تعمیراتتعمیرات پکیج و آب گرمکن

راهکارهای افزایش طول عمر آبگرمکن

سرویس سالانه، نگهداری درست و منظم باعث بیشتر شدن طول عمر آبگرمکن می شود. آبگرمکن معمولا تا موقعی که دچار عیب و خرابی نشود به چشم نمی آید ولی اگر سرویس منظم و به موقع صورت بگیرد، از خسارت های بابت خرابی آبگرمکن می توان جلوگیری کرد. بررسی دقیق بدنه، اتصالات و هر نوع شکاف و ترک که موجب نشتی می شود، از مهم ترین راه ها برای اطمینان از کارایی درست آبگرمکن می باشد.
با ایبک امداد همراه باشید تا در این مقاله به مواردی که باعث افزایش طول عمر آبگرمکن خواهد شد، اشاره ای داشته باشیم.

میانگین عمر آبگرمکن چقدر است؟

600 1

پیش از آن که به ذکر مواردی درباره افزایش طول عمر آبگرمکن اشاره کنیم طول عمر استاندارد این وسیله را بررسی خواهیم کرد.
آبگرمکن های برقی در صورت استفاده مناسب و درست بین ۱۰ الی ۱۵ سال و آبگرمکن های گازی بین ۸ الی ۱۲ سال عمر مفید دارند.
بدیهی است که نمونه ها و نسخه های جدید تر آبگرمکن های فعلی از نمونه های قدیمی کارایی و دوام بیشتری دارند. ولی برای استفاده بلند مدت از آن، نگهداری صحیح مهم ترین امر می باشد.
روش های ارزان و زیادی جهت افزایش طول عمر آبگرمکن وجود دارد که اگر شما در موقع نگهداری، ارتقا و یا نصب سیستم گرمایشی خود وقت و حوصله بیشتری بگذارید و این نکته ها را لحاظ کنید، آبگرمکن شما برای مدت طولانی و در حالت خوبی قرار خواهد داشت.

انواع آبگرمکن ها و راه های مقابله با خراب شدن آن ها

bluefrog Plumbing Drain Tankless Water Heater Irving TX 1

به غیر از آبگرمکن های قدیمی و مخزنی، چند نوع دیگر نیز وارد بازار شده است که در ادامه با هم آن ها را بررسی می کنیم.

آبگرمکن های معمولی: دارای یک مخزن جهت گرم کردن آب می باشد. توصیه می شود این آبگرمکن ها دسته کم هر ۶ ماه یک بار تمیز شود تا در نتیجه طول عمر بیشتری داشته باشد.

آبگرمکن های بدون مخزن: این آبگرمکن ها مخزن ندارند و به جای آن دارای coil است که برای جمعیت زیاد مناسب می باشد.
برای افزایش طول عمر این آبگرمکن ها نیاز است هر سال آبگرمکن را تمیز کنید.

آبگرمکن های هیبریدی ( پمپ حرارتی ) : طریقه گرم کردن آب این آبگرمکن ها به کمک گرمای زمین و هوا توسط برق، برای منتقل کردن گرما می باشد. لازم به ذکر است که این آبگرمکن ها هر ۶ ماه یکبار باید پاکسازی شوند.

آبگرمکن های خورشیدی ( سلولی ) : گرم کردن آب از راه سلول یا پنل های خورشیدی که به شکل سقفی نصب و به کار گرفته می شود.
این آبگرمکن ها با توجه به مراقبت از صفحات هر ۶ ماه یک بار باید پاکسازی شوند.

مواردی در مورد افزایش طول عمر آبگرمکن

عدم روشن شدن آبگرمکن دیواری

برای بیشتر شدن طول عمر آبگرمکن می‌توانید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

۱. دمای آب گرم

چنانچه از سیستم آبگرمکن برقی یا گازی استفاده می‌ کنید، افزایش طول عمر آبگرمکن شما به مقدار دمای آب، قطعات خرابی که تعویض نشده‌اند و کیفیت آب بستگی دارد. آبگرمکن ها اغلب با دمای نزدیک به ۱۴۰ درجه از کارخانه تولید کننده فرستاده می‌شوند. آب در این دمای زیاد می‌ تواند خرابی مخزن را سرعت بخشد.

با یک دماسنج دمای آب دور ترین خروجی را بسنجید، آب گرم نباید دمایی بیشتر از ۱۲۰ به خود داشته باشد. پس دکمه مربوط به تنظیم دما را موقع نیاز به گونه ای تنظیم کنید تا بیشتر از ۱۲۰ نرسد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از دستگاه لباسشویی ایندزیت indesit

 

۲. اصول و نکات نگهداری پیشگیرانه

جدا از دمای زیاد، خراب شدن سیستم گرمایشی شما می تواند به علت رسوبات، ته نشینی مواد معدنی و ناخالصی هایی که در انتهای مخزن نشست می کنند، باشد انباشته شدن زباله و مواد های معدنی باعث می شود در بازه زمانی متوسط گرمایش آب را کاهش دهد و فیش برق شما نیز افزایش بیابد.

جهت افزایش طول عمر آبگرمکن، دستگاه شما باید هر ۱۲ ماه یکبار توسط تکنسین و متخصص مربوطه مورد شستشوی کامل داخلی لوله قرار بگیرد.
وسیله ای در آبگرمکن به نام میله آند وجود دارد که کارایی آن به آهن ربا شبیه می باشد با این تفاوت که این میله رسوبات رابه خودش جذب می کند و این قطعه هم باید تقریبا هر ۳ سال یکبار تعویض شود.

فلکه فشار و دما بالای مخزن را چک کنید. توجه کنید که آب خیلی داغ می شود و بیرون می ریزد. چنانچه هر مورد سوراخ و ترک لوله که باعث نشتی آب در فلکه و یا در انتهای مخزن مشاهده شد، با یک تکنسین تماس برقرار کنید.
برای بیشتر شدن طول عمر آبگرمکن، برای سرویس های سالیانه و نگهداری درست آن با تکنسین لوله کشی هماهنگ کنید. در نظر داشته باشید که نصب درست سیستم گرمایشی و آبگرمکن، تاثیر چشم گیری در کارایی و سلامت دستگاه دارد.

مراحل افزایش طول عمر آبگرمکن دیواری

روش هایی جهت افزایش طول عمر آبگرمکن را با هم بررسی خواهیم کرد:

۱. شیر فلکه کاهش فشار را چک کنید

فلکه را امتحان کنید:

فلکه فشار شکن موجود در بالا و یا بغل آبگرمکن را امتحان کنید. چنانچه قدرت فشار داخل مخزن بسیار افزایش پیدا کند، این فلکه به صورت اتوماتیک باز می‌شود.
(قدرت جریان فشار بیشتر در حقیقت قابلیت این که  باعث انفجار مخزن شود را دارد.) برای امتحان آن، یک ظرف در زیر قسمت لوله تخلیه گذاشته و به آهستگی فلکه فشار شکن را باز نمایید.

در صورت ضرورت شیر را عوض کنید

اگر در موقع باز کردن اهرم شیر فلکه، آب جاری نمی شود فلکه را عوض کنید. تعویض فلکه راحت می باشد: آب را بسته، مخزن آب را خالی، لوله تخلیه را باز  و بعد فلکه قدیمی که می خواهید تعویض شود را با دقت باز کنید طوری که محل رزوه اتصال آسیبی نبیند. اگر سال های زیادی از عمر فلکه می گذرد و تا به حال امتحان نشده ، امکان دارد بعد از تست، دچار نشت بشود. در این حالت، فلکه را عوض کنید.

بررسی نهایی کار:

فلکه ی بر روی لوله آب سرد را که آبگرمکن را آب می‌ کند را قطع کنید. بعد از آن در همه شیر ها آب گرم را باز کنید تا فشار درون مخزن رها شود. فلکه آب را باز کنید تا کار به اتمام برسد. چنانچه آبگرمکن دیجیتالی دارید، برق را در قسمت پنل اصلی قطع کنید. برای آبگرمکن گازی، دکمه ریموت یا کنترل گاز را روی «OFF» بگذارید.

۲. رسوبات را مخزن اصلی آبگرمکن تخلیه شود

مخزن را خالی کرده تا رسوب هایی که در انتهای مخزن نشسته و ته نشین شده‌ اند، خروج پیدا کنند. اجتماع رسوبات، باعث کم شدن عمر سیستم گرمایشی شما شده و با کم شدن کارایی آبگرمکن، به فیش برق شما افزوده خواهد شد. خالی شدن ۲ یا ۳ ظرف بزرگ آب تقریبا جهت خرج کردن رسوبات مناسب می باشد ولی همیشه بگذارید آب تا موقعی  جریان داشته باشد که دیگر  ذرات را در ظرف ملاحظه نکنید. درب دریچه خروج را به آهستگی باز بکنید و اجازه دهید که آب بیشتر جاری شود تا آب صاف بشود و رسوبی نداشته باشد.

۳. دستگاه سختی گیر و تصفیه آب نصب کنید

cim 2511

در بعضی از منطقه ها، مقدار املاح معدنی آب بالا می باشد که آب سخت نام گذاری شده است. احتمال آن که آب سخت رسوب های معدنی را در درون مخزن آبگرمکن جا بگذارد و باعث شود که طول عمر مفید سیستم گرمایشی کم شود خیلی زیاد است.
جهت بیشتر کردن طول عمر سیستم گرمایشی یا آبگرمکن و کمتر شدن این دسته از ناخالصی ها و رسوب ها باید دستگاه تصفیه و سخت گیر آب را حتما تهیه کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش ریست کردن یخ ساز یخچال ساید بای ساید

۴. شنیدن صدای عجیب و نا آشنا از آبگرمکن

شما نباید بابت صداهای نا آشنا و عجیب که از آبگرمکن به گوشتان می رسد باشید چون این صداها صرفاً فقط هوای موجود و اضافی است که با خارج شدن آب وارد سیستم و لوله ها می شود. اگر بعد از تمام شدن عملیات، فلکه مربوط به تخلیه آب به درستی بسته نشود، مخزن آب را بصورت کامل خالی کنید، فلکه کهنه را با فلکه جدید تعویض کنید. جهت برقرار کردن دوباره سیستم گرمایشی و آبگرمکن، فلکه قطع کن را باز کنید و بگذارید آب گرم از تمام خروجی ها خروج پیدا کند تا همه ی هوا ها تخلیه شود. بعد از انجام این کار برق و شمعک را مجددا روشن کنید.

مهم ترین مزایای آبگرمکن های دیواری

آبگرمکن های دیواری مزیت های فراوانی نسبت به آبگرمکن های ایستاده دارند. آبگرمکن های دیواری، بدون محدودیت آب را گرم می کنند و هرگز آب گرم تمام نمی شود.
آبگرمکن های دیواری با فشار بسیار کم آب کار می کنند. این آبگرمکن ها ابعادی کوچک دارند و مناسب برای نصب در واحد های مسکونی، آپارتمانی و همچنین ادارات می باشند. در مقابل رسوبات آب دارای مقاومت زیادی می باشد.
بازدهی بالای حرارتی دارد و صرفه جویی چشمگیری در مصرف گاز دارد.
اجزای آبگرمکن های دیواری و نحوه عملکرد این سیستم گرمایشی را برای شما شرح میدهیم:

 1. مبدل حرارتی
 2. کلید حرارتی مبدل
 3. الکترود جرقه زن
 4. خروجی آب گرم
 5. برد الکترونیکی
 6. دسته شیر گاز
 7. شیر پروانه ای تنظیم گاز
 8. مجرای اندازه گیری فشار گاز ورودی
 9. رابط چند راهه
 10. رگولاتور آب
 11. مشعل
 12. حسگر شعله
 13. کلاهک تعدیل
 14. کلید حرارتی کلاهک تعدیل
 15. ترموکوپل
 16. فندک آبگرمکن

در ادامه به توضیح تعدادی از این قطعات میپردازیم:

 • مبدل: لوله هایی می باشند که با پره های حرارتی و از جنس مس تولید شده است و موجب افزایش دما می شود. انتقال گرما در شعله های مشعل موقع عبور جریان آب در لوله های مسی از وظایف این قطعه می باشد.
 • کلاهک تعدیل: کار آن جلوگیری از خاموش نشدن آبگرمکن و تنظیم کردن سرعت مکش هوا است.
 • شیر پروانه ای: وظیفه دارد میزان ورودی گاز مشعل را به رگلاتور محدود کند.
 • ترموکوپل: وقتی این قطعه با شعله گرم می شود شیر مغناطیسی در سیستم گاز سوز را باز می کند.
 • مشعل: کارایی این قطعه انتقال دادن نیروی گرما به مبدل می باشد.
 • شمعک: در آبگرمکن همیشه روشن است و موقعی که شیر آب گرم باز می شود شمعک مشعل را روشن می کند.
 • فندک آبگرمکن: با فشار دادن فندک، شمعک روشن می شود.

نتیجه گیری

آبگرمکن سیستم مقاومی است و در شرایط مطلوب می تواند دسته کم تا سال های زیادی کار کند. در این بین می توانید کار هایی را جهت افزایش طول عمر آبگرمکن انجام دهید تا در مصرف انرژی ها و هزینه ها صرفه جویی مناسبی داشته باشید.
هر چه زود تر به آبگرمکن خود رسیدگی کنید تا از خراب شدن و آسیب های زیادتر پیش گیری شود.
به خاطر داشته باشید که اگر آبگرمکن شما دچار مشکلات کوچک شد از آن چشم پوشی نکنید و برای بر طرف کردن مشکل آن سریع تر اقدام کنید تا با مشکلات بزرگ تر روبرو نشوید.

چگونه طول عمر آبگرمکن را افزایش دهیم ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مراحل افزایش طول عمر آبگرمکن دیواری چه چیز هایی می باشد ؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا