ دور متغیر
 2. بوستر پمپ دور ثابت
 3. بوستر پمپ آب رسانی – بوستر پمپ آتش نشانی

دلایل نگهداری بوستر پمپ موتورخانه

 1. کاهش هزینه ی نگهداری از بوستر پمپ موتورخانه
 2. کاهش استهلاک دستگاه بوستر پمپ موتورخانه
 3. بالا رفتن عمر قطعه های بوستر پمپ موتورخانه و استفاده بهینه از آن
 4. افزایش ایمنی دستگاه و قابلیت اطمینان دستگاه و کل سیستم تأسیساتی
 5. داشتن برنامه و چک لیست استفاده و نگهداری از بوستر پمپ موتورخانه
 6. اهمیت تعمیر بوستر پمپ موتورخانه

تعمیر بوستر پمپ موتورخانه

ممکن است در طول کارکرد موتورخانه، بوستر ِپمپ موتورخانه دچار مشکلاتی از جمله صدای زیاد، کاهش فشار آب، نشتی لوله، ارتعاش بیش از اندازه و خراب شدن هر یک از قطعات شود. در این حالت بدون هیچ گونه اقدامی به متخصصین بوستر پمپ موتورخانه تماس بگیرید.

اقدام به موقع تعمیر پمپ باعث می شود پمپ آب موتورخانه همیشه فشار طبیعی خود را داشته باشد همچنین با این کار جلوی بسیاری از هزینه هایی احتمالی را گرفته اید.

تعمیر بوستر پمپ موتورخانه توسط افراد متخصص و ماهر موجب کاهش استهلاک دستگاه، افزایش عمر قطعه های دستگاه، استفاده بهینه از آن، افزایش ایمنی سیستم تأسیساتی بوستر پمپ آب موتورخانه و کاهش هزینه ها و مخارج نگهداری بوستر پمپ موتورخانه می‌شود.

حتما بخوانید:   دلایل گرم نشدن آب ماشین لباسشویی

تعمیرات بوستر پمپ موتورخانه

هزینه ی تعمیر بوستر پمپ موتورخانه

توجه داشته باشید هزینه ی تعمیر بوستر پمپ موتورخانه و عوض کردن آن هر کدام جدا هستند. موارد زیادی در تعیین هزینه ی بوستر پمپ موتورخانه نقش دارد و بستگی دارد کدام قطعه بوستر پمپ موتورخانه خراب شده یا نیاز به تعمیر دارد.

برای تعمیر بوستر پمپ موتورخانه حتما به یاد داشته باشید که از متخصصان آن کمک بگیرید تا از پرداخت هزینه های اضافی جلوگیری شود.

علایمی که نشان می دهد بوستر پمپ موتورخانه نیاز به تعمیر دارد

همانطور که موارد نگهداری از بوستر پمپ موتورخانه را رعایت می کنید همواره باید دستگاه را چک کنید تا هر زمان که بوستر پمپ موتورخانه نیاز به تعمیر داشت سریعا اقدام کنید.

پیدا کردن علت خراب بودن بوستر پمپ موتورخانه نیاز به دقت بالایی دارد، بنابراین هر زمان مواردی از جمله ارتعاش بیش از حد، سر و صدای زیاد پمپ آب، کاهش فشار آب، نشتی لوله، خراب شدن یا زنگ زدگیِ قطعه های پمپ آب و حتی افزایش هزینه ی قبض آب را حس کردید نشان از این است که بوستر پمپ موتورخانه شما نیاز به تعمیر دارد.

عیب یابی و تعمیر بوستر پمپ موتورخانه

در طول کارکرد پمپ ممکن است با اتفاقات زیر روبه رو شوید بهتر است دلیل وجود این مشکلات را بدانید تا بتوانید راحت تر آن را رفع کنید.

1- اگر یاتاقان ساییده شده باشد یا محور دچار خمیدگی شده باشد یا قطعه ها به خوبی در جای قرار نگرفته باشند پمپ آب دچار لرزش می شود. در این حالت پمپ آب نیاز به روغن کاری دارد.

2- اگر لوله ها بسته شده باشد یا هوا وارد لوله های ورودی شده باشد، فشار پمپ آب کاهش پیدا می کند. در این حالت پمپ آب باید هواگیری شود.

3- اگر سرعت کارکرد پمپ آب بالا رود و ویسکوزیته ی سیال بیش از حد طبیعی باشد، پمپ آب دچار مشکل مکانیکی می شود و داغ می کند.

4- اگر جسمی در پره های پمپ آب گیر کند، کاسه نمد خراب شود، سرعت دوران پمپ کاهش پیدا کند یا جهت حرکت دوران پمپ برعکس شود فشار آب خروجی کاهش پیدا می کند.

5- اگر در لوله ی هوا آب وارد شود، دریچه های مغناطیسی خراب شوند یا سوییچ فشار دچار مشکل شود، LLC کار نمی کند.

6- اگر جریان الکتریکی قطع شود یا ولتاژ خط و خروجی ترانسفورماتور دچار مشکل شود پمپ آب کار نمی کند. در این حالت بوستر پمپ موتورخانه باید تعمیر شود.

7- اگر در پمپ، هوا گیر کند، بلبرینگ و دیگر اجزای پمپ آسیب ببیند یا بلبرینگ به درستی روغن کاری نشود پمپ آب سر و صدای بیش از حد طبیعی خواهد داشت.

حتما بخوانید:   مصرف برق کولر آبی چند آمپر است؟

8- اگر سنسور فشار بر مخزن ذخیره سازی به درستی نصب نشود، فیلتر کربن دچار مشکل شده و پمپ آب خاموش می شود.

عیب یابی بوستر پمپ موتورخانه

دستورالعمل نگهداری و تعمیر بوستر پمپ موتورخانه

در دستورالعمل نگهداری و تعمیر بوستر پمپ موتورخانه از چک کردن بلبرینگ و یاتاقان غافل نشوید. اگر همواره به این نکته دقت داشته باشید مطمعنأ هزینه های نگهداری و تعمیر بوستر پمپ موتورخانه کاهش پیدا کرده و در نتیجه عمر بوستر پمپ موتورخانه نیز افزایش پیدا می کند.

در طول کارکرد بوستر پمپ موتورخانه به موارد زیر توجه داشته باشید :

 • استاندارد بودن محل نصب بوستر پمپ موتورخانه
 • صدای غیر طبیعی در بوستر پمپ موتورخانه به معنی ایجاد مشکلی در الکتروموتور، پمپ، دیافراگم، شل شدن پیچ ها و درست کار نکردن لرزه گیر است.
 • بررسی لق بودن لرزه گیرهای پلاستیکیِ پایه های شاسی بوستر پمپ موتورخانه
 • تنظیم دوره ایِ پرشر سوییچ هشدار حداقل و حداکثر، سیگنال تابلو برق، فرمان، چراغ های هشدار، کلیدها، کنتاکتور، دمای بدنه الکتروموتور، منبع دیافراگمی بوستر پمپ
 • بررسی عدم گرفتگی شیرآلات و وجود اجسام خارجی در منبع
 • بررسی کارکرد صحیح شیرها، چک ولوها و کلکتور ها از لحاظ نشتی، هم محور بودن شافت الکتروموتور و پمپ، مانومترها و شناور منبع
 • کنترل و تمیز کردن دوره ایِ کابل برق، فشار نامی و اصلی منبع دیافراگمی
 • بررسی محکم بودن ترمینال ها و سیم های متصل شده به آن و همچنین استفاده از بست نگهدارنده
 • تمیز کردن روکش داخلی و خارجی منبع آب از هر گونه آلودگی و گرد و غبار
 • تمیز کردن فیوز تابلو برق و تناسب آن با آمپر مصرفی
 • سالم بودن تیوب لاستیکی، منبع آب، دریچه ها و لوله های آن
 • سالم بودن جعبه تابلو فرمان و کنترل و…

 

دستورالعمل های نگه داری از بوستر پمپ

چرا بلبرینگ پمپ آب خراب می شود؟

عواملی از جمله سر و صدای زیاد پمپ آب، لرزش شدید پمپ آب، افت ناگهانی فشار، خراب شدن پروانه، پمپاژ نکردن پمپ آب از نشانه های خراب شدن بلبرینگ پمپ آب هستند.

اگر پمپ آب در حین کار سر و صدا داشته باشد این امر غیرطبیعی نیست. موادی از جمله تراز نبودن پمپ آب، کیفیت پایین پمپ آب و خراب شدن اجزای هیدرولیکی از جمله بلبرینگ موجب می شود که پمپ آب در حین کار صدای بیش از حد طبیعی داشته باشد که نشان از وجود مشکل است.

همچنین لرزش پمپ آب نیز غیر طبیعی نیست اما اگر بیش از حد باشد نشان دهنده ی مشکل است. مواردی از جمله کثیف بودن بلبرینگ، استفاده نکردن از صافی و روان کننده های استاندارد در پمپ آب و اتصالات نا مناسب موجب می شود پمپ آب در زمان کارکرد لرزش بالایی داشته باشد.

حتما بخوانید:   ورق نسوز میکا مایکروفر چیست ؟

اگر به بلبرینگ پمپ آب فشار زیادی وارد شود و به صورت دوره ای و اصولی روغن کاری نشود باعث می شود بلبرینگ پمپ آب خرد شود.

به طور کلی هرگاه به پمپ آب فشار بیاید روی کارکرد صحیح بلبرینگ نیز اثر می گذارد و به تدریج به یاتاقان نیز فشار وارد می شود و باعث می شود شافت و پروانه خراب شده و بشکند.

قطعه های مکانیکی هر وسیله ای از جمله بلبرینگ پمپ آب نیاز است که هر چند وقت یکبار روغن کاری شوند تا به کارکرد درست خود ادامه دهند. در غیر این صورت اجزای تشکیل دهنده ی داخل آن خشک و خراب شده و واشر آن پاره می شود.

چگونه بلبرینگِ خراب پمپ آب را عوض کنیم؟

پمپ آب دارای قطعه های مختلفی است بنابراین در زمان باز کردن آن ها به خوبی دقت کنید تا در زمان بستن بتوانید تمام قطعه ها را در جای درست خود قرار دهید.

ابتدا به کمک آچار فرانسه و پیچ گوشتی پیچ های پمپ آب را باز کنید. ممکن است به دلیل خراب شدن یا هرز شدن، پیچ ها به سختی باز شوند اما با کمی فشار و با احتیاط حتما باز می شوند.

پروانه ی پمپ که در زیر دینام قرار گرفته است و سپس شافت پمپ را باز کنید. پس از بیرون آوردن دینام و پمپ آب می توانید بلبرینگ را خارج کنید.

مراقب باشید که زنگ زدگی روی بلبرینگ به دستتان آسیب نرساند. اگر دیدید زنگ زدگی ها زیاد هستند با استفاده از یک گیره ی فلزی بلبرینگ ها را خارج کنید.

اگر میزان زنگ زدگی بلبرینگ ها زیاد باشد یا بیش از اندازه خراب باشد و قابل استفاده ی مجدد نباشد، پیشنهاد می کنیم بلبرینگ جدیدی را نصب کنید در غیر این صورت می توانید با استفاده از روغن، زنگ زدگی های آن را جدا کنید و دوباره داخل پمپ آب قرار دهید.

به یاد داشته باشید که روغن کاری تا حد خیلی زیادی صدای بلبرینگ را کاهش می دهد بنابرین اجازه دهید قبل از نصب مجدد بلبرینگ ها کاملا چرب شوند.

نتیجه گیری

فراموش نکنید که تعمیر بوستر پمپ موتورخانه و تمامی قطعه های پمپ آب کار تخصصی می باشد پس  اگر هیچ اطلاعات و تخصصی در این راستا ندارید وارد عمل نشوید و از یک متخصص کمک بخواهید.

تعمیر بوستر پمپ موتورخانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آموزش تعمیر بوستر پمپ موتورخانه و 8 روش عیب یابی آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا