خدمات پرستاری و مراقبتی

فعالیت های جسمی و ذهنی سرگرم کننده برای سالمندان مبتلا به زوال عقل

به طور کلی باید بگوییم که هر فعالیتی می تواند برای مبتلایان به زوال عقل، مفید باشد ولی سالمندان بیشتر در بازی ها، پروژه ها و کارهای مناسب با علاقه خودشان شرکت می کنند. پس باید مراقب و پرستار سالمند بداند که قبل از اینکه سالمند به زوال عقل مبتلا شده باشد، چه سرگرمی و علایقی داشته، تا بتواند در زندگی سالمند آن را بگنجاند. در این مقاله از مجله ایبک می خواهیم فعالیت‌های جسمی و ذهنی سرگرم کننده را که سالمند مبتلا به زوال عقل می تواند آنها را انجام دهد، برای تان بیان کنیم.

فعالیت های جسمی و ذهنی سرگرم کننده برای سالمندان مبتلا به زوال عقل

احساس موفقیت در سالمندی که به زوال عقل مبتلا شده اند، می تواند در بهبود کیفیت زندگی او تأثیر زیادی داشته باشد. اگرچه فعالیت های روزمره برای این افراد بسیار دشوار است ولی سالمندانی که به زوال عقل مبتلا شده اند مانند همه افراد نیاز به احساس موفقیت دارند و این حس می‌تواند به آنها روحیه و انگیزه جهت ادامه زندگی بدهد. به همین دلیل است که فعالیت های بدون شکست می تواند برای این سالمندان بسیار مفید باشد.

مشغول بودن سالمندی که به زوال عقل مبتلا شده است در فعالیت ها باعث می شود که اضطراب، عصبانیت و افسردگی را در سالمند کاهش داده و در او حس راضی‌کننده ای ایجاد کند. احتمال دارد که رفتار های دیگری مانند سندروم افسردگی غروب آفتاب را هم در سالمندان کاهش دهد و یا گاهی بعضی از سالمندان دیگر نیازی به دارو نداشته باشند.

علائق و شخصیت افراد متفاوت بوده پس می توان در فعالیت های انجام شده، علاقه آنها را هم در نظر بگیرید. برای اینکه به سالمند کمک کرده باشید باید در او حس موفقیت و مثمر ثمر بودن ایجاد شود، که در ادامه راه های مؤثر برای این کار را برایتان بیان خواهیم کرد. این فعالیت ها که خواهیم گفت، بسیار کم هزینه و تقریباً رایگان است:

حتما بخوانید:   لذت بخش کردن آشپزی برای سالمندان توسط پرستار سالمند

زوال عقل

۱- تا کردن لباس های شسته شده

اینکار در سالمندی که به زوال عقل مبتلا است، بسیار مفید می باشد. باید از سالمند بخواهید که در جمع کردن لباس ها و تا کردن آنها به شما کمک کند. این کار می تواند دستان سالمند را به کار گرفته و ذهن او را مشغول کند و همچنین به سالمند کمک خواهد کرد که که احساس موفقیت کند. سالمند با این کار  خود، حس خواهد کرد که توانسته به خانواده کمک کند.

۲- ساختن جعبه خاطرات

ساختن جعبه خاطرات به سالمند کمک می کند تا با سرگرمی ها، شغل و گذشته خود ارتباط پیدا کند. برای این کار از یک جعبه متوسط می توانید استفاده کنید و جعبه را با وسایلی که سالمند قبلاً در محل کار از آن استفاده می کرد و یا حتی کپی عکس یادگاری قدیمی و اشیاء سرگرم کننده، برای سالمند را در جعبه قرار دهید. مثلاً اگر سالمند کارمند بازنشسته بود یک جعبه بسازید که برای او یادآور شغل گذشته او باشد. به طور مثال می توانید مداد، کاغذ، پاک کن، ماشین حساب، گیره های کاغذی، دفترچه یادداشت و… را در داخل جعبه بگذارید.

در صورتی که سالمند کارهای مکانیکی و یا فیزیکی انجام می داد، می توانید در داخل جعبه اتصالات لوله، تکه های چوب، پیچ و مهره، طناب، سنباده و… قرار بدهید. اگر سالمند از آشپزی لذت می برد، می توانید وسایلی که به آشپزخانه مربوط می‌شود مانند کفگیر، قاشق، ملاقه و… را در داخل جعبه قرار دهید. این کار برای هر شغلی که سالمند در گذشته داشته است، سرگرمی مفید می باشد. فقط باید دقت کنید که از وسایلی استفاده کنید که برای سالمند شما ایمن بوده و خطرناک نباشد.

۳- باز کردن گره در سالمند ایجاد حس موفقیت می کند.

می توانید یک طناب ضخیم خریداری کرده و چند گره پیچیده و ساده در روی طناب بزنید و از سالمند خود بخواهید که گره‌ها را باز کند. اینکار به تقویت ذهن و همچنین تقویت دستان سالمند کمک بسزایی می کند.

۴- پاستا را نخ کنید.

می تواند مقداری پاستای خشک خریده و با سوراخ های بزرگ و کمی نخ برای سالمند یک سرگرمی درست کنید. با کمک سالمند نخ را از سوراخ های پاستا عبور داده و یک رشته بلند هم از پاستا آماده کنید که می‌توانید به اشکال مختلف و یا حتی شکل گردنبند آن را درست کنید.

۵- جعبه ای از پارچه برای سالمند درست کنید.

این کار می‌تواند برای سالمندان شما بسیار سرگرم کننده باشد مخصوصاً سالمندانی که قبلاً با پارچه کار کرده و از خیاطی هم لذت می برند. پارچه هایی از جنس های مختلف مثل ابریشم، توری، پشمی، پنبه ای و… در رنگ های متفاوت آماده کنید و آن را داخل جعبه بگذارید و از سالمند خود بخواهید تا رنگ ها و جنس ها را لمس کرده و آنها را بر اساس رنگ و جنس مرتب کند و سپس پارچه ها را تا کند. این کار می تواند برای سالمند شما لذت بخش باشد.

حتما بخوانید:   اصول مهم برای نگهداری از سالمندان | آشنایی با غذاهای پیر کننده

۶- پازل تصویری برای سالمند آماده کنید.

می توانید یک عکس خانوادگی و یا حتی عکس سالمند را چاپ کنید و یا هر تصویری که سالمند شما به آن علاقه دارد، مثل میوه، ماشین، خانه و… را چاپ کنید. عکس را به چند قسمت مساوی مثلاً به شش قسمت کنید و آن را به پازل تبدیل کنید. سپس از سالمندان خود بخواهید که پازل را منظم و مرتب کند.

۷- تصاویری را از تقویم های قدیمی آماده کنید.

معمولاً سالمندان دوست دارند که مجلات قدیمی را نگاه کرده و آنها را ورق بزنند. باید تصاویر مورد علاقه سالمند را آماده کنید و آن را به سالمند خود نشان بدهید. اگر متوجه شدید که سالمند از این کار خوشش آمده است، بهتر است تصاویر را ببرید و در یک دفترچه یادداشت آنها را قرار بدهید.

۸- به سالمند یک مکعب روبیک بدهید.

یک مکعب روبیک برای سالمند خود آماده کنید. مکعب های روبیک به دلیل رنگ های زیبا می توانند برای سالمندان سرگرم کننده باشند. البته آن را زیاد تغییر ندهید که سالمند بتواند با چند حرکت آن را مرتب کند. هدف از این کار این است که سالمند شما بتواند با چرخاندن قطعات در روبیک، رنگ های مختلف را ایجاد کرده و از آن هم لذت ببرد.

۹- کارت های بازی برای سالمند آماده کنید.

کارت های بازی می‌توانند برای سالمند شما بسیار سرگرم کننده باشند، مخصوصا اگر حروفی که در روی آن نوشته شده، بزرگ بوده و به راحتی خوانده شود. در صورتی که سالمند شما در اوایل بیماری زوال عقل باشد، از بازی با ورق ها حتماً لذت می برد.

سالمندی که به آلزایمر مبتلا شده است، می تواند ورقه هایی که هم خال هستند از هم جدا کرده و دسته دسته کند. با این کار احساس موفقیت و آرامش خواهد کرد. البته باید دقت کنید که ورق ها زیاد نباشد زیرا سالمند ناامید و خسته می شود. برای اینکه از خستگی سالمند جلوگیری کنید بهتر است مقداری از کارت ها را برداشته و فقط تعداد کمی را برای او بگذارید تا سالمند بتواند به راحتی کارت ها را مدیریت کند.

۱۰- قطعات تصویر سازی بچینید.

از قطعات تصویر سازی می توانید برای سرگرم کردن سالمند و ایجاد احساس موفقیت در او استفاده کنید. سالمند شما می تواند از قطعاتی که آماده کرده اید اشکال مورد دلخواه خود را خلق کرده و با اینکار قدرت خلاقیت را در خود تقویت کند.

۱۱- حل جدول کلمه های متقاطع

حل کردن جدول کلمه های متقاطع می تواند برای سالمند شما بسیار سرگرم کننده بوده و برای تمرین بیشتر ذهن مفید می باشد و می تواند مغز را تحریک کند. تحریک مغز برای سالمندان بسیار ضروری است زیرا سالمند با این کار می‌تواند از پیشرفت زوال عقل جلوگیری کند.

حتما بخوانید:   با فواید مهم لبخند زدن آشنا شوید | چرا باید لبخند بزنیم؟

دقت داشته باشید که از جدول کلمه های سخت برای این کار استفاده نکنید زیرا ممکن است سالمند احساس شکست کند. می توانید از جدول های ساده شروع کنید. اگر متوجه شدید که سالمند نمی تواند این کار را انجام دهد، بهتر است فعالیت او را متوقف کنید و با کار دیگری حواس سالمند خود را پرت کنید. مدیریت زوال عقل برای سالمند بسیار چالش برانگیز است و سالمند می تواند کیفیت زندگی خود را بالا ببرد. سالمندی که به زوال عقل مبتلا شده است، می تواند با روش های درمانی CTM از زوال عقل بیشتر جلوگیری کند.

۱۲- با سالمند خود آشپزی کنید.

فعالیت های معنادار می تواند برای سالمند بسیار با ارزش باشد. آشپزی کردن به سالمند شما اجازه خواهد داد تا دنیای اطراف را بیشتر درک کند. البته دقت داشته باشید که حتماً باید به وسیله یک مراقب و یا پرستار سالمند اینکار انجام شود.

شاید بهتر باشد این کار را با غذاهای قدیمی و ساده شروع کنید زیرا معمولاً سالمندان به غذاهای قدیمی بیشتر علاقه مندند. گاهی ممکن است سالمند نتواند کارهای آشپزی را انجام بدهد در اینصورت می توانید کارهای ساده تری به سالمند بسپارید. مثلاً از سالمند بخواهید که در تزیینات میز شام به شما کمک کند و یا در هنگام چشیدن غذا از سالمند خود بخواهید تا غذا را بچشد. به طور کلی باید وظایفی که باعث هماهنگی حس بینایی، لامسه، چشایی و شنوایی می شود، به سالمند خود بسپارید.

کمک گرفتن از پرستار سالمند بیمار

حتماً باید یک پرستار دلسوز مراقب سالمند باشد تا با مشکلات و خطرات احتمالی روبرو نشود. سالمندانی که به بیماری‌های جدی مبتلا شده اند، نمی توانند از پس کارهای خود بر آمده و یا آشپزی کنند و حتی برای نظافت و حمام هم به مراقب نیاز دارند. پرستار سالمند می تواند در کارهای منزل و آشپزی به او کمک کند.

زوال عقل

سخن پایانی

در این مقاله از مجله ایبک تعدادی از فعالیت های جسمی و ذهنی که برای سالمندان مبتلا به زوال عقل سودمند است، را برایتان  توضیح دادیم. سالمندان عزیز که به زوال عقل مبتلا هستند، نیاز به کمک های زیادی دارند و حتماً باید از آنها حمایت و مراقبت کنید. در صورتی که خودتان توانایی مراقبت از سالمند بیمار را ندارید. حتماً باید از یک پرستار دلسوز برای این کار کمک بگیرید.

31

فعالیت های جسمی و ذهنی سرگرم کننده برای سالمندان مبتلا به زوال عقل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

کمک گرفتن از پرستار سالمند بیمار

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x