تعمیرات اجاق گاز

چگونه طول عمر مفید اجاق گاز خود را افزایش دهیم؟ | نگهداری درست از اجاق گاز منزل

چنانچه شما نیز از آن دسته از افرادی هستید که به آشپزی علاقه دارید حتماً باید در نگهداری از لوازم آشپزخانه خود از جمله اجاق گاز نکات مهمی را رعایت کنید. اجاق گاز مانند هر لوازم آشپزخانه دیگری ممکن است با خرابی هایی مواجه شود اما شما باید مراقب باشید تا به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنید تا مجبور به تعمیر و یا تعویض آن نشوید. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی نکاتی جهت افزایش طول عمر اجاق گاز می پردازیم. اجاق گازها معمولاً ساختار ساده‌ای دارد و چنانچه به درستی از آن مراقبت و نگهداری شود سالیان طولانی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا به بررسی راهکارهایی جهت عملکرد بهتر اجاق گاز و افزایش طول عمر آن بپردازیم.

تمیز کردن دوره ای اجاق گاز را فراموش نکنید

بهترین کار جهت نگهداری و مراقبت از اجاق گاز و همچنین افزایش طول عمر مفید آن نظافت و تمیز کردن دوره ای و منظم دستگاه می باشد. بهتر است بعد از هر بار استفاده کردن از اجاق گاز تمامی آثار چربی، لکه و باقی مانده های غذا را از روی آن پاک کنید. با تمیز کردن اجاق گاز از بروز بسیاری از مشکلات در دستگاه جلوگیری خواهد شد.

سرشعله های اجاق گاز را تمیز کنید

چنانچه سوراخ های سرشعله ها دچار انسداد شوند اجاق گاز درست کار نخواهد کرد و با اختلال مواجه خواهد شد. برای جلوگیری از ایجاد مشکل در سرشعله ها باید هر چند وقت یک بار تمامی منافذ و سوراخ های آن کاملاً تمیز شده و هرگونه انسداد و گرفتگی در آن بر طرف شود. برای نظافت سرشعله ها می توانید آنها را درون ظرفی که حاوی مایع شوینده و آب می باشد قرار دهید. ۱۰ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید و پس از آن سرشعله ها را از ظرف بیرون آورده و آن را درون محلولی از سرکه و آب قرار دهید تا با انجام دادن این کار هرگونه انسداد و گرفتگی در منافذ سرشعله ها باز می شود و کاملاً تمیز خواهد شد. چگونه طول عمر مفید اجاق گاز خود را افزایش دهیم؟ راهکارهایی جهت نگهداری درست از اجاق گازبرای آنکه منافذ سرشعله ها را باز کنید و انسداد را برطرف کنید هرگز از چوب کبریت، خلال دندان و یا اشیای دیگری مثل این ها استفاده نکنید زیرا ممکن است بشکند و تکه ای از آنها درون منافذ و مجراهای سرشعله باقی بماند و مشکل را بیشتر کند.

حتما بخوانید:   خرابی های رایج در اجاق گاز آردل ARDEL

برای تمیز کردن اجاق گاز از مواد شیمیایی استفاده نکنید

لازم است به شما عزیزان یادآوری کنیم که اگر آبکاری استیل در اجاق گازها از بین برود و خراب شود قابل تعمیر نیست. برای آنکه بتوانید لکه ها و چربی های قدیمی را از روی اجاق گاز پاک کنید ممکن است به سراغ مواد شیمیایی و پودر ساینده بروید اما باید بگوییم که استفاده از این مواد می‌تواند آسیب‌های جدی به بدنه اجاق‌ گاز وارد کند. بنابراین بهتر است با استفاده از محلول سرکه و آب اقدام به تمیز کردن لکه ها و چربی ها از روی اجاق گاز کنید. بهتر است پس از هر بار استفاده کردن از اجاق گاز به نظافت آن بپردازید و اجازه ندهید که لکه ها قدیمی و ماندگار شوند زیرا هر چقدر که بیشتر روی اجاق گاز باقی بماند مقاومت آن در برابر تمیز شدن بیشتر می‌شود و نظافت آن دشوارتر خواهد شد. مواد شیمیایی قوی و پودرهای ساینده باعث ایجاد خراش های کوچک و شکاف های نامحسوس بر روی اجاق گاز می شود و همین امر باعث می شود که چربی ها و ذرات غذا در این شکاف ها نفوذ کرده و نظافت اجاق گاز در دفعات بعدی به مراتب دشوارتر از قبل خواهد بود. بهتر است برای تمیز کردن اجاق گاز از پودرها و مواد شوینده قوی استفاده نکنید زیرا همانطور که گفته شد این مواد به اجاق گاز آسیب وارد می‌کند و ممکن است کارکرد آنها را با اختلال مواجه کند. بهترین محلول جهت تمیز کردن اجاق گاز محلول سرکه و آب و همچنین جوش شیرین و آب می باشد. این مواد طبیعی بوده و به اجاق گاز آسیبی نمی رساند.

نظافت قسمت های دور از دسترس اجاق گاز

بخش هایی از اجاق گاز می باشند که معمولاً در دسترس نیستند و از دید کاربر پنهان می‌مانند و به همین خاطر چربی، آلودگی و لکه ها به مرور در آنجا انباشته شده و نظافت آن دشوار خواهد بود. از جمله این موارد می‌توان به دستگیره های اجاق گاز و یا زیر سر شعله ها اشاره کرد. نکته ای که باید آن را در نظر بگیرید این است که به هنگام نظافت اجاق گاز این بخش ها را نیز تمیز کنید. بهتر است هر چند وقت یک بار همه دستگیره های اجاق گاز را از آن جدا کرده و سر شعله ها را بردارید و زیر سر شعله ها را به کمک یک اسفنجی که با مایع شوینده و آب آغشته شده است کاملاً تمیز کنید. سرشعله ها را می توانید در محلولی از سرکه و آب قرار دهید و اجازه دهید که حدود ۳۰ دقیقه در آن باقی بماند پس از آن دستگیره ها را خارج کرده و با یک اسفنج باقیمانده لکه ها و چربی ها را از بین ببرید و پس از خشک شدن دوباره آن را سر جای خود قرار دهید. بهتر است این کار را حداقل یک بار در ماه انجام دهید.

حتما بخوانید:   فاصله شیر گاز از اجاق گاز چقدر باید باشد؟

قابلمه و ظروف بزرگ روی اجاق گاز قرار ندهید

یکی از مواردی که می تواند به اجاق گاز آسیب های جدی وارد کند قرار دادن ظروف بسیار سنگین روی دستگاه می باشد. قرار دادن ظروف خیلی سنگین و بزرگ روی اجاق گاز می تواند کارکرد دستگاه را به شدت تحت تاثیر قرار داده و از عمر مفید آن کم کند. اگر جنس اجاق گاز شما از استیل می باشد قرار دادن ظروف بزرگ روی آن می تواند موجب برگشت حرارت بر رویه استیل اجاق گاز شود و رنگ استیل اجاق گاز به مرور آسیب می بیند و عوض می شود.چگونه طول عمر مفید اجاق گاز خود را افزایش دهیم؟ راهکارهایی جهت نگهداری درست از اجاق گاز اگر اجاق گاز شما شیشه ای باشد قرار دادن ظروف سنگین و بزرگ می‌تواند احتمال شکستن شیشه را بالا ببرد زیرا هم وزن سنگین باعث آسیب رسیدن به شیشه می شود و هم برگشت حرارت می تواند باعث آسیب رسیدن به شیشه و شکستن آن شود.

از ریختن آب روی اجاق گاز خودداری کنید

برخی از افراد تصور می کنند با ریختن آب روی اجاق گاز می توانند حسابی آن را تمیز کرده و با این فکر وسوسه برانگیز است که متاسفانه این کار را انجام داده و مرتکب اشتباه بزرگی در رابطه با اجاق گاز می شوند. اگر روی اجاق گاز آب ریخته شود ممکن است به لوله ها و مجرا های داخلی دستگاه نفوذ پیدا کرده و عملکرد برق رسانی سیستم را با اختلال مواجه کند. مخصوصا در اجاق گاز های شیشه ای این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است. رعایت کردن این موارد می تواند به افزایش طول عمر اجاق گاز کمک کند و همچنین عملکرد آن را بهبود بخشد.

در نصب اصولی اجاق گاز دقت کنید

یکی از عواملی که می تواند باعث بهتر شدن عملکرد اجاق گاز و افزایش طول عمر آن شود نصب درست و اصولی اجاق گاز می باشد. بهتر است اجاق گاز به صورت صحیح و استاندارد توسط تکنسین ماهر نصب شود.

  • نصب کردن اجاق گاز کنار پنجره، نزدیک یخچال، کنار سینک و در محیط هایی که پر رفت و آمد هستند اشتباه است.
  • قرار دادن و نصب اجاق گاز در کنار سینک می تواند موجب پوسیده شدن قطعات اجاق گاز و همچنین خاموش شدن اجاق گاز به علت پاشیدن آب روی آن باشد.
  • نصب اجاق گاز زیر پنجره می تواند احتمال زنگ زدن و رطوبت گرفتن اجاق گاز را زیاد کند.
حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات اجاق گاز آاگ AEG | آموزش تعمیر اجاق گاز آاگ

عدم استفاده از اشیا نوک تیز برای برطرف کردن رسوبات

ممکن است باقی مانده های مواد غذایی روی اجاق گاز مقاوم شده با نظافت معمولی از بین نروند به همین خاطر کاربران سعی می‌کنند از اشیای نوک تیز و فلزی مثل تیغ استفاده کنند و لکه ها را از بین ببرند. لازم به ذکر است استفاده از این اشیا جهت تمیز کردن اجاق گاز می تواند باعث آسیب های جدی به اجاق گازهای شیشه ای و یا اجاق گازهای فلزی شود. برای آن که از این اتفاق جلوگیری کنید بهتر است اجازه ندهید که لکه ها زیاد باقی بمانند و مقاوم شوند و پس از هر بار استفاده کردن از اجاق گاز به نظافت و تمیز کردن دستگاه اقدام کنید. همچنین برس های سیمی می ‌تواند باعث ایجاد خط و خش و شکاف های نامحسوس روی اجاق گاز شوند. برس های سیمی می تواند به الکترودهای جرقه زن نیز آسیب وارد کند. این الکترودها قطعاتی ظریف می باشند باید برای تمیز کردن آنها بسیار ملایم رفتار کرد.

نشتی اجاق گاز را برطرف کنید

یکی از ساده ترین راهکارها جهت افزایش طول عمر اجاق گاز رعایت نکات مربوط به ایمنی و نشتی اجاق گاز می باشد. نشتی گاز از موارد بسیار خطرناک است و می تواند باعث آسیب های جبران ناپذیر و انفجار شود. چگونه طول عمر مفید اجاق گاز خود را افزایش دهیم؟ راهکارهایی جهت نگهداری درست از اجاق گازبنابراین به محض اینکه بوی گاز از اجاق گاز خود احساس کردید بهتر است سریعاً در و پنجره ها را باز کنید و به برطرف کردن نشتی اجاق گاز بپردازید.

نتیجه گیری

اجاق گاز یکی از وسایل بسیار پرکاربرد در هر خانه ای می باشد و در طول روز چندین بار از آن استفاده می شود به همین سبب ممکن است بیشتر از دیگر لوازم در معرض آسیب و خرابی قرار گیرد. راهکارهای مهمی برای افزایش طول عمر اجاق گاز وجود دارد که در این مقاله به آنها اشاره کرده ایم. با رعایت آنها می توانید عملکرد اجاق گاز خود را افزایش دهید. چنانچه سوالی در رابطه با نحوه استفاده از اجاق گاز داشتید می توانید با تلفن های ایبک امداد تماس بگیرید و از راهنمایی کارشناسان ما استفاده کنید.

111111111111111111

31

چگونه طول عمر مفید اجاق گاز خود را افزایش دهیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه طول عمر مفید اجاق گاز خود را افزایش دهیم؟ | نگهداری درست از اجاق گاز منزل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا