خدمات ساختمان

ویژگی های عایق صوتی روکار

امروزه زندگی در فضای پر سرو صدای شهر باعث شده اغلب افراد برای جبران آرامش از دست رفته سراغ عایق های صوتی بروند. گرچه در گذشته این سیستم های عایق بیشتر در محیط های مانند سالن سینما، کنسرت و …استفاده میشد اما امروزه در خانه ها نیز استفاده گسترده ای پیدا کرده است. عایق های صوتی انواع مختلفی دارند که میتوان به عایق صوتی درب ها، پنجره، سقف و …نام برد.

عایق صوتی درب

درب های دارای عایق صوتی میزان صدای عبوری را تا حد زیادی کاهش میدهند یا میتوانند به طور کامل مانع از عبور صدا شوند. فرکانس های صدا در ساختار در به دام افتاد و مانع شنیده شدن آن میشود. این نوع از درب ها در جنس های مختلفی از جمله چوب، استیل، چرم و مدل های دیگری در بازار موجود است. برای اینکه تعیین کنیم این درب ها تا چه میزان از شنیدن صدا ممانعت به عمل می آورند باید به عوامل مختلفی مثل جنس و ضخامت درب و موادی که در ساختار آن به کار برده شده است توجه کنیم این درب ها به طور معمول از نفوذ صداهای زیاد  و بلند جلوگیری میکنند و میتوان از این درب ها در ادارات و مدارس برای جلوگیری از ایجاد مزاحمت برای کلاس دیگر یا اتاق دیگر استفاده کرد.

مزایا استفاده از درب عایق صدا

اگر زندگی در شهر را تجربه کرده باشید حتما متوجه شده اید بیشترین چیزی که بعد از پایان یک روز کاری به آن احتیاج دارین محیطی با حداقل صدا و آرامش بخش است. فرض کنید به خانه برگشته اید و قصد استراحت دارید اما صدای بلند تماشای فیلم دیدن همسایه آرامش را از شما سلب میکند و مانع استراحت شما میشود. یکی از کاربردهای مهم استفاده از درب های عایق صدا به خصوص برای آپارتمان نشین های شهر های بزرگ است. زندگی در آسمان خراش هایی با تعداد بالای خانوار اگر توام با سر و صدا زیاد باشد قطعا غیر قابل تحمل میشود. از این رو به کار فرمایان توصیه میشود در هنگام ساخت ساختمان هایی با تعداد واحد های بالا عایق صوتی کردن درب ها را ندید نگیرند.

قیمت درب عایق صوتی

همانطور که پیش تر اشاره کردیم این درب ها مدل های مختلفی در جنس های گوناگون دارد بنابراین کیفیت مواد اولیه قابل استفاده یکی از عوامل تعیین کننده در قیمت محصول است. مورد دیگری که در قیمت محصول اثر قابل توجه ای میگذارد میزان جلوگیری از نفوذ صداست بر این اساس درب ها درجه بندی های مختلفی دارند که هرچه بتوانند از نفوذ صدا به میزان بیشتری جلوگیری کنند قیمت بالاتری دارند.

حتما بخوانید:   بازسازی بهتر است یا تغییر دکوراسیون؟ | تفاوت بازسازی،نوسازی و تغییر دکوراسیون

عایق صوتی

عایق صوتی پنجره

پنجره ها از دیگر عوامل ورود صدا به داخل ساختمان ها به شمار می روند  بنابر عایق کردن پنجره ها می تواند تا حد زیادی جلو ورود صدا را بگیرد. در مرحله اول نیاز است تا درز های پنجره را با درزگیر مناسب ببندیم. اگر برای کاهش صدا به دنبال  راهی کم هزینه تر هستید می توانید پنجره ها را با پرده‌های ضخیم بپوشانید. اصول عایق کاری ساختمان ها  به دو بخش  تقسیم می شود. در بخش اول ما نمی‌خواهیم صدایی از بیرون وارد ساختمان شود و باعث سلب آرامش می گردد .این قسمت باعث کاهش صدای دریافتی میگردد. در بخش دوم نمی خواهیم صدای داخل ساختمان به بیرون برود به این بخش جذب صدا گفته میشود. انواعی از رنگ ها در بازار برای رنگ آمیزی خانه ها وجود دارد که بعضی از شرکت های تولید کننده آن رنگ هایی را روانه بازار کرده اند که استفاده از این رنگ های میتواند تا حدی ساختمان را نسبت به صدا عایق کند. پنجره ها را علاوه بر پرده و درزگیر میتوانیم با روکش های عایق صدا نیز بپوشانیم. البته استفاده از روکش های عایق صدا در پنجره هایی که دو جداره نیستند به کار برده میشود. پنجره های دوجداره عامل مهمی هم در جلوگیری از کاهش آلودگی صوتی و هم کاهش خروج انرژی مصرفی برای گرم و سرد کردن خانه ها است. بنابراین نیاز است در صورتی که خانه شما مجهز به پنجره های دوجداره نیستند در اسرع وقت پنجره های قدیمی را با پنجره های دوجداره تعویض کنید و تفاوت شگفت انگیز آن را احساس کنید. روش هایی که تا الان برای جلوگیری از کاهش صدا توسط پنجره نام بردیم مانند استفاده از درزگیر، روکش مات و پرده های ضخیم روش هایی هستند که شما به سادگی میتوانید در منزل انجام دهید اما عایق کردن پنجره ها یا نصب پنجره های دوجداره کار شما نیست و باید توسط متخصص این کار صورت بگیرد بنابراین با تحقیق کافی در این زمینه فردی مطمئن را پیدا کنید و اجرای کار را به آن بسپارید.

حتما بخوانید:   نقش شرکت ساختمانی در بازسازی ملک | ویژگی های شرکت ساختمانی خوب

عایق صوتی سقف

عایق صوتی یکی از موارد محبوب  بین مردم است برای این کار نخست باید مهندس مربوطه  در محل مورد نظر حاضر شود و از مکانی که نیاز به عایق صوتی دارد تست صدا بگیرد و سپس متناسب با آن عایق صوتی مناسب را انتخاب کند. یک عایق صوتی  که رایج ترین آن است و در ساختمان ها به کار میرود آیا صوتی کوبشی سخت است شما هم هنگامی که در آپارتمان بوده اید تجربه این را داشته اید که صدای  دویدن بچه از طبقه بالای ساختمان یا کشیده شدن صندلی را شنیده باشید این صداها بسیار آزار دهنده هستند بنابراین می توان با انتخاب یک عایق صوتی مناسب در سقف ساختمان از شنیدن این صدا ها در امان ماند. انواع عایق های صوتی  برای سخت موجود است آیا های صوتی نانو از پیشرفته ترین عایق های صوتی هستند ویژگی مربوط به این عایق ها که آن را از دیگران متمایز میکند ابعاد نازک آنها هست بنابراین هنگامی که روکار نصب خواهد  شد فضای کمتری را اشغال می کنند. عایق های  صوتی روکار در سقف برای مکان هایی بیشتر به کار گرفته میشوند که امکان شکافته شدن سقف و قرار دادن عایق های صوتی در درون آن ها وجود ندارد. هزینه این عایق ها  متناسب با متراژی که کار گرفته میشود و نوع عایق به کار رفته دارد. عایق  های صوتی روکار جنس های مختلفی دارند از مواد اولیه مختلف ساخته می شوند  که در زیر   آنها را با هم بررسی می کنیم. معروف ترین عایق های صوتی از جنس پشم شیشه است. پشم شیشه در کاهش صدای عبوری و کم کردن صدا نقش خیلی خوبی دارد برای نصب عایق صوتی از جنس پشم شیشه نصاب باید مهارت‌های کافی را داشته باشد  چون نسبت به عایق های دیگر  برای نصب آن به دقت و  مهارت کافی نیازمند است و همینطور اگر نکات ایمنی رعایت نشود می تواند برای نصاب خطرناک باشد. عایق صوتی دیگر عایق صوتی از جنس سلولز است. این عایق صوتی علاوه بر  کنترل میزان صدای عبوری در جذب رطوبت نیز نقش موثری را دارد. به طور معمول عایق های سلولزی از بازیافت کاغذ ها ساخته می شوند. نوع دیگر عایق از جنس پشم سنگ است. این عایق بیشتر برای عایق کاری دیوار ها به کار گرفته میشود و میتواند خاصی از جمله مقاومت در برابر دما و رطوبت و صدا را به دیوارها بدهد بنابراین در برابر آتش سوزی تا حد زیادی مقاوم است.

حتما بخوانید:   لوله کشی گاز روکار بهتر است یا توکار؟ | بهترین لوله برای گاز کشی

عایق صوتی رو کار

عایق صوتی روکار انواع مختلفی دارد :

عایق صوتی دو طرف صاف، عایق صوتی شانه تخم مرغی و  عایق صوتی منشوری نمونه هایی است که ویژگی های آنها را بررسی میکنیم.

عایق صوتی دو طرف صاف

نصب این  عایق های صوتی بسیار آسان است و به راحتی توسط افراد انجام میشود. این عایق صوتی همچنین می تواند عایق صوتی در برابر سرما و گرما نیز باشد

 عایق صوتی شانه تخم مرغی

نوع دیگری از عایق صوتی روکار به صورت شانه تخم مرغ می باشد که به علت برجستگی هایی که در سطح آن قرار دارد به خوبی می تواند امواج صوتی را جمع کند و صدای محیط را کاهش میدهد در قسمت پشتی این عایق که  به صورت پنل هایی وجود دارد برچسبی قرار دارد که با کندن آن به راحتی بر روی دیوار نصب می شود.

عایق صوتی

عایق صوتی منشوری 

این عایق نیز مانند عایق صوتی شانه تخم مرغی به علت ناهموار بودن سطح آن ‌میتواند صدای بیشتری را جذب کند و نصب آن آسان است این عایق بیشتر برای فضاهایی با ابعاد کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. عایق های صوتی همانطور که اشاره شد ویژگی های دیگری علاوه بر کاهش صدا دارند یکی دیگر از ویژگی های عایق های صوتی دکوراتیو بودن آنهاست که برای محیط هایی مثل اتاق خواب میتوانیم از این نوع استفاده کنیم تا علاوه بر آرامش بخش کردن محیط خواب فضایی زیبا را برایمان به ارمغان بیاورد. انتخاب عایق های صوتی روکار به جای عایق صوتی توکار مزایای زیادی دارد. یکی از مزایای مهم آن قابلیت نصب آسان عایق صوتی روکار میباشد. انواع پنلی آن بدون نیاز به نصاب و با خواندن راهنمای مربوطه به سادگی توسط اغلب افراد قابل نصب خواهد بود.

سخن پایانی

عایق کاری ساختمان ها روش های مختلفی دارد مهم نیست شما از کدام روش برای عایق کاری استفاده میکنید زیرا عایق کاری در هر ساختمان متناسب با بودجه ای که برای آن در نظر دارید انجام میشود. مهم است قبل از انجام عایق کاری با فردی متخصص در این زمینه مشورت کنید تا بهترین تصمیم را برای فضایی که نیاز به عایق  کاری دارد بگیرید.

31

ویژگی های عایق صوتی روکار

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

ویژگی های عایق صوتی روکار

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x