تعمیرات کولر گازیتعمیرات

حل مشکل روشن نشدن کولر گازی اجنرال | دلایل روشن نشدن کولر اجنرال

می دانیم که در سراسر جهان سازنده های زیادی وجود دارند که در تولید کولر گازی مشغول فعالیت هستند. در زندگی فرد این سازنده ها نقش اصلی دارند زیرا عمده ترین نیاز کاربر را رفع می‌کنند. از طرف دیگر خریداران در زمان خرید سازنده مربوطه را به صورت کامل نقد و بررسی می‌کنند. زیرا شرکتهای سازنده تاثیرات زیادی در کارایی، کیفیت، طول عمر و… محصول دارند. شرکتهای زیادی وجود دارند اما در میان آن‌ها فقط چند شرکت محبوبیت و طرفداران زیادی پیدا کرده اند.

از این میان برند اجنرال برای همه شناخته شده است ، یکی از محصولات محبوب این برند کولر گازی اجنرال می باشد که خریداران بسیاری دارد. این کولر گازی به اندازه ای خوش فروش است که می تواند رکورد فروش را از آن خود کند. کولر گازی اجنرال بسیار با کیفیت است و ساخت شرکت فوجیستو واقع در ژاپن می باشد. با اطمینان کامل می‌توان گفت که سابقه کاری فوجیستو بالا است، زیرا از سال ۱۹۳۵ فعالیت خود را شروع کرده است. علت محبوبیت این کولر گازی نیز به همین نکته بستگی دارد زیرا این شرکت با محصولات با کیفیت خود کاربران را راضی نگه می دارد.

تصور کنید در یک روز گرم به خانه برگشته ‌اید و قصد دارید کولر را روشن کنید تا هوای خنک و مطبوع آن، خستگی را از تنتان خارج کند. در چنین شرایطی، چیزی که می‌تواند اوضاع را بیشتر برایتان تلخ کند، روشن نشدن کولر گازی می باشد. حالا که داریم به روزهای گرم سال نزدیک می‌شویم، باید نکاتی را درباره دلیل روشن نشدن کولر گازی اجنرال بدانید تا چنانچه  ایرادی رخ داد، بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید. در ادامه با ما باشید تا ایرادات متداول کولر گازی را با هم بررسی نماییم.

کولر گازی اجنرال

روشن نشدن کولر گازی اجنرال به علت یخ زدن فیلترها

برای کار کردن کولر گازی، لازم است جریان هوا بدون هیچ مانع و مزاحمتی عبور کند. چنانچه فیلتر هوا کثیف شده باشد، جریان هوا با شدت کمی اتفاق می‌افتد و به همین دلیل، خروج هوای خنک هم کم خواهد بود و امکان دارد باعث شود کولر گازی اجنرال روشن نشود.

حتما بخوانید:   روش تعمیرات کولر گازی سام

در صورتی که کولر گازی اجنرال روشن نشد چکار کنیم؟

اول از همه، برق را بررسی کنید. امکان دارد ایراد از کولر گازی شما نباشد و سیم کشی و برق خانه دچار ایراد شده باشد. چنانچه برق ایرادی نداشت ، در طی چند مرحله باید کولر را عیب یابی کنید که در ادامه این مراحل را برایتان شرح خواهیم داد.

مرحله اول: چک کردن ترموستات

هر زمان که در خانه یا ماشین شما وسیله ‌ای سرمایشی یا گرمایشی مثل کولر، بخاری یا یخچال فریزر خراب شد، اول از همه سراغ ترموستات آن بروید. پنل ترموستات کولر گازی اجنرال روی دیوار نصب می باشد. به منظور بررسی بیشتر ترموستات ببینید که ترموستات روشن است یا نه. شاید روشن نشدن ترموستات به دلیل تمام شدن باتری ها باشد. چنانچه باتری ها موردی نداشتند، نگاه کنید که سیم کشی ترموستات قطع نباشد. چنانچه سیم کشی ها هم سالم بودند، پس لازم است ترموستات دمایی کم تر از دمای محیط داشته باشد . در صورت ایراد نداشتن ترموستات باید سراغ ایراد یابی مرحله ۲ بروید.

مرحله دوم: چک کردن فیلتر هوا چنانچه کولر گازی اجنرال روشن نمی شود

چنانچه بعد از مدتی طولانی قصد روشن کردن کولر را دارید، لازم است فیلتر هوا را عوض کنید چون به دلیل عواملی مثل گرد و خاک، فیلترها دچار گرفتگی می شوند و راهشان مسدود می شود. به جز این مورد، یخ زدگی فیلترها هم می تواند از عبور هوا و روشن شدن کولر گازی اجنرال جلوگیری کند.

مرحله سوم: چک کردن مدار شکن 

مدار شکن برق مجتمع یا منزلتان را بررسی کنید. چنانچه مصرف برق منزلتان زیاد باشد، امکان دارد که مدار شکن دچار مشکل شده باشد. برای اینکه به مشکل مدار شکن رسیدگی کنید اول همه ی کلیدهای آن را خاموش کنید و بعد از چند دقیقه استراحت دادن به آن، دوباره روشن کنید. سپس ببینید کولر گازی فعال می‌شود یا نه. مدار شکن عموماً بیرون ساختمان نصب می‌شود.

مرحله چهارم: چک کردن مسیر تخلیه کولر گازی اجنرال

زیر دستگاه کولر گازی، یک سینی تخلیه قرار گرفته است که رطوبت خارج شده از کولر را جمع می کند. چنانچه آب زیادی درون این سینی جمع شده باشد برای جلوگیری از سرریز آب سوییچ برق غیرفعال می‌شود. برای این که این مشکل رفع شود، لازم است  کولر یک مسیر تخلیه ثانویه هم داشته باشد که در این شرایط، آب از آن مسیر حرکت کند.  سینی را تخلیه نمایید تا مسیر دوم را هم باز شود.  سوییچ را در وضعیت خودکار قرار دهید تا ببینید کولر روشن می‌شود یا نه.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات جاروشارژی نانیوا | نمایندگی تعمیر جارو شارژی در تهران

علل روشن نشدن کولر گازی اجنرال

 • سیم کشی نامناسب: در صورتی که هنگام نصب، سیم کشی به درستی انجام نشده باشد، امکان دارد کولر گازی هر چند وقت یکبار روشن نشود، یا در زمان کار کردن خاموش شود. سیم کشی ها را چک کنید و حتما از برق‌کار برای اصلاح آن‌ها کمک بگیرید. خراب بودن سیم کشی کولر گازی می‌تواند سبب جرقه های ناگهانی و آتش سوزی شود.
 • خرابی برد: چنانچه برد الکتریکی خراب باشد، می‌تواند سبب روشن نشدن کولر گازی اجنرال شود. این قسمت، در صورت خراب بودن می تواند به سایر بخش ها نیز آسیب بزند و به مرور سبب اختلال در کارکرد آن‌ها شود. اگر که این مشکل مواجهه شدید، از کمک برق‌کار استفاده کنید.
 • خرابی کندانسور و فن: کندانسور، گرمای محیط داخل را می‌گیرد و به بیرون منتقل می کند. چنانچه نتواند این وظیفه مهم را ایفا کند، منجر به خرابی کلی سیستم کولر گازی  می‌شود. با خراب بودن کندانسور، کمپرسور به شدت گرم می‌شود و عملکرد کولر دچار اختلال می‌شود.
 • خرابی کمپرسور: کولر با استارت خوردن کمپرسور فعال می‌شود و فضا را خنک می کند. چنانچه کمپرسور استارت نخورد، کولر خراب خواهد شد. برای اینکه ببینید این بخش سالم است یا نه، فشار آن را تست نمایید. روش دیگر تست سلامت، چک کردن صدای دستگاه است و در آخر تست سیم کشی ها.
 • خرابی ترموستات:  تنظیم دما وظیفه ترموستات است و چنانچه خراب شود، عملکرد کولر دچار اختلال شده و به صورت ناگهان روشن یا خاموش می‌شود. برای بررسی ترموستات خوب است خودتان اقدام نکنید و از تکنسین تعمیر کولر گازی کمک بگیرید.
 • خرابی رله استارت: خرابی رله استارت هم یکی از ایرادات متداول است که در صورت بروز ایراد در عملکرد کولر گازی لازم است چک شود.
 • گرفتگی مسیر گاز: دلیل روشن نشدن کولر گازی می‌تواند انسداد مسیر باشد. این قسمت را چک کنید و چنانچه علت روشن نشدن کولر گازی اجنرال گرفتگی مسیر گاز بود، لازم است گرفتگی باز شود.
 • گرفتگی راه خروج آب: چنانچه این مسیر گرفته باشد، آب داخل خود کولر گازی سرریز خواهد شد. آب خروجی لازم است کنترل شود و در صورت ریزش در داخل کولر گازی تخلیه شود.
 • خرابی سیستم تهویه: در صورت خراب شدن سیستم تهویه مرکزی، عملکرد کلی کولر دچار اختلال خواهد شد. برای اطمینان از خرابی این قطعه اول از همه ترموستات کولر گازی را چک کنید و سپس با تکنسین تعمیر تماس بگیرید.
حتما بخوانید:   عایق کاری موتورخانه | آموزش کامل عایق بندی موتورخانه

کولر گازی اجنرال

بهترین زمان برای سرویس کردن کولر های گازی

افرادی که در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنند، از کولر گازی استفاده زیادی دارند، می دانند که لازم است در ابتدای بهار هر سال، کولر گازی ها را سرویس کنند تا از هوای خنک و مطبوع بهره‌مند شوند. مناسب ترین زمان توصیه شده به منظور انجام سرویس های دوره‌ای کولر گازی اجنرال ابتدای فصل بهار می باشد و خوب است هر شش ماه یک بار آن را سرویس کنید تا خراب نشود. با توجه به قیمتهای کولر گازی، بهتر است به موقع آن را سرویس نمایید تا نسوزد و به خرید کولر مجبور نشوید. اگر که در زمان های مشخص کولر گازی را سرویس نکنید، عمر مفید کولر کوتاه خواهد شد.

سرویس کولر های گازی شامل چه خدماتی است؟

 • شستشوی کولر
 • تعویض و تعمیر قطعات خراب کولر
 • شستشوی پنل
 • چک کردن کمپرسور
 • چک کردن تمامی قطعات حساس

شستشوی پنل داخلی کولر گازی اجنرال

به منظور شستشوی پنل داخلی ، آن را باز کنید. فیلتر را جدا نمایید و با آب داغ آن را بشویید. خوب است از مواد شوینده مثل پودر لباسشویی استفاده نکنید و تنها به آب داغ شستشو دهید. به جز آب، برای تمیز کرد پنل داخلی نوعی اسپری هم در بازار وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید. فیلترها را که خوب تمیز و خشک کردید، سر جایشان قرار دهید و کولر را به برق متصل کنید.

کولر گازی اجنرال

شستشوی پنل خارجی

نیاز نیست پنل بیرونی را باز کنید. بیرون آن را با فشار کم آب بشویید و سپس کمی فشار را بالاتر ببرید و کندانسور را بشویید. نباید تا زمانی که قطعات کاملا خشک بشوند، کولر را روشن کنید.

سخن آخر 

در این مقاله از ایبک امداد با مقاله حل مشکل روشن نشدن کولرهای اجنرال همراه شما بودیم و شما را با حل این مشکل به صورت کامل آشنا کردیم ، لازم است بدانید وجود کولر گازی در فصول گرم، امری ضروری و مهم می باشد. هنگامی که از سرکار به خانه برمی‌گردید، هوای خنک سبب سرحال شدن شما می شود. سرویس کردن کولرهایتان را جدی بگیرید تا هیچوقت در یک روز گرم، شما را در گرما تنها نگذارند. در طی سرویس های دوره‌ای، چنانچه ایرادی در سیم کشی یا اجزای کولر باشد، تکنسین تعمیر به آن رسیدگی خواهد کرد.

حل مشکل روشن نشدن کولرهای گازی اجنرال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله حل مشکل روشن نشدن کولرهای گازی اجنرال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا