خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

آشنایی کامل با توالت فرنگی و انواع مختلف آن

با وجود به اینکه استفاده از توالت ایرانی از قدیم مرسوم بوده ولی امروزه در بعضی از ساختمان ها توالت فرنگی را نصب کرده اند زیرا توصیه بسیاری از پزشکان برای حفظ سلامتی، استفاده از توالت های فرهنگی می باشد. توالت های فرنگی معمولاً شبیه به هم هستند اما تفاوت‌های زیادی در مدل های مختلف آن وجود دارد. اگر می خواهید توالت فرنگی خریداری کنید باید با مدل های مختلف آن و همچنین تفاوت های آنها با یکدیگر آشنا باشید. ما در این مقاله از ایبک امداد در خدمت شما هستیم تا شما را با توالت فرنگی و انواع مختلف آن آشنا کنیم.

مزایای استفاده از توالت فرنگی

یکی از مهمترین بخش های ساختمان سرویس های بهداشتی هستند. قبلاً نسبت به خرید لوازم سرویس بهداشتی حساسیت کمتری وجود داشت. سرویس های بهداشتی در قدیم فقط دارای یک روشویی و توالت ایرانی بودند، ولی امروزه در سرویس های بهداشتی، شما شاهد تنوع بیشتری هستید. توالت فرنگی که توصیه پزشکان است، در بیشتر سرویس های بهداشتی امروزی به چشم می خورد. استفاده از توالت فرنگی می تواند آسیب کمتری را به ستون فقرات شما وارد کند.

خانه هایی که امروزه ساخته می شوند، اکثراً در سرویس های بهداشتی، دارای توالت ایرانی و فرنگی هستند. البته باید بگوییم که توالت های فرنگی و سرویس های بهداشتی، تنوع بسیار زیادی پیدا کردند که می توان انواع روشویی های بدون کابین، کابین دار و همچنین دستشویی ایرانی و فرنگی را نام برد. وقتی شما برای خریدن لوازم سرویس بهداشتی منزل خود، به بازار می روید پیشنهادهای مختلفی را مشاهده می کنید مثلاً توالت فرنگی زمینی و یا دیواری، توالت ایرانی با ریم باز و یا بسته، توالت فرنگی با بیده و….

حتما بخوانید:   دلایل بوی بد فاضلاب از کولر آبی چیست | روش های برطرف کردن بوی بد کولر آبی

امروزه در بیشتر سرویس های بهداشتی، توالت فرنگی وجود دارد. اگر شما هم می خواهید در دستشویی، توالت فرنگی نصب کنید و یا توالت فرنگی سرویس بهداشتی خود را عوض کنید باید با انواع توالت های فرنگی و ویژگی آنها آشنا باشید. توالت فرنگی از جهت رنگ، جنس، شکل و فرم، محل قرارگیری و… انواع بسیار متفاوتی دارد در ادامه شما را با آنها آشنا خواهیم کرد.

انواع مختلف توالت فرنگی

توالت فرنگی در انواع مختلفی تولید و طراحی شده است که شما برای انتخاب مناسب، باید ویژگی های آنها را بشناسید و با مدل های مختلف و کاربردهای آنها هم آشنا باشید. در ادامه می خواهیم برای راهنمایی شما جهت خرید و انتخاب مناسب توالت فرنگی انواع توالت فرنگی را از جهت تفاوت در سیستم تخلیه، طراحی ابعاد و نحوه نصب بررسی کنیم.

توالت فرنگی

انواع توالت فرنگی از جهت سیستم تخلیه

هنگام خرید توالت فرنگی حتماً باید به مکانیزم تخلیه آن توجه کنید. سیستم تخلیه انواع مختلفی دارد که انتخاب مناسب آن برای سرویس های بهداشتی، بستگی به شناخت ویژگی‌های آنها دارد.

۱- توالت های فرنگی با مکانیزم تخلیه ریزشی یا آبشاری

در این مکانیزم تخلیه آب با فشار از مخزن به لبه ی فوقانی کاسه وارد شده و بعد از آن از راه منفذهای لبه به طرف پایین برمی گردد. سیستم تخلیه ریزشی یک سیستم قدیمی می باشد که در توالت های فرنگی دوتیکه از آن استفاده می شود. یکی از معایب این سیستم مصرف آب زیاد و همچنین صدای بلند در هنگام تخلیه است و مزیت مهم آن هم این است که به دلیل فشار زیاد آب، کمتر با مشکلات گرفتگی روبرو می شود.

۲- توالت های فرنگی با مکانیزم تخلیه گردابی

در مکانیزم تخلیه گردابی آب از قسمت مخزن سیفون به طرف کاسه توالت وارد شده و بعد از چرخش گردابی، برای تمیز کردن کاسه از کف خارج خواهد شد. این سیستم نسبت به روش ریزشی دارای سر و صدای کمتری می باشد ولی مصرف بالای آب و همچنین امکان گرفتگی می تواند جزو معایب این سیستم محسوب شود

۳- توالت های فرنگی با مکانیزم شوتینگ یا واترجت

مکانیزم تخلیه شوتینگ یا واترجت از سیستم های نوین در توالت فرنگی می باشد. در این روش به دو شیوه شوتینگ و ریزش، تخلیه انجام می شود که با ریزش آب، کاسه توالت تمیز خواهد شد و عمل تخلیه هم با فشار از راه شوتینگ در عمق کاسه توالت انجام می گیرد. از مزایای استفاده از این روش، مصرف آب کمتر و قدرت تخلیه زیاد است.

۴- توالت های فرنگی با مکانیزم تخلیه سه شوتینگ یا توربوجت

یکی از به روزترین و بهترین مکانیزم تخلیه در توالت های فرنگی، سیستم توربوجت می باشد. در روش توربوجت برخلاف واترجت، شستشوی کاسه با دو شوتینگ که در بالای کاسه توالت قرارداده شده، انجام می گیرد.

حتما بخوانید:   دستگاه لوله بازکنی ارابه ای چیست و چگونه با آن کار می کنند؟

تخلیه هم مثل واترجت با شوتینگ کف انجام می گیرد؛ بدین صورت با مصرف آب کم و همچنین کم شدن مدت زمان تخلیه با قدرت زیاد، می توانیم بگوییم یکی از بهترین سیستم های تخلیه برای توالت فرنگی، تخلیه توربوجت می باشد.

انواع توالت فرنگی از جهت شیوه نصب و طراحی ظاهری

توالت فرنگی به طور کلی در سه مدل وال هنگ، یک تیکه و دوتیکه عرضه و تولید می‌شوند که این تفاوت ظاهر باعث می شود نحوه نصب آنها هم با یکدیگر تفاوت داشته باشد. در ادامه شما را با این توالت فرنگی ها آشنا می کنیم.

۱- توالت فرنگی یک تکه

مزایای توالت فرنگی یک تکه عبارت است از:

 • اتصال کاسه و مخزن توالت به یکدیگر
 • توالت فرنگی یک تکه دارای سطح بهداشتی بالایی می باشد زیرا در میان اجزای آن درزی وجود ندارد.
 • دارای ظاهری زیبا و یکپارچه است.

۲- توالت های فرنگی دو تکه

توالت فرنگی دو تکه دارای کاسه توالت و مخزن جدا از هم بوده و در هنگام نصب باید هر تکه جداگانه نصب شود.

 • به دلیل وجود درز در آن، به نظافت بیشتر و نگهداری نیازمند است.
 • نسبت به مدل های دیگر قیمت ارزان تری دارد.
 • دارای تنوع بیشتری در مدل می باشد.

۳- توالت فرنگی دیواری یا وال هنگ

توالت فرنگی وال هنگ یا دیواری از زیبایی خاصی برخوردار است که محبوبیت زیادی هم در بین کاربران دارد. مزایای این توالت فرنگی عبارت می باشد از:

 • توالت فرنگی دیواری یا همان وال هنگ یکی از بروزترین مدل های توالت فرنگی است.
 • این توالت بدون پایه بوده و بر روی تکیه گاه دیوار نصب می‌شود و تجهیزات آن به شکل تو کار است.
 • توالت فرنگی وال هنگ، فضای کمی را در سرویس بهداشتی اشغال می کند.
 • شستشو و نظافت آن آسان است.
 • در زمان مصرف سر و صدای زیادی ندارد.
 • دارای مقاومت بالایی می باشد.
 • ارتفاع آن را می توان تنظیم کرد.
 • این توالت باعث مصرف کم آب می شود.

انواع توالت های فرنگی از جهت ارتفاع و ابعاد

در هنگام خرید توالت فرنگی باید به فاکتورهای ابعاد، ارتفاع و آکس خروجی دقت زیادی داشته باشید.
ارتفاع توالت فرنگی باید متناسب با قد افرادی باشد که از آن استفاده می کنند مثلاً ارتفاع توالت فرنگی برای استفاده کودکان و افراد قد کوتاه با ارتفاع مناسب جهت استفاده ی اشخاصی که دارای زانو درد و کمردرد می باشند، فرق می کند. پس حتماً باید به شرایط افرادی که از آن استفاده می کنند توجه کرده و بعد از آن ارتفاع مناسبی را برای توالت در نظر بگیرید.

حتما بخوانید:   کلاس لوله چیست | استاندارد سایز لوله ها و نحوه بیان ضخامت لوله

برای اینکه بدانید ابعاد مناسب توالت فرنگی برای توالت شما چقدر است باید مساحت و همچنین فضای موجود را در سرویس بهداشتی در نظر بگیرید. معمولاً توالت فرنگی دارای عرض استاندارد ۵۰ سانتی متر و طول آن هم بین ۵۵ تا ۷۵ سانتیمتر می باشد‌. از طرفی هم طرح های مستطیل و بیضی شکل توالت می تواند فضای بیشتری را نسبت به مدل های گرد اشغال کند.

همانطور که می دانید آکس به فاصله لوله خروجی توالت تا لبه دیوار پشت می گویند. آکس توالت فرنگی باید با فضای سرویس بهداشتی متناسب باشد تا در نصب توالت با مشکل برخورد نکنید. بهتر است قبل از خرید و نصب توالت فرنگی، آکس فضایی توالت را در نظر بگیرید. آکس توالت فرنگی حتماً باید مساوی و یا کمتر از فضای شما باشد.

انواع توالت های فرنگی از نظر دکمه فلاش

دکمه تخلیه همان فلاش تانک توالت فرنگی است که در بالا و یا کنار مخزن (در مدل های روکار) و در روی دیوار (در مدل های وال هنگ و تو کار) قرار گرفته است. فلاش تانک دارای دو دکمه جدا می باشد که برای صرفه جویی در مصرف آب مناسب هستند. یک دکمه برای تخلیه کردن کل آب داخل مخزن و دکمه دیگر هم برای تخلیه کردن نصف آب در نظر گرفته می شود شما می توانید مقدار مصرف آب را با توجه به مقدار مورد نیاز کنترل کنید.

انواع توالت های فرنگی از نظر سیستم شستشو

اگر توالت فرنگی از مدل ساده باشد شستشو باید توسط خود شما انجام شود ولی در توالت فرنگی بیده دار، شستشو به وسیله بیده و با پاشیده شدن آب انجام می شود. این توالت فرنگی در دو نوع دیجیتالی و مکانیکی وجود دارد.

توالت فرنگی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با توالت فرنگی به طور کامل آشنا کردیم و انواع مختلف آن را هم برایتان توضیح دادیم تا در هنگام خرید توالت فرنگی، بتوانید با راهنمایی های ما در این مقاله، توالت مناسب با شرایط خود را انتخاب کنید.

متخصصین ایبک امداد منتظر نظرات و سوالات شما هستند.

31

آشنایی کامل با توالت فرنگی و انواع مختلف آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انواع توالت فرنگی از جهت شیوه نصب و طراحی ظاهری

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x