تعمیراتتعمیرات کولر گازی

همه چیز در رابطه با کولرگازی

کولرگازی چگونه اختراع شد و اجزای سازنده آن چیست؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

همان گونه میدانید مردم در فصل های گرم و حتی در فصل های سرد سال از کولرگازی استفاده می کنند ، در گذشته مردم زیاد توانایی خرید کولر گازی را نداشتند و یک وسیله ی لوکس به شمار می آمد ، اما امروزه یک وسیله ی ضروری در خانه ، محل کار،  بیمارستان ها و … بشمار می آِید که دمای محل را به صورت ایده آل تنظیم می کند ، در ادامه مطالب می خواهیم تاریخچه کولر گازی و نحوه کارکرد آن و همچنین اجزای سازنده آن را برایتان توضیح دهیم .

اولین نظریه در مورد تاریخچه کولر گازی در سال 1840 بود ، دکتر جان گوری اعتقاد داشت که خنک بودن محیط از بسیاری از بیماری ها مانند مالاریا ، جلوگیری می کند . در زمان های گذشته برای اینکه محیط بیمارستان ها را خنک کنند ، از یخ های رود خانه و دریاچه ها استفاده می کردند در آن زمان دکتر جان گوری توانست دستگاه خنک کننده را اختراع کند . در این اختراع دکتر جان گوری با استفاده از یک کمپرسور ، آب و بادگیر ها می توانست یخ تولید کند البته دکتر جان گوری در سال 1851 اختراعش را ثبت کرد اما نتوانست اختراعش را به تولید انبوه برساند .

اگر گاز یخچالتان خالی می شود پیشنهاد می کنم قبل از انجام هر کاری به مقاله زیر سر بزنید تا با این مشکل و نحوه رفع آن بصورت کامل آشنا باشید و سپس وارد عمل شوید.

رفتن به مقاله چرا گاز یخچال خالی می شود؟

کولرگازی

آشنایی با اولین اختراع کولرگازی

در ادامه مطاالب بالا شما را با اولین اختراع کولر گازی آشنا خواهیم کرد . ایده کولر گازی برای چند سال متوقف شد تا این که مهندس ویلیس کاری کرد و باعث اختراع کولر گازی امروزی شد . ویلیس در شرکت بوفالو فورج مشغول به کار بود و وظیفه داشت مشکلات رطوبتی را که منجر به چروک شدن مجله ها می شد ، بر طرف کند . مهندس ویلیس کریر توانست سیستمی را طراحی کند که رطوبت را کنترل کند ، او موفق شد دستگاه تصفیه هوا را اختراع کند البته بعد از مدتی از شرکت فورج جدا شد و با تعدادی از مهندسین دیگر توانست شرکت کریر را تاسیس کند .

حتما بخوانید:   آشنایی با قطعات کولر گازی | راهنمای جامع قطعات کولر گازی

کولرگازی و کاربرد آن در منزل

البته با وجود پیشرفت فناوری در آن زمان ، سیستم های خنک کننده همچنان کولر گازی وسیله ای گران و کوچک به شمار می آِمد . فریجیدر در سال 1929 از فناوری تبرید استفاده کرد و یک خنک کننده با سیستم تقسیم جدید را وارد بازار کرد که برای مصارف خانگی کوچک بود . اما باز این خنک کننده هم گران بود و هم برای نصب به یک اتاقک جداگانه نیاز داشت پس از آن فرانک فاوست ، این قابلیت را ارتقا داد فرانک در شرکت جنرال الکتریک کار می کرد که این شرکت توانست در سال های 1931 _ 1930 32 نمونه خنک کننده را تولید کند . مدتی بعد ، کولر گازی اختراع شد که قابلیت این را داشت که بر روی پنجره نصب شود اما همچنان کولر گازی قیمت بالایی داشت .

کولرگازی های استاندارد

با زیاد شدن استفاده سیستم های خنک کننده در دهه 1970 قانون هایی تصویب شد برای کاهش مصرف انرژی ، این قانون باعث شد که دستگاه هایی با مصرف انرژی بهینه تولید شود و این تا جایی ادامه پیدا کرد که امروزه کولر های گازی جدید 50 درصد  کمتر انرژی مصرف می کند ولی قدرت آن کم نشده است .

کولرگازی

کولرگازی هوشمند

امروزه کولر گازی های هوشمندی را اختراع کردند که قابلیت های بسیار دارد ، این کولر های هوشمند را می توانید به اینترنت وصل کرده و هر جای دنیا که باشید ، آن را کنترل کنید این کولر گازی ها اسکن هوشمند دارند که می توانند موقعیت کاربران را تشخیص داده و عملکرد خود را به بهترین نحو انجام دهد و قابلیت های بسیار زیاد دیگری هم دارد .

اجزای تشکیل دهنده کولرگازی

در بعضی از مناطق گرمسیر جهان استفاده از کولر گازی مورد استقبال فراوان مردم قرار گرفته است ، تحمل گرمای زیاد در فصل های گرم سال ، بدون کولر تقریبا غیر ممکن است ، البته کولر آبی و گازی عملکرد یکسان دارد ولی راندمان آن ها متفاوت است ، در کولر آبی ، محیط خنک می شود ولی رطوبت محیط به شدت زیاد شده و باعث به خطر افتادن سلامت انسان  خواهد شد و باعث بوجود آمدن بیماری های مفاصل استخوانی نیز می شود .

به همین دلیل در مناطق مرطوب ، استفاده از کولر آبی امکان ندارد . خنک کنندگی محیط و کاهش دما به وسیله ی کولر گازی کیفیت مطلوبی دارد و اگر قیمت کولر گازی مانند کولر آبی بود حتما کاربرد کولر های آبی محدود می شد .

حتما بخوانید:   بهترین قرص ظرفشویی در ایران چیست ؟

قسمت های تشکیل دهنده ی کولرگازی

کولر های گازی از دو قسمت مهم تشکیل شده اند :

  1. بخش الکتریکی .
  2. بخش مکانیکی .

اجزای مکانیکی به چه مواردی گفته می شود؟

قطعات مکانیکی قطعاتی هستند که در کنار هم قرار گرفته اند و با ایجاد مسیر حرکت گاز ، باعث بوجود آمدن سرما میشود ، اگر مشکلی در هر یک از قطعات مکانیکی بوجود بیاید ، تولید سرما در کولر را تحت تاثیر قرار خواهد داد .

1 – اجزای کمپرسور کولرگازی

کمپرسور در کولر گازی دو جزء دارد : مکانیکی و الکتریکی ، به قسمت الکتریکی موتور میگوییم . کمپرسورها معمولا در کولر گازی به دو شکل ساخته می شوند . یکی از این کمپرسور ها به نوع دورانی مشهور می باشد .

با وصل کردن برق به موتور الکتریکی کمپرسور ، موتور به دوران در می آید و گاز را از مسیر برگشت مکیده و با فشار وارد مسیر رفت می کند . به این صورت است که تولید سرما در کولر به طور مرتب ادامه خواهد داشت . نوعی دیگر از کمپرسور در کولر های گازی ، پیستونی می باشد که شباهت زیادی به موتور های پیستونی در اتومبیل دارد . با این فرق که نیروی محرکه پیستون در اتومبیل احتراق بنزین می باشد ولی در کمپرسور کولر گازی این نیرو به وسیله ی انرژی الکتریکی بوجود می آید .

2 – کندانسور کولرگازی

گاز سرما ساز در کمپرسور ، تحت فشار قرار می گیرد تا مسیر گردش خود را در مجموعه مکانیکی کولر پشت سر بگذارد . بعد از کمپرسور افزایش دمای گاز بدیهی می باشد و به همین دلیل قبل از وارد شدن گاز تحت فشار قرار گرفته و در مسیر مکانیکی آن را از کندانسور عبور می دهد . این قسمت از کولر تحت فشار هوایی است که از چرخش پروانه فن بوجود می آید به همین دلیل از دمای گاز کاسته می شود .

کولرگازی

3 – فیلتر یا درایر در کولرگازی

گاز سرما ساز بعد از کندانسور از درایر عبور می کند تا جرم های داخل لوله های کندانسور و رطوبت گاز از آن جدا شود و گاز خشک و خالص وارد مسیر سرما سازی شود .

4 – اواپریتور کولرگازی (Evaporator)

به طور معمول لوله های اواپریتور در بیشتر وسایل سرما ساز از جنس آلمینیوم ساخته می شود تا انتقال سرما راحت تر انجام گیرد ، گاز سرما ساز وقتی به لوله های اواپریتور در کولر گازی می رسد ، تبخیر شده و ایجاد سرما می کند و نیز هوای متراکمی که به وسیله ی چرخش پروانه ای به وجود آمده ، سرمای حاصله را به طرف خارج از کولر هدایت می کند و به این ترتیب است که بعد از مدتی هوای محیط خنک می شود .

حتما بخوانید:   عیب‌یابی و تعمیر کولر گازی یونیوا UNEVA

5 –  پروانه های کولرگازی

معمولا اسپلیت ها دو پروانه دارند که بر روی شافت موتور سوار شده اند ، پروانه  از مجرای ورودی ، هوا را میمکد و این هوا را با فشار وارد لوله های آلمینیومی اواپریتور می کند تا سرمای داخل کولر وارد محیط شود . البته هوای دمیده شده به کندانسور بعد از آن بسیار گرم می شود و این گرما به سمت بیرون از محیط روانه می شود .

6 – لوله ی کاپیلاری ( لوله ی مویی )

طول و قطر این لوله به تناسب قدرت کولر متفاوت است و وظیفه ی این لوله تبدیل گاز به مایع است و وظیفه ی حمل آن را تا ابتدای اواپریتور بر عهده دارد . جنس این لوله معمولا از مس است .

7 – سینی زیر کولرگازی

اگر شارژ گاز سرما ساز در اسپلیت بیشتر از مقدار لزوم صورت بگیرد و یا دمای ترموستات متناسب با گرمای محیط نباشد در روی لوله های اواپریتور ، ذرات یخ بوجود می آید و در زمان استراحت کولر و یا اتومات ترموستات ، ذرات یخ بر اثر زیاد بودن دما ذوب می شود و آبی که از ذوب این برفک ها بوجود آمده ، بر روی سینی میریزد ، البته در قسمتی از سینی کولر محلی درست شده برای خروج آب .

نکته : به وسیله ی یک شلنگ می توانید آب داخل سینی را از کولر خارج کنید .

8 – خروجی هوای سرد و فیلتر

در بیشتر کولر های گازی هوای سرد از قسمت جلوی کولر خارج می شود و برای جلوگیری از ورود ذرات گرد و غبار به این مسیر ، هوای سرد را از طریق فیلتری از جنس اسفنج عبور خواهد داد.

 نکات مهم در استفاده از کولرگازی که باید بدانید ؟

  • کولر باید در جایی نصب شود که از تابش مستقیم نور خورشید و باران در محفوظ باشد .
  • از یک فیوز مستقل برای حفاظت از دستگاه استفاده کنید .
  • سیم رابط ، دوشاخه و پریز کولر را متناسب با جریان مصرفی دستگاه خود انتخاب کنید و در انتخاب آن بسیار دقت کنید .
  • همیشه ترموستات را روی دمای مناسب قرار دهید  تا از مصرف بی رویه برق جلوگیری شود .
  • قبل از راه اندازی کولر شخصا و یا توسط تعمیر کار ماهر کولر را مورد بازدید قرار دهید .
  •  تا جایی که برایتان امکان دارد در ساعت اولیه شب از کولر استفاده نکنید زیرا در این ساعات ولتاژ کم است و این باعث فشار به کمپرسور خواهد شد و از عمر آن کاسته می شود .
پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

کولرگازی

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با کولرهای گازی و قطعات تشکیل دهنده کولرگازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x