تعمیرات پکیج و آب گرمکن

راهنمای کامل آموزش تنظيم شعله در پکیج | تست شیر گاز پکیج

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یکی از عوامل مهم در زمان تعمیر و سرویس پکیج، تنظیم مناسب شعله پکیج می باشد. اگر ارتفاع شعله بیشتر از اندازه استاندارد باشد باعث می شود به مبدل آسیب زیادی وارد شود. چنانچه شعله بیش از اندازه کم باشد، موجب خاموش شدن پکیج می شود. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی راهنمای کامل آموزش تنظیم شعله در پکیج می پردازیم:

شیر گازی پکیج

در پکیج های دیواری و زمینی از قطعات بسیار مختلفی استفاده شده است. یکی از این قطعات شیر گازی پکیج می باشد.

 • شیر گازی زیر محفظه احتراق در پکیج دیواری جای گرفته است و وظیفه دارد جریان گاز را قطع و وصل کند. هنگام روشن شدن پکیج برد، برق مورد نیاز را به بوبین های درون شیر گازی فرستاده تا شیر باز شده و جریان گاز نیز در محفظه احتراق بخوبی برقرار شود. جرقه زن‌ در این مرحله عمل کرده و شعله در پکیج روشن می شود.
 • شیر گازی از جنس آلومینیوم ساخته شده است و در پکیج با برق ۲۲۰ ولت کار می کند. شیر گاز خود نیز دارای دو شیر برقی می باشد و می‌تواند با کمک آنها ارتفاع شعله را در پکیج تنظیم کند.
 • سه عدد بوبین در شیر گاز پکیج استفاده شده که یکی از آنها با برق ۱۲ ولت و دو تای دیگر نیز با برق ۲۲۰ ولت کار می کنند. از طریق بوبین ۲۲۰ ولت قطع و وصل جریان گاز ورودی در شیر گازی پکیج انجام می شود و به وسیله بوبین ۱۲ ولت می توان ارتفاع شعله را تنظیم کرد.
 • می توان شیر گاز پکیج را به اینصورت معرفی کرد، شیر گاز پکیج تنظیم کننده وصل و قطع جریان گاز در پکیج می باشد. برای تنظیم شعله در دستگاه باید از شیر گازی استفاده کنید و با کمک این قطعه عمل ماژوله کردن را انجام بدهید. ماژوله کردن شعله به معنی تنظیم ارتفاع بلندی و کوتاهی شعله است.
 • شیر گازی به علت کنترل کردن جریان گاز در پکیج می تواند در صورت بروز هرگونه خطا جریان گاز مشعل را قطع کرده و آنرا خاموش کند و ایمنی پکیج را تضمین کند.
 • باید به این نکته توجه داشته باشید، که شیر گازی پکیج به هیچ عنوان تعمیر نمی شود. چون توسط شرکت سازنده قطعات آن کاملاً مهر و موم شده است. تنها کاری که می توانید برای برطرف کردن ایراد شیر گازی پکیج انجام دهید، یکی ماژوله کردن شعله توسط بوبین ۱۲ ولت و دیگری تعویض بوبین های این قطعه می باشد.
حتما بخوانید:   چگونگی نصب دودکش آبگرمکن دیواری

تست شیر گاز پکیج

قبل از اینکه به نحوه تنظیم شعله پکیج بپردازیم باید از سالم بودن شیر گازی پکیج مطمئن شوید. اگر شیر گازی پکیج سالم باشد به هنگام جرقه زدن شعله تشکیل خواهد شد. گاهی اوقات ممکن است با وجود سالم بودن شیر گازی به هنگام جرقه زدن شعله تشکیل نشود. در این مواقع احتمال می رود، برد پکیج دچار خرابی شده باشد. در این حالت باید از برق شیر گازی مطمئن شوید. بهتر است شیر گازی را مورد بررسی قرار دهید.

تست شیر گاز به سه روش انجام می شود. در ادامه به روش های تست شیر گاز می پردازیم:

شعله در پکیج

روش تست مدار الکترونیکی

با کمک مولتی متر می توانید مدار الکترونیکی شیر گازی را تست کنید. همچنین می توانید با کمک مولتی متر بوبین و سیم پیچی شیر گازی را نیز تست کنید.

 • روی شیر گازی چهار عدد پایه وجود دارد، که یکی پایه ارت یا اتصال به بدنه می باشد. جهت چک کردن اتصالی بین سیم های پیچ شیر گازی، بدنه شیر و سیم های پیچ شیر گازی باید مولتی متر را در حالت بوق ممتد قرار دهید و یکی از پایه های آنرا روی پایه اتصال بدنه و پایه دیگر را روی پایه های سیم پیچ قرار دهید. به هنگام اتصال مولتی متر اگر صدای بوق ممتد شنیده شد، نشانه این است، که سیم پیچ با بدنه شیر اتصالی دارد و باید کل شیر گازی را تعویض کنید.
 • انجام تست بوبین شیر گازی پکیج پایه های سیم پیچ را باید اهم گیری کنید. اهم بین پایه های سالم سیم پیچ در حالت عادی باید به میزان کیلو اهم باشد. مولتی متر را به حالت اهم گیری قرار دهید و پایه های سیم پیچ ها را دو به دو با یکدیگر تست کنید. مثلاً پایه های ۳ و ۱، پایه های ۱ و ۴ و پایه های ۳ و ۴ را به اینصورت باید اهم گیری کنید. اگر پایه ها مشکل نداشته و سالم باشند، روی مولتی متر میزان کیلو را نمایش می دهد.
 • در این مرحله از تست، باید بوبین را از شیر گاز جدا کنید و با کمک پیچ گوشتی، مغناطیس بوبین ها را بررسی کنید. چنانچه سالم باشد بعد از متصل شدن به پیچ گوشی حالت جذب شوندگی یا مغناطیسی پیدا می کند. در غیر اینصورت بوبین شیر گاز نیاز به تعویض کردن دارد.
تست مدار مکانیکی

روش دوم تست شیر گاز پکیج، تست مدار مکانیکی می باشد.

 1. در این روش باید سیم فاز را به شکل موازی در پایین ترین و بالاترین پایه سیم پیچ وصل کنید. ابتدا مطمئن شوید که برق شیر گاز قطع می باشد.
 2. در این مرحله باید سیم نول را به پایه پایینی وصل کنید. سپس برق را متصل کرده و قسمت ورودی گاز را باید فوت کنید.
 3. اگر شعله بخوبی تنظیم شده باشد و انسداد در مسیر خروجی گاز وجود نداشته باشد، گاز باید از قسمت خروجی به راحتی خارج شود.
حتما بخوانید:   آموزش نصب و راه اندازی آبگرمکن های ایستاده
تست مدولار

آخرین روش تست شیر گازی پکیج، تست مدولار نام دارد. در این روش می توان هنگام کارکرد دستگاه و با اتصال همزمان به برق تست را انجام داد. برای تست ابتدا باید شیر برق ورودی به مدولار را کم و زیاد کنید و نحوه کارکرد شیر گازی را نسبت به تغییر جریان بسنجید.

تنظیم شعله پکیج

در قسمت قبل این مقاله از روش های تست سالم بودن شیر گازی آگاه شدید. در این مرحله در صورت سلامت شیر گازی، باید شعله های پکیج را تنظیم کنید.

 • بلند یا کوتاه بودن شعله پکیج هر دو موجب ایجاد اختلال در عملکرد این دستگاه می شود. شما با توجه به کدهای خطای دستگاه می‌توانید از این مشکل با خبر شده و قبل از وارد شدن آسیب های جدی به دیگر اجزای پکیج و مبدل آنرا برطرف کنید.
 • بهترین نشانه از خرابی شیر گاز پکیج توجه به کد خطای دستگاه می باشد. چنانچه ارتفاع شعله در دستگاه بیشتر از اندازه مجاز شده باشد، ارور دمای زیاد مبدل روی دستگاه به نمایش در می‌آید. چنانچه ارتفاع شعله کمتر از مقدار استاندارد باشد به هنگام بستن قاب پکیج، کد عدم تشکیل شدن شعله روی پنل پکیج به نمایش در می آید.
 • اگر با هر کد خطای بنا بر عدم تنظیم بودن شعله در پکیج مواجه شدید، باید بر اساس روش هایی که در ادامه این مقاله می گوییم کوتاه و بلند بودن شعله پکیج را بخوبی تنظیم کنید. قبل از هرکاری توجه داشته باشید، شرط مهمی در زمان تنظیم دستگاه جهت شعله کوتاه یا بلند می باشد که دستگاه باید حتماً در حالت تابستانه باشد، زیرا در این حالت شعله کوتاه و یا بلند به صورت مجزا خواهند بود.
تنظیم شعله کوتاه پکیج

برای تنظیم کردن شعله کوتاه در پکیج موارد زیر را دنبال کنید:

 • هنگام تنظیم شعله دمای دستگاه را روی ماکزیموم قرار داده و یکی از شیرهای آب گرم را باز کنید تا شعله در دستگاه تشکیل شود.
 • با باز شدن شیر آب گرم، جرقه زن نیز فعال شده و شعله در حالت ماکزیموم درون محفظه احتراق، تشکیل خواهد شد.
 • در حالت زمستانه شعله کوتاه وجود دارد به اینصورت که با تنظیم حالت زمستانه در دستگاه ابتدا شعله بلند یا ماکزیموم روشن شده و بعد در حالت مینیموم یا شعله کوتاه تنظیم خواهد شد. شعله کوتاه پیش نیاز شعله ماکزیموم یا بلند می باشد. پس ابتدا باید شعله مینیموم یا کوتاه را در پکیج روشن کنید.
 • باید پکیج را در حالت تابستانه تنظیم کنید سپس شلنگ ماژوله را از پکیج جدا کنید. یکی از فیش های موجود در شیر ماژوله را جدا کنید. باید دقت داشته باشید در دو طرف بوبین ماژوله یا شیر ماژوله برق DC 24 وجود دارد و اتصال دو سر فیش ماژوله یا اتصال سر فیش به بدنه باعث بروز جرقه، همچنین سوختن برد دستگاه خواهد شد.
 • به کمک پیچ گوشتی و آچار نیاز دارید تا شعله کوتاه را در پکیج تنظیم کنید. روی شیر گاز مهره ای از جنس برنج وجود دارد به وسیله آچار، مهره را نگه دارید و پیچ داخل آنرا با پیچ گوشتی بچرخانید. پیچ گوشتی را آرام چرخانده و شعله کوتاه را تنظیم کنید.
 • چنانچه پیچ را بر خلاف عقربه های ساعت بچرخانید ارتفاع شعله کوتاه می شود. اگر پیچ را به جهت عقربه های ساعت بچرخانید ارتفاع شعله در دستگاه زیاد خواهد شد. در پکیج ارتفاع استاندارد به اندازه یک سوم ارتفاع در داخل محفظه احتراق می باشد. پس باید برای استاندارد اندازه شعله، ارتفاع را به میزان یک سوم محفظه احتراق تنظیم کنید.
 • پیچ شیر ماژوله را نباید بیشتر از نیم دور چرخاند در غیر اینصورت پیچ شیر از حالت صحیح و استاندارد خود خارج شده و خراب می شود. چون تعمیر آن امکان پذیر نیست باید تعویض شود.
حتما بخوانید:   راهنمای تعمیرات میله یون

تنظیم شعله بلند پکیج

ابتدا شیرهای آب گرم ساختمان را باز کنید. شعله پکیج در این حالت روی بلندترین خواهد بود. چنانچه ارتفاع شعله از دو سوم محفظه احتراق بیشتر باشد نشانه این است که شعله نیاز به تنظیم مجدد دارد. برای تنظیم شعله بلند باید پیچ شیر ماژوله را با پیچ گوشتی نگه داشته و با آچار باید مهره برنجی را برخلاف عقربه ساعت چرخانده تا ارتفاع شعله کم شود. اگر در جهت عقربه ساعت بچرخانید، ارتفاع شعله بلند می شود. توجه داشته باشید ارتفاع بلند شعله باید به اندازه دو سوم از ارتفاع محفظه احتراق باشد.

شعله در پکیج

جمع بندی

اگر در پکیج فشار گاز تنظیم نباشد شعله دستگاه بدرستی تشکیل نشده و گاهی اوقات نیز شعله خاموش خواهد شد. در این مقاله، راهنمای کامل آموزش تنظیم شعله در پکیج‌ را برایتان توضیح دادیم. چنانچه سوالی در این زمینه داشتید می توانید با قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصان ما در مجموعه ایبک امداد پاسخگوی سوالات شما باشند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

راهنمای کامل آموزش تنظيم شعله در پکیج

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش تست مدار الکترونیکی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x