خدمات شستشو

نکات مهم و کلیدی در خصوص نحوه تمیز کردن برنز

نکات اصولی و مهم جهت نگهداری از محصولات برنزی | براق کننده فلزات چیست؟

به صورت کلی افرادی که علاقه مند به لوازم برنزی می باشند، همواره به دنبال راهی برای تمیز کردن آن ها نیز هستند. برنز نوعی فلز است که در برخورد با اکسیژن به مرور زمان اکسیده شده و رنگ خود را از دست می دهد. لوازم برنزی معمولا بسیار لوکس و زیبا می باشند و جلوه خاصی به محیط موردنظر خواهند داد. در صورت تغییر رنگ لوازم برنزی افراد به دنبال راهکاری برای برگرداندن رنگ برنز می باشند. نحوه تمیز کردن برنز با یک سری لوازم موجود در خانه و با کمترین هزینه امکان پذیر می باشد. راهکارهای خانگی برای برق انداختن برنز بسیار موثر بخش هستند. بعضی از افراد به دلیل تغییر رنگ لوازم برنزی دیگر از آن استفاده نمی کنند، اما راهکارهایی وجود دارد که در سریعترین زمان ممکن می توان رنگ برنزی را به لوازم برگرداند.

نحوه تمیز کردن برنز

لوازم برنزی جزء لوازم شیک و لوکسی می باشند که ممکن است به مرور زمان دچار تغییرات رنگی شوند. با داشتن مهارت و تجربه در این زمینه می توانید خیلی راحت رنگ برنز را ترمیم کرده و از لوازم خود دوباره استفاده کنید.

راهکارهای پیشنهادی برای تمیز کردن لوازم برنزی کم هزینه و در عین حال بسیار موثر می باشند. با استفاده از یک سری مواد خانگی خیلی راحت می توانید لوازم برنزی خود را تمیز کنید و از زیبایی منحصر به فرد آن لذت ببرید. برای تمیز کردن برنز چندین راه وجود دارد که به شرح زیر می باشد:

استفاده از سس کچاپ

برای تمیز کردن لوازم برنزی خود می توانید از سس کچاپ یا رب گوجه فرنگی استفاده کنید. به صورت کلی سس کچاپ به دلیل داشتن اسید و سرکه در ترکیبات خود برای تمیز کردن لوازم برنزی بسیار کارآمد است. این ترکیب موجود در سس، هرگونه سیاهی حاصل از اکسید و یا به طور کلی تغییر رنگ ایجاد شده توسط اکسیژن، را در سطح برنز و یا حتی نقره برطرف می کند.

برای انجام این روش کافی است بر روی ظرف برنزی خود مقداری سس کچاپ ریخته و به صورت کلی به تمامی سطوح ظرف سس را پخش کنید. بعد از پخش کردن سس، اجازه دهید 20 دقیقه سس بر روی سطح برنزی بماند تا ترکیبات موجود در سس شروع به کار کنند.

حتما بخوانید:   روش های تمیز کردن کیف و کفش | چگونه کیف و کفش های خود را تمیز کنیم

بعد از گذشت این مدت کافی است به همراه یک پنبه سطح موردنظر را پاک کنید، در واقع شما با پاک کردن سس خواهید دید که سیاهی ظرف کاملا از بین رفته و ظرف موردنظر کاملا براق و نو شده است.

این روش یکی از راهکارهای ساده برای تمیز کردن لوازم برنزی می باشد که به شما کمک می کند با هزینه ای کاملا مقرون به صرفه از لوازم برنزی خود استفاده کنید. البته دقت کنید بعد از اینکه سطح موردنظر را از سس کچاپ پاک کردید، حتما ظرف را بشویید و در همان لحظه آن را خشک کنید.

استفاده از لیمو ترش

یکی دیگر از راهکارهای موجود برای تمیز کردن لوازم برنزی استفاده از لیمو ترش می باشد. این ماده به دلیل داشتن اسید فراوان هر گونه سیاهی و تغییر رنگی را جبران خواهد کرد. لیمو ترش به عنوان یک سفید کننده قوی در گذشته به شمار می رود و برای تمیز کردن انواع لوازم از لیمو ترش استفاده می کردند.

تمیز کردن لوازم برنزی توسط لیمو ترش بسیار ساده می باشد و در کوتاه ترین زمان به شما کمک می کند که رنگ اولیه ظروف را به آن برگردانید. برای انجام این روش کافی است مقداری لیمو ترش را به همراه پنبه به سطح برنز بمالید و این روش را آنقدر تکرار کنید تا حس درخشندگی و براق بودن را در لوازم برنزی مشاهده کنید.

در صورتی اگر برایتان ممکن است، بهتر است به صورت کلی جسم برنزی خود را درون آبلیمو ترش قرار دهید و اجازه دهید نیم ساعت درون محلول اسیدی بماند. بعد از گذشت نیم ساعت سطح موردنظر را از محلول خارج کرده و دوباره توسط یک پارچه آغشته به آبلیمو ترش سطح برنزی را کاملا تمیز کنید. بهتر است بعد از انجام این کار به دلیل پاک شدن اسید آبلیمو ترش حتما سطح را با آب بشویید و سپس آن را خشک کنید.

نکته‌ ای مهم برای استفاده از لیمو ترش

برای پاک کردن لوازم برنزی سس کچاپ بیشتر از لیمو ترش موثر بخش است. زیرا قدرت سس کچاپ اسیدی تر بوده و خیلی سریعتر می تواند برنز را تمیز کند. اما در مواردی ملایم، می توان از لیمو ترش استفاده نمود و این راهکار برای افرادی که در مدت زمان کوتاه به تمیز کردن لوازم برنزی خود می پردازند، بسیار موثر است.

حتما بخوانید:   روش اصولی و کاربردی جهت از بین بردن بوی بد فلاسک و شستشوی صحیح آن

نحوه تمیز کردن برنز

استفاده از سرکه سفید

برای تمیز کردن سطوح برنزی یکی دیگر از راهکارهای خانگی استفاده از سرکه سفید می باشد. سرکه سفید به دلیل داشتن اسیدی قوی می تواند به تمیز کردن لوازم برنزی به شما کمک کند.

برای انجام این کار کافی است، به همراه یک پنبه مقداری سرکه سفید را به سطوح برنزی بمالید تا با ترکیبات خود رنگ های اکسید شده را از سطح برنز جدا کند. برای اصولی پاک کردن سطوح برنزی توسط سرکه سفید می توانید، ظرف موردنظر را درون یک محلول سرکه سفید قرار دهید و اجازه دهید نیم ساعت بماند.

چگونگی انجام این روش کاملا شبیه به روش استفاده از لیمو ترش می باشد. بعد از نیم ساعت هنگامی که توسط یک پارچه تمیز سطح برنزی را از سرکه سفید پاک کردید، مشاهده می کنید که کاملا قسمت های اکسید شده جدا می شود و ظرف موردنظر به رنگ اولیه خود بر می گردد.

بعد از اتمام کار شستشو ظرف و خشک کردن آن را فراموش نکنید. زیرا وجود رطوبت در ظرف های برنزی بسیار سریع سبب اکسید شدن رنگ برنز می شود، که برای جلوگیری از این مشکل بهتر است بعد از اتمام کار آن را خشک کنید.

استفاده از ترکیب جوش شیرین و سرکه

به صورت کلی جوش شیرین یک پاک کننده بسیار قوی می باشد که برای تمیز کردن انواع لوازم کاربرد دارد. با این وجود اگر جوش شیرین را با سرکه سفید ترکیب کنید یک ترکیب بسیار قوی ایجاد می کنید که در کوتاه ترین زمان ممکن می توانید به تمیز کردن سطوح برنزی بپردازید.

برای انجام این روش کافی است مقداری جوش شیرین و سرکه سفید را با یکدیگر ترکیب کنید تا یک خمیر منسجمی به وجود آید. بعد از تهیه خمیر جوش شیرین و سرکه سفید کافی است، توسط یک دستکش سطوح برنزی خود را از این خمیر بپوشانید.

همچنین برای قدرت بالای این ترکیب می توانید مقداری نمک نیز به آن استفاده کنید تا به شکل اسکراب در بیاید و سبب سایش سطح موردنظر گردد. در اضافه کردن نمک زیاده روی نکنید زیرا سبب ایجاد خط و خشی در سطوح خواهد شد.

بعد از گذاشتن خمیر بر روی سطح برنز بهتر است نیم ساعت اجازه دهید، تا خمیر موردنظر شروع به کار کند. بعد از گذشت این مدت می توانید خیلی راحت سطح را از وجود این خمیر پاک کنید و سپس آن را به طور کامل بشویید و خشک کنید.

حتما بخوانید:   خانه تکانی قدم به قدم | تمیز کردن سرویس بهداشتی

استفاده از براق کننده فلزات

یکی از بهترین راه حل های پیشنهادی برای تمیز کردن برنز استفاده از براق کننده فلزات می باشد که سریعتر به شما کمک می کند تا سطح برنز ترمیم گردد. این روش برای کدر ترین سطوح برنزی بسیار کارآمد بوده و خیلی راحت رنگ برنز را به آن بر می گرداند.

برای انجام این روش، براق کننده فلزات را به صورت پولیش بر سطح برنزی انجام می دهید تا رنگ برنز به روز اول برگردد و از سیاهی و کدری خارج شود. براق کننده فلزات در بازار به عنوان جلاسنج موجود می باشند که شما برای استفاده از آن باید حتما از دستکش استفاده کنید. زیرا نباید با پوست، تماس مستقیم داشته باشد چرا که خطرناک بوده و مشکلات پوستی را می تواند ایجاد کند.

نحوه تمیز کردن برنز

نکات مهم برای نگهداری محصولات برنزی

  • وجود رطوبت در تغییر رنگ سطوح برنزی بسیار موثر می باشد که با این وجود افرادی که در شمال کشور زندگی می کنند، محصولات برنزی آن ها بیشتر در معرض کدر شدن است. با این وجود بهتر است در فاصله زمانی کوتاه برای تمیز کردن محصولات برنزی اقدام کنید.
  • اگر شما هم علاقه زیادی به محصولات برنزی در خانه دارید، تا جایی که برایتان ممکن است از کولرهای آبی استفاده کنید. کولر آبی در از بین بردن رطوبت بسیار نقشی موثر دارد که می تواند به طور کامل رطوبت محیط را جمع کرده و از بین ببرد. این سیستم سرمایشی هیچ گونه مشکلاتی از نم و یا رطوبت را ایجاد نخواهد کرد.
  • اگر قصد دارید لوازم برنزی خود را بشویید و یا گردگیری کنید به هیچ عنوان از شوینده های شیمیایی مثل مایع، شیشه شور، پاک کننده های چند منظوره و … استفاده نکنید. زیرا به مرور زمان سبب سیاهی می شود.
  • برای تمیز کردن سطوح برنزی کافی است یک دستمال مرطوب شده با آب را بر سطح موردنظر کشیده و سپس سریعا آن را خشک کنید.

نتیجه گیری

لوازم برنزی بسیار زیبا می باشند ولی به دلیل کدر شدن رنگ آن به مرور زمان، از آن استفاده نمی کنند. با وجود راه حل های پیشنهادی خیلی راحت می توان به تمیز کردن لوازم برنزی پرداخت. نحوه تمیز کردن برنز بسیار راحت است. و با داشتن کمی اطلاعات، با کمترین هزینه می توانید به تمیز کردن سطوح مختلف برنزی بپردازید.

31

نحوه تمیز کردن برنز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های مختلف نحوه تمیز کردن برنز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x