مجله سلامت پوستمجله

کدام مواد غذایی باعث جوش صورت می شود؟

کدام مواد غذایی باعث به وجود آمدن جوش صورت می شوند ؟

مطالعات نشان داده که هر چه ما می خوریم می تواند نقش بسیار مهمی در سلامت پوست ما داشته باشد می خواهیم در این مقاله از مجله ایبک برای شما مواد غذایی را که باعث جوش صورت می شود، معرفی کنیم و شما را با آنها آشنا کنیم لطفاً با ما همراه باشید.

عوامل موثر در ایجاد جوش

 جوش صورت

عوامل زیادی در به وجود آمدن جوش صورت موثرند که بعضی از این موارد عبارتند از:

 • باکتری های آکنه ساز
 • رژیم غذایی
 • منافذ مسدود شده پوست
 •  هورمون ها
 •  تولید سبوم و کراتین و ….

اما مطالعات نشان داده رژیم غذایی می تواند نقش مهمی در به وجود آمدن جوش صورت داشته باشد ما در این مقاله می خواهیم شما را با مواد غذایی که باعث جوش صورت می شود آشنا کنیم.

جوش چیست؟

جوش یک مشکل پوستی می باشد که باعث به وجود آمدن برجستگی هایی در پوست می‌شود این برجستگی‌ها می تواند جوش های سرسیاه و جوش های سر سفید باشد و همچنین می تواند در همه جای بدن به وجود بیاید اما بیشتر جوش ها در این قسمت های بدن وجود دارد :

 • صورت
 • کمر
 • گردن
 • شانه

می‌توان گفت جوش زمانی ایجاد می شود که منافذ روی پوست به وسیله چربی مسدود شده باشد در این حالت شما می توانید به وسیله فیشیال صورت یا لایه برداری جوش را درمان کنید. البته جوش ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی هم ایجاد شود ولی تحقیقات نشان داده که اگر شما از یک رژیم غذایی درست پیروی کنید می‌توانید جوش را درمان کرده و از ایجاد آن جلوگیری کنید.

دلایل به وجود آمدن جوش در صورت چه می باشد؟

روی سطح پوست سوراخ های کوچک قرار دارد که این سوراخ ها به غده های چربی در زیر پوست وصل هستند که به آن منافذ می گوییم غدد روغنی مایعی تولید می کنند به نام سبوم . و غدد روغنی به وسیله یک کانال نازک که فولیکول نام دارد سبوم را به سطح پوست خواهد فرستاد.

جوش در صورت وقتی ایجاد می شود که منافذ روی سطح پوست با سلول های مرده روی پوست و گاهی اوقات باکتری و یا چربی اضافی مسدود می شود. معمولاً در هنگام بلوغ هورمون ها چربی اضافی در غدد چربی تولید می کند و این باعث زیاد شدن جوش در سنین بلوغ می شود در این حالت می توانید با پاکسازی کردن پوست به درمان جوش کمک کنید برای پاکسازی پوست راه های زیادی وجود دارد مثل : پاکسازی پوست در کلینیک های زیبایی یا استفاده از ماسک های لایه بردار و یا پاکسازی پوست در آرایشگاه ها .

انواع مختلف جوش

به طور کلی جوش ها دو نوع می باشند که عبارتند از:

 1. جوش های سر سفید: جوش های سر سفید منافذی روی پوست هستند که مسدود شدند ولی از پوست خارج می شوند جوش های سر سفید مانند برجستگی های سخت بوده و مایل به سفید هستند
 2. جوش های سر سیاه معروف به جوش های زیر پوستی می باشند که به شکل لک های ریز و تیره در روی سطح پوست ظاهر خواهند شد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تاریخچه ساخت یخچال

کدام مواد غذایی باعث به وجود آمدن جوش صورت می شوند؟

 جوش صورت

قبل از اینکه مواد غذایی که باعث ایجاد جوش می شوند را برای شما نام ببریم باید این نکته را تذکر دهیم که غذا به طور مستقیم باعث به وجود آمدن جوش نمی شود ولی اگر شما پوستی چرب دارید و پوست شما هم مستعد به وجود آمدن جوش است، آنگاه مصرف مواد غذایی که برای شما نام می بریم باعث تشدید این جوش‌ها می‌شود در اصل بعضی از مواد غذایی را بهتر است که از خوردنش دوری کنید این مواد غذایی عبارت می باشند از:

 • شکر
 • لبنیات
 • فست فود
 • غذاهای چرب
 • پودر پروتئین آب پنیر
 • دانه های تصفیه شده
 • شکلات
 • غذاهای سرشار از چربی امگا ۶
 • پروتئین و گوشت حیوانی

در ادامه، موارد بیان شده را برای شما توضیح می دهیم:

شکر :

بعضی از قندها به صورت شکر سفید تسویه شده در منازل و یا کارهای دیگر استفاده می شود. مانند عسل، نوشابه های گازدار و….که این مواد سرشار از کربوهیدرات تصفیه شده می باشد. احتمال دارد این مواد باعث به وجود آمدن جوش در بدن شود. این مواد به سرعت جذب جریان خون می‌شود و باعث خواهد شد که سطح قند خون زیاد شود. زیاد شدن سطح انسولین، قند های اضافی را به طرف سلولها هدایت می کند که این هم باعث به وجود آمدن جوش خواهد شد.

محصولات لبنی:

بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی نوجوانان، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که مصرف شیر پرچرب و کم چرب باعث زیاد شدن جوش در نوجوانان می شود و همچنین این تحقیقات نشان داده که بزرگسالان هم اگر به طور منظم از بستنی و یا شیر استفاده کنند تقریباً چهار برابر بیشتر در معرض به وجود آمدن جوش قرار خواهند گرفت البته هنوز رابطه بین شیر و جوش مشخص نیست اگر بعد از مصرف لبنیات در بدن شما جوش به وجود آمد بهترین این است که لبنیات مصرف نکنید.

فست فود ها

همانطور که می‌دانید فست فود از غذاهای پر ضرر است و تقریبا می شود گفت باید در لیست غذاهایی قرار بگیرد که غیر مجاز هستند خوردن فست فود یکی از دلایل به وجود آمدن جوش در پوست می باشد. سیب زمینی سرخ کرده، پیتزا، همبرگر و… بسیاری از غذاهای فست فودی، بیشتر از چربی تشکیل شده اند این چربی ها از نوع اشباع شده می باشد و مواد اولیه آن می تواند تعادل هورمونی و حتی سطح قند خون را از بین برده و باعث به وجود آمدن جوش شود.

غذاهای چرب

غذاهایی که سرخ شده اند مثل همبرگر دارای مقدار زیادی چربی می باشد که باعث به وجود آمدن جوش خواهد شد.

پودر پروتئین آب پنیر یک منبع غنی پروتئین و اسیدهای آمینه می باشد مانند گلوتامین و لوسین، به طور معمول این پودر را بدنسازان و ورزشکاران مصرف می کنند. مصرف کردن پروتئین آب پنیر باعث خواهد شد که سلول های پوست بیشتر رشد و تکثیر کنند. و همچنین مصرف پودر پروتئین پنیر باعث افزایش سطح انسولین می‌شود و این خود می‌تواند یکی از دلایل به وجود آمدن جوش باشد.

دانه های تصفیه شده

آرد سفید و غلات تصفیه شده به طور معمول در ماکارونی، نان، رشته های برنج و غلات وجود دارد که دارای شاخص گلیسمی بالا هستند و قند خون را هم زیاد می کنند. انسولین باعث فعال شدن هورمون آندروژن می شود و همچنین باعث رشد سلول و تولید سبوم خواهد شد و این هم می تواند تولید جوش در بدن کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راه های درمان پاکسازی پوست خشک
شکلات

شکلات ها شیرین می باشد و جزو فرآورده های قندی و لبنی به حساب می آید طبق گفته دانشمندان مصرف شکلات باعث به وجود آمدن جوش خواهد شد  در واقع می‌توان گفت که شکلات باعث می شود بدن در مقابل این ماده واکنش نشان داده و باعث به وجود آمدن جوش شود.

غذاهای سرشار از چربی های امگا ۶

غذاهایی که دارای دانه های ذرت، روغن سویا و غیره می باشند باعث به وجود آمدن جوش خواهند شد زیرا این غذا ها چربی های امگا ۶ دارند که ماهیت این غذاها التهابی می باشد اگر شما پوستی دارید که ملتهب است و جوش می زند، بدانید که این غذاها می‌تواند باعث التهاب بیشتر و جوش بیشتر پوست شما شود.

پروتئین حیوانی و گوشت

شاید شما هم دیده باشید که بعضی از افراد جوش های خیلی بزرگ و قرمزی بر روی پوست دارند. این جوش ها علاوه بر اینکه روی گونه ها به وجود می آید احتمال دارد در خط فک و گردن هم دیده شود و این به دلیل مصرف زیاد گوشت گوسفند و مرغ می باشد گوشت قرمز هم می تواند باعث به وجود آمدن این جوش‌ها شود اگرچه هنوز ثابت نشده که گوشت قرمز باعث ایجاد جوش های قرمز و بزرگ می شود.

در این مقاله برای شما غذاهایی را نام بردیم که باعث به وجود آمدن جوش در صورت می شود اکنون می‌خواهیم مواد غذایی و مغذی را برای تان نام ببریم که کمک خواهد کرد جوش صورت شما درمان شود برای این منظور می توانید از موارد زیر استفاده کنید:

اسیدهای چرب امگا ۳

امگا ۳ ضد التهاب می باشد و اگر آن را به صورت منظم مصرف کنید باعث می شود که پوست شما کمتر جوش بزند

 پروبیوتیک ها

مصرف پروبیوتیک باعث می شود که روده سالم شده و باعث ایجاد میکروبیوم متعادل خواهد شد

زردچوبه

زردچوبه ضد التهاب پلی فنول کورکومین می باشد که به تنظیم قند خون و از بین بردن حساسیت به انسولین کمک می کند و از رشد باکتری های جوش زا هم جلوگیری می کند.

چای سبز

چای سبز دارای پلی فنول می باشد که با کم کردن التهاب و همچنین کم کردن تولید سبوم در ارتباط است و ثابت شده که عصاره چای سبز باعث کاهش جوش در صورت می شود

ویتامین های A ،D ،E

این ویتامین ها مغذی بوده و در روغن هایی مانند آرگان و روغن نارگیل موجود است و در سلامت پوست نقش مهمی دارد و باعث می شود که از جوش در صورت جلوگیری شود.

روی

دانشمندان اعتقاد دارند که خوردن غذاهایی که سرشار از روی است به احتمال زیاد در پیشگیری و درمان جوش مفید می باشد قابل توجه است که غذاهایی که سرشار از روی هستند عبارت می باشند از:

 • عدس
 • غذاهای دریایی
 •  گوشت گاو
 •  دانه کدو تنبل
 •  بوقلمون

نتیجه‌گیری:

دقت داشته باشید که غذا ها هیچگاه با پوست شما دشمن نیستند و اگر شما غذاهای مفید مصرف کنید پوست شما هیچگاه دچار جوش و آکنه نخواهد شد. برای شما در این مقاله از مجله ایبک غذاهایی را که برای جوش صورت ضرر دارد بیان کردیم و همچنین غذاهایی را که می توانید مصرف کنید تا از جوش صورت جلوگیری کرده باشید، نام بردیم.

امیدواریم مقاله بالا برای شما مفید بوده باشد.

کدام یک از مواد غذایی باعث جوش می شود

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل به وجود آمدن جوش در صورت چه می باشد

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا