تعمیرات اجاق گاز

رفع گرفتگی شعله اجاق گاز با راهکارهای خانگی | علت گرفتگی شعله گاز

رفع گرفتگی شعله اجاق گاز با راهکارهای خانگی | نگهداری اجاق گاز

از جمله لوازم اصلی در هر آشپزخانه اجاق گاز ها می باشند. برای اینکه تجربه خوبی در آشپزی داشته باشید، مشعل های پرقدرت و آبی اجاق گاز تأثیر زیادی خواهند داشت. چنانچه شعله اجاق گاز شما به دلایل گوناگونی دارای کیفیت مناسبی نباشد، موجب خواهد شد، که زمان پخت و پز بیشتر شده و مصرف گاز به دنبال آن افزایش یابد. از جمله دلایلی که موجب می‌شود کیفیت شعله اجاق گاز کم شود، گرفتگی شعله می باشد. که می توانید به راحتی با استفاده از راهکارهای خانگی و ساده این مشکل را برطرف کنید.

برطرف کردن گرفتگی شعله اجاق گاز

هر روز از اجاق گاز بارها در منازل استفاده می شود. بنابراین به وجود آمدن مشکلات گوناگون برای اینگونه وسایل پر استفاده امری غیر قابل اجتناب و طبیعی خواهد بود. برای اینکه شعله قدرتمند و یکدستی داشته باشید، باید شعله های اجاق گاز را در فاصله های زمانی تمیز نمایید.

گرفتگی شعله های اجاق گاز دلایل گوناگونی می تواند داشته باشد. امکان دارد، که سوراخ های شعله با اسپری شوینده، آب، مواد غذایی و مواد روغنی گرفته شده و به این ترتیب قدرت شعله کم شود. در برخی مواقع این گرفتگی به قدری زیاد می‌شود، که شعله نمی تواند روشن شود. برای برطرف کردن گرفتگی شعله های اجاق گاز روش های گوناگونی وجود دارد، که در ادامه هر یک از آنها را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

برطرف کردن گرفتگی شعله با استفاده از سرکه و آب جوش

چنانچه چربی کمی در شعله‌های اجاق گاز شما وجود دارد، به مواد شوینده خانگی هم نیازی نخواهد بود و شما می توانید به وسیله آب جوش یا سرکه به راحتی سوراخ شعله را به خوبی تمیز نمایید. در صورتی که گرفتگی شعله های اجاق گاز به دلیل جمع شدن چربی و روغن باشد، در رفع گرفتگی شعله های اجاق گاز این راهکار بسیار موثر عمل خواهد کرد.

برطرف کردن گرفتگی شعله های اجاق گاز با مایع ظرفشویی

چنانچه گرفتگی شعله های اجاق گاز کمتر است می‌توانید از مایع ظرفشویی برای برطرف کردن این گرفتگی استفاده نمایید. برای اینکه بتوانید با مایع ظرفشویی گرفتگی شعله های اجاق گاز را برطرف کنید، به این ترتیب پیش بروید:

 • برای آغاز کردن تمیز کاری شعله ها، باید شعله ها را از گاز معمولی یا الکتریکی جدا نمایید.
 • گاز را خاموش نموده و اجازه دهید، که بخش‌های مختلف آن مانند شعله ها، صفحات و سیم پیچ ها خنک شوند و سپس آنها را از گاز جدا کنید.
 • جدا کردن شعله ها کار ساده‌ای می باشد. در بعضی مواقع برای جدا کردن به فشار یا چرخش نیاز خواهد بود. اگر که نتوانستید شعله گاز را جدا کنید، بهتر است، که دفترچه راهنمای محصول خود را مطالعه نمایید.
 • در ظرفی آب را با مایع ظرفشویی مخلوط نمایید و ایجاد کف کنید. با استفاده از پارچه مناسب غذا و چربی و دیگر مواد چسبنده را از شعله تمیز کنید.
 • در بعضی شرایط لازم است که این کار را چند بار انجام دهید.
 • باید دقت داشته باشید که شعله های گاز الکتریکی نباید داخل آب قرار بگیرند و محل اتصال آنها نباید مرطوب و خیس شود.
 • با دستمال مرطوب روی شعله‌ها را تمیز کنید و اطمینان حاصل کنید، که همه قسمت های شعله مایع ظرفشویی نداشته و تمیز شده اند و پس از آن شعله ها را خشک کنید.
 • بهتر است که شعله ها را روی حوله تمیز و خشک قرار دهید و اجازه دهید، که به طور کامل خشک گردند.
 • بهتر است که پیش از استفاده از شعله ها آنها روی حوله چند ساعت قرار دهید، تا از خشک شدن آنها به طور کامل مطمئن شوید.
حتما بخوانید:   راهنمای خرید اجاق گاز شیشه ای یا استیل

شعله اجاق گاز

رفع گرفتگی شعله اجاق گاز با جوش شیرین

در صورتی که از مایع ظرفشویی استفاده کردید، ولی مشکل اجاق گاز شما برطرف نشد بهتر است از جوش شیرین استفاده کنید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

 • با توجه به میزان گرفتگی شعله های اجاق گاز و تعداد شعله ها یک الی دو قاشق جوش شیرین را با آب مخلوط نموده و خمیر غلیظ درست کنید و اجاق گاز را خاموش نموده و شعله ها را از آن جدا کنید.
 • با استفاده از پارچه، مسواک یا اسفنج روی شعله ها خمیر را بزنید و با احتیاط شروع به ساییدن شعله نمایید.
 • بهتر است، که این خمیر برای پانزده الی بیست دقیقه روی آنها بماند.
 • پس از آن خمیر جوش شیرین را با پارچه تمیز پاک کنید. تا جایی که امکان دارد بهتر است، که دستمال را محکم بر روی آنها بکشید، تا جوش شیرین به طور کامل پاک شود.
 • سپس باید اجازه دهید سیم پیچ ها و شعله ها کامل خشک شوند و پس از آن می توانید آنها را روی گاز وصل کنید.

شعله اجاق گاز

رفع گرفتگی شعله با آمونیاک

یکی دیگر از روش هایی که می توانید با استفاده از آن شعله های اجاق گاز را پاک کنید، استفاده کردن از آمونیاک می باشد. باید دقت داشته باشید، که در زمان استفاده از آمونیاک آن را با هیچ کدام از مواد سفید کننده مخلوط نکنید. این کار موجب می شود، که گازهای سمی منتشر شده و حوادثی پیش آید. مراحل تمیز کردن شعله اجاق گاز با آمونیاک به این طریق می باشد:

 • پس از اینکه اجاق گاز را خاموش کردید و شعله ها سرد شدند، سیم پیچ ها و شعله ها را جدا کرده و هرکدام را درون کیسه زیپ دار بگذارید و یک چهارم لیوان آمونیاک به هر کدام از این کیسه ها اضافه نمایید.
 • کیسه‌ها را محکم بسته و به دور از افراد قرار دهید. چون بوی آن آزاردهنده است.
 • کیسه ها باید در محلی قرار بگیرند، که اگر چکه کند، به سطح زیری آسیبی نرسد و سطوحی که از سیمان و بتن هستند، برای این کار مناسب خواهد بود.
 • شعله های اجاق گاز باید دوازده ساعت یا یک شب را داخل کیسه های فوق بمانند، تا تأثیر لازم بر روی آنها گذاشته شود.
 • از آمونیاک گازی خارج می شود که تکه های چسبیده شده به شعله های اجاق گاز را پاک خواهد کرد و نیاز نخواهد بود، که قطعه های گاز داخل محلول شناور شوند.
 • وقتی که زمان فوق گذشت، شعله ها را با دستکش پلاستیکی از درون کیسه ها خارج نمایید.
 • توجه داشته باشید، که اصلاً نباید به شعله ها که به آمونیاک هستند به طور مستقیم دست بزنید.
 • با اسفنج یا دستمال مرطوب شعله های اجاق گاز را پاک کنید و در هوای آزاد قرار دهید. وقتی شعله ها به طور کامل خشک شدند تغییرات را خواهید دید.
حتما بخوانید:   خدمات تعمیر اجاق گاز تکنوگاز Tecnogas

دلایل کم بودن شعله اجاق گاز

در مواقعی که شعله های اجاق گاز کم است، باید هر کدام از شعله ها و پیلوت‌ها را بررسی نمایید. تمیز کردن پیلوت اجاق گاز راهکار مناسبی برای برطرف کردن این مشکل خواهد بود. اگر با تمیز کردن این مشکل برطرف نشد، بهتر است پیلوت اجاق گاز شما توسط تعمیرکاران عوض شود.

یکی دیگر از مواردی که موجب پیدا شدن این مشکل در اجاق گاز ها می‌شود، خراب بودن ولوم یا شیر اجاق گاز می باشد. در صورت خرابی هر کدام از این قطعه ها بهتر است، که آنها را عوض کنید، تا بتوانید شعله اجاق گاز را به راحتی کم یا زیاد کنید.

یکی دیگر از مواردی که موجب بروز این مشکل میشود خرابی قطعه ژیگلور در اجاق گاز می‌باشد‌. در همه شعله ها همزمان با هم کم فشار شده‌اند و مشکل در تمام آنها دیده می شود، احتمالاً مشکل مربوط به این قطعه در اجاق گاز است.

برای رفع مشکل باید ژیگلور اجاق گاز را عوض کنید. اما اگر برخی از شعله ها فشار کمی دارند، مشکل به دلیل کثیف بودن یا گرفتگی آن است، که می‌توانید این قطعه را تمیز کنید و مشکل به وجود آمده را برطرف نمایید‌‌.

چنانچه در اثر استفاده زیاد مشعل های اجاق گاز و سوراخ های آن با چربی ها پر شده باشد، موجب خواهد شد، که شعله‌ها قدرت کافی نداشته باشند. بنابراین باید سوراخ های مشعل اجاق گاز را با راهکار هایی که در این مطلب آورده شد، برطرف نمایید. پس از تمیز کردن سوراخ های شعله اجاق گاز می توانید از قدرت شعله ها لذت ببرید.

حتما بخوانید:   راهنمای تعویض شیر اجاق‌گاز

اگر سر شعله های اجاق گاز و سرپوش ها جابجا شده باشند موجب خواهد شد، که قدرت شعله ها به اندازه سابق نباشد. بنابراین وقتی که با این مشکل مواجه شدید، بهتر است، که سرپوش ها و سر شعله ها را نیز مورد بررسی قرار دهید.

اگر در اجاق گاز پیچ شعله ها به خوبی تنظیم نباشد، موجب می گردد، که شعله اجاق گاز کم باشد. در کنار شیرهای شعله پیچ تنظیم کننده وجود دارد، که میتوانید آنها را تنظیم کنید.

سخن آخر

در برخی مواقع شعله های اجاق گاز ممکن است، که به دلیل کثیفی و تجمع آلودگی ها و چربی ها با مشکل گرفتگی روبرو شوند. در این حالت قدرت شعله های اجاق گاز کافی نخواهد بود و در برخی مواقع اصلاً قادر به روشن شدن نیز نیستند.

برای تمیز کردن و برطرف کردن این مشکل در شعله های اجاق گاز می‌توانید از راهکارهای خانگی که در این مطلب بیان شد، استفاده کنید. در صورتی که مقدار آلودگی شعله های اجاق گاز کم است، می توانید از آب و مایع ظرفشویی برای تمیز کردن آنها استفاده کنید. اما چنانچه میزان آلودگی ها و گرفتگی ها بیشتر است، می توانید از راهکارهای دیگری مانند استفاده از جوش شیرین و آمونیاک نیز استفاده نمایید.

31

رفع گرفتگی شعله اجاق گاز با راهکارهای خانگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نحوه برطرف کردن گرفتگی شعله اجاق گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x