تعمیراتتعمیرات سرمایش گرمایش

دلایل خاموش شدن شومینه گازی چیست؟

چه عواملی باعث می شود که شومینه ی گازی خاموش شود

امروزه در بیشتر منازل برای در امان ماندن از سرما از وسایل گرمایشی مانند شومینه استفاده می کنند همانگونه که می دانید استفاده از گاز برای شومینه بسیار بهتر از چوب می باشد و با استفاده از گاز دیگر نیاز نیست که برای شومینه چوب تهیه کنید البته شومینه های گازی هم معایب خاص خودشان را دارند که یکی از آنها خاموش شدن شومینه گازی می باشد. اگر شما هم با این مشکل روبرو شدید لطفاً با ما همراه باشید تا در این مقاله از ایبک امداد برای شما دلایل روشن نشدن شومینه گازی را توضیح دهیم.

چرا شومینه گازی خاموش می شود؟

 خاموش شدن شومینه

شومینه گازی هم مانند بسیاری از لوازم منزل احتمال دارد که دچار خرابی شود اگر شما مشکلی در شومینه گازی خود مشاهده کردید حتماً باید سریع از آن را برطرف کنید. همانطور که می دانید شومینه گازی با گاز کار می کند و چون گاز وارد شومینه می شود احتمال دارد که خرابی آن خطرناک باشد ممکن است که ایجاد خفگی و یا آتش سوزی کند پس اگر مشاهده کردید که شومینه گازی شما خاموش می شود باید سریعا آن را عیب یابی کرده و عیب آن را برطرف کنید.

نکته مهم : هیچ گاه مشکلات شومینه گازی را پشت گوش نیندازید زیرا احتمال دارد باعث خفگی و یا آتش سوزی شود.

یکی از دلایل خاموش شدن شومینه می تواند مربوط به شمعک آن باشد. شومینه گازی هم عملکردی مانند بخاری دارد و می توان گفت که تفاوت آنها فقط در شکل ظاهری آنهاست شومینه هایی که با گاز کار می کنند نیازی به دودکش ندارند ولی باید یک لوله برای خارج شدن گاز در بالای آن قرار داده شود.

دلایل روشن نشدن شومینه گازی عبارتند از:

  1. ایجاد مشکل در بوبین شومینه
  2.  خرابی ترموکوپل
  3. به وجود آمدن مشکل در دودکش شومینه
  4.  مسدود بودن مسیر گاز در مشعل

در ادامه می خواهیم موارد نام برده را برای شما توضیح دهیم لطفا با ما همراه باشید.

1- ایجاد مشکل در بوبین شومینه

اگر شما ترموکوپل را چک کردید و متوجه شدید که ایرادی ندارد باید سراغ بوبین شومینه بروید بوبین یکی از قسمت های شومینه می باشد برای اینکه بوبین را بررسی کنید نیاز به یک باتری ۵.۱ ولتی دارید که به وسیله آن می توانید خراب بودن یا خراب نبودن بوبین را بررسی کنید بعد از خرابی ترموکوپل به احتمال زیاد، خاموش شدن شومینه گازی می‌تواند به دلیل خرابی بوبین باشد پس اگر شومینه را روشن کردید ولی بعد از چند دقیقه دوباره خاموش شد احتمال دارد که بوبین خراب شده باشد.

حتما بخوانید:   فن مایکروفر چیست و چه کاربردی دارد

برای تست بوبین ابتدا باتری را به بوبین وصل کنید. آنگاه با دقت نگاه کنید و ببینید که چه تغییری در سوپاپ رخ می دهد؟ اگر سوپاپ از جای خود خارج شد دلیل خرابی بوبین شومینه گازی می باشد اما اگر سوپاپ در جای خود ماند و خارج نشد یعنی بوبین سالم است و مشکلی ندارد اگر متوجه شدید که بوبین خراب شده است حتماً باید برای تعمیر آن از تعمیرکار کمک بگیرید و بوبین شومینه را تعویض کنید تا مشکل خاموش شدن شومینه برطرف شود.

2- خرابی ترموکوپل

اگر هنگام روشن کردن شومینه گازی متوجه شدید که شومینه روشن نمی شود و یا بعد از روشن شدن دوباره خاموش می شود اولین چیزی که باید به ذهن شما برسد خرابی ترموکوپل است .

در این قسمت لازم است که اول شما را با روش کار کردن ترموکوپل در شومینه گازی آشنا کنیم کار کردن ترموکوپل در شومینه به این صورت است که به وسیله شعله شمعک شومینه گرم خواهد شد و این باعث به وجود آمدن جریان الکتریکی می شود که به وسیله سیم های فلزی که به بوبین وصل شده، به آن منتقل می شود. بعد از گرم شدن ترموکوپل، جریان الکتریکی وارد بوبین شده و سوپاپ فعالیت خود را شروع کرده و بوبین را به طرف داخل جذب می کند و این باعث ورود گاز به شومینه خواهد شد.

به این نکته توجه کنید که خراب شدن ترموکوپل رابطه مستقیمی با خاموش شدن شومینه گازی شما دارد زیرا این قسمت از شومینه می تواند شروع فرایند روشن شدن شومینه باشد و اگر ترموکوپل خراب شود اجزای دیگر شومینه هم کار نخواهد کرد به طور معمول خرابی ترموکوپل به دلیل سوختن سیم های فلزی و یا قطع شدن این سیم ها می باشد این سیم ها برای متصل شدن ترموکوپل و بوبین در شومینه قرار داده شده اند.

حتما بخوانید:   مشکلات متداول هود آشپزخانه رادمان و راهکارهایی جهت رفع آن

اگر ترموکوپل شومینه گازی شما خراب شد حتماً باید آن را تعمیر یا تعویض کنید زیرا اگر این کار را انجام ندهید شومینه روشن نمی شود و یا بعد از چند دقیقه خاموش خواهد شد.

در بیشتر مواقع ترموکوپل تعمیر نمی شود و شما باید آن را تعویض کنید و یک ترموکوپل جدید را جایگزین آن کنید همانطور که می دانید اگر ترموکوپل خراب شود سنسور های آن باعث خاموش شدن شومینه خواهد شد پس بهتر است برای حل این مشکل هر چه سریعتر اقدام کنید زیرا همانطور که گفتیم عیب های  شومینه گازی را باید جدی بگیرید تا از خطراتی مانند گاز گرفتگی و یا آتش سوزی جلوگیری کرده باشید.

3- به وجود آمدن مشکل در دودکش شومینه

گاهی اوقات امکان دارد به وجود آمدن مشکل در دودکش شومینه، باعث خاموش شدن شومینه شود اگر مسیر دودکش شومینه به وسیله یک جسم خارجی مسدود شود امکان دارد مشکلات زیادی به وجود بیاید یکی از این مشکلات، خاموش شدن شومینه می باشد و البته این موضوع یک دلیل علمی هم دارد وقتی که شما شومینه را روشن می کنید گاز در آن جریان پیدا می کند البته این گازها سمی هستند و در صورت پخش شدن در خانه باعث خفگی و تنگی نفس می شوند سیستم شومینه های گازی طوری طراحی شده که اگر راه خروجی دودکش بسته شود گاز سمی دوباره به طرف شومینه برگشته و باعث می‌شود که اکسیژن در شومینه کم شده و بعد از چند دقیقه خاموش شود.

بهترین روش برای جلوگیری از بروز این مشکل این است که شما یک کلاهک H روی دریچه خروجی دودکش شومینه گازی خود بگذارید زیرا در زمستان پرنده ها برای گرم کردن خود روی دودکش ها لانه درست می کنند و به این وسیله می خواهند لانه گرمی داشته باشند شما به وسیله کلاهک H می توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

اگر مشکل روشن نشدن شومینه گازی شما به دلیل گرفتگی و مسدود شدن دودکش شومینه بود می توانید گرفتگی را برطرف کنید تا شومینه شما درست مثل روز اول کار کند.

4- مسدود بودن مسیر گاز در مشعل

احتمال دارد مسیر گاز ورودی به شومینه به علت وجود گرد و خاک گرفته و مسدود شده باشد امکان دارد این گرفتگی کامل باشد و گاهی هم امکان دارد که کامل نبوده و نیمه مسدود باشد. این مشکل می تواند باعث شود که شومینه روشن شود ولی بعد از چند دقیقه ناگهان خاموش شود در این شرایط شما باید برای رفع این مشکل به تعمیرکار مراجعه کنید این خاموشی به این دلیل می باشد که فشار گاز کم شده و شومینه خاموش می شود شما باید مسیر ورودی گاز را باز کنید.

حتما بخوانید:   رله اورلود یخچال چیست و چه کاربردی دارد؟

تعمیر و سرویس کامل شومینه و هزینه ی آن

 خاموش شدن شومینه

به شما پیشنهاد می کنیم که هر چند وقت یکبار شومینه گازی خود را به طور کامل سرویس کنید تا با مشکلی روبرو نشوید در مورد هزینه این سرویس نمی توانیم مبلغی را تعیین کنیم زیرا اگر مثلاً ترموکوپل خراب شود هزینه آن با درست کردن شمعک فرق می کند ولی به طور کلی می توانیم بگوییم که پرداخت کردن هر هزینه ای ارزش سلامتی شما را دارد پس برای به خطر نیفتادن سلامتی خود و اطرافیان تان بهتر است که هر چند وقت یکبار شومینه گازی را سرویس کنید و در صورت بروز مشکل در آن، هر چه سریعتر مشکل را با کمک یک تعمیرکار برطرف کنید تا از مشکلات بعدی جلوگیری کرده باشید.

نتیجه گیری:

در این مقاله از ایبک امداد برای شما دلایل خاموش شدن شومینه گازی را توضیح دادیم همانطور که گفتیم دلایل مختلفی می‌تواند باعث خاموش شدن و یا روشن نشدن شومینه گازی شود مهمترین دلیل، خرابی ترموکوپل می باشد اگر ترموکوپل در شومینه خراب شود باعث خواهد شد که شومینه روشن نشود و یا بعد از روشن شدن سریعا خاموش شود و دلیل دیگر هم خرابی بوبین بود روش تست کردن خرابی بوبین را به کمک باتری برای شما توضیح دادیم همانطور که گفتیم اگر دودکش شومینه شما هم گرفته باشد می تواند باعث بروز این مشکل شود همچنین مسدود شدن مسیر گاز در مشعل شومینه باعث خاموش شدن شومینه خواهد شد.

اگر با بررسی موارد بالا خودتان نتوانستید مشکل را برطرف کنید و مشکل خاموش شدن شومینه برطرف نشد حتما برای برطرف کردن این مشکل به تعمیرکار مراجعه کنید و بررسی این مشکل را به او بسپارید. به شما توصیه می کنیم که مشکلات شومینه گازی را همیشه جدی بگیرید و به طور سرسری از آن عبور نکنید. امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد.

 

به چه دلیل شومینه گازی خاموش می شود

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تعمیر و سرویس کامل شومینه و هزینه ی آن چگونه است

امتیاز کاربر: 4.6 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا