مجله سلامت پوستمجله

چگونه می توان کک و مک را از بین برد؟ | آرا نیک

آموزش جلوگیری و از بین بردن کک و مک گونه و بینی بصورت طبیعی و شیمیایی

همانطور که می دانید پوست صورت برای هر فرد از اهمیت زیادی برخوردار است و داشتن یک پوست سالم و جذاب از خواسته های هر کدام از انسان ها میتواند باشد، اما بعد از جوش صورت یکی از مواردی که می تواند هر فرد را بسیار ناراحت و آزرده کند وجود کک و مک بر روی پوست صورت است که می‌تواند هم ظاهر فرد را و هم اعتماد به نفس او را در بر بگیرد.

همانطور که می دانید که کک و مک در قسمت گونه و روی بینی هر انسان شکل می گیرد، که معمولاً لکه های قهوه‌ای روشن هستند که به تعداد زیاد در کنار یکدیگر قرار می گیرند و می تواند ظاهر شما را آنگونه که میخواهید نمایش ندهد، در این مقاله از مجله ایبک به سراغ عارضه کک و مک خواهیم رفت و این مورد را به صورت کامل و تخصصی برایتان بررسی خواهیم کرد.

دلیل بوجود آمدن کک و مک چیست؟

کک و مک معنی به وجود آمدن لکه های بدون برجستگی که معمولاً در رنگ قهوه ای و برنزی هستند می باشد کک و مک از خوشه های سلول های پوستی ایجاد می شود که دارای رنگدانه ملانین هستند که بر خلاف خال که معمولاً دارای برجستگی زیاد و یا بلندی های متفاوت است کک و مک بدون هیچگونه برجستگی و کاملا هم سطح پوست می باشد و البته بازهم بر خلاف خال که می تواند در بعضی موارد خطرناک باشد کمک کاملا بی خطر و بی عارضه خواهد بود.

اگر بخواهیم به سراغ دلیل اصلی به وجود آمدن کک و مک برویم باید بدانید که سلولهای پوست شما که نام آن ملانوسیت است بر روی پوست رنگدانه ملانین را تولید میکند، ملانین وظیفه محافظت از پوست شما در مقابله اشعه ماورا بنفش که خورشید تولید می کند را دارد، در صورتی که در مقابل آفتاب قرار بگیرید ملانوسیت ها تمایل بیشتری به تولید ملانین خواهند داشت، این تولید ملانین می تواند باعث ایجاد کک و مک بر روی پوست شما شود در واقع کک و مک همان ملانین جمع شده بر روی لایه بیرونی پوست شما است که برای محافظت از اشعه ماورا بنفش خورشید توسط پوست شما تولید شده.

اما موردی که لازم است بدانید این است که کمک می تواند ریشه ژنتیکی هم داشته باشد اما در تمام موارد در هنگام تولد به چشم نخواهد خورد و در طول دوران زندگی با عادت های اشتباه می تواند به چشم نمایان شود، که مهمترین آن قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب مخصوصاً در دوران کودکی بدون کرم ضدآفتاب، کلاه و همچنین عینک است. که اگر بدون این موارد در مقابل آفتاب قرار بگیرید احتمال نمایان شدن کمک بر روی صورت شما به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.

روش های پیشگیری و درمان کک و مک

تابع این قسمت با کک و مک و علت بروز آن در کودکی و بزرگسالی را به صورت کامل آشنا شدید به سراغ این خواهیم رفت چگونه می توانیم از به وجود آمدن کک و مک بر روی صورت جلوگیری کنیم و یا در صورتی که کک و مک بر روی صورت به وجود آمد آن را از بین ببریم.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت بروز لک های روی پا و راه های درمان آن

کک و مک

کرم ضد آفتاب ☀️

اولین مورد کرم ضد آفتاب است، لازم است بدانید کرم ضد آفتاب نمیتواند که کک و مک را درمان کند، اما میتواند از بروز کک و مک جلوگیری کند، مواردی که باید همیشه به خاطر داشته باشید این است که در تمام روزهای سال زمانی که از منزل خارج شدید باید روی صورت خود کرم ضدآفتاب را داشته باشید حتی اگر هوا در آن روز ابری بوده و نور مستقیم خورشید را به صورت خود حس نکردید، چرا که اشعه ماورا بنفش خورشید حتی در صورت ابری بودن هوا هم می تواند به پوست شما برخورد کند.

اما مواردی که در رابطه با کرم ضد آفتاب باید بدانید که در جدیدترین این تحقیقات بزرگترین دانشگاه های آمریکا ارائه شده این است که کرم ضد آفتاب باید دارای حداقل اس پی اف ۳۰ باشد، همچنین قبل از اینکه از منزل خارج شوید باید ۱۵ دقیقه قبل کرم ضد آفتاب را بر روی صورت خود که قبل از آن تمیز کرده اید بمالید تا کاملا صورت شما به آن آغشته شود، اگر زیاد عرق کردید و یا داخل استخر در حال شنا کردن بودید باید بدانید که هر دو ساعت یکبار نیاز است که مجدد کرم ضدآفتاب را بر روی پوست صورت خود بمالید و برای اینکه از این مورد خلاص شوید می توانید از کرم های ضدآفتاب ضدآب استفاده نمایید.

لیزر درمانی 👩‍⚕️

یکی از مواردی که می تواند کک و مک را درمان میکند لیزر درمانی است که با استفاده از لیزر درمانی و نور متمرکز شدید قسمت های آسیب دیده پوست را میتوان درمان کرد که معمولاً تا ۶۵% جوابگو بوده است، لیزر درمانی کاملاً بی خطر است اما لازم است بدانید که می تواند عوارضی نیز داشته باشد، برای مثال برخی از عوارض آن خارش تورم و سرخ شدن پوست یا پوسته پوسته شدن بخشی که لیزر کردید و یا تغییر در رنگ پوست شما است.

موردی که باید بدانید این است که لیزر درمانی می‌تواند باعث ایجاد تبخال در اطراف دهان شما شود و لازم است در صورتی که سابقه تبخال را دارید از داروهای ضد ویروس استفاده کنید تا بعد از لیزر درمانی دچار تبخال زدگی در اطراف لب و دهان تان نشوید،

کرم محو کننده موضعی ♻️

مورد بعدی که می‌تواند در درمان کک و مک به شما کمک شایانی کند کرم محو کننده موضعی می باشد، این کرم را می توان هم با استفاده از نسخه پزشک از داروخانه ها و یا مراجعه به فروشگاه های آرایشی بهداشتی تهیه نمود کرم های محو کننده دارای هیدروکینون هستند که این ماده باعث جلوگیری از تولید ملانین در پوست شما می شود و از سمتی قسمت هایی از پوست که تیره شده اند را به رنگ اصلی خود بر خواهد گرداند.

کرم مرگ کننده موضعی نیز عوارض جانبی خود را دارد عوارضی مانند التهاب پوست، خشک شدن پوست، سوزش بخش استفاده شده یا تاول زدن و در نهایت تغییر رنگ پوست از مواردی هستند که می‌تواند بعد از استفاده از این کرم البته به ندرت به چشم آیند.

لازم است بدانید که سالهاست در سازمان غذا و داروی جهانی محصولات سفید کننده پوست که ۲ درصد هیدروکینون دارند بی خطر اعلام شده اما اگر درصد هیدروکینون بیشتر باشد می تواند باعث آسیب های شدید به پوست شود.

لایه بردارهای شیمیایی ☣️

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند در درمان کک و مک به شما کمک شایانی کند استفاده از لایه بردارهای شیمیایی است، معمولاً لایه بردارهای شیمیایی برای از بین بردن لکه های صورت و درمان بخش های آسیب دیده پوست می باشد، این لایه بردار ها با برداشتن لایه های بیرونی پوست می تواند کمک زیادی به ساخته شدن لایه های سلولی جدید بر روی پوست شما کنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تاریخچه برند لوازم‌ خانگی شرکت اسنوا Snowa / اسنوا کجاست؟

اما لازم است به دلیل لایه بردار های شیمیایی نیز عوارض خاص خود را دارند که این عوارض به صورت کوتاه مدت نمایان می‌شوند، عوارضی مانند سرخ شدن بخش مورد نظر، تحریک پوست، پوست شدن و یا تورم پوست شما از عوارض موقت استفاده از لایه بردارهای شیمیایی می باشند.
در رابطه با لایه بردارهای شیمیایی لازم است بدانید که برای جواب مناسب گرفتن تقریباً باید تا دو هفته به صورت روزانه صورت خود را خیس کنید و پماد لایه بردار را به صورت خود بمالید و البته بهتر است که در طول این مدت از داروهای ضد ویروس استفاده کنید تا روی پوست شما و در بدن شما عفونتی ایجاد نشود.

روش های طبیعی 🌳

اما به سراغ بهترین و اصلی ترین بخش از بین بردن کک و مک خواهیم رفت که همان بخش راهکارهای طبیعی از بین بردن کک و مک می باشد، در ادامه مواردی که می توانند به صورت طبیعی و بدون استفاده از مواد شیمیایی و کک و مک را از صورت شما محدود کنند را برای تان شهر خواهیم داد روش استفاده از هر کدام را به شما آموزش می دهیم.

  • آبلیمو: آبلیمو یکی از مواردی است که می‌تواند کک و مک را از بین ببرند آبلیمو را می توانید با استفاده از پنبه روی پوست صورت خود در نواحی که کک و مک دیده میشود بمالید و سپس صورت خود را بشویید.
  • عسل: عسل ماده ای است که با استفاده از آن می توانید اسکراب بسازید و برای ساخت یک اسکراب می توانید عسل را با نمک و شکر ترکیب کنید و آن را روی پوست صورت خود بمالید تا به عنوان یک لایه بردار مناسب از آن استفاده کرده باشید.

کک و مک

از بین رفتن کک و مک

لازم است بدانید که برخی از کک و مک ها برای همیشه روی صورت باقی می مانند ولی بعضی از کک و مک ها این چنین نیستند، معمولا کک و مک هایی که ارثی باشند با افزایش سن کمتر می شوند ولی کک و مک هایی که بر اثر نور خورشید بوجود آمده اند با افزایش سن بیشتر خواهند شد.

سخن آخر

در این مقاله از مجله پزشکی ایبک به سراغ کک و مک صورت رفتیم و به شما آموختیم که کک و مک بخاطر نور آفتاب به وجود می آید، نور خورشید و اشعه نور می تواند باعث بوجود آمدن کک و مک بر روی پوست صورت شود، برای جلوگیری از کک و مک می توان از کرم ضدآفتاب استفاده کرد، اما کرم ضد آفتاب همانطور که متوجه شدید فقط جلوگیری از کک و مک را بر عهده دارد و برای درمان آن از مواردی مانند لایه بردار و… می توانید استفاده کنید، البته پیشنهاد اصلی و همیشگی ما برای شما استفاده از راهکارهای طبیعی است، مواردی مانند آبلیمو و عسل می توانند بهترین راهکارها برای درمان کک و مک روی صورت باشند.

از شما عزیزان دعوت میکنم اگر تا امروز تجربه ای از کک و مک داشته اید و راهکاری برای درمان داشته اید که می تواند به دیگران کمک کند از طریق بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید.

چگونه می توان کک و مک را از بین برد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای آموزشی برای شناخت راهکارهای از بین بردن کک و مک صورت

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا