ایرانگردی

معرفی کامل شهر یزد

تاریخچه شهر یزد ، آداب و رسوم ، سوغاتی ها و مکان های دیدنی یزد

همانطور که بارها در این رابطه صحبت کردیم ایرانگردی یکی از بهترین سفرها برای هر فرد می تواند باشد ، چرا که ایران هم مناطق سرسبز دارد ، هم دریاهای زیبایی دارد ، هم کوه های بزرگ و آسمان خراش دارد و هم دارای بیابان و کویرهایی است که دیدنشان خالی از لطف نخواهد بود ، مطمئن باشید همانقدر که ممکن است از دیدن دریا و بازی آب در ساحل لذت ببرید همانقدر هم از دیدن یک کویر و یک دشت لذت خواهید برد ، شاید به ظاهر فکر کنید یک بیابان چیزی برای دیدن ندارد ولی زمانی که برای اولین بار قدم به یک کویر یا بیابان می گذارید دنیایی از عظمت و بزرگی را در مقابل خود احساس خواهید کرد ، مسیری که واقعا انتهای آن قابل دیدن نخواهد بود مگر با چشم مسلح ، در این سفر با تیم ایرانگردی ایبک به شهر یزد خواهیم رفت ، با ما باشید تا با این شهر تاریخی بیشتر آشنا شوید ، یزد شهری است از انبار های بسیاری تشکیل شده است ،این شهر بزرگ ، شهر بادگیر کوچه های آشتی کنان است ، یزد شهر تاریخی است که با یک تاریخ کهن و دیرینه و آب هوای کویری شما را بسوی کویرهای زیبایش می کشاند .

اگر به ایرانگردی علاقه دارید پیشنهاد میکنم به بخش ایرانگردی ایبک مراجعه کنید تا با ما به کل ایران سفر کنید.

رفتن به بخش ایرانگردی

یزد

تاریخچه یزد

یزد کلمه باستانی است که با (یشت ) برمی گردد و به معنای نیایش ایزد می باشد . استان یزد را می توان از آثار باستانی که دارد به 3 هزار سال پیش قدمت داد . سنگ نوشته کوه ارنان سفال های نقش دار نایین  و قلعه میبد همه همه به قدمت چند هزار ساله یزد گواهی می دهند .

بخاطر آب و هوای  خشک یزد کمتر جای این منطقه کشاورزی می کنند ،محصولات  یزد انار ،پسته ،غلات ،پنبه ،چغندر ،قند ،کنجد و خرمای بافق است ، در استان یزد گونه های جانوری خاصی وجود دارد که بعلت اینکه نسل این گونه ها رو به خطر است بیشتر یزد را منطقه شکار ممنوع و حفاظت شده اعلام کرده اند .در یزد شما می توانید گور ایرانی ،کاراکال ، بزمجه ، هوبره ، باقرقره شکم سیاه و یوز پلنگ آسیایی که نامش برای همه ما آشناست و نقش آن را بر روی پیراهن های زیادی تا امروز دیده اید ، را ببینید که هر کدام از این جانوران برای محیط زیست اهمیت خاصی دارند و شکار و آسیب رساندن به آن ها کاملا غیرقانونی اعلام شده است.

حتما بخوانید:   بهترین شهرهای توریستی ایران کدامند | معرفی شهرهای گردشگری ایران

یزد در کمربند خشکی جهان است تابستان خشک و طولانی زمستان های تقریبا سرد و مرطوب را تجربه می کند ،برای سفر می توانید از ابتدای اسفند تا اردیبهشت که هوا معتدل است سفر کنید تا گرمای هوا شما ار آزار ندهد. بیشتر شهرهای یزد قدمت بالایی دارند و آثار های باستانی و تاریخی را در دل خود جای داده اند ،یزد ،میبد ،اردکان ،مهریز ،تفت ،ابرکوه، اشکذر ،و بافق از شهرهای کویری استان یزد به شمار می آیند .

یزد کجاست و یزد چگونه بوجود آمد ؟

اولین شهر خشتی و نخستین شهر ایران یزد می باشد ،یزد در یونسکو ثبت شده است و مورد توجه مسافران و جهان گردان زیادی می باشد بافت سنتی و تاریخی یزد دست نخورده می باشد ،یزد را به اسکندر مقدونی و برخی هم به یزدگرد اول نسبت می دهند یونانیان یزد را با نام ( ایساتیس ) می شناسند.

آب انبارهای یزد هم بخشی از جاذبه های دیدنی یزد هستند آب انبارهای شش بادگیر و آب انبار رستم گیو از بافت قدیمی و تاریخی هستند که هر ساله جهانگردان زیادی برای تماشای این منطقه به یزد سفر می کنند . آتشکده بهرام ، مجموعه امیر چخماق ، موزه ی مردم شناسی حیدرزاده ، باغ دولت آباد و حمام ابوالمعالی از دیگر دیدنی های شهر یزد هستند .

میبد در کجا واقع شده است؟

میبد شهر کویری است که بخاطر بافت تاریخی و باستانی اش  اهمیت خیلی زیادی دارد و به شهر سفال و شهر جهانی زیلو معروف می باشد ، میبد را به اولین محل یکجا نشینی هم می شناسند .نارین قلعه هم مکانی بی نظیر و دیدنی است که طبق گفته باستان شناسان ساخت نارین قلعه به دوره اشکانی برمی گردد از دیدنی های مهم میبد هم می توان قلعه مهرجرد ، برج کبوتر خانه ، کاروانسرای شاه عباسی ، چاپارخانه ، آب انبار کلار ، زورخانه پوریا ولی ، موزه ی زیلو و سفال ، خانه های تاریخی سالار ، قلعه بارچین ، مسجد جامع و یخچال خشتی را نام برد که سالانه مسافران زیادی را به سمت خود می کشاند و تمام این مناطق نامبرده شده نشان از فرهنگ و سطح بالای مردم یزد در تاریخ ایران دارد.

حتما بخوانید:   امامزاده ابراهیم شفت ، دهکده رنگی گیلان زمین

یزد

اردکان در کدام بخش واقع شده است ؟

صنایع عظیم آهن و فولاد در اردکان تولید می شود ، از منابعی که در اردکان تولید می شوند می توان تولید پسته و انار و روناس را نام برد . پیشینه این شهر را به قبل از اسلام می دانند نام این شهر به زبانهای باستانی و زرتشتی برمی گردد در روایتی آمده است (ار )به معنی مقدس و (کان )به معنی جا و مکان است ، همچنین باستان شناسان تاریخ این منطقه را به زمان زرتشتیان تخمین زده اند.

پارک ملی سیاهکوه  تنها پارک ملی این استان است که هم بزرگ است و هم ارزش برنامه ریزی برای چندین ساعت ماندن را دارد ، کاروانسرای برج ارجنان ،موزه مردم شناسی ،مسجد جامع اردکان در فهرست آثار ملی می باشد و از جاذبه ای طبیعی هم می توان بازار ،خانه های تقدیری ، خانه تاریخی سنایی ، زیارتگاه پیر هریشت زرتشتیان ،قلعه و منارجنبان خرانق ،پارک شهر اردکان و برخی جاهای طبیعی و تاریخی دیگر را نام برد .حتما به محله زرتشتیان شریف آباد هم سر بزنید  چرا که این منطقه واقعا دیدنی است و اگر اهل سنت و تاریخ هستید این منطقه می تواند خاطره خوبی را برایتان رقم بزند.

مهریز و تاریخچه این منطقه

حال نوبت به مهریز رسیده و بعد از گذر از بخش های مختلف یزد به مهریز رسیدیم در این بخش مناطق دیدنی و باستانی زیادی وجود دارد که قدمت بسیار بالایی دارند و از سمتی این مکان ها زیبایی سنتی شان به حدی جالب و دلنشین است که دوست دارید ساعت ها در همان جا استراحت کنید ، حدود 30 کیلومتری  مهریز کاروانسرای زین الدین است که قدمتش به دوران صفویه برمی گردد وجود دارد ، این کاروانسرا پذیرای گردشگران است .مسجد جامع باغ بهار ،روستای قدیمی سریزد عمارت سنمبر و قلعه تاریخی سر یزد   ،قلعه مهر پادین ،قلعه تاریخی خورمیز،سنگ نگاره های کوه ارنان ،زیارتگاه پیرناکی ،باغ آهو و درخت سروی که عمرش به هزار سال می رسد از جاهای دیدنی و گردشگریی  شهر مهریز است ، همانطور که گفته شد این مناطق به قدری زیبا هستند که وقتی به هر کدام مراجعه کردیم احساس دلنشینی به ما دست داد و اگر مجال بیشتری داشتیم بدون شک روزها را در این مناطق سپری می کردیم.

غذاهای محلی یزد کم نیستند ،آش شولی که با رب انار می خورند در یزد شناخته شده است ،آش گندم یزدی که معروف به آش امام حسین است از انواع حبوبات تهیه می شود و آش الو ، آش آبغوره آش ماش آش کدو آش انار و  قیمه و نخود که بجای لپه با نخود درست می کنند و دیگر غذاها که به غذاهای سنتی این استان برمی گردد و تک تک آن ها بسیار خوش مزه و دلنشین هستند و اگر به این منطقه سفر کردید سعی کنید از این غذاها میل کنید.

حتما بخوانید:   پارک ملت تهران کجاست / بهترین و بزرگترین پارک تهران

صنایع دستی میبد چیست ؟

میبد یکی از بزرگترین  تولید کنندگان سفال و سرامیک است نقش مرغ و ماهی و خورشید خانم را می توانید روی سفال های این شهر دید .دار بافی که در کمتر جای به چشم می خورد ترمه ،شعربافی ،شمد ،زیلوبافی ،و تولید چادر شب هم تعدادی دیگر از صنایع دستی این شهر است که ارزش هر کدام از این دست باف ها بسیار بالاست و به چشم می توان هنر این مردم را در صنایع دستی از نزدیک دید که در کمتر نقطه این دنیا دیده می شود.

سوغات یزد چیست ؟

یزد سوغاتی شیرین و تنقلات زیادی دارد حلوا ارده اردکان کیک یزدی مشهور ، قطاب باقلوا پشمک نقل و شیرینی حاج بادومی ،نان برنجی ،سوهان آردی ،و سوهان خانی ،شیرینی پنجره ای و برخی دیگر از شیرینی ها و تنقلات را می توانید برای سوغاتی به همراه ببرید  .یزد هم مانند شهرهای دیگر دارای آداب و رسوم است مسافران زیادی برای دیدن آثار تاریخی  به یزد می روند، بیشتر گردشگران برای تعزیه خوانی خود را به یزد می رسانند میبدی ها هم مراسمی به نام شاه حسن و شاه حسین دارند که چند روز قبل از ماه محرم برگزار می شود .در این مراسم از مهدیه میبد تا امام زاده ها آب و جارو می کنند و دایره تشکیل می دهند و کمر هم را می گیرند و اسم یا حسین یا حسن را تکرار می کنند .

سخن آخر

در این مقاله از مجله ایرانگردی ایبک به سراغ یزد این شهر تاریخی رفتیم ، این شهر درست است که مانند منطق شمالی کشور از رنگ سبز پوشیده نشده اما همان رنگ خاکی که جلوی چشمانتان است بی حد و بی اندازه زیبا و دلچسب است ، اگر شما هم به این منطقه سفر کرده اید پیشنهاد می کنم که از تجربیات سفرتان در بخش دیدگاه ها برای همگان بنویسید تا دیگران هم در خاطرات مسافرتی شما شریک شوند.

111111111111111111

31

بررسی کامل شهر یزد

زیبایی طبیعی
سوغاتی های یزد
صنایع دستی یزد
مکان های دیدنی شهر یزد

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با شهر یزد ، تاریخچه این شهر ، سوغاتی های شهر یزد ، آداب و رسوم و فرهنگ مردم این منطقه و همچنین مکان های دیدنی این شهر تاریخی

امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا