تعمیراتتعمیرات یخچال

دلیل یخ زدن میوه و سبزیجات در یخچال چیست؟

چرا میوه و سبزیجات درون یخچال یخ می زنند و راهکار رفع آن چیست؟

یکی از مشکلاتی که معمولا مصرف کنندگان از آن گله می کنند این است که چرا میوه و سبزیجات درون یخچال یخ می زند؟ یخ زدن میوه و سبزیجات داخل یخچال می تواند به دلایل زیادی اتفاق بیفتد. که مهمترین و عامیانه ترین آن ها تنظیم نبودن درجه یخچال، یکسره شدن موتور یخچال و یا باز بودن بیش از حد دریچه دمپر یخچال هستند، در این مقاله از ایبک امداد به سراغ بررسی تمام مواردی که می تواند باعث یخ زدن میوه و سبزیجات درون یخچال شما شوند خواهیم رفت و به صورت تخصصی این مشکلات را بررسی خواهیم کرد.

دلیل یخ زدن مواد غذایی یخچال چیست؟

 یخ زدن میوه و سبزیجات

یخ زدن مواد غذایی درون یخچال به چند دسته اصلی تقسیم خواهند شد که در ادامه این موارد را در یک جدول برای شما همراه راهنمایی برای رفع آن شرح خواهیم داد.

دلیل یخ زدگی  راهکار حل مشکل 
زیاد بودن درجه یخچال در یخچال های مکانیکی درجه روی 2 الی 3 باشد

در یخچال های الکترونیکی درجه روی 4 یا 5 باشد

یکسره شدن موتور یخچال در یخچال های مکانیکی ترموستات، گاز یخچال و کمپرسور بررسی شوند

در یخچال های الکترونیکی سنسور محیط، برد، گاز یخچال بررسی شوند

باز بودن بیش از حد دریچه دمپر یخچال در یخچال های مکانیکی باید دریچه دمپر محدود شود 

در یخچال های الکترونیکی سنسور دمپر باید تعویض شود

یخ زدن میوه و سبزیجات درون یخچال می تواند دلایل زیادی داشته باشد که این مورد نیاز به بررسی دقیق دارد، اما معمولا این مشکل به سه علت اصلی که در بالاتر شرح دادیم رخ می دهد که در ادامه هر کدام را بصورت تخصصی برای شما باز خواهیم کرد تا بهتر و بیشتر با این موارد آشنا شوید.

حتما بخوانید:   راهنمای یخچال های دوو Daewoo | کشور سازنده موتور یخچال دوو

زیاد بودن درجه یخچال و یخ زدن میوه و سبزیجات

 یخ زدن میوه و سبزیجات

باید دقت کنید که درجه هوا در تابستان و زمستان متفاوت است و باید در هر فصل درجه یخچال به درستی تنظیم شود تا با مشکل یخ زدن مواد غذایی درون یخچال رو به رو نشویم، چرا که تنظیم اشتباه درجه یخچال می تواند باعث یخ زدن مواد غذایی شما شود.

درجه مناسب یخچال در تابستان یخچال مکانیکی : 2 الی 3

یخچال الکترونیکی : 4 الی 5

درجه مناسب برای یخچال در زمستان یخچال مکانیکی : 2

یخچال الکترونیکی : 5

دمای مناسب فریزر در تمام فصول  دمای مناسب -18 درجه است

کار کردن یکسره موتور یخچال و یخ زدن میوه و سبزیجات

همانطور که مشخص است در صورت فعالیت بیش از حد موتور یخچال باعث تولید سرمای بیش از حد نرمال خواهد شد، کمپرسور یخچال با استفاده از گاز عملیات خنک کردن یخچال را انجام می دهد، حال تصور کنید که این عملیات به صورت یکسره انجام شود و به هیچ عنوان متوقف نشود، در این هنگام است که با سرمای بسیار زیاد رو به رو خواهید شد و اجزای درونی یخچال شما یخ خواهند زد.

در ادامه راهکار حل مشکل یخ زدگی مواد غذایی درون یخچال خواهیم رفت و یخچال ها را به دو دسته مکانیکی و الکترونیکی تقسیم خواهیم کرد.

حل مشکل یخ زدن میوه و سبزیجات در یخچال مکانیکی

 • در صورت خرابی ترموستات دستور قطع شدن فعالیت کمپرسور ارسال نمی شود و یخچال یکسره خواهد شد.
 • برای حل این مشکل اقدام به تعویض ترموستات نمایید.
 • کمپرسور ممکن است به خاطر نشتی گاز یخچال نیز یکسره کار کند.
 • برای حل این مشکل باید محل نشتی را پیدا کرده و سپس گاز را شارژ کنید.
 • یکی دیگر از دلایل می تواند خراب شدن خود کمپرسور یخچال نیز باشد که یکسره کار کند.
 • معمولا کمپرسورها در زمانی که نزدیک به خراب شدنشان است با تمام قدرت سرما تولید می کنند.
 • باید بدانید که کمپرسور یخچال فریزر قابل تعمیر نخواهد بود و شما باید اقدام به تعویض کمپرسور یخچال نمایید.

حل مشکل یخ زدن میوه و سبزیجات در یخچال الکترونیکی

 • یخچال های الکترونیکی ترموستات ندارند و در آنها سنسور تعریف شده است.
 • در صورت خرابی سنسور همانند ترموستات دستور قطع فعالیت ارسال نمی شود .
 • در صورت یکسره شدن بخاطر خرابی سنسور یخچال باید سنسور محیطی را تعویض کنید.
 • موارد دیگری مانند خرابی در برد، کم شدن گاز و نشتی گاز و خرابی موتور باعث یکسره شدن می شوند.
 • لازم است بدانید در صورت یکسره شدن بخاطر برد می توانید آن را تعمیر کنید اما کمپرسور باید تعویض شود.
حتما بخوانید:   تعمیرات مایکروفر پاکشوما

یخ زدن میوه و سبزیجات در یخچال به علت خرابی دمپر

لازم است بدانید موتور و کمپرسور یخچال سرمای مورد نیاز را تولید می کنند اما برای ورود این سرما به یخچال دریچه دمپر وارد عمل می شود و سرمای مورد نیاز را وارد یخچال می کند، در مواقعی ممکن است دریچه دمپر یخچال خراب شود و با خراب شدن آن سرمای زیادی به داخل یخچال وارد شود.

خوب اگر این دریچه باز بماند، دقیقا همانند درب منزل در سرمای زمستان که سرما یکسره وارد منزل می شود، در این حالت باعث یخ زدگی میوه و سبزیجات و مواد غذایی درون یخچال خواهد شد، در این مواقع اگر مطلع شدید که دمپر یخچال دچار خرابی شده است باید اقدام به تعمیر آن نمایید.

برای تعمیر دمپر یخچال باید بدانید که دو مدل دمپر برای یخچال ها وجود دارد، نوع اول دمپر مکانیکی و نوع دوم دمپر الکترونیکی، دمپر مکانیکی دارای دریچه دستی است، که با تنظیم این دریچه می توانید مشکل را حل کنید، اما دمپر الکترونیکی دارای سنسور می باشد و در صورت خرابی سنسور باید اقدام به تعویض آن کنید.

نزدیک بودن مواد غذایی به فن یخچال و یخ زدگی آن ها

نزدیک بودن مواد غذایی به فن یخچال باعث یخ زدن مواد غذایی خواهد شد ، خیلی وقت ها مصرف کنندگان فکر می کنند که یخ زدن مواد غذایی حتما باید نشانه ای از خراب شدن قطعات یخچال باشد، اما در واقع چنین نیست و ممکن است هیچ خرابی وجود نداشته باشد و تنها مشکل نزدیک بودن مواد غذایی به فن یخچال است.

خرابی سنسور یخچال و یخ زدن مواد غذایی

یکی از شایع ترین علت های یخ زدن مواد غذایی درون یخچال می تواند خراب شدن سنسور یخچال باشد، در صورتی که به هر دلیل سنسور یخچال خراب شده باشد و یا عمرش به پایان رسیده باشد می تواند باعث این شود که دستور قطع فعالیت کمپرسور ارسال نشود و یخچال در تصور اینکه هنوز به سرمای مناسب نرسیده فعالیت خود را ادامه می دهد تا حدی که باعث یخ زدن مواد غذایی درون آن می شود.

 • سنسور یکی از مهمترین اجزای یخچال شما به شمار می رود که خراب شدن آن باعث ایجاد نا هماهنگی در یخچال می شود.
 • سنسور یخچال وظیفه ارسال دستور و تنظیم دما را به برد دارد و در صورت خرابی آن دستورات تنظیم دما به برد ارسال نخواهد شد.
 • در صورتی که سنسور یخچال خراب باشد دستورات تنظیم دما ارسال نمی شود و ممکن است سرمای بیش از حد و یا خیلی کم در پیش روی شما قرار گیرد.
 • در حالتی که یخچال خیلی سرد و یا خیلی گرم شده بود با بررسی کنید سنسور خراب نباشد اگر مشکل در سنسور یخچال بود اقدام به تعویض آن نمایید.
حتما بخوانید:   سرد نشدن قسمت بالای یخچال و بیش از 10 دلیل این مشکل

به هم خوردن تنظیمات یخچال و یخ زدن مواد غذایی

یکی دیگر از مواردی که مستقیما می تواند روی یخ زدن مواد غذایی یخچال تاثیر بگذارد، به هم خوردن تنظیمات یخچال است که در صورت به هم خورد آن با سرما و یا گرمای بیش از حد رو به رو خواهید شد.

سرمای یخچال باید روی درجه مناسب یعنی بین 4 تا 18 درجه تنظیم شده باشد ، در صورتی که دما کمتر از 4 درجه تنظیم شود بدون شک یخ زدن مواد غذایی را تجربه خواهید کرد، پس در این حالت چک کنید که تنظیمات یخچال توسط فرد دیگری در منزل بر هم نخورده باشد.

نتیجه گیری

در این مقاله از مجله ایبک امداد به سراغ تعمیرات یخچال رفتم و یخ زدن مواد غذایی و سبزیجات را بصورت تخصصی بررسی کردیم، دانستید که نزدیک بودم مواد غذایی به فن یخچالتان می تواند یکی از دلیل های عمده در یخ زدن مواد غذایی باشد، همچنین به هم خوردن تنظیمات یخچال هم از این دسته خارج نیست و می تواند هم باعث یخ زدن بیش از حد و هم گرم شدن داخل یخچال شود، این دو مورد از مواردی بودند که بدون هزینه قابل حل هستند و نیاز به هزینه اضافه برای شما نخواهند داشت، اما در مقابل موارد پر هزینه ای هستند مانند کار کردن یکسره کمپرسور که می تواند نشانه ای از پایان عمر موتور یخچال شما باشد را نیز داریم که در صورت مشاهده این مورد باید اقدام به تعویض موتور یخچال نمایید.

اگر در زمینه یخ زدن مواد غذایی و سبزیجات درون یخچال تجربه ای دارید از شما دعوت می کنم تا از طریق بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید تا همگان از این تجربیات ارزنده بهره مند شوند.

یخ زدن میوه و سبزیجات در یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای بررسی یخ زدن میوه و سبزیجات در یخچال و راه حل آن

امتیاز کاربر: 4.55 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا