خدمات ساختمان

آشنایی با انواع رنگ سرد | رنگ های سرد چگونه در دکوراسیون به کار می‌روند؟

رنگ های سرد کدامند؟ چه کاربردی دارند؟

یکی از مشکلات بزرگ برای افرادی که قصد رنگ آمیزی ساختمان را دارند، انتخاب نوع رنگ است که باید بر اساس قوانین و اصول خاصی رنگ مناسب را انتخاب کرد. انواع رنگ سرد، برای رنگ آمیزی قسمت های مختلفی از ساختمان وجود دارد که با کمی اطلاعات در این زمینه به راحتی می توان رنگ مناسبی را انتخاب نمود. رنگ سرد دارای ویژگی های متعددی است که با در نظر داشتن شرایط محیط می توان از این نوع رنگ استفاده کرد. بنابراین برای انتخاب نوع رنگ باید به عوامل متعددی توجه نمایید تا بهترین رنگ آمیزی با خصوصیات مشخصی برای محیط صورت گیرد.

انواع رنگ‌‌ سرد

از ویژگی های بارز رنگ های سرد تاثیر بر اعصاب پاراسمپاتیک است که در پایین آوردن فشار خون و کاهش سرعت تنفس و کاهش ضربان قلب نقش ویژه ای دارد. رنگ های سرد معمولا در طیف های گسترده ای وجود دارند که بر اساس سلیقه خود می توانید در مکان های مناسبی از این نوع رنگ استفاده کنید.

با در نظر داشتن ویژگی های رنگ سرد، کاربران می توانند از رنگ دلخواه خود استفاده کنند و از آرامش و امنیت به وجود آمده در منزل لذت ببرند. البته رنگ های سرد فقط در منزل کاربرد ندارند. بلکه در ارگان های مختلف همچون بیمارستان نیز کاربرد خواهند داشت.

رنگ های سرد انواع مختلفی دارند که با توجه به خصوصیات هر کدام از رنگ ها می توانید از آن رنگ برای رنگ آمیزی محیط خود استفاده نمایید. انواع رنگ سرد شامل موارد زیر است که به صورت مختصر و مفید شرح داده شده اند:

آبی

یکی از اصلی ترین و مهم ترین رنگ های سرد، رنگ آبی است که سبب ایجاد حس سرما و سرد بودن را در فضا به وجود می آورد. رنگ آبی به صورت عمده برای اکثر افراد حس آرامش به وجود خواهد آورد و به عنوان رنگ صلح و آشتی از این نوع رنگ یاد می کنند.

از نظر روانشناختی رنگ آبی نماد آرامش و صداقت است که با داشتن این ویژگی به راحتی می توان از این نوع رنگ برای رنگ آمیزی اتاق خواب استفاده نمود. استفاده از این نوع رنگ در آشپزخانه نیز امکان پذیر است و به عنوان یک رنگ کاهش دهنده اشتها برای افرادی که پرخوری دارند، مناسب خواهد بود.

حتما بخوانید:   علت اتصالی برق ساختمان چیست و راهکارهای رفع آن چیست؟

برای استفاده از این رنگ ابتدا تمامی خصلت و ویژگی آن را بررسی کنید تا با خیالی راحت بتوانید از آن استفاده نمایید.

انواع رنگ‌‌ سرد

سفید

نمونه ای دیگر از رنگ سرد، سفید است که نشان دهنده برف و زمستان بوده و حس سرمای زیادی به انسان منتقل می کند. رنگ سفید با داشتن ویژگی های متعدد برای قسمت های زیادی از ساختمان امکان پذیر خواهد بود.

این رنگ نشانه پاکی، صلح و بی گناهی است و می تواند در تحریک احساسات افراد نقشی موثر داشته باشد. یکی از ویژگی های مهم این رنگ سرد، حس نوستالژی و دلتنگی است که به راحتی به انسان منتقل می شود.

رنگ سفید گرچه در بزرگ نشان دادن فضا نقشی موثر دارد. اما حس سردی و خلا را در فضا به وجود خواهد آورد. بر این اساس بهتر است در کنار رنگ سفید از رنگ های دیگری استفاده کنید تا حس خالی بودن آن از بین برود.

سبز

رنگ سبز یکی دیگر از رنگ های سرد محسوب می شود که نماد طبیعت و تازگی است. رنگ سبز آرامش روستا و رنگ درختان را در پی دارد که با وجود این خصلت، رضایت و آرامش را به راحتی به افراد القا می کند.

سبز نماد صلح، افتخار، خوش شانسی، باروری و حاصل خیزی است که سبب ایجاد آرامش ذهن و روح افراد خواهد شد. رنگ سبز روشن رنگ نشاط و یادآور بهار و سرسبزی است که شادابی را به انسان منتقل می کند.

بنفش

یکی دیگر از رنگ های سرد رنگ بنفش است که جزء رنگ های دوست داشتنی و به عنوان رنگ اشرافی محسوب می شود. رنگ بنفش نشانه شجاعت، مدیریت و قاطعیت است که مهربانی را می تواند به راحتی منتقل گرداند.

رنگ سرد چیست؟

شاید برای همه سوال باشد که منظور از رنگ سرد چیست و شامل چه ویژگی هایی است که به آن رنگ سرد گفته می شود. به صورت کلی رنگ ها به سه دسته اصلی یعنی گرم، سرد و خنثی تقسیم بندی می شود.

هر کدام از رنگ ها با داشتن ویژگی های متعدد نام گذاری می شوند که در این راستا باید طبق ویژگی های آنها بهترین نوع از رنگ را برای محیط انتخاب نمایید. رنگ سرد با ایجاد آرامش، تازگی، طراوت، امنیت و … برای محیط های مختلفی مناسب است.

حتما بخوانید:   روش نصب و تعویض کردن شیر یکطرفه | علائم خراب شدن شیر یکطرفه

رنگ های سرد به صورت کلی نشان دهنده زمستان و سرما هستند که حس خوب را درون انسان ایجاد می کنند. استفاده از رنگ سرد برای تمامی ساختمان ها امکان پذیر نیست. بلکه باید با در نظر داشتن خصوصیات رنگ سرد از آن استفاده نمایید.

رنگ سرد به صورت کلی سبب ایجاد تمرکز شده و آرامش مطلقی را برای فضای داخلی خانه ایجاد می کند. رنگ هایی همچون آبی، سفید، ارغوانی و بعضی از رنگ های تیره جزء رنگ سرد محسوب می شوند که به افراد آرامش را القا می نمایند. رنگ سرد در بعضی مواقع ممکن است سبب ایجاد ناراحتی و یا بی تفاوتی در افراد گردند.

به همین علت باید در مکان های مناسبی از این نوع رنگ استفاده کرد تا از ویژگی های آن بهره مند شد.

کاربرد رنگ سرد

رنگ سرد با داشتن ویژگی های متعدد برای محیط های مختلفی قابل استفاده بوده و برای اکثر ساختمان ها مناسب خواهد بود. بنابراین با در نظر داشتن ویژگی های رنگ سرد به راحتی می توان از آن استفاده نمود. رنگ سرد سبب ایجاد آرامش می شود، پس بنابراین برای مکان هایی که به آرامش و امنیت نیاز دارند مناسب خواهد بود. کاربردهای رنگ سرد شامل گزینه های زیر است:

استفاده از رنگ سرد برای راهنمایی

رنگ سرد به صورت کلی نشان دهنده سرما است که با داشتن این ویژگی برای دوش حمام و قسمت هایی که آب وجود داشته باشد، از این رنگ استفاده می کنند. رنگ آبی به افراد نشان می دهد که محیط و آب سرد است که معمولا در اکثر شیرآلات، قسمت آب سرد با رنگ آبی نشانه گذاری شده اند. همچنین از رنگ آبی و سفید برای نشان دادن تابلوهای ارتباطی استفاده می شود.

استفاده در بیمارستان‌‌ها و مراکز درمانی

یکی دیگر از مکان هایی که به صورت عمده می توانند از رنگ های سرد استفاده کنند مراکز درمانی و بیمارستان ها هستند. اکثر مراکز درمانی و بیمارستان ها به رنگ آبی و یا سبز هستند که نشان دهنده آرامش و راحتی بیماران و همچنین به عنوان تسکین دهنده درد نقش موثری دارد. فضای اتاق عمل به صورت کلی به رنگ سبز طراحی شده که با ایجاد حس آرامش و امنیت، بیمار احساس اضطراب و ترس نخواهد کرد.

اکثر نقاشان ساختمانی برای رنگ آمیزی بیمارستان و مراکز درمانی رنگ های سرد همچون سبز و آبی را پیشنهاد می دهند.

استفاده در پوشش

رنگ های سرد در مراکز درمانی و بیمارستان ها و کلینیک ها به عنوان پوشش لباس کادر درمان به کار می روند که به بیمار حس آرامش را منتقل می کند.

حتما بخوانید:   بازسازی خانه قدیمی و تأثیر آن در اجاره یا فروش

طراحی دکوراسیون

استفاده از رنگ های سرد برای طراحی دکوراسیون بهترین گزینه است که در کنار رنگ های گرم یک دکوراسیون شیک و مدرن را به وجود می آورد. برای طراحی دکوراسیون می توان سقف را سفید و دیوارها را آبی و یا سبز کرد تا خستگی و بی حالی را ایجاد نکند.

انواع رنگ‌‌ سرد

نقاشی ساختمان

در قسمت های مختلفی از ساختمان همچون آشپزخانه و اتاق خواب می توان از رنگ های سرد به عنوان نقاشی استفاده کرد. با رنگ آمیزی اتاق خواب توسط رنگ های سرد، آرامش و استراحت در فرد منتقل شده و احساس شادابی در افراد رخ خواهد داد.

همچنین در محیط آشپزخانه می توان از رنگ سرد سبز و یا آبی استفاده کرد و در کاهش اشتها نقش ویژه ای ایفا نمود. در صورت کوچک بودن فضا داخلی منزل می توانید با استفاده از رنگ های سرد فضایی بزرگتر را برای خود ایجاد کنید. زیرا رنگ های سرد سبب ایجاد عمق در فضا خواهند شد.

بنابراین حواستان باشد در اتاق های بزرگ و تاریک از رنگ های سرد استفاده نکنید زیرا سبب ایجاد فضایی سرد و ناخوشایند می شوند. رنگ سفید و کرم برای قسمت نشیمن می تواند سبب ایجاد آرامش اعصاب شود. با استفاده از رنگ سرد به راحتی می توانید حس تعادل را در فضا برقرار کنید و به آرامش دلخواه خود دست یابید.

برای محیط های اداری استفاده از رنگ های سفید و یا رنگ های سرد کمرنگ بهترین گزینه هستند. رنگ های سرد در کاهش تعداد دفعات تنفس نقش موثری دارند که با این ویژگی دردهای ماهیچه ای بدن را تا حدود زیادی کاهش می دهند.

نتیجه گیری

با وجود انواع رنگ سرد، بهتر است از افرادی که در این زمینه از مهارت و تجربه کافی برخوردار هستند کمک بگیرید تا با در نظر داشتن شرایط محیط، بهترین رنگ برای فضای شما انتخاب گردد.

شرکت ایبک امداد یکی از شرکت های تخصصی در زمینه رنگ آمیزی است که با داشتن متخصصین حرفه ای در این زمینه بهترین خدمات را به شما ارائه می دهد و با داشتن تیم مشاوره ای در انتخاب نوع رنگ به شما کمک خواهد کرد.

31

رنگ های سرد چگونه در دکوراسیون

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

رنگ های سرد چگونه در دکوراسیون به کار می‌روند؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x