تعمیرات مایکروفر

آشنایی با طرز استفاده ازمایکروویو | راهنمای استفاده از مایکروویو

آشنایی با طرز استفاده از مایکروویو | راهنمای استفاده از مایکروویو، گرم کردن غذا در مایکروویو

نحوه استفاده از مایکروویو ها با برندهای مختلف به یکدیگر شبیه است آنچه موجب تفاوت در نحوه استفاده از مایکروویو ها می‌شود، معمولاً فرق داشتن دکمه ها و عملکردهای هر کدام از این دستگاه ها می باشد. در این مطلب نحوه استفاده از انواع مایکروویو ها و دکمه‌ها که در مدل‌های مختلف مشترک می باشند را بیان می کنیم. برای این که با قابلیت های خاص هر کدام از برند ها و مدل ها آشنا شوید، باید راهنمای محصول خود را بررسی نمایید.

طریقه استفاده از مایکروویو

مایکروویو ها وسیله بسیار مناسبی برای طبخ برای گرم کردن مواد غذایی می‌باشند، اما افراد در اکثر مواقع فقط برای گرم کردن غذا از این دستگاه استفاده می‌کنند. از جمله دلایل این است، که با نحوه استفاده صحیح از مایکروویو آشنا نمی باشند و قابلیت های مایکروویو را نمی دانند.

چنانچه شما نیز از این دسته از افراد هستید و یا دستگاه مایکروویو خود را تازه خریداری نموده‌اید و نحوه استفاده از آن را نمی دانید پیشنهاد می شود، که بخش های مختلف این مطلب را دنبال کنید، تا بتوانید از قابلیت های مختلف دستگاه خود به نحو احسنت استفاده نمایید.

گرم کردن غذا در مایکروویو

پیش از آن که مواد غذایی خود را بخواهید درون مایکروویو گرم کنید، باید بدانید، که باقیمانده غذاهایی را می‌توانید مصرف نمایید، که فقط یک الی چهار روز از آنها گذشته باشد، چنانچه بیشتر گذشته باشد بهتر است، که آنها را مصرف نکنید. چون فاسد شده و دارای باکتری های زیادی می باشند.

در ابتدا مواد غذایی خود را روی یک بشقاب شیشه ای یا سرامیکی به حالت حلقه ای بچینید. توجه داشته باشید، که فقط در وسط کاسه یا بشقاب مواد غذایی را قرار ندهید، چون در لبه های ظرف غذای شما سریعتر از مرکز گرم خواهد شد.

دقت کنید مواد غذایی را در لبه کاسه یا بشقاب فشار ندهید. این کار موجب می‌شود غذا یکنواخت گرم نشود.

برای استفاده در ماکروویو باید از ظروف مناسب استفاده کنید. ظروف شیشه ای و سرامیکی برای این کار مناسب هستند، اما ظروف پلاستیکی ذوب شده و مواد غذایی شما را نیز آلوده خواهند کرد. ظروف فلزی نیز در ماکروویو موجب جرقه و آتش سوزی می گردد.

قبل از اینکه مواد غذایی را درون آن قرار دهید پیشنهاد می شود، که برای جلوگیری از پاشیدن مواد غذایی آن را با پوشش پلاستیکی که ضخیم است، بپوشانید. برای این کار پوشش های پلاستیکی طراحی و ساخته شده است، که می توانید از آنها استفاده نمایید. وقتی که غذا در حال گرم شدن است بخار مواد غذایی توسط درپوش حفظ می‌شود و موجب می‌شود، که مواد غذایی شما خشک نگردد.

برای جایگزین کردن این پوشش پلاستیکی می توانید از کاغذ روغنی یا کاغذ ضخیم دیگری استفاده نمایید. دقت داشته باشید، که بر روی مواد غذایی بیش از یک دقیقه نباید دستمال کاغذی را قرار دهید. چون احتمال سوختن آن در دستگاه وجود دارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت اصلی کار نکردن دکمه های مایکروفر | چرا مایکروفر روشن نمی شود؟

مایکروویو

زمان لازم برای گرم کردن غذا در مایکروویو

وقتی که غذا را یک بار درون مایکروویو گرم نمایید متوجه خواهید شد، که برای گرم کردن غذا چه مدت زمانی لازم خواهد بود. این کار را با یک دقیقه آغاز نمایید. پس از آن مواد غذایی را از درون مایکروویو بیرون آورده و چک نمایید، که به اندازه دلخواه گرم شده است یا خیر.

مواد غذایی که برای گرم کردن درون مایکروویو قرار می‌دهید را باید هم بزنید. چنانچه مواد غذایی شما خوب گرم نشده است، دوباره برای مدت سی ثانیه در دستگاه قرار دهید. این کار را ادامه دهید، تا مواد غذایی به اندازه مورد نظر شما گرم شود. اگر در زمان کوتاه تری مواد غذایی گرم شود، موجب خواهد شد، که طعم و عطر آن حفظ شود و بیش از اندازه داغ نگردد.

یخ زدایی با استفاده از مایکروویو

برای یخ زدایی کردن مواد غذایی می توانید از مایکروویو استفاده نمایید. مایکروویو شما امکان دارد، که دکمه یخ زدایی داشته باشد. در این صورت برای پختن مواد غذایی منجمد می توانید از این برنامه استفاده نمایید. برای پختن مواد غذایی منجمد برای هر پانصد گرم هفت دقیقه را امتحان نمایید.

برای یخ زدایی کردن مواد غذایی درون دستگاه مایکروویو از ظرف های شیشه ای یا سرامیکی استفاده نمایید.

به یاد داشته باشید، که این مواد غذایی که برای یخ زدایی درون دستگاه قرار دادید را باید هم بزنید، تا همه نقاط آن به طور یکنواخت ذوب شود و سرد نماند. چنانچه قسمت هایی از مواد غذایی یخ زده یا سرد بود، باید آن را دوباره درون دستگاه به مدت یک دقیقه تا سی ثانیه قرار دهید.

پختن سبزیجات با استفاده از مایکروویو

سبزیجات خام مثل گل کلم و هویج و کلم بروکلی را درون یک کاسه شیشه ای یا بشقاب سرامیکی بچینید. برای بهتر بخارپز شدن آنها می توانید کمی کره و آب به سبزیجات خود اضافه نمایید. سبزیجات را با درپوش مناسب پوشانده و برای دو الی سه دقیقه درون دستگاه بپزید.

سبزیجات را گاهی هم بزنید و دوباره درون مایکروویو قرار دهید، تا به اندازه دلخواه شما پخته شود. وقتی که پخت آنها تمام شد، می‌توانید ادویه هایی مانند نمک و فلفل را به آن اضافه نمایید.

در مایکروویو پاپ کورن درست کنید

برای درست کردن پاپ کورن در بعضی از مایکروویو ها دکمه ویژه وجود دارد. شما می توانید دکمه های مایکروویو خود را بررسی نموده و برچسب روی آنها را بخوانید، تا زمان مناسب برای تهیه پاپ کورن در مایکروویو را بدانید. ذرت های مورد نظر را درون کیسه پلاستیکی که درب باز می باشد و برای استفاده درون مایکروویو مناسب است، قرار داده و تا وقتی که صدای آنها را می شنوید باید آنها را بپزید.

تمیز کردن مایکروویو

برای اینکه مایکروویو شما عملکرد بهتری داشته باشد و طول عمر مفید آن بیشتر باشد، حداقل یک بار در هفته باید آن را به صورت اساسی تمیز نمایید. برای اینکه بتوانید قسمت درونی دستگاه را تمیز کنید، می توانید از پارچه ای که مرطوب نمودید، استفاده نمایید. با استفاده از پاک کننده های طبیعی مثل جوش شیرین و آب استفاده کنید. همچنین برای تمیز کردن مایکروویو از ترکیب مایع ظرفشویی و آب نیز می توانید استفاده نمایید.

مایکروویو

بوی بد مایکروویو

وقتی که مدت ها از دستگاه مایکروویو استفاده می کنید امکان دارد، که بوی نامطبوعی از آن احساس کنید. این بو در اغلب موارد به علت تمیز نکردن مایکروویو به وجود می‌آید. برای اینکه بتوانید این بو را از بین ببرید، می توانید درون فنجانی آبلیمو و آب را ترکیب کرده و به آن پوست لیمو اضافه کنید و در کاسه مناسب ریخته و داخل مایکروویو قرار دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعمیر سولاردام سامسونگ Samsung

اجازه دهید، که برای چهار الی پنج دقیقه در مایکروویو گرم شود.پس از آن که این ترکیب جوشید آن را از دستگاه خود خارج کنید. حالا با پارچه‌ای تمیز باید بخش های درونی مایکروویو خود را تمیز کنید.

مایکروویو

قابلیت برشته کردن مایکروویو

اکثر مایکروویو ها قابلیت برشته کردن دارند. با استفاده از آن می توانید روی پیتزا را برشته تر نمایید یا سیب زمینی هایی که در آن سرخ می کنید را به صورت ترد تر درست نمایید. عملکرد برشته کردن مواد غذایی فقط در پخت های ترکیبی با بشقاب یا کاسه سرخ کن کار خواهد کرد. برای اینکه به پخت سرعت ببخشید، می توانید از قابلیت برشته کردن مایکروویو خود استفاده نمایید.

گریل کردن در مایکروویو

شما می‌توانید برای کباب کردن یا گریل کردن سبزیجات، ماهی و گوشت ها از حالت گریل کامل استفاده نمایید. این حالت برای درست کردن مواد غذایی مانند گوشت های ضخیم توصیه نمی گردد. در حالت گریل کامل پخت و پز انجام نمی شود و روی مواد به حالت کبابی درست می‌شود. وقتی که گوشت های ضخیم را با حالت گریل کامل درست کنید، بیرون آن سوخته ولی درون آن پخته نخواهد شد.

حالت گرما از بالای مایکروویو

در مواقعی که قسمت پایین کیک های شما به صورت کامل پخته شده است، ولی قسمت بالای آن رنگ خوبی ندارد، می‌توانید از حالت گرما از بالا استفاده نمایید. با این کار از برشته شدن بیش از اندازه پایین کیک جلوگیری خواهید کرد.

گرما از پایین مایکروویو

از حالت گرما از پایین مایکروویو می‌توان برای پخت بن ماری و پخت مواد غذایی استفاده نمود. برای موادی که در دماهای بسیار بالا پخته می‌شوند این حالت مناسب می باشد. با استفاده از حالت گرما از پایین می توان اطمینان حاصل نمود، که قسمت پایین کیک یا پیتزا بدون اینکه قسمت بالای آن بسوزد، پخت خواهد شد.

سخن تکمیلی

امروزه افراد زیادی از دستگاه‌های مایکروویو استفاده می کنند، اما بیشتر آنها با قابلیت های گوناگون این دستگاه آشنا نبوده و فقط برای گرم کردن غذا از آن استفاده می کنند. بهتر است، که قابلیت های گوناگون دستگاه مایکروویو مانند بخارپز کردن، گریل کردن، پخت پاپ کورن، پخت پیتزا و… با استفاده از دستگاه مایکروویو را بدانید، تا از قابلیت های گوناگون آن به بهترین نحو استفاده نمایید.

در زمان استفاده از دستگاه مایکروویو برای اینکه اطلاعات بیشتری نسبت به دستگاه خود داشته باشید پیشنهاد می شود، که دفترچه راهنمای آن را با دقت مطالعه نمایید. در دفترچه راهنمای محصولات معنی کلمات و برنامه هایی که در آن وجود دارد آورده شده است. برای اینکه دستگاه مایکروویو شما عملکرد مناسب و صحیح داشته باشد و کمتر با مشکلات مواجه شود، حتماً باید به نظافت آن اهمیت دهید.

آشنایی با طرز استفاده از مایکروویو | قابلیت های مایکروویو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آموزش نحوه استفاده از مایکروویو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا