تعمیرات لباسشویی

راهنمای عیب یابی ماشین لباسشویی بوش BOSCH

ماشین لباسشویی بوش هم مانند دیگر لوازم خانگی ممکن است دچار خرابی شود. بعد از مدت زمان استفاده از این برند امکان فرسودگی و خرابی ماشین لباسشویی بوش وجود دارد. در این مقاله از ایبک امداد برای شما از عیب یابی و دلایل ایرادات ماشین لباسشویی بوش مطالبی را بیان می کنیم.

دلیل خرابی ماشین لباسشویی بوش

بعد از استفاده مکرر از ماشین لباسشویی بوش ممکن است دستگاه دچار فرسودگی شود و مشکلاتی بوجود بیاید. این مشکلات به دو دسته تقسیم می شوند: دسته اول مشکلاتی می باشند که بسیار ساده هستند و شما می توانید به راحتی آنها را برطرف کنید. دسته ی دوم مشکلاتی هستند که در جهت رفع آن حتما باید از متخصص کمک بگیرید.

ریست کردن ماشین لباسشویی بوش

در زمان بوجود آمدن خرابی در ماشین لباسشویی بوش اولین کاری که باید انجام دهید، ریست کردن ماشین لباسشویی بوش می باشد. در صورت بروز مشکلاتی مانند: در حین کار ناگهان حرکت دستگاه متوقف شود، کار شستشو آغاز نشود، درام نچرخد، خاموش شدن دستگاه به دلیل قطعی برق و ……

به هنگام بروز این مشکلات ماشین لباسشویی بوش را ریست کنید تا به حالت پیش فرض کارخانه برگردد. البته چنانچه خرابی ماشین لباسشویی بوش بدلیل قطعات تشکیل دهنده آن باشد ریست کردن کار ساز نمی باشد و با ریست کردن خرابی آن برطرف نمی شود. فقط با مشاهده ارور یا خطا که در دستگاه ظاهر می شود می توان دستگاه را به حالت پیش فرض کارخانه تنظیم کرد تا ارور دستگاه از بین برود.

روش اول: ریست کردن ماشین لباسشویی بوش

در جهت ریست کردن ماشین لباسشویی بوش آسان ترین روش که بتوانید ماشین لباسشویی بوش را ریست کنید این است که دستگاه را از پریز برق جدا کرده و ۵ دقیقه صبر کنید. بعد از آن کلید استارت دستگاه را به مدت ۵ ثانیه فشار داده و نگه دارید. سپس دو شاخه برق دستگاه را به پریز برق بزنید و ماشین لباسشویی بوش را دوباره راه اندازی کنید.

روش دوم: ریست ماشین لباسشویی بوش

ماشین لباسشویی بوش

این روش مختص ماشین لباسشویی هایی که ولوم دارند می باشد که در تمامی این مدل ها نه، ولی در بیشتر مدل های ولوم دار قابل استفاده می باشد و بخوبی جواب می دهد. ابتدا باید ولوم را روی خاموش قرار دهید که معمولا روی ساعت ۱۲ قرار دارد و بعد از آن درب دستگاه را خاموش کنید و ولوم را روی ۶ و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید، و حدود ۳ ثانیه صبر کنید سپس کلید spin را نگه دارید. بعد از انجام این کارها باید ساعت را در موقعیت ۷ بچرخانید و ۲ ثانیه صبر نمائید و سپس کلید چرخش دستگاه را رها کنید و ولوم را به قسمت خاموش برگردانید. امکان دارد دوباره مجبور به تکرار این کارها شوید.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر فر بوش BOSCH

روش سوم: ریست ماشین لباسشویی بوش

بعضی از مدل های ماشین لباسشویی بوش spin دکمه چرخش وجود ندارد و این روش مختص این نوع از ماشین لباسشویی بوش می باشد. در اولین قدم ولوم دستگاه را روی خاموش بگذارید و سپس درب ماشین لباسشویی را ببندید، کلید روشن شدن دستگاه را فشار داده و نگه دارید و همزمان باید ولوم دستگاه را بر خلاف عقربه های ساعت، بر روی برنامه شستشوی سریع قرار دهید. سپس ۱۰ ثانیه کلید استارت را نگه دارید و بعد از ۱۰ ثانیه یا کمی بیشتر باید ولوم دستگاه را روی خاموش قرار داده و از ماشین لباسشویی بوش تست بگیرید. حتما توجه کنید، اگر دستگاه را ریست کردید و مشکل دوباره شروع شد، این احتمال وجود دارد که یک قطعه در دستگاه ماشین لباسشویی بوش خراب شده و نیاز به تعمیر داشته باشد بهتر است از دستکاری کردن خودسرانه دستگاه خود جداً خودداری کنید.

دلیل روشن نشدن ماشین لباسشویی بوش

برق نگرفتن دستگاه: چنانچه ماشین لباسشویی شما روشن نشود، بصورتی که تمام چراغ های روی پنل نیز روشن نباشد باید اول بررسی کنید که آیا برق وارد دستگاه می شود یا نه؟ جهت تست دستگاه خود، پریز برق که دو شاخه به آن وصل شده را چک کنید یک وسیله ی برقی مانند شارژ موبایل را به پریز متصل کنید، و ببینید آیا موبایل شما شارژ می شود یا نه؟ سپس به کمک یک فاز متر، دو شاخه و سیم ماشین لباسشویی را چک کنید. اگر مشکل از سیم های بیرون دستگاه ماشین لباسشویی نبود باید از متخصص کمک بگیرید. بعضی اوقات مشکل برق رسانی از سیم کشی های داخلی در ماشین لباسشویی بوش می باشد.

خرابی در برد الکترونیکی

اگر در ماشین لباسشویی بوش شما برد دچار خرابی شود می توان گفت که نشانه ی خرابی برد موارد زیر است:

  • تمام چراغ ها بر روی پنل خاموش شده و دستگاه شما کار نکند.
  • دستگاه کار نمی کند ولی چراغ های روی پنل روش است.
  • تمام دکمه های روی پنل کار نمی کند.

با توجه به مرحله ی اول که برق رسانی در دستگاه را چک کردید، حتماً مشکل از برد الکترونیکی دستگاه شما می باشد‌. زمانی که بیرون از دستگاه برق مشکلی نداشته باشد ولی درون دستگاه شما برق وجود ندارد یقین بدانید برد الکترونیکی ماشین لباسشویی بوش شما ایراد دارد. برد الکترونیکی ماشین لباسشویی همانند مغز دستگاه عمل می کند و تمام دستورات از برد دستگاه شما صادر می شود. این قطعه بسیار حساس، مهم و پیچیده است. توصیه می شود این قطعه را به هیچ وجه دستکاری نکنید و برای تعمیر آن از متخصص کمک بگیرید.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی فریدولین Feridolin

ایراد در صفحه نمایشگر

ممکن است با خاموشی صفحه نمایشگر روبرو شوید. همانگونه که در بالا برایتان توضیح دادیم ابتدا سیستم برق رسانی دستگاه یا برق ساختمان را چک کنید. سپس برد الکترونیک را بررسی کنید چنانچه برد هم مشکلی نداشت، احتمال سوختگی یا خرابی صفحه نمایشگر دستگاه شما وجود دارد. برای اطمینان پیدا کردن دکمه های روی پنل دستگاه را چک کنید، اگر فقط بعضی از آنها کار کردند ، این مشکل می تواند به دلیل خرابی در صفحه نمایشگر ماشین لباسشویی بوش باشد.

ایراد میکروسوئیچ درب

اگر درب ماشین لباسشویی باز مانده باشد ماشین کار نمی کند حتما به این نکته توجه داشته باشید درب ماشین لباسشویی بوش را بخوبی ببندید. گاهی اوقات شما کاملاً اطمینان دارید که درب ماشین لباسشویی بسته شده ولی ماشین روشن نمی شود. در اینصورت مشکل کار نکردن ماشین از، میکروسوئیچ است که حتما باید تعویض شود.

ایراد ولوم ماشین لباسشویی

آن دسته از ماشین لباسشویی بوش که ولوم تایمر دارند، روشن شدن ماشین لباسشویی به وسیله ی ولوم تایمر انجام می‌شود، چنانچه ولوم دستگاه خراب شده باشد، دستگاه شما روشن نمی شود. با تعویض این قطعه یا تعویض شفت مشکل دستگاه بر طرف می شود.

خرابی موتور ماشین لباسشویی بوش

ماشین لباسشویی بوش

موتور قلب دستگاه شما است و یکی از دلایلی که می تواند باعث خرابی موتور ماشین لباسشویی بوش شود، داغ شدن موتور بر اثر کار کردن مداوم دستگاه آن هم به شکل پیوسته می باشد. حتما به دستگاه خود چند ساعت استراحت دهید تا موتور فشار زیادی را متحمل نشود. موتور ماشین لباسشویی اصلی ترین و گران قیمت ترین قطعه های دستگاه می باشد. حتماً توجه داشته باشید، برای پیشگیری از این مشکل به ماشین لباسشویی خود فشار وارد نکنید و بعد از استفاده، چند ساعتی به آن استراحت دهید.

عدم توان بار دیگ در دستگاه

چنانچه در ماشین لباسشویی بوش بیش از توان دیگ لباس بریزیم، نامتوازن بودن لباسها باعث این موضوع می شود که دیگ ماشین لباسشویی بخوبی کار نکند و یا اصلاً حرکت نکند. پس دقت کنید لباس ها را طبق ظرفیت دستگاه و به صورت متعادل در دیگ ماشین لباسشویی پخش کنید.

دلیل کار نکردن برنامه های دستگاه

اگر متوجه شدید که برنامه ها در ماشین لباسشویی بوش کار نمی کند و شما در استفاده از دستگاه لباسشویی خود دچار مشکل شده اید دلایل بروز این مشکل به شرح زیر می باشد:

  • فعال بودن قفل کودک در ماشین لباسشویی بوش
  • خراب بودن کلید پاور دستگاه
  •  فشار دادن خیلی طولانی یا خیلی کوتاه کلید پاور

برای اینکه به خوبی از ماشین لباسشویی خود استفاده کنید باید دفتر راهنمای آن را به دقت مطالعه کنید چون باعث می شود اطلاعات شما برای استفاده از ماشین لباسشویی بوش بالا رفته و مشکلات جزئی مانند قفل کودک و یا غیر فعال کردن آن را به راحتی انجام دهید تا بتوانید با استفاده از اصول گفته شده در دفتر راهنما مشکلات کمتری را شاهد باشید.

حتما بخوانید:   باقی ماندن کف در ماشین لباسشویی

خرابی درب ماشین لباسشویی بوش

اگر درب ماشین لباسشویی بوش بطور کامل بسته نشود، یا لباس در لای درب ماشین گیر کرده باشد دستگاه شما اصلاً کار خود را شروع نمی کند تا وقتی درب آن بصورت کامل بسته شود. بعد از بسته شدن درب و شروع بکار کردن دستگاه شما صدایی مانند کلیک کردن خواهید شنید. همچنین اگر لباس هایی بیش از اندازه ظرفیت در ماشین لباسشویی بوش بریزید درب دستگاه به صورت کامل بسته نمی شود.

فعال یا غیر فعال کردن قفل کودک در ماشین لباسشویی بوش

همانگونه از نام آن پیداست برای جلوگیری کردن از کنجکاوی کودکان بر روی پنل طراحی و تعبیه شده است. با فعال سازی قفل کودک تمام دکمه های روی پنل از کار افتاده و از دسترس کودکان خارج می شود. در نمایشگر دیجیتال CL نشانه ی قفل کودک می باشد.

ایراد در کلید پاور

گاهی امکان دارد ماشین لباسشویی خود به خود شروع بکار کند و این موضوع باعث می شود کاربران نگران شده و بدنبال دلیل آن بگردند. گاهی این مشکل جدی نیست فقط باید کلید شروع بکار یا start را به شکل مناسب فشار دهید و بهتر است برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی، کلید را به مدت یک الی دو ثانیه فشار دهید تا دیگر شاهد چنین اتفاقی نباشید. بیاد داشته باشید طولانی مدت لمس کردن کلید پاور در حدی که صدای آلارم بشنوید درست نمی باشد.

پاره شدن تسمه در ماشین لباسشویی بوش

پاره شدن تسمه در دستگاه باعث می شود که درام بخوبی چرخش نداشته باشد. تسمه برای بر قراری اتصال بین درام و موتور می باشد چنانچه این قطعه دچار پارگی یا فرسودگی شود چرخش در دستگاه صورت نمی گیرد. برای پیدا کردن ایراد تسمه باید درام را خودتان بصورت دستی بچرخانید، اگر بخوبی نچرخد و مقاومتی در چرخش آن احساس کردید به احتمال زیاد تسمه درام دچار مشکل شده و باید آن را تعویض نمایید.

مشکل در پمپ تخلیه

وقتی دستگاه پر از آب باشد و پمپ تخلیه هم دچار مشکل شده باشد ماشین لباسشویی بوش شما قبل از تخلیه آب قادر به ادامه عملیات شستشو نخواهد بود. امکان دارد لوله تخلیه مسدود شده باشد و یا فیلتر تخلیه دچار گرفتگی شده باشد در این صورت این قسمت ها را بررسی کنید و ببینید که مانع تخلیه و درست کار نکردن پمپ تخلیه چیست؟

نشتی یا پیچ خوردگی شیلنگ تخلیه

پارگی یا نشتی در شیلنگ تخلیه و یا تا خوردن و خم شدن شیلنگ در ماشین لباسشویی بوش به شکلی که آب نتواند به راحتی از ماشین خارج شود، باعث خرابی در ماشین لباسشویی بوش می شود. برای جلوگیری از این مشکل باید دستگاه را جلو بکشید و پشت آن را بخوبی بررسی کنید.

در این مقاله از ایبک امداد از خرابی ماشین لباسشویی بوش و دلایل آن برایتان مطالبی بیان کردیم. امیدواریم مطالب بیان شده برای شما مفید بوده باشد .

دلیل خرابی ماشین لباسشویی بوش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه ریست کردن ماشین لباسشویی بوش

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا