تعمیراتتعمیرات یخچال

کدهای ارور یخچال نیکسان به چه معناست؟

کدهای ارور یخچال همیشه چالشی برای صاحبان یخچال بوده است. هر کدام از کدهای ارور یخچال معانی خاصی را دارد. اگر نمی‌توانید تشخیص دهید که این کدها به چه معنا می‌باشد اصلا نگران نباشید. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا در رابطه با کدهای ارور یخچال و برند نیکسان صحبت کنیم. با ما تا پایان این مقاله منحصر به فرد همراه باشید.

کدهای ارور یخچال

کدهای ارور یخچال چیست؟

کدهای ارور یخچال زمانی رخ می‌دهد که مشکلی در داخل سیستم یخچال به وجود آمده باشد. این مشکلات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

یخچال بیش از حد پر شده است

اگر یخچال خود را یکباره پر کنید، مثلاً وقتی از خرید برمی‌گردید. به این معنی است که تعداد زیادی اقلام را به یکباره در یخچال فریزر خود می‌گذارید. این عامل باعث می‌شود سرد شدن آن بیشتر طول بکشد. دما در فضای داخلی افزایش می‌یابد و باعث می‌شود دستگاه به حالت هشدار برود یا کد خطا را نمایش دهد. توصیه می‌کنیم قبل از خرید، دمای یخچال را از طریق ترموستات پایین بیاورید، سپس دو ساعت بعد وقتی غذای خود را داخل یخچال گذاشتید، آن را به حالت تنظیمات مناسب برگردانید.

مهر و موم درب فرسوده شده است

کاسه نمد در هنگام بسته شدن درب آسیب دیده  در موقعیت مناسب قرار نمی‌گیرد. در این صورت، هوای گرم در اتاقی که یخچال شما در آن قرار دارد به داخل دستگاه نفوذ می‌کند و دمای یخچال یا فریزر را بالا می‌برد که باعث می‌شود چراغ هشدار نشان داده شود یا کد خطا نمایش داده شود. وضعیت مهر و موم را بررسی کنید و آن را تمیز کنید. اگر آسیب دیده است یا علائمی از سایش نشان می‌دهد، آن را تعویض کنید.

المنت گرمایش ناودان معیوب است

در فریزرهای مجهز به فناوری بدون برفک، آب تولید شده در طول فرآیند یخ زدایی به داخل یک ناودان می‌ریزد که در اکثر موارد مجهز به المنت گرمایشی است. این مورد گرما تولید می‌کند تا اطمینان حاصل شود که آب در ناودان یخ نمی‌زند. اگر بخاری معیوب باشد، آب در ناودان ممکن است به یخ تبدیل شود. این عامل می‌تواند باعث نمایش چراغ هشدار یا نمایش کد خطا شود.

می‌توانید عنصر گرمایش را با استفاده از یک مولتی متر در حالت اهم متر بررسی کنید. به سادگی دو پروب کنتور را روی پایانه‌های المنت قرار دهید (بعد از اینکه اتصال دهنده‌های الکتریکی آن را جدا کنید). اگر پیوستگی وجود نداشته باشد باید آن را جایگزین کنید.

حتما بخوانید:   دلیل آب دادن پنل کولر های گازی هوگن

کدهای ارور یخچال

فیوز حرارتی یا ترموستات یخ زدایی مشکل دارد

یخچال‌ها یا فریزرهای مجهز به فناوری بدون برفک دارای فیوزهای حرارتی (با ترموستات یا بدون ترموستات) هستند که به‌عنوان دستگاه‌های محافظ حرارتی عمل می‌کنند. فیوزهای حرارتی وقتی دمای داخل و اطراف حفره‌ای که اواپراتور در آن قرار دارد بسیار بالا می‌رود فعال می‌شوند.

اگر ترموستات یخ زدایی به درستی کار نکند، سیگنالی را نشان نمی‌دهد که دما در سطح مناسبی است و این منجر به نمایش چراغ هشدار یا نمایش کد خطا می‌شود. می‌توانید با استفاده از مولتی متر وضعیت این قطعات را بررسی کنید (بعد از اینکه ابتدا کانکتورهای الکتریکی آنها را جدا کنید). شما باید هر کدام از قطعات را که هیچ تداوم و جریانی ندارند جایگزین کنید.

سنسورهای معیوب دلیل کدهای ارور یخچال

سنسورهای یخچال و فریزر دما را در محفظه‌های مختلف دستگاه تشخیص می‌دهند. آن‌ها همچنین برای خاموش کردن عناصر گرمایشی در پایان چرخه یخ زدایی کاربرد دارند. اگر هر یک معیوب باشد یا خوانش نادرست باشد، ممکن است دستگاه یک کد خطا یا چراغ هشدار نشان دهد.

ترموستات خراب باعث ایجاد کدهای ارور یخچال

اگر ترموستات معیوب باشد، دیگر نمی‌تواند دمای یخچال شما را تنظیم کند و باعث می‌شود یخچال خیلی سرد یا خیلی گرم شود. این عامل می‌تواند منجر به نمایش کد خطا یا نشان دادن چراغ هشدار در دستگاه شود. شما می‌توانید دمای محفظه‌ها را خودتان با استفاده از دماسنج بررسی کنید.

دمای داخل فریزر نباید بیشتر از 18- درجه سانتی‌گراد باشد. همچنین دمای داخل خود یخچال‌هم از 4 درجه سانتی‌گراد بیشتر نباشد. اگر تلاش شما برای تنظیم صحیح ترموستات نتیجه نداد، دماها ثابت ماند و خارج از محدوده توصیه شده باقی ماند، ممکن است مجبور شوید ترموستات را تعویض کنید.

کدهای ارور یخچال

برد مدار عامل کدهای ارور یخچال

برد مدار اکثر عملکردهای دستگاه شما را کنترل می‌کند. اگر معیوب باشد، ممکن است داده‌ها را اشتباه تفسیر کند و برای تنظیم دمای داخل یخچال مشکل داشته باشد. این باعث می‌شود چراغ هشدار نشان داده شود یا کد خطا نمایش داده شود. اگر قبلاً هر چیز دیگری را که در بالا توضیح داده شد آزمایش کرده‌اید، ممکن است مجبور شوید برد مدار را تعویض کنید. شما می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید یا با خدمات یک مهندس مورد تایید سازنده تماس بگیرید.

کمپرسور معیوب است

اگر کمپرسور به دلیل فرسوده شدن فلپ‌های داخلی آن یا راه یافتن روغن موتور آن به مدار خنک‌کننده معیوب باشد، کمپرسور برای گردش سیال دچار مشکل می‌شود. که می‌تواند منجر به نمایش چراغ هشدار یا نمایش کد خطا شود. اگر معلوم شد که کمپرسور منبع مشکل شماست، باید از یک متخصص مشاوره بگیرید.

مایع خنک کننده نمی تواند به درستی گردش کند

روغن موتور گاهی اوقات می‌تواند وارد مدار خنک کننده شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، یک انسداد در مدار ایجاد می‌کند و از گردش صحیح سیال جلوگیری می‌شود. اگر سیال نتواند به خوبی گردش کند، اینعامل می‌تواند منجر به خروج مقداری از گاز خنک کننده (به شکل سیال) شود. همچنین منجر به ایجاد یخ زدگی بیش از حد می‌شود. یخچال به دلیل از دست دادن گاز گرم شده که در نهایت باعث می‌شود چراغ هشدار یا کد خطا نمایش داده شود. اگر مشکلی در رابطه با مایع خنک کننده دارید، از یک مهندس حرفه ای مشاوره بگیرید.

حتما بخوانید:   تفاوت منبع کویل با منبع دوجداره چه می باشد؟

کدهای ارور یخچال نیکسان را چطور تشخیص دهیم؟

یخچال نیکسان دارای مدل‌های مختلفی می‌باشد. اما بعضی از کدهای رایج که در این مدل‌ها شبیه هم هستند را معرفی می‌کنیم. این کدها عبارتند از:

کدهای ارور یخچال در دستهE1

E1 یکی از کدهای ارور یخچال می‌باشد که اخطار مهمی را می‌دهد. اگر این کد در صفحه نمایش یخچال فریزر نیکسان شما نمایان شد، باید بدانید که این کد به معنای خرابی فن فریزر است. فن فریزر یخچال شما احتمالا دچار آسیب دیدگی و یا از کار افتاده است. در اسرع وقت باید این ارور را برطرف نمایید زیرا فن فریزر یخچال بسیار در کارایی یخچال تاثیر می‌گذارد.

E2

در این بخش از کدهای ارور یخچال، به E2 می‌رسیم. این کد به معنای خراب شدن فن یخچال است. فن یخچال شما احتمالا در اثر ضربه و یا باز ماندن درب یخچال خراب شده است. این ارور را هرچه سریع‌تر رفع کنید تا باعث بروز دیگر مشکلات در یخچال شما نشود.

E3

یکی از شایع‌ترین کدهای ارور یخچال فریزر نیکسان E3 است. این کد در زمانی رخ می‌دهد که فن کندانسور شما از کار افتاده و یا آسیب دیده باشید. اگر این کد در یخچال شما نمایان شد کابل‌های متصل به کندانسور را بررسی کنید. اگر مشکل رفع نشد باید به فکر تعمیر فریزر خود باشید.

کدهای ارور یخچال

کدهای ارور یخچال در دسته F1

کدهای ارور یخچال در دسته F به سنسورها اشاره دارد. هرگاه ارور F را در یخچال فریزر نیکسان مشاهده کردید بدانید که مشکل از سنسورها می‌باشد. ارور F1 به معنای معیوب بودن سنسور اواپراتور در فریزر است. سنسور اواپراتور احتمالا بر اثر ضربه و یا اتصال دچار آسیب شده است. سنسورها در یخچال نقش بسیار مهمی را ایفا می‌‎کنند. از این رو هرچه سریع‌تر این ارور را با رفع مشکل سنسور اواپراتور برطرف نمایید.

F2

F2 یکی از کدهای ارور یخچال فریزر نیکسان است که بسیار برای افراد رخ می‌هد. این کد به ما می‌گوید که سنسور اواپراتور یخچال معیوب شده است. این کد همانند کد F1 است. با این تفاوت که F1 در فریزر و F2 در یخچال می‌باشد. همان‌طور که گفته شد سنسورها بسیار مهم هستند. برای رفع این مشکل هرچه زودتر اقدام کنید بهتر است.

F3

F3 یکی از کدهای ارور یخال فریزر نیکسان است که می‌گوید سنسور درب کابین فریزر معیوب شده است. برای رفع این موضوع باید برد خود را بررسی کنید. اگر این موضوع با بررسی برد حل نشد شما مجبور هستید سنسور درب کابین فریزر خود را تعویض نمایید.

کدهای ارور یخچال در دسته H1

این دسته از کدهای ارور یخچال به معیوب بودن هیتر بخش اواپراتور فریزر اشاره دارد. اگر این خطا را در فریزر خود مشاهده کردید ابتدا برد خود را بررسی کنید. اگر در برد شما مشکلی وجود نداشت و نشانه سوختگی و در رفتگی در قسمتی از برد مشاهده نکردید، با تکنسین و نمایندگی یخچال نیکسان تماس بگیرید.

حتما بخوانید:   معرفی اجزای تشکیل دهنده تلویزیون

نگهداری یخچال نیکسان

نگهداری یخچال امری پیچیده و با دقت است. اگر به خوبی به آن دقت نشود ممکن است یخچال شما از بین برود. برای نگهداری سالم و صحیح یخچال نیکسان این گزینه‌ها را رعایت کنید:

دمای مناسب

توصیه می‌شود دمای یخچال نیکسان را روی 4 درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید و دمای فریزر باید زیر 0 درجه سانتیگراد باشد (در حالت ایده آل، در صورت نگهداری گوشت، 18- یا -19 درجه سانتیگراد).

وسایل را در یخچال به درستی بچینید

باید وسایل داخل یخچال را بپوشانید و به درستی بچینید. سعی کنید مواد غذایی و سایر وسایل را در داخل ظروف پلاستیکی با رویه‌های محکم و ایمن نگهداری کنید. این عامل به حداقل رساندن رطوبت داخل یخچال کمک می‌کند. چیدمان صحیح اقلام در یخچال نیز به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر آن‌ها را ذخیره و خارج کنید. به این معنی که مجبور نخواهید بود در را برای مدت طولانی‌تری باز نگه دارید.

کدهای ارور یخچال

دریچه‌های داخل یخچال را مسدود نکنید

باید فاصله کافی بین دریچه‌های یخچال و وسایلی که در داخل یخچال نگهداری می‌شوند وجود داشته باشد. این عامل کمک می‌کند تا هوای خنک همان‌طور که باید از آن عبور کند. اگر چیزی دریچه‌ها را مسدود کند، محیطی ناکارآمد در داخل یخچال نیکسان ایجاد می‌کند و آن را مجبور می‌کند برای خنک نگه داشتن سخت‌تر کار کند.

هر چند روز یک بار یخچال را تمیز کنید

بخش بزرگی از نگهداری یخچال نیز حول محور تمیز و مرتب نگه داشتن آن است. هیچ کس دوست ندارد به یک یخچال نامرتب و بدبو نگاه کند. شما باید بیرون و داخل یخچال را با استفاده از یک پارچه نرم و مرطوب و یک ماده تمیزکننده ملایم (یا سرکه) تمیز کنید. فراموش نکنید که واشر درب را تمیز کنید تا در شرایط خوبی باقی بماند. تمیز کردن منظم یخچال شما را از مناظر نامناسب و نامرتب و بوهای بد نجات می‌دهد.

کویل‌های کندانسور یخچال نیکسان را تمیز کنید

کندانسور یخچال که در طی فرآیند تبرید گرما را آزاد می‌کند، معمولاً در قسمت پایینی عقب قرار می‌گیرد. با گذشت زمان، کثیفی و موها می‌توانند این کویل ها را بپوشانند. همچنین زمانی که این اتفاق می‌افتد، گرما به طور موثر آزاد نمی‌شود و خنک کننده کاهش می‌یابد. کندانسور پر از خاک باعث می‌شود یخچال بیشتر از آنچه باید کار کند و قبض برق را افزایش می‌دهد.

برای تمیز کردن کندانسور یخچال نیکسان به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید. معمولاً فرآیند تمیز کردن کندانسور شامل خاموش کردن یخچال، برداشتن کابل برق از پریز برق، چرخاندن یا دور کردن یخچال از دیوار است. سپس از یک ابزار مخصوص تمیزکننده کندانسور یا یک جارو برقی برای از بین بردن کثیفی و موهای گیر کرده روی لوله های کندانسور استفاده کنید.

 

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید. شما در این مقاله با کدهای ارور یخچال نیکسان و نحوه برطرف کردن آن آشنا شدید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

کدهای ارور یخچال نیکسان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آموزش و آشنایی با کدهای ارور یخچال نیکسان

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا