تعمیرات کولر گازی

بررسی ویژگی های کولر گازی پرتابل | معرفی کولرهای مدل پرتابل

عملکرد کولر گازی پرتابل چگونه است؟ مزایا و معایب کولر پرتابل

کولر گازی پرتابل نوعی وسیله سرمایشی است که برخلاف دیگر کولرها فقط دارای یونیت داخلی است و کمپرسور در بخش داخلی آن قرار دارد. عمدتا این نوع کولرها را در محیط هایی که فضای کافی برای نصب کمپرسور ندارند، نصب می کنند.

معرفی کولر گازی پرتابل

کولر گازی پرتابل یک دستگاه سرمایشی و گرمایشی است که قابل حمل و جابجایی می باشد و برای ساختمان های کوچک و فضاهایی به اندازه یک اتاق مناسب است. کولر گازی پرتابل فقط دارای یونیت داخلی است و کمپرسور و کندانسور آن درون یونیت قرار دارند. برای نصب کولر گازی پرتابل، نیاز به دریچه ای برای خروج هوای گرم از کمپرسور دارید که معمولا روی پنجره نصب می شود.

کولر گازی پرتابل چگونه کار می کند؟

کولر گازی پرتابل یک دستگاه سرمایشی و گرمایشی است که با استفاده از گاز مبرد، هوای داخل اتاق را خنک یا گرم می کند. این نوع کولرهای گازی فقط دارای یک یونیت است که در آن کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و فن قرار دارند.

نحوه عملکرد کولر گازی پرتابل به این شکل است:

  • فن هوای گرم و مرطوب اتاق را به داخل کولر گازی می کشد.
  • هوای دریافت شده از کویل کندانسور عبور می کند. مایع مبرد در کویل کندانسور گرما و رطوبت هوا را دریافت می کند و تبدیل به گاز مبرد می شود.
  • گاز مبرد به سمت کمپرسور فشار داده می شود و دمای آن بالاتر می رود.
  • گاز مبرد فشار داده شده از طریق لوله ای به پنجره منتقل شده و هوای گرم را به خارج از اتاق تخلیه می کند.
  • هوای خنک شده از طریق فن، دوباره به محیط برمی گردد.
حتما بخوانید:   تفاوت کولر گازی گری اکسنت با اسفورماتیک چیست؟

کولر گازی پرتابل برای چه فضاهایی مناسب است؟

همانطور که گفتیم، کولر گازی پرتابل یک دستگاه سرمایشی و گرمایشی است که قابل حمل و جابجایی است و برای ساختمان های کوچک و فضاهایی به اندازه یک اتاق مناسب است.

این نوع کولرها مناسب کسانی است که:

فضای نصب کندانسور را ندارند

بعضی از ساختمان ها، مانند آپارتمان های قدیمی، فضای مناسب برای نصب کندانسور روی دیوار ندارند. در این شرایط، کولر گازی پرتابل می تواند گزینه خوبی باشد.

افرادی که مستاجر هستند

بعضی از مستاجران، به دلایل مختلف، نمی خواهند کولر گازی ثابت را نصب کنند. در این شرایط، کولر گازی پرتابل می تواند گزینه خوبی باشد.

افرادی که مجبور به جابجایی کولر هستند

بعضی از افراد، به دلایل مختلف، ممکن است بخواهند کولر خود را بین اتاق های مختلف جابجا کنند. در این شرایط، کولر گازی پرتابل می تواند گزینه خوبی باشد.

معرفی کولر گازی پرتابل

مزایا و معایب کولر گازی پرتابل

کولر گازی پرتابل مزایا و معایب مخصوص خود را دارد. بعضی از مزایای کولر گازی پرتابل عبارتند از:

قابل حمل بودن

شما می توانید کولر گازی پرتابل را به راحتی از یک محل به محل دیگر منتقل کنید و در هر جایی که پنجره و پریز برق دارید، آن را نصب کنید.

عدم نصب قسمت خارجی

نیاز به نصب قسمت خارجی (کندانسور) روی دیوار ندارید و فقط با استفاده از لوله ای که به پنجره متصل می شود، هوای گرم را به خارج از دستگاه منتقل می کنید.

قابلیت سرمایش و گرمایش

برخی از کولر گازی پرتابل ها قابلیت سرمایش و گرمایش هوا را دارند و شما می توانید با تغییر تنظیمات، در فصول مختلف از آنها استفاده کنید.

بعضی از معایب کولر گازی پرتابل عبارتند از:

کولر گازی پرتابل به دلیل دارا بودن کمپرسور درون خود، سنگین هستند و حدود ۲۰ تا ۴۰ کیلوگرم وزن دارند. بنابراین، حمل آنها نسبت به سایر دستگاه های قابل حمل، سختتر است.

این نوع کولرها صدای زیاد و ناهنجار تولید می کنند و ممکن است باعث اذیت شدن شما شوند. صدای آنها حدود ۵۰ تا ۶۵ دسیبل است که برابر با صدای یک ماشین یا یک موتور است.

نکات خرید کولر گازی پرتابل

برای خرید کولر گازی پرتابل، لازم است به نکات زیر توجه داشته باشید:

یکی از مهمترین نکات خرید کولر های مدل پرتابل، توجه به اندازه و ظرفیت دستگاه است که با توجه به اندازه محیط استفاده تعیین می شود. ظرفیت کولرهای مدل پرتابل با واحد BTU British Thermal Unit اندازه گیری می شود که نشان دهنده مقدار حرارت قابل جذب توسط دستگاه در ساعت است. هرچه ظرفیت بالاتر باشد، قدرت خنک کنندگی بالاتر است. بطور معمول، برای هر فوت مکعب (۲۸ لیتر) فضای مورد نظر، حدود ۲۰ BTU ظرفیت لازم است. بنابراین، بسته به ابعاد اتاق خود، مقدار مناسب BTU را انتخاب کنید.

حتما بخوانید:   تعمیر کولر گازی بلومبرگ Bloomberg

EER مخفف Energy Efficiency Ratio است که نشان دهنده رابطه بین توان خروجی (BTU) و توان ورودی (Watt) دستگاه است. هرچه EER بالاتر باشد، به این معناست که دستگاه با کمترین مصرف برق، بالاترین بازده را دارد.

انواع کولر گازی پرتابل

کولرهای گازی مدل پرتابل در دو نوع تک لوله (single hose) و دو لوله (dual hose) بسته به تعداد لوله های خروج هوای گرم از دستگاه تقسیم بندی می شود. در ادامه به شرح هر دو نوع این دستگاه می پردازیم:

کولر گازی پرتابل تک لوله

این نوع کولر فقط از یک لوله برای خروج هوای گرم از کمپرسور استفاده می کند و هوای مورد نیاز برای خنک کار کردن کندانسور را از داخل اتاق جذب می نماید. این باعث می شود که فشار هوای داخل اتاق کم شده و هوای گرم خارج از اتاق وارد آن شود. بنابراین، عملکرد سرمایشی این نوع کولر پایینتر است و مصرف برق آن بالاتر می باشد.

کولر گازی پرتابل دو لوله

کولرهای پرتابل دو لوله یک نوع کولر گازی قابل حمل است که از دو لوله مجزا برای خروج و ورود هوا استفاده می کند. این نوع کولر گازی دارای عملکرد سرمایشی و گرمایشی بالاتر از کولرهای پرتابل تک لوله است، زیرا هوای مورد نیاز برای خنک کار کردن کندانسور را از بیرون محیط جذب می کند و هوای گرم را از طریق لوله دیگر به خارج تخلیه می نماید.

این ویژگی باعث می شود که فشار هوای داخل محیط تغییر نکند و عملکرد سرمایشی کولر بهینه شود.

برخی از مزایای کولرهای پرتابل دو لوله عبارتند از:

  • بازده سرمایشی بالاتر
  • مصرف برق کمتر

نحوه تعمیر کولر گازی پرتابل

تعمیر کولر گازی پرتابل نیاز به دانش و تجربه فنی دارد و بهتر است توسط متخصصان مجرب انجام شود. بعضی از خدمات تعمیر کولر گازی پرتابل عبارتند از:

شارژ گاز

اگر کولرهای پرتابل شما سرمادهی کافی ندارد، ممکن است نشت گاز داشته باشد. در این صورت، باید توسط تکنسین مجاز، شارژ گاز انجام شود. شارژ گاز با استفاده از دستگاه های خاص و با رعایت استانداردهای فنی صورت می گیرد.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر کولر گازی میدیا Midea | نمایندگی کولر گازی میدیا

تعمیر فن

فن کولر گازی پرتابل نقش مهمی در جذب و پخش هوای خنک دارد. اگر فن کولرهای مدل پرتابل شما سوخته باشد یا صدای زیاد تولید کند، باید توسط تکنسین مجاز، تعمیر فن انجام شود. تعمیر فن با تعویض قطعات آسیب دیده و عایق بندی مناسب صورت می گیرد.

تعمیر کمپرسور

کمپرسور کولر گازی پرتابل قلب دستگاه است و وظیفه فشار دادن و حرکت دادن گاز مبرد را بر عهده دارد. اگر کمپرسور کولر گازی پرتابل شما خاموش شده باشد یا صدای زیاد تولید کند، باید توسط تکنسین مجاز، تعمیر کمپرسور انجام شود. تعمیر کمپرسور با تعویض قطعات آسیب دیده و شستشو و روغن کاری مناسب صورت می گیرد.

کولر گازی پرتابل

نکات مهم نگهداری از کولر گازی پرتابل

برای نگهداری از کولر گازی نوع پرتابل، لازم است به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • کولر گازی را به صورت مرتب سرویس کنید. سرویس کولر گازی پرتابل شامل تعویض فیلتر، شستشو و تمیز کردن قطعات، شارژ گاز، بررسی سالم بودن لوله ها و سایر عملکردهای دستگاه است. سرویس کولر گازی پرتابل باعث افزایش عملکرد، بازده و طول عمر دستگاه می شود.
  • کولر گازی را در محل مناسب قرار دهید. محل قرارگیری کولر گازی پرتابل باید دارای فضای باز و تهویه مناسب باشد. از قرار دادن کولرهای پرتابل در مجاورت وسایل گرمایشی مثل آباژور، گاز و … خودداری کنید.
  • به طور مکرر به مخزن آب دستگاه کنید که پیش از پرشدن کامل تخلیه شود. چنانچه تمایل به استفاده از این دستگاه را به مدت طولانی ندارید، باید دستگاه را تمیز نموده و سینی آب را خشک کنید تا امکان رشد کپک فراهم نشود.

جمع بندی

در این مطلب از ایبک امداد به بررسی و معرفی کولر گازی پرتابل پرداختیم. چنانچه قصد خرید این محصول را دارید، بهتر است نکات گفته شده در خصوص خرید آن را در متن بالا بخوانید.

نکات مهم تعمیر و خدمات مربوط به تعمیرات آن نیز بیان شده است که در صورت نیاز می توانید از طریق شماره های مندرج در صفحه با کارشناسان ایبک امداد تماس بگیرید و از خدمات آن ها در محل خود بهره مند گردید.

 

31

معرفی کولرهای مدل پرتابل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

معرفی کولرهای مدل پرتابل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x