تعمیرات آسانسورتعمیرات

آشنا شدن با معنی دکمه های آسانسور

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

با گسترش استفاده مردم از آسانسور مهمترین رابط بین کاربران و آسانسور، اطلاع جامع از معانی دکمه های آسانسور، اهمیت خاصی دارد پنل های آسانسور هر کدام معنای خاصی دارد. معنی دکمه ها در بعضی از این علائم برای همه مشخص و واضح است مثل کلید های شماره طبقات، اما  گاهی مواقع برای کاربرد مشخص نیست و ممکن است در مواقع اضطراری نتوانند به درستی از کلید های آسانسور استفاده کنند. در این مقاله از ایبک امداد شما را با معنی و کاربرد این دکمه ها اضطراری آسانسور آشنا می کنیم با مطالعه این مقاله بسیاری از سوالات شما جواب داده خواهد شد.

 

لزوم استفاده از آسانسور

امروزه بدلیل ساخت ساختمان‌های چند طبقه و برج های آسمان خراش استفاده از آسانسور بسیار ضروری می باشد. سبک زندگی ما با وجود آسانسور تغییر چشمگیری کرده است. ولی متاسفانه مشکلات عدیده ای هم برای کاربران در سراسر جهان ایجاد شده است. و فقدان آسانسور یک اختلال بسیار عظیم برای انسان‌ها به حساب می‌آید. جدیدا موضوع کاربردی بودن کلید های آسانسور بسیار بحث برانگیز بوده است، که دردسرهای خاصی به همراه داشته است. دکمه های روی درب آسانسور و دکمه های بالای درب آسانسور با وجود ترس از گیر افتادن در این قفس آهنی، دغدغه ی جدیدی برای کاربران ایجاد کرده است. که آشنا شدن با معنی دکمه های آسانسور باعث استفاده راحت از این وسیله کاربردی است.

 

معنی دکمه های آسانسور در شاخص طبقات

کلیدهای شاخص طبقات از اصلی ترین کلید های هستند، که روی پنل لمسی داخل کابین نصب شده است. کلیدهای شاخص طبقات نشان دهنده طبقات می باشند که با حروف عدد و یا ترکیبی از حروف و عدد نمایش داده شده است. معنی دکمه های آسانسور که تنها اعداد را نشان می‌دهند، کاملاً مشخص و واضح است به این شکل که هر عدد نوشته شده روی کلید شماره طبقه مربوطه آن ساختمان است مثلاً کلید 2 نشان دهنده طبقه دوم ساختمان می باشد و بقیه اعداد هم به همین منوال اما معنی دکمه های آسانسور که با ترکیب حروف و اعداد نمایش داده شده‌اند، استاندارد های موجود است که به طور کامل بررسی می کنیم.

 

معنی کلمه G در آسانسور

بازرسی آسانسور 2

روی پنل‌ کلید های آسانسور شاخص G یا GF نشان دهنده طبقه همکف می باشد. G یا GF حروف مخفف کلمه Ground Floor به معنی طبقه همکف است. امکان دارد در بعضی از کشورهای اروپایی، طبقه همکف را با عدد 0 نشان دهند و در برخی از آنها، دکمه G که همان طبقه اول است را با رینگ سبز و با نور طراحی شده، تا طبقه خروج را نشان دهند. در بعضی از آسانسور ها در کنار حرف G علامت * قرار دارد که این نشان دهنده لابی یا خروجی اصلی می باشد. یا ممکن است در میان دکمه ها کلید  G اصلا نباشد و استاندارد های دیگر بکار رفته باشد.

حتما بخوانید:   موتور گردان مایکروفر

با یادگیری این علائم اگر در یک آسانسور به کلیدی برخورد کردید این رنگ ها و علائم را داشت به آسانی از مفهوم و معنای آن آگاه می شوید و زودتر از بقیه نیاز خود را رفع می کنید. دکمه B در آسانسور نشان دهنده وجود طبقات منفی می باشد طبقات منفی در ساختمان به طبقاتی گفته می شود که زیر طبقه همکف قرار دارد این طبقات با علامت B نشان داده می شود که مخفف Base Ment به معنای زیر زمین است و همینطور کلید B۱ نشان دهنده طبقه منفی یک می باشد و کلید B2  به معنی طبقه منفی دو می باشد یعنی دومین طبقه زیر زمین، و زیر زمین هایی که حکم طبقه منفی دارند  با ترکیبی از حروف B و عدد نشان داده شده است.

  • BV: مخفف Bettenvaning  ( سوئدی )
  • PT: مخفف PlanoTerra  ( ايتاليايی )
  • D: مخفف Dasar  ( اندونزیایی )
  • E: مخفف Erdgeschoss  (   آلمانی  )
  • PB: مخفف  Planta Boja  (  اسپانیایی  )
  • BG: مخفف  Begane Ground  (  هلندی )

اگر در یک آسانسور  به کلیدی برخورد کردید که این رنگ‌ها و علائم را داشت به آسانی از مفهوم و معنای آن آگاه می شوید و زودتر از دیگران نیاز خود را رفع می کنید.

معنی دکمه B در آسانسور

دکمه B در آسانسور نشان دهنده وجود طبقات منفی می باشد. طبقات منفی در ساختمان به طبقاتی گفته می شود که زیر طبقه همکف قرار دارد، این طبقات با علامت B نشان داده می‌شود که مخفف Base Ment به معنای زیر زمین است و همین طور کلید 1B نشان دهنده طبقه منفی یک است و کلید 2B به معنی طبقه منفی دو می باشد یعنی دومین طبقه زیرزمین و زیرزمین هایی که حکم طبقه منفی دارد با ترکیبی از حروف  B  و عدد نشان داده شده است.

 

معنی دکمه  L  در آسانسور

معمولا از کلید  L  یا  L  B   مخفف  ( Lobby  )  برای نمایش گذاشتن طبقه ای که لابی در آنجا است، استفاده می شود. گاهی ممکن است نشان L  برای طبقاتی بکار گرفته شود که در حالت مخفف Level می باشد و به شکل L1 ,L2 ,L3 و…… نشان داده شده باشد. اما در بیشتر موارد شاخص  همان معنی لابی را می دهد. در مواردی اندکی هم شاخص L L   Lower Level که مخففLevel یا Lower Lobby است برای نشان دادن طبقه پایین لابی یا طبقه زیر به کار می‌رود.

حتما بخوانید:   دلایل گرفتگی سینک ظرف‌شویی و روش های حل آن

در صورتی که نشان UL در بین دکمه های آسانسور دیده شود، مخفف کلمه Upper Lobby یا Upper Level به معنای طبقه بالای لابی و یا طبقه بالا  می باشد.

نشان ML هم یکی دیگر از دکمه های مربوط با لابی است که خلاصه شده ی عبارت Main Lobby به معنای لابی اصلی است.

معمولاً دکمه های شرح داده شده در آسانسورهای ساختمان‌ها و فروشگاه‌های تجاری به کار برده می‌شوند.

معنی دکمه M در آسانسور

دکمه M یا  MZ مخفف شده کلمه Mezzanine و به معنای نیم طبقه می باشد. نیم طبقه در واقع طبقه‌ای است که در بین دو طبقه اصلی قرار گرفته است.

معنی دکمه P در آسانسور

حرف P مخفف کلمه Parking است و در همه آسانسورها دکمه P نشان دهنده پارکینگ آن ساختمان می باشد. در زمانی که ساختمان  دارای چندین پارکینگ باشد با دکمه‌های P1, P2, P3 و … در کلیدهای آسانسور نشان داده می‌شود.

علاوه بر معنی دکمه های آسانسور در مورد کلید P موارد زیر را نیز باید در نظر داشته باشید:

زمانی که ساختمانی دارای استخر باشد دکمه P به معنی Pool مورد استفاده قرار می‌گیرد و نشان دهنده طبقه‌ای است  که در آن  استخر وجود دارد. و گاهی دکمه P به  عنوان مخفف کلمه Podium به معنی لژ مورد استفاده قرار می‌گیرد و منظور از آن لژ نمایش در ساختمانهایی که در آن نمایش اجرا می شود و یا ساختمانهایی که لژ  در طبقه بالای همکف آن وجود دارد.

 

معنی دکمه R در آسانسور

اگر در باره معنی دکمه های آسانسور به دنبال معنی دکمه R هستید، بهتر است این را بدانید که حرف R در آسانسور از کلمه RooF به معنی پشت بام است. در موارد تعدادی نیز دکمه RG در میان دکمه  های آسانسور به چشم می‌خورد که نشان دهنده روف گاردن است.

در ادامه بحث مربوط به معنی دکمه های آسانسور، به چند دکمه غیر معمول که در موارد اندکی ممکن است با آن مواجه شوید اشاره می‌کنیم.

معنی دکمه C

حرف C در آسانسورها  از کلمه Concourse که مفهوم آن محل اجتماع می باشد گرفته شده است. این دکمه معمولاً چندان متداول نمی‌باشد و در عرشه‌های دو طبقه و بعضی از ایستگاه‌های قطار به کار می رود.

معنی دکمه D

این دکمه مخفف کلمه Deck  و به معنای عرشه است، با این حال در برخی موارد نیز امکان دارد جایگزینی برای عبارت‌های Footbridge به معنای پل عابر پیاده (که کاربرد آن در ایستگاه‌های قطار است)، و Podium به معنی آن لژ می باشد.

معنی دکمه F/FB

این دکمه نمایش دهنده عبارت Footbridge به معنی پل عابر پیاده است که در ایستگاه‌های قطار یا مترو  استفاده می شود.

معنی دکمه H

این دکمه در آسانسورها نشان دهنده عبارت Helipad است که نشان دهنده محل فرود هلیپاد می باشد.

معنی دکمه PH

PH از کلمه Penthouse به معنی پنت هاوس می باشد .

حتما بخوانید:   چرا آب اسپیلت به داخل برگشت می‌خورد؟

معنی دکمه S یا SL

حتما با این دکمه در آسانسورهای ایستگاه مترو و یا ایستگاه قطار برخورد کرده باشید، که به معنی Street و نشان دهنده طبقه خیابان است. گاهی نیز در ساختمان‌های اسپا این دکمه در آسانسورها دیده می‌شود که گرفته شده از عبارت Stand for spa است.

معنی دکمه T

T در آسانسورها به نشانه بالکن یا تراس است (Terrace)، ممکن است در آسانسورهایی که در ایستگاه مترو یا قطار وجود دارند، دیده باشید که در این حالت مخفف Transfer to RailWay Station و به معنی انتقال به ایستگاه قطار بکار برده می شود.

معنی دکمه A

حرف A در میان دکمه های آسانسور از کلمه Additional  به معنی اضافی بر گرفته شده است، این دکمه معمولاً در ساختمان‌هایی بکار برده می شود که دارای طبقات انشعاب دار هستند. مثلاً دکمه 2A نشان دهنده طبقه دوم اضافی است، در مواردی نیز کشورهایی که اعتقاد دارند برخی از اعداد خوش‌یمن نیستند به جای آن عدد از حرف A استفاده می‌کنند. در کل استفاده از این حرف برای دکمه های آسانسور چندان رایج نمی باشد.

 

دکمه اضطراری آسانسور

Introducing the types of elevators and its technologies

دکمه اضطراری آسانسور که در مدار فرمان قرار گرفته است، برای قطع کامل برق سیستم در مواقع اضطراری مورد استفاده قرار می‌گیرد، که باعث از کار افتادن آسانسور و ایستادن کابین آسانسور می‌شود. به طور خلاصه با فشاردادن دکمه اضطراری آسانسور، برق سیستم نیز قطع شده و دستگاه به هنگام بروز خطر به حالت کاملا امن تغییر وضعیت می‌دهد.

متداول ترین نوع دکمه اضطراری آسانسور از نوع کلیدهای قارچی شکل هستند که به شکل یک کلید بزرگ زرد رنگ  است و شستی قرمز رنگی بر روی ان قرار گرفته است. البته گاهی ممکن است فقط شامل یک دکمه قرمز رنگ با علامت STOP باشد.

در هنگام خطر  استفاده از دکمه اضطراری آسانسور نیاز به دقت زیادی ندارد و به راحتی با فشار دادن دکمه می‌شود آن  را فعال کرد. دکمه اضطراری آسانسور که در  مدل‌های مختلف سوئیچ دار ، سده، لامپ دار طراحی شده است در دو محل نصب می‌شود: بر روی تابلو ریویزیون روی کابین آسانسور و هم‌چنین در ته چاله آسانسور برای  دسترسی آسان در زمانهای اضطراری برای سرویس کاران آسانسور.

دکمه با علامت زنگ یا زنگوله

این دکمه که یک شاخص زنگوله دارد، علامت زنگ خطر است و در مواردی که در آسانسور گیر افتاده‌ایم به کار می‌رود. البته در  زمانی که برق ساختمان رفته است احتمال کار کردن این دکمه  خیلی کم است، اما باز هم بد نیست آن را امتحان کنیم.

در این مقاله از ایبک امداد با دکمه های آسانسور و نحوه استفاده از آن آشنا شدیم و کار برد هر دکمه در زمانهای مختلف را آموختیم.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

معنی دکمه های آسانسور چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

معنی دکمه های آسانسور در شاخص طبقات چه می باشد ؟

امتیاز کاربر: 0.1 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

5 1 رای
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x