خدماتخدمات شستشو

آشنایی با خشکشویی پتو

مراحلی که برای خشکشویی پتو باید بدانیم

آشنایی با خشکشویی پتو امری بسیار مهم است و شما باید با این مورد آشنایی کامل داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید خودتان در منزل پتو ها را بشویید. ما می‌خواهیم در این مقاله از مجله ایبک شما را با خشکشویی پتو آشنا کنیم با ما همراه باشید.

مراحلی که برای خشکشویی پتو باید انجام دهیم چیست؟

برای شستشوی پتو چند روش وجود دارد که عبارتند از:

  1. شستن پتو با دست
  2. تمیز کردن نقطه ای
  3. شستن با ماشین لباسشویی

برای شستن پتو به دو عامل مهم باید توجه کنید: بافت و جنس پارچه، این دو عامل به شما کمک خواهد کرد تا بهترین روش را برای تمیز کردن پتو انتخاب کنید اگر تصمیم به شستن پتو گرفته اید باید این را بدانید که خشکشویی پتو در سه مرحله انجام می شود که عبارتند از:

 مرحله اول:

در مرحله اول پتو ها را یکی یکی داخل خشک کن قرار دهید دقت داشته باشید هیچ لباس دیگری با پتو داخل خشک کن نیندازید زیرا پتو برای خشک شدن به فضای زیادی نیاز دارد تا هوا بتواند به راحتی داخل ماشین لباسشویی جریان پیدا کند اگر بیش از ظرفیت، داخل خشک کن را پر کنید یا عملیات خشک کن ناقص می ماند و یا اینکه به بافت پتو های شما آسیب می رسد.

مرحله دوم :

چند توپ تنیس را در یک جوراب تمیز قرار دهید و جوراب را گره بزنید توپ های تنیس را با پتو در خشک کن بیندازید توپ های تنیس باعث می شود که پتو توپ توپ نشود و به پف دار شدن پتو کمک می کند.

مرحله سوم :

وقتی که پتو در مرحله ی خشک شدن است هر بیست دقیقه یکبار آن را چک کنید اگر امکان داشت آن را بیرون آورده و مرتب کنید اینکار به شما کمک می کند که پتو یکنواخت خشک شود.

روش پاک کردن موهای داخل پتو در هنگام خشکشویی

خشکشویی پتو

هم موی حیوانات و همه انسان ها تمایل زیادی به چسبیدن به لوازم داخلی و پتو و اثاثیه منزل دارند وقتی که این موها به پتو می چسبند به راحتی از آن کنده نمی شوند بنابراین شما باید برای شستشوی پتو مراحلی را انجام دهید تا بتوانید موها را هم از روی پتو پاک کنید. برای شستشوی پتو مراحل زیر را انجام دهید:

 مرحله اول:

موها و پرز های پتو را به کمک یک غلتک پرز یا برس از روی پتو بردارید می توانید به کمک برس زدن روی پتو مو ها را جمع کنید یا می توانید پتو را روی میله آویزان کرده دو طرف پتو را به راحتی پرز گیری کنید.

مرحله دوم:

پتو را داخل ماشین لباسشویی انداخته و با دستورالعمل‌های لازم آن را بشویید شوینده مایع را به همراه نرم کننده و یک فنجان سرکه به آب ماشین لباسشویی اضافه کنید دقت داشته باشید هیچگاه پتو را با وسایل پر زا مانند ژاکت و یا حوله نشویید.

مرحله سوم:

قبل از خشک کردن پتو، تله پرز خشک کن را کاملا خالی کنید.

مرحله چهارم:

در این مرحله باید خشک کن را در روی حرارت کم بگذارید می توانید برای جذب پرز از یک توپ خشک کن و یک ورق خشک کن استفاده کنید و آن را از پتو بردارید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  اجرت و قیمت نقاشی ساختمان و آپارتمان در تهران

مرحله پنجم:

بعد از خشک شدن پتو آن را روی میله پرده در حمام آویزان کنید در آخر می توانید به کمک یک غلطک پرز یا برس موهای روی پتو را پاک کنید.

از لک بر ها برای خشکشویی پتو چگونه استفاده کنیم؟

قبل از اینکه شستشوی پتو را شروع کنید باید متناسب با جنس پتو، لکه بر مناسب را انتخاب کنید لکه برها برای پاک کردن لکه های سخت قبل از شستن پتو به شما کمک می کنند قبل از اینکه از لکه بر استفاده کنید باید مطمئن شوید که به پتوی شما آسیب نمی زند بطور معمول لکه برها را برای مواد ظریف مانند پشم استفاده نمی کنند.

قبل از اینکه شما پتو را درون ماشین لباسشویی قرار دهید باید لکه های جزئی را به وسیله لکه بر، برطرف کنید و بعد دو ناحیه لک شده را کامل به هم بمالید تا لکه بر روی آن اثر کند ۱۰ دقیقه صبر کنید و بعد پتو را به طور معمول بشویید برای لکه هایی که سخت تر و یا خشک می باشند می توانید قبل از شستشو پتو را درون آب خیس کنید. بعضی از لکه ها امکان دارد به دلیل گرمای خشک کن از بین نرود بنابراین اگر لکه پتو هنوز از بین نرفته باید برای شستن آن دوباره از لکه بر استفاده کنید.

روش خشکشویی پتو کتان یا نخی

پتو هایی که از جنس کتان یا پنبه می باشند در هنگام شستشو مقداری کوچک خواهند شد ولی مواد و جنس تشکیل دهنده این پتو ها باعث می شود که کتان و پنبه موادی ایده‌آل باشد برای اشخاص که دچار آلرژی هستند. اگر پتو های شما از نوع پتو های معمولی می باشد شما می توانید آنها را با آب داغ بشویید تا به این وسیله، آلودگی ها و گرد و غبار در آن از بین برود شستن با آب داغ باعث می شود که پتو های شما ضدعفونی شود با وجود این مزیت، باز هم بهتر است که شما در دفعه اول پتو را با آب گرم نشوید زیرا ممکن است که الیاف آن آسیب ببیند در ابتدا با آب سرد بشویید و بعد از آن، در زمان خشک کردن حرارت را کم کنید.

چه مقدار زمان لازم است تا پتو تمیز شود؟

خشکشویی پتو به اندازه یک چرخه لباسشویی باید طول بکشد اگر پتوی شما خیس بیرون آمد این یعنی ماشین به طور کامل نچرخیده است این مورد وقتی اتفاق می‌افتد که پتوی شما حجیم و بزرگ باشد در این صورت شما باید چرخه دوم آب کشی را برای پتو تنظیم کنید ولی پاک کننده درون ماشین نریزید مدت خشک شدن پتو به جنس پتو و موادی که از آن ساخته شده است بستگی دارد به طور معمول متناسب با بزرگ بودن پتو، حدوداً یک تا سه ساعت زمان لازم است تا پتو با حرارت کم خشک شود اما برای موارد دیگر مثل پتوهای پشمی شاید بهتر است که شما پتو ها را در هوای آزاد خشک کنید و در این صورت تا ۲۴ ساعت زمان خواهد برد.

روش خشکشویی پتو پشمی

همانطور که می‌دانید پتوهای پشمی حساسیت بیشتری از پتو های کتانی دارند شما باید این نوع پتو ها را با آب سرد شستشو دهید و تنظیمات خشک کن را هم در روی حالت آهسته تنظیم کنید البته معمولا پتو های پشمی را در خشک کن قرار نمی‌دهند مگر اینکه در روی پارچه شما به طور کامل مشخص شده باشد که استفاده از خشک کن اشکال ندارد. استفاده کردن از خشک کن راه مناسبی برای پتوهای پشمی نمدی می باشد پتو را روی بزرگترین سطح پهن کنید و آن را کاملاً باز کرده و مرتباً تنظیم کنید تا همه جای آن هوا بخورد احتمالا ۲۴ ساعت یا بیشتر طول می کشد تا پتو خشک شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه رطوبت خانه را از بین ببریم ؟

روش شستن و خشک کردن پتو‌هایی با الیاف مصنوعی

پتو هایی که از الیاف مصنوعی درست شده اند مانند پتو های مخملی و یا پشم گوسفند را هم  مثل پتو های کتان و پنبه ای می توانید در لباسشویی بشویید و خشک کنید ولی فقط دقت کنید که این پتو ها را نباید در دمای بالا قرار دهید زیرا آنها تحمل دمای بالا را ندارند بنابراین باید این نوع پتوها را در تنظیمات سرد بشویید ممکن است شما بعد از شستشو با آب داغ، در دفعات اول متوجه نشوید ولی در دراز مدت باعث می‌شود که پارچه شما در اثر شستشو با آب داغ، یکپارچگی و ضخامت خود را از دست بدهد بنابراین آب داغ و خشک کردن در حرارت بالا می تواند به پتو های الیاف مصنوعی آسیب برساند پتو های الیاف مصنوعی بسیار سبک وزن می باشند و آب را زیاد در خود نگه نمی دارند و خشک شویی می تواند در یک ساعت این پتو را خشک کند.

پتو را هر چند وقت یکبار باید بشوییم ؟

خشکشویی پتو

 

اگر در اثر ریختن مواد غذایی، چای یا قهوه پتوی شما کثیف و لکه دار شد لازم است سریعا آن را شسته و لکه را برطرف کنید تا لکه کهنه نشود ولی به‌طورمعمول شستن سال یکی دوبار برای پتو کافیست بهتر است که هر چند وقت یکبار پتو های خود را در هوای آزاد پهن کنید و اجازه بدهید که پتو هوا بخورد.

پتوی شما هر روز بیشتر از روز قبل کثیف می شود زیرا انسان ها هنگام خواب بدنشان عرق کرده و پتو کثیف می شود و در ثانی وقتی شما غلط می زنید سلول های مرده در روی پوست شما از بدن تان جدا شده و به پتو میچسبد گاهی حشرات میکروسکوپی وارد عمل شده و از این پوسته های ریز تغذیه می کنند و در الیاف پتوی شما جا خوش خواهند کرد و احتمال دارد این حشرات زیاد شده و به یک معضل برای شما تبدیل شود و خواب راحت را از شما بگیرد شستن سالی یک یا دو بار در سال برای پتو ضروری است

نتیجه گیری:

پتوها یکی از وسایل ضروری زندگی هستند که به طور مداوم با بدن ما در تماس می باشند و نظافت آنها بسیار با اهمیت است اگر به نظافت پتوها اهمیت ندهیم سلامت اعضای خانواده به خطر خواهد افتاد ما در این مقاله از مجله ایبک برای شما روشهای خشکشویی پتو را کامل توضیح دادیم تا در صورت نیاز بتوانید خودتان در منزل اقدام به شستشوی پتو کنید.

امید است مطالب بیان شده برای شما مفید بوده باشد.

آشنایی با خشکشویی پتو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

پتو را هر چند وقت یکبار باید بشوییم ؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا