تقویم تاریخ

روز جهانی دختران 19 مهر 1402

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

روز جهانی دختران یکی از روزهای خاص و دوست داشتنی در سر تا سر جهان به شمار می‌رود. روز جهانی دختران را روز دختر نیز می‌نامند. این یک روز بزرگداشتی است که توسط سازمان ملل متحد برای تقویت صدای دختران جوان در سراسر جهان و افزایش آگاهی نسبت به مسائل پیش روی آن‌ها اعلام شده است. این مشاهدات از فرصت‌های بیشتری برای دختران حمایت می‌کند و آگاهی را در مورد برابری جنسیتی که دختران بر اساس جنسیت با آن مواجه هستند، افزایش می‌دهد.

این برابری شامل زمینه‌هایی مانند دسترسی به آموزش، تغذیه، حقوق قانونی، مراقبت‌های پزشکی و حفاظت از تبعیض می‌شود. این روز همچنین ظهور موفقیت آمیز دختران و زنان جوان را به عنوان گروهی متمایز در سیاست‌های توسعه، برنامه ریزی، مبارزات انتخاباتی و تحقیقات منعکس می‌کند. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا در رابطه با روز جهانی دختران و اهمیت دختران بحث نماییم. با ما تا پایان این مقاله منحصر به فرد همراه باشید.

روز جهانی دختران

تاریخچه روز جهانی دختران

این روز در ابتدا پروژه‌ای بود که توسط سازمان بین المللی غیردولتی Plan International طراحی شده بود. این کار از کمپین چون من یک دختر هستم آن‌ها الهام گرفته شده بود، که نقش فزاینده دختران و زنان جوان را در تلاش برای افزایش آگاهی در مورد مسائل جنسیتی در سراسر جهان جشن گرفت و تشویق کرد.

در نهایت، پلان بین‌المللی از سازمان ملل خواست تا وارد این موضوع شود و اولین روز رسمی دختران در سال 2012 با قطعنامه‌ای با حمایت سازمان بین‌المللی برای تثبیت آن برگزار شد.

از آن زمان، روز جهانی دختران هر ساله با موضوع جدیدی جشن گرفته می‌شود. این موضوعات به مسائلی می‌پردازد که دختران و زنان جوان با آن روبرو هستند، اما به ویژه در کشورهای در حال توسعه که صدایی قوی برای حمایت از آن‌ها ندارند.

در طول سال‌ها، ابتکارات جهانی با اهدافی مانند پایان دادن به ازدواج کودکان، آموزش نوآورانه برای دختران، و آموزش زنان جوان با مهارت‌هایی برای کمک به آن‌ها در محیط کار انجام شده است. از آن زمان، هزاران رویداد هر ساله در سرتاسر جهان برنامه ریزی می‌شود که هم توسط سازمان ملل متحد و هم توسط ابتکارات مستقل مانند سازمان‌های غیرانتفاعی و محلی حمایت می‌شود.

هر بار که روز جهانی دختران فرا می‌رسد، گروه‌ها و سازمان‌ها در هر اندازه و همچنین داوطلبان تنها تشویق می‌شوند تا آگاهی و مبارزه علیه تبعیض‌ها و خشونت‌هایی را که دختران در سراسر جهان با آن مواجه هستند، افزایش دهند، حتی با معرفی قوانین، سیاست‌ها و اهداف جهانی برای از بین بردن آن‌ها.

حتما بخوانید:   روز جهانی حبوبات 21 بهمن 1402 و 10 فوریه

از 19 دسامبر 2011، این روز به عنوان روز جهانی دختران جشن گرفته شده است. در مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای تصویب شد که 11 اکتبر را به عنوان روز بزرگداشت دختران اعلام کرد.

فراخوان برای حقوق زنان و دختران اولین بار توسط اعلامیه پکن در سال 1995 در کنفرانس جهانی زنان در پکن به دست آمد. در تاریخ جهان، این اولین طرحی بود که نیاز به پرداختن به مسائلی را که دختران نوجوان در سراسر جهان با آن روبرو هستند، شناسایی کرد.

روز جهانی دختران به عنوان بخشی از کمپین بین المللی و سازمان غیردولتی Plan International چون من یک دختر هستم آغاز شد. پلان اینترنشنال یک سازمان غیردولتی است که در حدود 70 کشور در سراسر جهان فعالیت می‌کند. این کمپین را در سال 2007 رهبری کرد که هدف آن گسترش آگاهی در مورد نیازهای پرورش دختران در سطح جهان و به ویژه در کشورهای در حال توسعه است که شرایط بدتر است.

این کمپین برای پرورش دختران  به ویژه در کشورهای در حال توسعه، ارتقای حقوق آن‌ها و رهایی آن‌ها از فقر طراحی شده بود. روز جهانی دختران به عنوان یک ایده در طول مبارزات انتخاباتی متولد شد و زمانی که نمایندگان آن از دولت فدرال کانادا درخواست کردند تا به دنبال ائتلافی از حامیان خود باشد، عملی شد. در نهایت سازمان ملل متحد نیز وارد این ماجرا شد.

در کنفرانس جهانی زنان در سال 1995 در پکن، کشورها برنامه عملی را برای حمایت از حقوق زنان و حفاظت از آینده دختران جوان در سطح بین المللی اتخاذ کردند. با ابتکار طرح بین‌الملل، و سایر نهادها نیز صدای خود را در حمایت از حمایت از دختران و زنان بالا بردند، این برنامه جذابیت بیشتری پیدا کرد. سپس به طور رسمی توسط کانادا پیشنهاد شد تا به عنوان قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب برسد.

در نتیجه، در 19 دسامبر 2011، مجمع عمومی سازمان ملل با موفقیت قطعنامه به رسمیت شناختن 11 اکتبر 2012 را به عنوان روز افتتاحیه روز جهانی دختران، که به طور خاص حول موضوع مهم ازدواج کودکان متمرکز بود، تصویب کرد. هر سال، این روز با موضوعی منحصر به فرد برگزار می‌شود. موضوع افتتاحیه پایان دادن به ازدواج کودکان بود.

از آن به بعد، حکم آن به زیبایی توانمندی واقعی دختر بچه‌ای را توصیف می‌کند که به اندازه پسران برای رشد اقتصادی حیاتی است. به رسمیت می‌شناسد که مشارکت معنادار دختران در تصمیم‌گیری‌هایی که بر زندگی آن‌ها تأثیر می‌گذارد، کلید شکستن چرخه تبعیض و خشونت و توانمندسازی زنان جوان برای تبدیل شدن به زنان الهام‌بخش و آزاد آینده است.

روز جهانی دختران

روز جهانی دختران در تقویم

اولین کنفرانسی که حقوق کودکان دختر را شناسایی و در مورد آن صحبت کرد، اعلامیه پکن بود. در سال 1995، در کنفرانس جهانی زنان در پکن، کشورها به اتفاق آرا اعلامیه و پلتفرم اقدام پکن را به تصویب رساندند که به عنوان مترقی‌ترین طرحی است که تاکنون برای پیشبرد حقوق نه تنها زنان بلکه دختران نیز شناخته می‌شود.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در 19 دسامبر 2011 با تصویب قطعنامه‌ای روز 11 اکتبر را به عنوان روز جهانی دختران اعلام کرد. این روز در درجه اول بر ضرورت به رسمیت شناختن چالش‌هایی که دختران در سرتاسر جهان با آن مواجه هستند و توانمندسازی آن‌ها در جهت تحقق حقوق بشر خود متمرکز است.

حتما بخوانید:   روز جهانی مادر زمین جهان ۲ اردیبهشت

روز جهانی دختران در تقویم جهانی: 11 اکتبر 2023

روز جهانی دختران در تقویم ایران: 19 مهر 1402

چگونه روز جهانی دختران را جشن بگیریم

از آنجایی که موضوع روز جهانی دختران،  موضوعی که آن‌ها سعی در حل آن دارند، هر سال تغییر می‌کند، روش‌هایی که شما می‌توانید به آن‌ها کمک کنید نیز تغییر می‌کند.

در هر صورت، یافتن رویدادها، کلاس‌ها و تلاش‌های داوطلبانه در اطرافتان که بتواند از توجه و حمایت شما استفاده کند، چندان دشوار نخواهد بود.

به‌علاوه، همه تشویق می‌شوند تا از طریق رسانه‌های اجتماعی، رویدادها و کمپین‌های تقویت‌کننده مرتبط با روز را علامت‌گذاری کنند، و آگاهی از علت و مسائلی را که تلاش می‌کند با آن‌ها مقابله کند، گسترش دهند.

در غیر این صورت، روزهای بهتری برای آموزش خود در مورد کمپین‌ها و تلاش‌های جهانی برای مبارزه با مسائلی که زنان را در داخل و خارج از کشور تحت تأثیر نامتناسب قرار می‌دهند، وجود دارد.

در حین یادگیری، ممکن است برخی از سازمان‌ها و سازمان‌های غیرانتفاعی نزدیک شما را ببینید که برای کمک به زنان در سراسر جهان سرمایه جمع‌آوری می‌کنند. سازماندهی جمع آوری کمک‌های مالی برای خودتان یا میزبانی رویدادها می‌تواند به شما کمک کند تا در همه جا مشارکت کنید و حمایت خود را از زنان نشان دهید.

همچنین احتمالاً گروه‌های هنری محلی، از شرکت‌های تئاتر گرفته تا گالری‌های هنری، میزبانی نمایش‌ها، نمایشگاه‌ها، و کنسرت‌های اختصاص داده شده به دخترانی که با مشکلاتی که هر روز برجسته می‌شوند، پیدا خواهید کرد. پرداخت هزینه برای دیدن نمایش هم می‌تواند راهی برای پیگیری و هم ارائه کمک باشد.

روز جهانی دختران

دختران در کشورهای در حال توسعه با چه واقعیت‌های سختی روبرو هستند؟

در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، زنان و دختران تنها به دلیل جنسیت خود از حقوق اولیه خود محروم هستند.

دختران جوان اغلب از مدرسه دور نگه داشته می‌شوند زیرا به عنوان یک سرمایه گذاری مشروع تلقی نمی‌شوند. حتی وقتی مدرسه را شروع می‌کنند، ممکن است مجبور شوند برای کسب درآمد یا انجام کارهای خانه ترک تحصیل کنند. در حال حاضر 160 میلیون کودک درگیر کار کودکان هستند.

علاوه بر این، دختران ممکن است در هنگام شروع قاعدگی، به دلیل امکانات ناکافی، در صورت باردار شدن یا برای جلوگیری از آزار جنسی در مدرسه یا در راه مدرسه، مدرسه را از دست بدهند یا به طور کلی ترک تحصیل کنند. ازدواج کودکان شکل ویرانگر کودک آزاری و خشونت علیه کودکان است و در حال افزایش است. سال 2020 شاهد بیشترین افزایش نرخ ازدواج کودکان در 25 سال گذشته بود.

تخمین زده می‌شود که هر سال 12 میلیون دختر قبل از 18 سالگی ازدواج می‌کنند. این یعنی 22 دختر در هر دقیقه. میلیون‌ها عروس جوان در دام افتاده‌اند و با آینده‌ای تیره از تجاوز مکرر، سوء استفاده و خشونت خانگی روبرو هستند.

زندگی دختران در کشورهای جهان سومی

دختران در جهان سوم خرید و فروش می‌شوند! دختران اغلب به این دلیل فروخته می‌شوند که خانواده‌هایشان توانایی خرید آن‌ها را ندارند. آموزش سرمایه گذاری گرانی است و خانواده‌های فقیر اغلب می‌توانند برای سرپا نگه داشتن آن‌ها به جهیزیه وابسته باشند.

حتما بخوانید:   روز جهانی باتری، چه روزی است

وقتی از تحصیل یک دختر حمایت می‌کنید، می‌توانید به او کمک کنید تا این چرخه را بشکند. دخترانی که تحصیل کرده‌اند می‌توانند کارهای معناداری را دنبال کنند و در آینده به اقتصاد کشور خود کمک کنند. آن‌ها همچنین چهار برابر کمتر در سنین پایین با تحصیلات هشت ساله ازدواج می‌کنند، به این معنی که آن‌ها و خانواده‌هایشان سالم‌تر هستند.

هنگامی که دختران مادر شوند، آموزش آن‌ها می‌تواند در نسل بعدی ادامه یابد. احتمال اینکه مادران تحصیل کرده فرزندان خود را به مدرسه بفرستند دو برابر بیشتر است. کودکانی که از مادری باسواد به دنیا می‌آیند، 50 درصد بیشتر از پنج سالگی عمر می‌کنند. وقتی از یک دختر حمایت مالی می‌کنید، به او کمک می‌کنید تا قدرت انتخاب را دوباره به دست او بازگردانید.

روز جهانی دختران

چگونه در روز جهانی دختران فعالیت کنیم؟

به طور فعال در موضوع شرکت کنید

روز جهانی دختران از اولین روز برگزاری هر سال موضوع مشخصی داشته است. با راه‌اندازی کمپین‌هایی در رسانه‌های اجتماعی با استفاده از هشتگ #BrighterFutureForGirls، موضوع سال را دریابید و فعالانه در آن شرکت کنید.

به دختران اطراف خود احساس خاص بودن بدهید!

چرا فقط در روز تولد یا یک تاریخ خاص به دختران اطرافمان احساس خاص بودن می‌دهیم؟ قدردان دختر، خواهر، یا هر بانوی جوان دیگری در زندگی خود باشید، با دادن نشانه‌ای از قدردانی خود به آن‌ها و به هر طریقی که فکرش را می‌کنید به آن‌ها قدرت دهید.

در کمپین توانمندسازی دختران شرکت کنید

مردان قوی و منظم باید این دخترانی را پرورش دهند که به زودی به زنانگی تبدیل خواهند شد. پس ادامه دهید و به دختران خود در کمپین‌های آن‌ها برای گسترش آگاهی در مورد نابرابری و خشونت مبتنی بر جنسیت بپیوندید.

چرا تحصیل دختران مهم است؟

با توجه به اینکه 31 میلیون دختر در سن دبستان از مدرسه خارج می‌شوند و 17 میلیون دختر هرگز به مدرسه نمی‌روند، وضعیت آموزش دختران به شدت نیازمند رسیدگی است. اما چرا مهم است؟ 11 اکتبر، روز جهانی دختران است، که در آن افراد و سازمان‌ها در سراسر جهان گرد هم می‌آیند تا وضعیت اسفبار کودک دختر را برجسته کنند و خواسته‌هایی را برای بهبود آموزش دختران مطرح کنند. شما با تأکید بر مزایای عظیمی که آموزش در بهبود زندگی دختران و زنان و زندگی اطرافیان آن‌ها دارد، به این فراخوان بپیوندید.

برای تعداد زیادی از دختران، تحصیل خوب می‌تواند یک موضوع مرگ یا زندگی باشد. برای بسیاری دیگر، این موضوع بر سلامت آن‌ها و خانواده‌هایشان، حقوق آن‌ها برای فرصت‌های شغلی و حقوق برابر، و شانس آن‌ها برای ازدواج بعدی و انتخاب زمان و تعداد فرزند تأثیر می‌گذارد.

روز جهانی دختران

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روز جهانی دختران

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با روز جهانی دختران

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x