تعمیرات لباسشویی

راهنمای کدهای ارور در ماشین لباسشویی ویرپول Whirlpool

قبل از آنکه بخواهید اقدام به تعمیر ماشین لباسشویی خود کنید باید در ابتدا اطلاعاتی در مورد علت بروز مشکل و نحوه رفع آن و همچنین معنی کدهای ارور در ماشین لباسشویی داشته باشید. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی راهنمای کدهای ارور در ماشین لباسشویی ویرپول می‌پردازیم و معنی و مفهوم هر کدام از آنها را توضیح می دهیم.

کد ارور چیست؟

کد خطا یا کد ارور در واقع همان زبان لوازم خانگی شماست و به شما این امکان را می دهد که به تشخیص درست علت و برطرف کردن آن بپردازید. مثلاً با نمایش داده شدن کدهای ارور در ماشین لباسشویی این هشدار به شما داده می‌شود که در قسمتی از دستگاه مشکلی پیش آمده و باید هرچه زودتر نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید. به عنوان مثال می توانیم یخچال را در نظر بگیریم چنانچه در یخچال فریزر به مدت طولانی باز بماند دستگاه با صدای بوق به شما این مشکل را اعلام می کند و شما می توانید آن را رفع کنید.

برطرف کردن کدهای ارور در ماشین لباسشویی ویرپول

چنانچه ماشین لباسشویی ویرپول در حین انجام کار خطایی را تشخیص دهد به سرعت کدهای ارور را بر روی صفحه نمایش نشان می دهد و به شما هشدار می دهد که مشکلی در ماشین لباسشویی پدید آمده است. عددی که در کدهای ارور نشان داده می شود بیانگر نوع خطا است. بعضی از این ارورها را می توانید خودتان برطرف کنید و پس از رفع مشکل با زدن دکمه استارت مجدد دستگاه شروع به کار می کند. Guide to error codes in the Whirlpool washing machineماشین لباسشویی ویرپول پس از آنکه خطا را شناسایی می کند کد ارور را در صفحه نمایش اعلام کرده و عملیات شستشو پس از آن متوقف می شود.

کد ارور در ماشین لباسشویی ویرپول بر اثر تداخل محیط

تداخل محیط مانند سیم کشی برق می تواند باعث ایجاد کدهای ارور در ماشین لباسشویی شود. چنانچه با این کدهای ارور مواجه شدید باید موارد زیر را انجام دهید.

 • ابتدا ماشین لباسشویی را خاموش کنید و چند ثانیه منتظر بمانید.
 • ماشین لباسشویی را مجددا روشن کرده و برنامه شستشو را آغاز کنید.
 • چنانچه مشکل رفع شد می توانید با نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی ویرپول تماس گرفته و مشکل خود را مطرح کنید.
 • دقت کنید مشکلاتی که به تداخل محیطی مربوط می شوند مانند خراب شدن موتور ماشین لباسشویی در اثر رعد و برق و یا مشکل در مدار برق در اثر بلایای طبیعی مشمول گارانتی نمی شود.

از چه طریق می توان کدهای ارور اعلام شده در ماشین لباسشویی ویرپول را رفع کرد؟

لازم به ذکر است برای برطرف کردن هر کد ارور در ماشین لباسشویی می توانید از دفترچه راهنمای دستگاه کمک بگیرید.

 • نکته مهم این است که همه کدهای ارور در ماشین لباسشویی ویرپول حدودا محدوده ایراد و اشکال را به کاربران نشان می‌دهند و تشخیص درست آن به عهده کاربران و یا تعمیرکاران می باشد.
 • تشخیص درست عیب و مشکل در ماشین لباسشویی ویرپول مستلزم دارا بودن مهارت و تخصص کافی درباره تعمیر و نصب ماشین لباسشویی می باشد و گاهی اوقات برطرف کردن این ارورها بسیار ساده است اما گاهی نیز نیاز به دانش و تخصص کافی دارد. پس چنانچه در زمینه سرویس و تعمیر ماشین لباسشویی ویرپول تخصصی ندارید هرگز اقدام به دستکاری کردن ماشین لباسشویی نکنید زیرا می تواند باعث آسیب های بیشتر به دستگاه شود.
 • جهت دریافت خدمات تعمیر، سرویس و نصب ماشین لباسشویی ویرپول می توانید با کارشناسان ما در ایبک امداد تماس بگیرید.
حتما بخوانید:   بهترین درجه آب گرم در ماشین لباسشویی

کدهای ارور در ماشین لباسشویی ویرپول مدلAWOE9759

کد ارور F01: این کد ارور مربوط به زمانی می باشد که در ورودی ماشین لباسشویی هیچ آبی وجود نداشته باشد. چنانچه پس از یک دقیقه برد اصلی ماشین لباسشویی آب را تشخیص ندهد چراغی که مربوط به شیر آب می باشد روشن می شود و همچنین شیر برقی خاموش خواهد شد. دستگاه در حالت pause قرار می گیرد و تا وقتی که کلید PB فشرده نشود کار نخواهد کرد. Guide to error codes in the Whirlpool washing machineبرای برطرف کردن این کد ارور لازم است که شیر آب و شلنگ ورودی آن مورد بررسی قرار گیرد. چنانچه در ماشین لباسشویی آب وجود داشت لازم است که شلنگ هیدروستات و اتصالات آن را بررسی کنید.  شیر برقی و همچنین برد اصلی دستگاه نیز باید چک شود و اگر دچار مشکل شده بود آن را برطرف کنید.

کد ارور F02: این کد خطا مربوط به کنتاکت آکو استاپ می باشد. در این شرایط ماشین لباسشویی درب دستگاه را در حالت قفل نگه می دارد و پمپ تخلیه کار خود را شروع می کند. جهت برطرف کردن این مشکل لازم است همه شلنگ ها از نظر نشتی بررسی شوند.

 • از سالم بودن فوم مطمئن شوید زیرا ممکن است بر اثر مصرف زیاد مواد شوینده نامناسب خراب شده باشد.
 • چنانچه نشتی وجود نداشت همچنین کنداکتور آکوا استاپ هیچ مشکلی نداشت و اتصالات برق سالم بود لازم است که برد اصلی مورد بررسی قرار گیرد.

کد ارور F03: این کد خطا زمانی رخ می دهد که پمپ تخلیه در مدار قرار گرفته باشد. چنانچه پمپ تخلیه بیشتر از ۴ دقیقه در مدار قرار گرفته باشد باعث روشن شدن چراغ فیلتر می ‌شود و پس از آن سیستم کنترل در شرایط pause قرار داده می شود. برای برطرف کردن مشکل لازم است اقدامات زیر انجام شود.

 • شلنگ تخلیه و بست های آن باید چک شود.
 • سیم و اتصالات پمپ تخلیه باید مورد بررسی قرار گیرد.
 • اگر انسدادی در فیلتر تخلیه باشد باید برطرف شود.
 • چنانچه پودر شوینده بسیار زیاد در ماشین لباسشویی ریخته باشد می تواند باعث بروز این مشکل شود.
حتما بخوانید:   راهنمای کدهای ارور در ماشین ظرفشویی ویرپول Whirlpool

کد ارور F04: این کد زمانی روی صفحه نمایش ماشین لباسشویی ویرپول نمایش داده می شود که المنت در مدار به مدت طولانی قرار گرفته باشد. چنانچه در مدت زمان ۴۰ دقیقه دمای آب بیشتر از ۳۵ درجه نشود کد ارور F04 نمایش داده می شود. برای برطرف کردن آن لازم است اقدامات زیر انجام شود.

 • مقاومت المنت باید مورد بررسی قرار گیرد.
 • مقاومت حرارتی و همچنین اتصالات برقی المنت باید چک شود.

کد ارور F05: اگر دمای آب بیش از حد زیاد شده باشد و سنسور دما آن را بیشتر از حالت معمول نشان دهد کد ارور F05 نمایش داده می شود. در این شرایط باید مقاومت NTC مورد بررسی قرار گیرد و همچنین اتصالات برقی مربوط به سنسور چک شود.

کد ارور F06: چنانچه این کد ارور مربوط به چرخش موتور می باشد و اگر برد اصلی نتواند سرعت چرخیدن موتور را تشخیص دهد موتور را خاموش می کند و قفل درب ماشین لباسشویی را باز می کند. برای برطرف کردن کد ارور F06 لازم است مراحل زیر انجام شود.

 • اتصالات برقی مربوط به برد را مورد بررسی قرار دهید.
 • مقاومت اهمی سیم پیچی موتور ماشین لباسشویی ویرپول را چک کنید.
 • سرعت موتور باید در ولتاژ کم مورد بررسی قرار گیرد.
 • چرخش موتور باید در سرعت های مختلف مورد بررسی قرار گیرد.
 • برد اصلی باید چک شود.

کد ارور F07: این کد ارور مربوط به زمانی می باشد که برای موتور مشکلی پیش آمده باشد. در این حالت موتور ماشین لباسشویی در سرعت بالا خاموش می شود و پس از آن قفل درب ماشین لباسشویی باز می شود. برای برطرف کردن این مشکل لازم است همه سیم های داخلی و همچنین برد اصلی ماشین لباسشویی مورد بررسی قرار گیرد.

کد ارور F08: این کد ارور زمانی نمایش داده می شود که قطعی در مدار المنت به وجود آمده باشد. برای رفع عیب و برطرف کردن مشکل لازم است اقدامات زیر انجام شود.

 • ابتدا باید المنت و مدارش را مورد بررسی قرار دهید.
 • اگر نیاز بود المنت حرارتی باید تعویض شود.

کد ارور F09: اگر ولتاژ برق شهر کم شده باشد و یا برقی که متصل به برد ماشین لباسشویی است قطع شده باشد این کد ارور نمایش داده می شود. جهت برطرف کردن این مشکل می توانید چند دقیقه منتظر بمانید چنانچه ولتاژ برق هیچ تغییری نکرد باید سیم هایی که مربوط به برد اصلی می باشد بررسی شود.

کد ارور F10: این کد زمانی نمایش داده می‌شود که دمای برد کنترل بیش از حد زیاد شده باشد در این شرایط باید برد کنترل و همچنین موتور مورد بررسی قرار گیرند.

کد ارور F11: این کد ارور زمان نمایش داده می شود که مشکلی در اتصالات بردهای الکترونیکی رخ داده باشد. جهت برطرف کردن مشکل لازم است برد ماشین لباسشویی و همچنین سیم های آن مورد بررسی قرار گیرد.

حتما بخوانید:   راهنمای ارور ماشین لباسشویی فریجیدر Frigidaire

کد ارور F12: این کد ارور زمانی نمایش داده می شود که برد المنت دچار اتصالی شده باشد. برای برطرف کردن مشکل لازم است المنت را مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

کد ارور F13: اگر در قسمت جاپودری ماشین لباسشویی گرفتگی به وجود آمده باشد این کد ارور نمایش داده می شود. جهت برطرف کردن آن باید جاپودری به صورت کامل بیرون آورده شود و شستشو گردد.

کد ارور F14: اگر IC حافظه ماشین لباسشویی دچار مشکل شده باشد این کد ارور نمایش داده می شود. جهت برطرف کردن آن لازم است برد ماشین لباسشویی مورد بررسی قرار گیرد.

کد ارور F18: اگر از مواد شوینده بسیار زیاد استفاده شود این کد ارور در صفحه نمایش داده می شود جهت برطرف کردن مشکل بهتر است اتصالات پمپ و شلنگ هیدروستات مورد بررسی قرار گیرد.

کد ارور F19 و F20: اگر بین برد کنترل و برد مرکزی هماهنگی وجود نداشته باشد این کدهای ارور اعلام می‌شود.

کد ارور F21: چنانچه برد صفحه نمایش دچار مشکل شده باشد این کد ارور نشان داده می شود.Guide to error codes in the Whirlpool washing machine

کد ارور F22: اگر ارتباط بین برد میکرو کنترل و بقیه بردها قطع شده باشد این کد ارور نشان داده می شود.

کد ارور F23: اگر کلید هیدروستات ماشین لباسشویی ویرپول دچار مشکلی شده باشد برای برطرف کردن آن لازم است شیر برقی و همه اتصالات آن همچنین شلنگ سیم های هیدروستات، کلید هیدروستات و برد مورد بررسی قرار گیرد.

کد ارور F26: اگر در تخلیه آب ماشین لباسشویی ویرپول مشکلی به وجود آمده باشد این کد ارور نمایش داده می شود.

کد ارور F31: اگر درب ماشین لباسشویی ویرپول بسته نشده باشد این کد ارور نمایش داده می شود.

کد ارور F39: این کد مربوط به زمانی می شود که خطایی در سیستم میکرو کنترل دستگاه رخ داده باشد برای برطرف کردن آن لازم است سنسور میکرو کنترل بررسی شود.

کد ارور F43: اگر ماشین لباسشویی ویرپول آبگیری نکند این کد ارور بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود. جهت برطرف کردن این مشکل لازم است شیر ورودی و شیر برقی مورد بررسی قرار گیرد.

سخن پایانی

قبل از آنکه بخواهید شروع به سرویس و تعمیر ماشین لباسشویی خود کنید ابتدا باید از معنی و مفهوم کدهای ارور و روش برطرف کردن مشکلات آگاهی و اطلاع کافی داشته باشید. چنانچه قادر به برطرف کردن مشکل نبودید بهتر است از تعمیرکاران و سرویس کاران ماهر و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید زیرا عیب‌یابی اولین و مهمترین کاری است که پس از مواجه شدن ماشین لباسشویی با مشکل باید انجام گیرد. جهت دریافت راهنمایی و مشاوره می توانید با کارشناسان ایبک امداد تماس بگیرید و از راهنمایی آنان استفاده کنید.

راهنمای کدهای ارور در ماشین لباسشویی ویرپول

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

از چه طریق می توان کدهای ارور اعلام شده در ماشین لباسشویی ویرپول را رفع کرد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا